به گزارش خبرنگار روزنامه زاهدان  

 سردار 'اسماعیل احمدی مقدم' روز دوشنبه در مراسم صبحگاه مشترك نیروهای بسیجی، سپاه و انتظامی سیستان و بلوچستان در زاهدان افزود:  عوارض مرزی در سیستان و بلوچستان می توانست این استان را در بسیاری از شاخص ها پایین تر از استان های دیگر نگه دارد اما با توجه به شرایط امنیتی فعلی در این استان دیگر نمی توان گفت این منطقه استانی ناامن است.

 

 وی گفت :طی 30 سال گذشته در سیستان و بلوچستان توطئه هایی برای ایجاد تفرقه بین شیعه و سنی و فارس و بلوچ و همچنین رواج قاچاق و ترانزیت مواد مخدر از این استان شكل گرفت تا شیرینی انقلاب را به كام مردم تلخ كنند.

 فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران گفت: با تلاش های انجام گرفته از سوی دستگاههای اطلاعاتی و امنیتی سیستان و بلوچستان، اكنون شاخص های امنیتی در جنوب شرق كشور طبیعی است و آمار جرایم در این منطقه به مراتب از استان های دیگر كمتر است.
وی بیان كرد: دشمنان تلاش كردند مردم سیستان و بلوچستان را عقب نگه دارند به گونه ای كه با ناامن كردن منطقه، اقتصاد را ضعیف كنند و باعث شوند كه جوانان به جای كسب تحصیل، به قاچاق كالا و غیره روی آورند.
فرمانده انتظامی اظهار داشت: عمده كسانی كه اكنون به جرم قاچاق كالا و مواد مخدر در زندان های سیستان و بلوچستان به سر می برند، جوان و دارای تحصیلات زیر دیپلم یا بی سواد هستند.
وی گفت: خوشبختانه با هوشیاری مردم، مسوولان و علمای دین، وحدت و برادری بین شیعه و سنی حفظ و تقویت شد و باوجود همه سختی ها جهاد اقتصادی، عمرانی و فرهنگی در سیستان و بلوچستان ادامه یافت.
او افزود: هر روز كه می گذرد سطح رفاه، امنیت و آرامش در منطقه بهبود پیدا می كند و دیگر راهی تا تثبیت كامل امنیت و رسیدن به شرایط امنیت پایدار باقی نمانده است.
وی افزود: البته طبیعت مرزی بودن، مشكلاتی را برای سیستان و بلوچستان ایجاد می كند بطوری كه بخشی از این مشكلات ناشی از وجود مرزهای همجوار با مناطق كم ثبات امنیتی در كشورهای همسایه است.
فرمانده انتظامی كشور گفت: مسوولان پاكستان و افغانستان اقرار می كنند كه توانایی لازم برای تامین امنیت مرزهایشان را ندارند و امنیت مرزها را برعهده ایران گذاشته اند.

وی گفت: اكنون همه مشكلات مرزهای شرقی كشور یك جانبه است و نمی توان اقدامات كشورهای همجوار را برای تامین امنیت با اقدامات نیروی انتظامی هماهنگ كرد و شرایط برای نیروهای امنیتی كشور سخت می شود اما پیروی از مكتب امام حسین (ع) در این منطقه صبر و پایداری و استقامت نیروهای انتظامی را افزون بخشیده است.

سرداراحمدی مقدم گفت: امروز تلاش و همكاری مرزنشینان و مسوولان امنیتی و مردم، سیستان و بلوچستان را به شرایطی رسانده كه می توان گفت این استان دیگر منطقه امنیتی نیست بلكه منطقه ای مرزی است كه تبعات حاصل از مرز گریبانگیر استان شده است.
وی بیان كرد: عوارض مرزی در سیستان و بلوچستان می توانست این استان را در بسیاری از شاخص ها پایین تر از استان های دیگر نگه دارد اما با توجه به شرایط امنیتی فعلی در این استان دیگر نمی توان گفت این منطقه استانی ناامن است.
او اظهار داشت: همین قاچاقچیانی كه با زور سلاح اقدام به قاچاق، گروگان گیری، آدم ربایی، قتل و راه بندی در سیستان و بلوچستان می كردند، امروز دزدانه و مخفیانه دست به قاچاق می زنند و این در شرایطی است كه بسیاری از مسیرهای مرزی نیز بر روی آنان بسته شده است.
وی افزود: امسال در مقایسه با دو سال گذشته جرایم در سیستان و بلوچستان نصف و كشفیات قاچاق كالا و موادمخدر، دستگیری و طرد اتباع بیگانه، كشف آدم ربایی و راه بندی دو برابر شده و حتی شرایط انضباط اجتماعی و قانون گرایی بهتر شده و آمار تصادفات نیز كمتر شده است.
فرمانده انتظامی كشور گفت: سیستان و بلوچستان منطقه ای كویری و سخت با مرزهای طولانی و پیچیده است و هنوز كارهای زیادی باقی مانده، اما شاخص های امنیتی آن طبیعی است.
وی افزود: خوشبختانه طرحهای نیروی انتظامی برای تامین امنیت مرزهای سیستان و بلوچستان، از وضعیت بسیار مطلوبی برخوردار و بسیاری از آنها به بار نشسته است.
او بیان كرد: امروز شاهد هستیم كه راههای مرزی در سیستان و بلوچستان كه غیرقابل دسترس بود، با ایجاد پایگاههای مرزی امن شده است و تا پایان امسال طبق وعده ای كه داده بودیم، دیگر هیچ منطقه مرزی نخواهد بود كه خودرویی حامل قاچاق انسان و كالا از آن عبور كند.
وی افزود: اینكه راههای صعب العبور را در سیستان و بلوچستان ببندیم كه حتی انسان هم از آن عبور نكند، مستلزم امكانات زیادی است.
او بیان كرد: حدود 200 كیلومتر از مرز سیستان و بلوچستان سخت گذر است و هیچ راهی برای ورود وجود ندارد و البته متجاوزان هم كمتر می توانند از این راهها استفاده كنند.
سرداراحمدی مقدم اظهار داشت: تمهیداتی اندیشیده شد كه گلوگاهها نیز در مناطق مذكور به كنترل درآید و از تمام امكانات مرزی، مراقبت ها اعم از الكترونیكی و اطلاعاتی برای پایان دادن به گذر كاروان سوخت و قاچاق انسان استفاده شود.
وی گفت: تا رسیدن به شرایط مطلوب، امنیت در راهها، ایجاد موانع فیزیكی، استقرار نیرو و دیگر زیرساخت ها در مرزبانی هنوز قدری زمان مانده است و باید دولت و مجلس هم اهتمام شان را بیشتر كنند تا بتوانیم موانع را رفع كنیم و طرحهای امنیتی را به نتیجه برسانیم.
او با بیان اینكه منافع اقتصادی طرحهای انتظامی در سیستان و بلوچستان بسیار است، گفت: طبیعی است كه با شرایط موجود و اجرای طرحهای انسداد مرز، مشكلاتی برای مرزنشینانی كه معیشتشان وابسته به مرز بوده، بوجود آید اما دولت هم با فعالیت های عمرانی تلاش خواهد كرد، ضمن ایجاد امنیت لازم برای مردم مرزنشین زمینه امرار معاش آنان را نیز فراهم كند.
وی افزود: تامین زیرساخت های امنیتی در سیستان و بلوچستان باعث خواهد شد سرمایه گذاران به این منطقه وارد و موجب رونق اقتصاد و اشتغال شوند

فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران گفت: مسوولان پاكستان در زمینه آزادی سه مرزبان ایرانی بازداشت شده توسط نیروهای مرزی پاكستانی، درست عمل نكردند و ما از این كشور همسایه گلایه مند هستیم.

سردار 'اسماعیل احمدی مقدم در جمع خبرنگاران در زاهدان  در جواب سوال خبرنگار روزنامه زاهدان گفت: وقوع برخی مسایل در مرزها نظیر ورود اشتباهی نیروهای مرزبانی به خاك همسایه طبیعی است و مرزها عوارض كاملا مشخصی برای برخی رخدادها ندارد.
وی بیان كرد: ممكن است ماموری در شب یا روز در شناخت عوارض دچار اشتباه شود و این مهم به كرات از سوی مرزبانان دو طرف رخ می دهد كه باید در همان واحدهای همجوار حل شود.
فرمانده نیروی انتظامی اظهار داشت: كلانتران مرزی ایران با مرزبانان كشور مقابل مراوده دارند و معمولا بروز این گونه وقایع را كه كاملا طبیعی است، در همان محل حل می كنند اما اقدامات آزادی سه مرزبان ایرانی توسط كشور پاكستان با تاخیر انجام گرفت.
لازم بذکر است سه مرزبان ایرانی 11 دی ماه در جریان تعقیب اشرار و قاچاقچیان بطور سهوی وارد خاك پاكستان شده بودند كه توسط نیروهای مرزی آن كشور بازداشت شدند.
با وجود تفاهم نامه های امضا شده بین دو كشور ایران و پاكستان مبنی بر استرداد ماموران مرزی كه دچار این قبیل اشتباهات می شوند، مسوولان پاكستانی علیرغم پیگیریهای متعدد و تلاش های نیروی انتظامی، فرماندار سراوان و معتمدان و ریش سفیدان، با 15 روز تاخیر، این سه مرزبان را روز یكشنبه تحویل ایران دادند.
فرمانده نیروی انتظامی كشور در بخش دیگری از این گفت وگو هدف از سفر خود به سیستان و بلوچستان را ارزیابی مجدد مرزها و طرحهای در حال اجرا، عنوان كرد و افزود: میزان پیشرفت طرحها و یگان های مرزبانی كنترل و نقاط ضعف و قوت طرح انسداد مرز بررسی شد و امیدواریم تا پایان سال 91 تقریبا مرزهای مطمئنی در سیستان و بلوچستان داشته باشیم و طرحها را به اتمام رسانیم.
وی افزود: البته تلاش بر این است كه با اجرای طرحهای انسداد مرز در سال عمرانی جاری، هیچ خودرویی بدون مجوز توان عبور از مرزهای ما در سیستان و بلوچستان را نداشته باشد، كه به نظر می رسد این هدف قابل تحقق است.
سرداراحمدی مقدم اظهار داشت: انسداد مرز برای جلوگیری از تردد انسان و عبور دامهای قاچاق از برنامه های نیروی انتظامی تا سال آینده است كه تحقق این امر مستلزم اعتبارات جدید برای ایجاد راههای جدید، پاسگاهها و برجكها و تقویت نیروی انسانی است.
وی گفت: عملكرد امسال نیروهای مرزبانی و انتظامی در منطقه سیستان و بلوچستان بسیار مطلوب بود و 50 درصد در افزایش عملكرد پیشرفت داشته اند و وقوع اغلب جرایم خشن و جنایی، سرقت های مهم، تصادفات و آدم ربایی كاهش چشمگیر داشته است.
او بیان كرد: آمارها نشان می دهد كه اقدامات برای تامین امنیت در سیستان و بلوچستان به طور هدفمند در حال انجام است و كشفیات قاچاق به طور عمده مربوط به مناطق مرزی می شود.
فرمانده انتظامی كشور اظهار امیدواری كرد با تكمیل طرحهای امنیتی، سیستان و بلوچستان دیگر معبر مواد مخدر نباشد و برنامه ای به نام كشف قاچاق اجرا نشود.
سرداراحمدی مقدم گفت: امروز با استقرار یگان های تكاوری، تقویت اقدامات اطلاعاتی، پوشش هوایی منطقه با استفاده از هواپیماهای سبك و فرستادن گشت های انتظامی به عمق كویر، می توانم بگویم كه كویر امروز منطقه امنی برای اشرار و كاروان های مواد مخدر نیست.
وی بیان كرد: عبور كاروان های قاچاق مسلح از اعماق كویر بسیار ناچیز شده است و با اجرای كامل طرحهای امنیتی و تكمیل واحدهای انتظامی در آینده نه چندان دور اساسا كویر هم جزو معابر قاچاقچیان نخواهد بود.
او با اشاره به عملكرد نیروی انتظامی در بخش مقابله با مواد مخدر صنعتی گفت: امسال نزدیك سه تن كشفیات شیشه در سراسر كشور داشتیم و كارگاههای متعددی را كشف و منهدم كردیم.
وی افزود: با تشدید مجازاتی كه دستگاه قضایی برای واردكنندگان و توزیع كنندگان مواد مخدر صنعتی در پیش دارد، تولید این نوع مواد مخدر و روان گردان ها در كشور متوقف خواهد شد.
احمدی مقدم همچنین شرایط امنیتی برای برگزاری انتخابات را مطلوب ارزیابی كرد و گفت: همه تمهیدات لازم اندیشیده شده است تا انتخابات در بهترین وضعیت امنیتی برگزار شود و همه دستگاههای اجرایی در این مهم نقش ارزنده ای ایفا خواهند كرد.
وی  در جواب سوال خبرنگار روزنامه زاهدان درباره جذب نیروهای پیمانی در صورت گذراندن موفقیت آمیز دوره پنج ساله آزمایشی گفت: دوره پنج ساله خدمت برای نیروهای پیمانی یك دوره آزمایشی به حساب می آید و 80 درصد از پنج ساله ها رسمی خواهند شد.
او گفت: این دوره در واقع آزمونی است كه نیروها شایستگی­های خود را به اثبات برسانند و خدمتشان دایمی شود.

پس ازسخنرانی  فرمانده نیروی انتظامی  کشورصبحگاه مشترك نیروهای مسلح مستقر در زاهدان برگزار شد

 فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران با حضور در مراسم صبحگاه مشترك نیروهای مسلح مستقر در زاهدان، از تلاش نیروهای انتظامی و امنیتی در ایجاد امنیت سیستان و بلوچستان تقدیر كرد.

 سردار 'اسماعیل احمدی مقدم' روز دوشنبه در مراسم صبحگاه مشترك نیروهای مسلح در ستاد فرماندهی انتظامی سیستان و بلوچستان حضور یافت و ضمن تقدیر از تلاشهای شبانه روزی جان بركفان انتظامی، از یگانهای مستقر در میدان دیدن كرد.

در این مراسم كه نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان و امام جمعه زاهدان، فرماندهان نظامی و انتظامی و شماری از خانواده معظم شهدا حضور داشتند، نیروهای مسلح مستقر در میدان از مقابل جایگاه رژه رفتند.

+ نوشته شده توسط غلام نبی براهویی در دوشنبه بیست و ششم دی ۱۳۹۰ و ساعت 13:48 |
امام جمعه اهل سنت زاهدان گفت: روند رو به رشد علمی در کشور با ترورهای کورکورانه متوقف نمی شود
.وحدت نیاز جامعه اسلامی است 
 
به گزارش خبرنگار روزنامه زاهدان
مولوی عبدالحمید  در خطبه های نماز جمعه  اهل سنت زاهدان با اشاره به ترور شهيدمصطفی احمدي روشن وهمراه وهمکارش شهید قشقايي اظهار داشت: ما این ترورهای کور را که به طور حتم صهیونیستها در پشت آن قرار دارند به شدت محکوم می کنیم و به آنان می گوییم که این نوع خشونتها نمی تواند مانع پیشرفت روزافزون ایران اسلامی شود. 

وی افزود: دشمنان ایران اسلامی به زعم باطل خود تصور می کنند که با ترور دانشمندان ما می توانند مانع دستیابی کشورمان به فناوری روز شوند اما باید بدانند که این نوع جنایتهای شوم تنها مایه محکم شدن عزم و اتحاد ملت ایران در این مسیر می شود وما ملت ايران راه واهداف آنها را ادامه خواهيم داد. 

امام جمعه  اهل سنت زاهدان ادامه داد: این دانشمندان متعلق به یک منطقه یا قشر خاص نیستند بلکه سرمایه هایی ارزشمند برای همه ملت ایران هستند و ترور آنها قلب همه ملت ایران را به درد می آورد. 

وی تاکید کرد: راه حل مشکلات در گفتمان مبتنی بر عقلانیت است و خشونت جز نفرت و خشونت متقابل ثمری در بر ندارد. 

امام جمعه اهل سنت زاهدان گفت: با این وجود، برخورداری از فناوری هسته ای و پیشرفت و توسعه کشور، حق مسلم ملت ایران است و هیچ کسی حق تعدی و تجاوز به این حق مسلم را ندارد. 

مولوی عبدالحميددر بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: تنها راه نجات انسانها و رسیدن آنان به سعادت واقعی، تمسک به تعالیم حیاتبخش دین مبین اسلام است. 

وی ادامه داد: دین اسلام، استمرار دین حنیف ابراهیمی و مبتنی بر توحید خداوند و دور از هر نوع انحراف عقیده و شرک است. 

وی افزود: عقاید شرک آلود و منحرف قادر به سعادت انسانها نیست بلکه تنها راه سعادت واقعی تمسک به دین مبین اسلام است.
+ نوشته شده توسط غلام نبی براهویی در جمعه بیست و سوم دی ۱۳۹۰ و ساعت 16:45 |
زاهدان - اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان و بلوچستان از جان باختن 'موسی بلوچ' هنرمند دونلی نواز این استان بر اثر سانحه رانندگی در شهرستان نیكشهر واقع در 150 كیلومتری چابهار خبر داد.

به گزارش پنجشنبه شب ایرنا این هنرمند فقید كه صبح امروز در مسیر روستای محل سكونتش در شهرستان نیكشهر با خودرو شخصی دچار سانحه شد، بارها در جشنواره های مختلف موسیقی داخلی و همچنین در كشورهای فرانسه، ایتالیا، آلمان، سوئد و نروژ برنامه های زیادی اجرا كرده است .
این هنرمند پس از استاد 'شیر محمد اسپندار' از مطرح ترین دونلی نوازان ایران است.
به گزارش ایرنا، دونلی یا دونی یكی از سازهای محلی بلوچستان و از خانواده نی اما بر خلاف آن به دلیل جفت بودن بسیار سخت است.
این ساز شامل دو نی است كه نوازنده هنگام نواختن هر دو نی را در دهان خود قرار داده و نی مونث را اندكی پایینتر از نی مذكر قرار می‌دهد، تنها شش سوراخ نی مذكر از محل دمیدن مورد استفاده قرار می‌گیرند، نی مونث وظیفه واخوان را به عهده دارد، سه سوراخ صوتی آن از محل دمیدن ساز گاهی نواخته می‌شوند.

+ نوشته شده توسط غلام نبی براهویی در جمعه بیست و سوم دی ۱۳۹۰ و ساعت 11:2 |
سرباز- فرماندار شهرستان سرباز گفت: مردم بلوچ وطن را مادر خویش می دانند و هرگز خیانت به میهن را برنمی تابند و در جهت عمران و آبادانی آن سر و جان خویش را فدا می كنند.

 

به گزارش ایرنا، 'احمد رضا ریگی' روز شنبه در همایش سران و معتمدان طوایف منطقه سرباز در شهر راسك مركز این شهرستان مرزی برخی خصلت های مردم بلوچ استان را برشمرد و گفت: ایمان به خدا، مهمان نوازی، پیروی از رهبری و وطن دوستی گوشه ای از خصلت های شایسته قوم بلوچ است.
وی از سرداران رشید اسلام شوشتری و محمدزاده به عنوان ستارگان درخشان آسمان سیستان و بلوچستان یاد كرد.
فرماندار سرباز اظهار داشت: وظیفه امروز ما ادامه راه و اهداف آن شهیدان بزرگوار در جهت همدلی، وحدت و امنیت است.
وی از مردم سالاری دینی به عنوان یكی از بركات نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران نام برد و اظهار داشت: در سایه توجهات ویژه مسوولان نظام جمهوری اسلامی، مردم كشور و خصوصا اقوام و طوایف در همه عرصه ها نقش اساسی و مستقیم در تعیین سرنوشت خویش دارند.
رییس شورای تامین شهرستان سرباز نقش طوایف در برقراری امنیت پایدار را مهم ارزیابی و تاكید كرد: در سایه برقراری امنیت عمران و آبادانی و بدنبال آن رفاه، آسایش، آرامش و رشد و ترقی هر منطقه امكان پذیر می شود.
ریگی با اشاره به نزدیكی زمان انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی یاد آور شد: سعی و تلاش بدخواهان نظام كمرنگ كردن حضور مردم در پای صندوق های رای است كه معتمدان و سران طوایف شهرستان باید با همكاری مجریان انتخابات زمینه حضور حداكثری مردم را مهیا و دشمنان را ناامید سازند.
در این همایش همچنین امام جمعه شهرستان سرباز طی سخنانی مردم استان سیستان و بلوچستان را دارای خصایص منحصر بفرد معرفی كرد و از مردم داری، ولایت مداری و مهمانوازی به عنوان بارزترین این خصلت ها نام برد.
حجت الاسلام ' علی اصغر كمالی پور' از وفای به عهد، ایمان داری و رشادت به عنوان دیگر ویژگی های مردم این منطقه نام برد و افزود: مردم این استان مرزی بر اساس مستندات تاریخی حاضر بودند سرشان را از دست بدهند ولی هرگز پیمان شكنی و خلف وعده نكنند.
وی با اشاره به دوران تبعید رهبر معظم انقلاب به ایرانشهر در سالهای قبل از انقلاب اظهار داشت: همانگونه كه در كلام ایشان متجلی است معظم له مردم بلوچ را مرزدار واقعی، وطن دوست، باغیرت و سلحشور خطاب كردند كه از خصلت های بارز این قوم اصیل ایرانی است.
امام جمعه سرباز از عفو و گذشت به عنوان دیگر خصلت های مرد منطقه مكران (جنوب بلوچستان) نام برد و اظهار داشت: بعد از پیروزی انقلاب شكوهمند اسلامی طوایف و اقوام ایرانی و قبایل بلوچ جایگاه واقعی خویش را بازیافتند و همه این اقوام در اداره كشور و جامعه ایفای نقش كرده و سهیم شدند.
به گزارش ایرنا، در ادامه این همایش مسوول دفتر نهاد نمایندگی ولی فقیه در قرارگاه شهید فولادی راسك هدف از برگزاری همایش طوایف این شهرستان را توجه جدی به نقش طوایف در برقراری نظم و امنیت و استفاده از ظرفیت های بالقوه آنها در جهت عمران و آبادانی منطقه و شهرستان ذكر كرد.
حجت الاسلام 'جواد وضیع' از اقوام و طوایف شهرستان به عنوان بازوان توانمند نظام اسلامی نام برد و تصریح كرد: در سایه وحدت و همفكری طوایف و اقوام این شهرستان، شاهد افزایش امنیت و نظم عمومی و در نتیجه رشد شاخص های توسعه و آبادانی هستیم.
وی با اشاره به اقدامات شهید شوشتری در استان و توجه به توانمندی های طوایف در عرصه های مختلف گفت: اهداف و اقدامات آن شهید والا مقام جز برنامه های محوری قرارگاه شهید فولادی است.

+ نوشته شده توسط غلام نبی براهویی در پنجشنبه بیست و دوم دی ۱۳۹۰ و ساعت 17:18 |
كرمان - دادستان بم، گفت: در پی اقدامات اداره اطلاعات استان كرمان و شهرستان بم، سركرده یك باند بزرگ بین المللی مواد مخدر در این شهرستان دستگیر شد

 محمد سنجری' روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا، افزود: در یك ماه گذشته، دو محموله بزرگ مواد مخدر شامل مرفین با وزن 357 كیلوگرم و همچنین 358 كیلوگرم تریاك از این باند كشف شد.
وی اضافه كرد: سركرده این گروه متواری و در مخفیگاه های استان فارس و اصفهان مخفی بود كه با انجام یكسری كار اطلاعاتی، روز گذشته سركرده این باند بزرگ بین المللی مواد مخدر شناسایی و دستگیر شد.
وی گفت: سه نفر دیگر از اعضای این باند به همراه سركرده آنان دستگیر شدند و در بازداشت به سر می برند.
دادستان بم، افزود: سركرده این باند، با اجیر كردن افراد مختلف در چندین باند، مبادرت به حمل مواد مخدر می كرد كه اعضای این باندها دستگیر شدند.
سنجری، گفت: این باند بین المللی، موادمخدر صنعتی و سنتی (تریاك) را از پاكستان به كشور و استان ها فارس و اصفهان وارد و سپس به خارج از كشور قاچاق می كرد.
وی اضافه كرد: 11 باب منزل مسكونی و چهار دستگاه خودرو سواری از اموال سركرده این باند توقیف شده است

 

 

+ نوشته شده توسط غلام نبی براهویی در پنجشنبه بیست و دوم دی ۱۳۹۰ و ساعت 17:14 |
زاهدان- مدیر كل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری سیستان و بلوچستان گفت: براساس اعلام قطعی سازمان سنجش، آزمون استخدامی شهرداریهای استان روز پنجشنبه 22 دی ماه جاری در زاهدان برگزار می شود.'

محمود ملاشاهی' روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: داوطلبان تا پایان روز چهارشنبه هفته جاری می توانند با مراجعه به سامانه http://register.omorshahrdari.ir نسخه چاپی كارت شركت در آزمون را دریافت كنند.
وی بیان كرد: همچنین تا پایان روز چهارشنبه باجه رفع نقص برای داوطلبان این آزمون در دفتر امور شهری و شوراهای استانداری سیستان و بلوچستان فعال خواهد بود.
او افزود: 10 هزار و 118 نفر در آزمون استخدامی شهرداریهای استان نام نویسی كرده اند.
وی اظهار داشت: در راستای اصلاح ساختار سازمانی شهرداری ها و جذب نیروی انسانی متخصص 464 سهمیه استخدامی برای سیستان و بلوچستان در نظر گرفته شد.
ملاشاهی با بیان اینكه از بین 10 هزار و 118 نفر داوطلب استخدام 60 درصد مرد و 40 درصد زن هستند، گفت: دارندگان مدرك تحصیلی كارشناسی با پنج هزار و 364 نفر بیشترین شركت كنندگان را در آزمون استخدامی شهرداری ها به خود اختصاص داده اند.
وی افزود: شهرستان زاهدان با شش هزار و 785 نفر معادل 67 درصد شركت كنندگان سیستان و بلوچستان بیشترین آمار داوطلبان استان را به خود اختصاص داده است.
مدیر كل دفتر امور شهری و شوراهای اسلامی سیستان و بلوچستان اظهار داشت: بیشترین شركت كنندگان را داوطلبان رشته های آتش نشان با دو هزار و 727 نفر و حسابداری با دو هزار و 131 نفر تشكیل می دهند.
او افزود: رشته كارشناس ثبت اسناد و املاك با یك نفر داوطلب كمترین تعداد از شركت كنندگان این آزمون را دارد.
به گزارش ایرنا، تاكنون دو بار آزمون استخدام شهرداریهای استان به تعویق افتاده بود.

+ نوشته شده توسط غلام نبی براهویی در سه شنبه بیستم دی ۱۳۹۰ و ساعت 11:12 |

نماز طلب باران با حضور نمازگزاران به امامت مولوی عبدالحمید امام جمعه اهل سنت زاهدان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار روزنامه زاهدان

 

در این مراسم معنوی مولوی عبدالحمید امام جمعه اهل سنت زاهدان توبه و استغفار کردن را موجب جلب رضایت خداوند دانست و گفت: ما باید در همه حال به خاطر نعمت هایی که خداوند به ما داده از او سپاسگزار باشیم و هرگز نافرمانی خداوند را نکنیم چون نافرمایی خداوند موجب خشکسالی و سیل و زلزله و نابودی و تباهی می شود.

امام جمعه اهل سنت زاهدان گفت: هر گاه افرادی با انجام گناه نافرمانی خداوند را بکنند هرگز دعای آنها را قبول نخواهد کرد و آنها را به عذاب های الهی هم در این دنیا و هم در آخرت گرفتار خواهد کرد هر کار و رفتاری از ما که بر خلاف دستورات الهی و قرآن و سنت پیامبر باشند باعث نارضایتی خداوند خواهند شد ما اگر می خواهیم هم در این دنیا و هم در آخرت مورد خشم خداوند قرار نگیریم باید از هر گونه گناهی که موجب خشم پروردگار می شود دوری کنیم و با توبه و معذرت خواهی از خداوند موجب خشنودی پروردگار شویم.

وی گفت: خداوند در این دنیا بندگان خود را آزمایش می کند تا آیا وقتی که بندگان او به مشکلاتی همانند خشکسالی، سیل و زلزله گرفتار شدند به سوی خداوند رجوع می کنند یا اینکه با دیدن این مشکلات باز هم مبادرت به نافرمانی می نمایند.

مولوی عبدالحمید گفت: ما در اینجا جمع شدیم تا از گناهان گذشته خود توبه کنیم و از خداوند معذرت خواهی نموده و طلب باران نماییم مدتی است که در منطقه ما باران نیامده دامداران و کشاورزان دچار مشکل شده اند.

وی افزود: ما همه امروز به امید گرفتن رحمت الهی اینجا آمدیم انشاءا... خداوند شما را ناامید نخواهد کرد امروز شیطان از آمدن شما خشمگین و پروردگار از این که بندگان خاص او برای توبه و استغفار و طلب رحمت الهی آمدند خوشنود می شود.

مولوی عبدالحمید گفت: شما امروز با خواندن دو رکعت نماز و توبه و استغفار کردن خود را به خداوند نزدیک نموده و به خاطر نعمت هایی که به شما داده از او تشکر می کنید.

امام جمعه اهل سنت زاهدان گفت: شما امروز با زبان روزه برای طلب باران آمدید خداوند به شما انشاءا... بارانی پر از رحمت خواهد داد شما در مقابل این نعمت خداوند با دادن خیرات و صدقات و زکات که موجب خشنودی خداوند می شوند شاهد سالهای بارانی خواهید بود.

پس وقتی خداوند به شما باران عطا نمود و سالی آباد داشتید شما هم به فکر گرسنگان و فقرا و یتیمان باشید.

وی گفت: بی حرمتی به بزرگان و اهل محل و همشهریان و انجام گناهان کبیر و صغیر موجب قطع رحمت های الهی می شوند پس از انجام هر گونه گناهی پرهیز کنید نماز طلب باران دو رکعت به امامت مولوی عبدالحمید امام جمعه زاهدان برگزار شد و پس از نماز برای طلب باران رحمت دعا و نیایش شد.

قبل از مولوی عبدالحمید مفتی محمدقاسم قاسمی در مورد چگونه عبادت کردن خداوند و توبه و معذرت خواهی از پروردگار به خاطر انجام گناهان سخنرانی کرد.

+ نوشته شده توسط غلام نبی براهویی در دوشنبه نوزدهم دی ۱۳۹۰ و ساعت 11:30 |
در مورد لباس و پوشش زن در برابر محرم، ضوابطى وجود دارد كه بايد در نظر گرفته شوند:
1- تمام زن دربرابر محارمش مانند پدر، برادر، فرزندان برادر و غيره عورت است مگر اندامهايى كه بعلت كار در خانه معمولا نمايان ميشوند مانند نمايان شدن دستها تا آرنج، و پاها و اندازه كمى از ساق پا، سر و صورت و گردن، خداوند در قرآن ميفرمايد: " وَلا يُبْدِينَ زِينَتَهُنَّ إِلا لِبُعُولَتِهِنَّ أَوْ آبَائِهِنَّ أَوْ آبَاءِ بُعُولَتِهِنَّ أَوْ أَبْنَائِهِنَّ أَوْ أَبْنَاءِ بُعُولَتِهِنَّ أَوْ إِخْوَانِهِنَّ أَوْ بَنِي إِخْوَانِهِنَّ أَوْ بَنِي أَخَوَاتِهِنَّ أَوْ نِسَائِهِنَّ " (سوره نور/31)، يعنى: " و زينت‌ خود را آشكار نسازند جز براي‌ شوهران‌ يا پدرانشان‌ يا پدران‌ شوهران‌ يا پسرانشان‌ يا پسران‌ شوهران‌ يا برادرانشان‌ يا پسران‌ برادران‌ يا پسران‌ خواهرانشان يا زنان‌ همكيشتان‌" زيرا معمولا در برابر محارم نمايان شدن اين اعضاء فتنه انگيز نميباشد، ولى در اينحالت نيز بايست نزديكى و دورى اين محارم را در نظر گرفت، مثلا نمايان شدن اين اندامها در برابر پدر فرق ميكند تا در برابر پسر شوهر (از مادرى ديگر)، هر چند هر دوى آنها محرم ميباشند، و اگر در حالاتى كه در برابر محارم ترس از فتنه باشد پس در اينصورت بايد خود را بپوشاند تا از فتنه در امان باشد، زيرا امروزه بعلت فساد اخلاقى مجتمع غربى و نفوذ اين انحرافات به كشورهاى مسلمان، بعضى از مسلمانان خلق و خوى اين انحرافات مجتمع غربى را بخود گرفته اند و همجنسگرايى و يا رذائل ديگر را به خانه خود جاى داده اند.
2- بهيچ وجه جائز نيست كه يك زن لباس و يا شلوار تنگ، لباس نازك و شفاف، لباس كوتاه و از اين قبيل ملابس فتنه انگيز در برابر هيچكس (چه محرم و چه نامحرم و چه در برابر زن و يا فرزندانى كه قابل تمييز باشند) – البته بجز شوهر - بپوشد، زيرا اينوع لباسها در واقع عورت زن را نمايان ميكند و لذا سبب فتنه ميشود و از لباش حشمت يك زن مسلمان بحساب نميايد، بلكه تشبيه به زنان كافر و فاقد حياء و حشمت ميباشد، پيامبر صلى الله عليه و سلم فرموده است: " من تشبه بقوم فهو منهم " (روايت ابو داوود – حديث صحيح) يعنى: " هر كسى كه خود را شبيه قوم ديگرى سازد از جزو آنان بشمار ميرود" و همچنين فرموده است: " دو گروه از اهل دوزخ را نديده ام، گروهى كه شلاقهايى مانند دم گاو بهمراه دارند و مردم را با آن شلاق ميزنند، و زنانى كه لباس بر تن دارند ولى عريان هستند، چپ و راست و بصورت مائل راه ميروند، سرهايشان مانند كوهان شتر ميباشد، وارد بهشت نميشوند و بوى بهشت هم نميشنوند، در حالى كه بويش از راههاى خيلى دور (براى كسى كه اهلش باشد) به مشام ميرسد." (روايت مسلم)
پس پيامبر صلى الله عليه و سلم بر حذر داشته است زنانى كه خود را شبيه کساني كنند كه لباسهاى تنگ، نازك، شفاف، و يا كوتاه ميپوشند بگونه اى كه برجستگى اندامهايشان نمايان شود و يا انگار لباس بر تن ندارند و لخت هستند، پس يك زن مسلمان نبايد خود را شبيه اين زنان لخت و عريان سازد.
3- نمايان كردن سينه و شكم و ما بين ناف و زانو، فقط براى شوهر جائز ميباشد، و يا براى طبيب مختص، آنهم فقط هنگام ضرورت و براى مداوا.
4- اما در مورد عورت زن نسبت به زنان ديگر، اگر طرف ديگر مسلمان نباشد، بعضى از علماء آن را مانند مردان نا محرم دانسته اند، لذا از نظر اين علماء بايد تمامى بدن خود را (بغير از سر و صورت) بپوشاند، ولى علماى ديگر نظرشان بر اينست كه عورت زن چه در برابر زن كافر و چه زن مسلمان يكسان ميباشد، يعنى نمايان شدن اندامهاى زن در برابر اين زنان، بغير از ما بين ناف و زانو، مجاز است، و اشكالى ندارد، ولى اين به اين معنى نيست كه زن با سينه لخت جلوى اين زنان بگردد، زيرا بدين روش نمايان شدن از اخلاق زنان فاسق و خلافكار هست، پس هر چند نمايان شدن بالاى ناف و زير زانو در برابر زنان مجاز ميباشد ولى بازهم بايست لباسهايي بپوشد كه نشانگر خُلق و خو و حياء و حشمت يك زن مسلمان را داشته باشد.

+ نوشته شده توسط غلام نبی براهویی در دوشنبه نوزدهم دی ۱۳۹۰ و ساعت 7:10 |

اعضاي شوراي اسلامي شهر زاهدان وشهردار ومعاونينش وشهرداران مناطق ومديران عمراني شهرداري زاهدان از طرح هاي در دست اقدام شهرداري ومحل اجراي طرح هاي پيشنهادي بازديد كردند در اين بازديدها ابتدا از محل اتصال بلوار ثارالله به خيابان امام خميني بازديد شد در اين بازديد قرار شد  منازل سد راه اين اتصال تملك واين مسير باز گشايي شود

مهندس حسین زهی: گفت:پروژه ی مورد نظر سال گذشته در دهه مبارک فجر کلنگ زده شده، برآورد اولیه اش 750 میلیون تومان بوده که از اعتبارات خود شهرداری می باشد. تمام نیازهایی که برای یک پارک لازم است در این پارک پیش بینی شده است. این پارک به صورت غیر هم سطح است و رستوران پارک ازسطح زمين پایین تر است که ازسقف آن به عنوان یک پل استفاده می شود.

مهندس جمعه زاده: این پارک 7 هکتاری است که مشاور طراحی کرده و تقریبا متفاوت با پارک های قبلی است.

دراينجا فضاهای ورزشی، کمپینگ مسافری، آبنما، رستوران و سرویس های بهداشتی، آلاچیق و همه چیز در نظر گرفته شده است که بعد از بهره برداری وضعیت مطلوبی خواهد داشت و چهره ی متفاوتی را در شهر ایجاد خواهد کرد.

همانطوري كه شهردار گفتند روی رستوران پلي قرار داده شده و دور آن یک آبنما قرار می گیرد و این آبنما، رستوران را احاطه می کند. سرویس های بهداشتی و رستوران این پارک تقریبا 90 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. بحث های تاسیساتی و بقیه موارد اجرا خواهند شد.

 البته روند کار مقداری کند شده بود اما جلساتی با پیمانکار گذاشته شده و انشاءا... بتوانیم طبق برنامه زمانبندی که 14 ماه در نظر گرفته شده کار را به اتمام برسانیم.

وي درجواب يكي از اعضاي شوراي اسلامي شهر زاهدان كه پرسيد چرا رستوران را از سطح زمين پايين تر قرار داديد گفت: هدف ما استفاده بيشتر از فضاي سبز وداشتن نمايي زيبا در اين پارك بوده كه خود به جذابيت پارك مي افزايد هدف ما در اين پارك برج سازي نبود بلكه استفاده بهينه از پارك ورفا بيشتر شهروندان ومهمانان عزيز بوده است .

(در طول مسير  به ساخت سازهاي بين را كه توسط مردم وبخش خصوصي در حال احداث بودند نگاه نمود ودر مورد آنها بحث وتبادل نظر كردند) سپس از مسير باز گشايي انتهاي خيابان آزادي شمالي به سوي ميدان همت آباد وشهرك كامبوزيا بازديد شد شهردار زاهدان توضيحات لازم را داد بعد از كانال پشت ديوار فرودگاه بازديد نمودند

شهردار زاهدان درمورد كانال آب فاضلاب  45 مترپشت ديوار فرودگاه  گفت:آبهاي سطحي كريم آباد - جام جم وخيابانهاي مصطفي خميني وامام خميني  وسعدي وكوچه وخيابانهاي متصل به آنهاميدان و بلوار كشاورز وكليه آبهاي  كه از زيبا شهر وازسوي شهر  به سمت  کریم آباد وديوار فرودگاه مي آيندتوسط اين كانال  به بيرون شهر وبه مخزن تسويه آب شهر زاهدان هدايت خواهند شد به نوعي مي شود گفت تمام آبی  هاي که از سمت غرب وجنوب   می آید در اين كانال تخلیه وبه بيرون از شهرهدايت می شوند.

وي افزود: در سنوات گذشته زماني كه اين كمربندي 45 متري احداث شده  اصلا اختلاف سطح را نسنجیده اند. چیزی در حدود یک متر اختلاف سطح با خود محله ی کریم آباد  . انتهاي خیابانهاي امام خميني و مصطفی خميني  و سعدی هم  یک متر اختلاف سطح  دارند در زمان بارندگي آب هاي اين خيابانها در انتهاي كريم آباد.  جمع و دپوشده ووارد  خانه های مردم میشوند

وي ادامه داد: براي حل اين مشكل مشاوري گرفته شد مشاوربراي حل اين مشكل كانالي را در اينجا پيشنهاد كردطرح. مشاور بابت جمع آوری  آبهاي سطحی شهر در کمیته فنی استان مصوب شد در سال88 ازستادحوادث  استان  600ميليون تومان گرفته وهزينه شد طرح اولیه به طول 2 کیلومتر با برآورد اولیه اش در انتهای سال 88 بالغ بر 2 میلیارد تومان بود. متاسفانه سال 89 اعتباری ازسوي ستادحوادث استانداري تزريق نشد به دليل اينكه كار پيمانكاران نخوابدوطرح دچار مشكل نشود و مجبور شدیم ازمحل اعتبارات داخلی شهرداري  ازسال گذشته تاكنون نزديك به يك ميليارد تومان هزينه کنیم.

وي گفت: در اينجا كه شما ايستاده ايد يك خونه بود ما با تملك آن ضمن عبور كانال ميداني  احداث خواهيم كرد

مهندس حسين زهي شهردار زاهدان با ابراز نگراني گفت:ادامه كانال ونقشه ما به داخل  باغي مي رسد كه داراي   موتور پمپ ودرختان زيادي است  كه نياز است قسمتي ازاين باغ براي اجراح طرح تملك شوداگر قسمتي از اين باغ تملك نشود كليه زحمات ما به هدر خواهند رفت چون اگر بارندگی بشود آب این خیابا نها همه  پشت ديوار باغ جمع می شوند و آبهای کل میدان کشاورز  هم اینجا می آيند كه خود باعث فاجعه اي بزرگ خواهد شد.

 وي گفت:در حال حاضر ما براي رفع اين مشكل وگره كوركانال چندین جلسه با صاحب باغ گذاشتیم وي فردي  وارسته واگاه وخيرخواه وشايسته اي است  با طرح عبور كانال  از داخل باغش  مخالفتی نکرده بلكه موافق  رفع مشكل شهر وشهروندان زاهداني است

  وي ادامه داد:ما براي جبران  خسارت وارده به فضاي سبز واعيانات  باغ  با  حداقل ميزان  پرداخت   به وي  چيزي بالاي58  ميليون تومان برآورد اوليه كرديم  از اسناد اين زمين را استعلام كرديم گفتند اين زمين  مشاعي است    تا وقتی که این باغ تملک نشود در زمان بارندگی ما هیچ کاری نمی توانیم برای مردم شهر انجام دهیم .شركت آب وفاضلاب وبرق ومخابرات  هم اعلام نمودند تاسيسات  آنها از اينجا رد مي شوند.

 وي افزود:  براي اين كار بايد حدود 16 متر ازاين باغ تعریض شود با اين تعريض مشكل پيش رو حل خواهدشد و  هم خیابان وسیع تر مي شود بايد انشالله چاره اي براي اين مشكلات انديشيده شود اين  مشكل به دست شما در كميسيون حقوقي شوراي شهر قابل حل است اميدوارم هرچه زودتر پرداخت اين مبلغ در شوراي شهر مصوب شود تا ما بتوانيم با پرداخت حداقل خسارت اين مشكل را حل نماييم .

رييس شوراي اسلامي شهر زاهدان براي حل اين مشكل قول تصويب پشنهاد شهرداري براي حل اين مشكل ومجوز پرداخت خسارت راداد تا اين مشكل هرچه سريعتر حل شود

پس ازبازديد از اين  مسير اين كانال  از احداث وديوار كشي ادا مه كانال به سوي پشت خانه هاي سازماني جام جم و كانال هاي اتصال  انتهاي خيابا نهاي  سعدي-امام خميني مصطفي خميني وجام جم وبلوار فرودگاه بازديد كردند

 وسپس  به ساخت سازها اطراف ميدان بلوار فرودگاه نگاه نموده در مورد آنها بحث وتبادل نظر نمودند و  درادامه از احداث وجدولگذاري وزيرسازي وآسفالت  بلوار  پرستار وبلوار شهرداري به سوي  مصلي ا لمهدي ودانشگاه پيام نور وبلوار خليج فارس وبيمارستان علي ابن ابيطالب بازديد كردند.

اعضاي شوراي اسلامي شهر زاهدان وشهردار ومعاونين وي وشهرداران مناطق سه گانه زاهدان ومدير عامل سازمان عمران شهرداري از محل احداث جديد كارخا  نه آسفالت شهرداري زاهدان در مسير جاده زاهدان خاش بازديد كردند.

در اين بازديد مهندس حسين زهي شهردار زاهدان گفت: در محلي كه ايستاديد محل جديد احداث كارخانه آسفالت شهرداري زاهدان است ما براي بالا بردن كيفيت آسفالت با استاندارد جديد  دستگاه هاي جديدي براي ارايه خدماتي مطلوب تر خريداري نموده وبه اين مكان انتقال داديم توضيحات بيشتر را آقاي رجايي خدمت شما ارايه مي كنند

 

آقای رجایی گفت: ارتفاع اين محل با سطح زمين زياد بود ما با تراشيدن كوه وآوردن خاك در طول سه ماه اينجا را هم سطح كرديم و براي اجراي احداث اين كارخانه جديد  بالغ بر 40 روز نقشه محل احداث را پیاده کردیم ودر اختلاف ارتفاع یک متر و 70 سانت لاشه چینی با سنگ انجام دادیم که نیازی هم به این کار نیست اما برای استحکام و مقاومت سنگ چینی لاشه چینی یک متر و 70 سانت انسجام داده ایم در صورتی که در آن قسمت بالا یک فوانداسیون  حدودا یک متر داخل زمین است.   و بعد از لاشه چینی نماینده شرکت دوباره آمده و تایید  و دستور غالب و حتی نقشه هایش را خود شرکت از تهران ارسال کرد

وي گفت:با استفاده از امكانات شهرداري تا كنون   بالغ بر 70 میلیون تومان تا اینجا فقط صرفه جویی داشته ایم که 50 میلیون تومانش برای بولدزور بوده بقیه اش هم 2 هزار کامیون خاک دپو بوده است

 وي ادامه داد:از سطح زمین صفر الان حدودا 4 متر ما خاک ریزی کرده ایم و بعد از آن هم به علت بالا بودن قیمت پیمانکار خودمان اکیپ گرفتیم و آلموتوربندی و غالب بندی ها را انجام دادیم. واكنون منتظر اعلام هواي مناسب ازسوي سازمان هوا شناسي هستيم چون بتن ريزي در هواي سرد امكان پذير نيست

رجايي گفت:حدودا 150 میلیون متر مکعب حجم بتن ریزی فونداسیون و بالغ بر 8 تن میلگرد 16-18 و 20 است

 وي در مورد موقعيت محل احداث كارخا نه از لحاظ وزش بادها گفت:. چون بادهای غالب در اينجا را از جنوب و شمال داریم بچه های منابع طبیعی گفتند که باد غالب در مسیر تیرهای برق  هستند ما مكان را طوري در نظر گرفتيم  كه در زمان بارگیری دود کارخانه و یا دود حاصل از خاک و شن به روی کارخانه ننشیند.

شهردار زاهدان در ادامه سخنان همكارش گفت :قبلا محل كارخانه را به نام شهرداري با توجه به سالها توليد آسفالت در اينجا ثبت نكرده بودند  مدركي دال بر واگذاري  اين زمين وجود نداشت با پيگيري هاي كه انجام داديم خوشبختانه با همكاري استاندار محترم رییس جهاد کشاورزی  استان و رييس منابع طبیعی استان توانستيم اين زمين رابه وسعت 66 هكتارخريداري وبه ثبت برسانيم  وسند بگيريم كه جاي دارد  از استاندار محترم واز روساي جهاد كشاورزي ومنابع طبيعي استان باید تشکر ویژه ای بابت واگذاری این زمین داشته باشیم  .

مهندس حسين زهي در نظر داريم در كنار اين كارخانه  در بحث كارهاي فرهنگي واجتماعي كمپي براي ترك اعتياد  معتادين احداث كنيم وهمچنين وفضاي  سبز ومكاني تفريحي با احداث آلاچيق هاي  درست كنيم ورايگان در اختيار شهروندان ومسافرين اين جاده قرار دهيم

آقاي شهنوازي  رييس شوراي اسلامي شهر زاهدان در پايان بازديد از طرح ها واقدامات شهرداري زاهدان در گفتگو با خبرنگار ما گفت: یکی از وظایف شوراها نظارت بر کار شهرداری ها است بنده به اتفاق اعضاي شوراي اسلامي شهر زاهدان وشهردار ومعاونين وي وشهرداران مناطق وميران شهرداري  با هدف نظارت و دیدن تلاش های شهرداری، در بخش  عمرانی  وبررسي مشكلات شهرداري بازدیدي از پروژه های در حال انجام شهرداری داشتيم، پروژه های بزرگ عمرانی كه شامل، پارک سرداران شهید، هدایت آبهای سطحی در منطقه ی شرق شهر و پروژه ی بلوارپرستار وبلوار شهرداري که یکی از بلوارهاي بزرگ شهر است که حالت کمربندی دارد، و پروژه ی کارخانه ی آسفالت شهرداری مي باشند  وهمچنين مشكلات اتصال بلوار ثارالله به خيابان امام خميني  مورد بررسي قرار داديم  اين بازديدها با هدف بررسي كارها وكمك بيشتر به شهرداري ورفع مشكلات مردم انجام مي شوند معمولاً بازدیدها همیشه وجود دارد، در زمانهای مختلفی هم انجام می شوند اما این یک بازدید جامع تری بود و اعضای شورا اکثرا وجود داشتند، دوستان شهرداری هم بودند

 رييس شورا گفت:در اين بازديد شايد اقدامات خوبي بوديم واقعا در این پروژه ها خیلی کار شده البته به دليل كمبود بودجه  جاهایی هم  مشکل داشت از دوستان در بعضي جاها توضیح خواستیم انشالله  بعضی از پروژه ها تا پایان سال به اتمام می رسند و بعضی هم در سال آینده افتتاح خواهند شد.

وي گفت بنده وديگر اعضاي شوراي شهر به نمايندگي از شهروندان زاهداني از مدير كل راه وترابري استان  انتظار داريم  با ا حداث يك زير گذر ويا روگذر بلوار پرستار وشهرداري  را با بلوارمقابل بيمارستان علي ابن ابيطا لب (ع) وبه زيبا شهر وصل نمايد چون بلوار انقلاب به بلوار پرستار، از میدان پرستار (تقاطع خیابان بهداشت و پرستار) متصل  می شود  ودر ادامه بلوار شهرداري  به بلوار خلیج فارس منتهی می شود چون این بلوار حدفاصل 2 بیمارستان  (تأمین اجتماعی و امام علی( ع)  ومصلي المهدي ودانشگاه پيام نور وبلوار بزرگمهر ودهكده المپيك است، انتظار داریم  هر چه زودتر به صورت روگذر یا زیرگذر توسط راه و ترابری  متصل شود و راه دسترسی شمال غرب و غرب زاهدان وخيابانها وبلوارهاي متصل به بلوار انقلاب وبلوار پرستار وبلوار شهرداري وبلوار بزرگمهر به بیمارستان امام علی(ع) وبه زيبا شهر تسهیل شود.

  وي افزود:پروژه ی کریم آباد 23000 متر طولش است، تقریبا 300 مترش معارض دارد و همان باغ آقای زیرکاری است که پرونده اش به شورا آمده و در حال بررسی است  در اولین جلسه ی  شورا این را مصوب خواهیم کرد که کارش به وقفه نیفتد و ادامه پیدا کند.

 وي گفت:بنده وهمكارانم در شوراي اسلامي شهر زاهدان  از عملكرده شهرداري زاهدان راضی هستیم، اگر بخواهیم آرمانی فکر کنیم هنوز خیلی جا برای کار داریم ولی تلاش های شهرداری و دوستان و معاونین و مدیران تقریبا راضی کننده است و انشاءا... با این کارهایی که انجام می شود چهره ی شهر در خیلی از قسمت ها تغییر خواهد کرد.

 شهنوازي  به يكي از اساسي ترين مشكلات شهرداري زاهدان اشاره كرد وگفت :یکی از مشکلاتی که شهرداری با آن  روبه رو ست، ساخت و سازهای غیرمجاز  هستند که عوارض پرداخت نمی کنند ما توصیه مان این است که چه سازمانهای دولتی اعم از نظامی و غیرنظامی، وافراد عمومي اگر ساخت و سازی دارند حتما با مجوز انجام شود و ما از جناب استاندار می خواهیم که به این قضیه بیشتر ورود پیدا کنند.

 وي افزود:با توجه به اینکه نزديك به120 میلیارد تومان  شهرداری زاهدان از سازمان های دولتی که مبادرت به ساخت وسازهاي  غیرمجازكرده اند ويا مبادرت به خريد عرصه واعيان زمين هاي تحت اختيار خود نكرده اند به شهرداري بدهكارند  است با توجه به  مصوبه ی دولت  در خصوص پرداخت  اين بدهي ها در دور اول سفر رياست جمهوري است اما متاسفانه تا کنون اقدامی صورت نگرفته البته بعضی از سازمانها در تصفیه حساب با شهرداری دارند اقدام می کنند ولی قسمت اعظم مطالبات شهرداری از سازمانها هم چنان مانده و سازمانها ادعا می کنند  در بودجه مان چیزی به این عنوان دیده نشده ولی باید بودجه های وزرات خانه شان به  آنها بدهد تا هرچه سريعتر مبادرت به پرداخت نمايند ما استدعا داریم در بودجه های سالیانه ی دولت این قضیه دیده شود تا شهرداری بتواند از این وضعیتی که دارد بیرون آید و وضعیت شهر متحول شود.

وي در پايان گفت: در افتتاح پارك گلها استاندار محترم قول همكاري در ساماندهي خانه هاي ادامه پارك مهرورزان تا ميدان كارگر وساماندهي مساجد بين  بلوار رسالت را داد ما در بحث مساجد با مردم وارد مذاكر شديم الحمدالله موافقت اهلي اطراف مساجد را گرفتيم  براي  اولين مسجد مسجد سيدالشهدا زميني در نظر گرفته شد ودر كنار قبرستان زاهدان در حال ساخت است براي دومين مسجد كه مسجد بلال در وسط بلوار رسالت وانتهاي خيابان ولي عصر است  زميني در نظر گرفته شده اما هنوز برای ساخت و سازش شروع نشده انشالله  به زودي ساخت وسازش شروع ومسجد از وسط بلوار جابجا   خواهد شد   وبراي مسجد سوم هم كه مسجد توحيد است دنبال زميني در آن اطراف مي گرديم پيدا كنيم آنهم جابجا خواهد شد البته موارد فوق وساماندهي خانه هاي دامنه كوه از پارك مهرورزان تا ميدان كارگر مساعدت وپشتيباني استاندار محترم را مي طلبند انشالله اميدوارم هرچه زودتر ما شاهد رفع مشكلات در آن منطقه باشيم

 

 

 

+ نوشته شده توسط غلام نبی براهویی در یکشنبه هجدهم دی ۱۳۹۰ و ساعت 18:36 |
اصفهان - شاید یكی از زیباترین لحظات مراسم ازدواج برای هر دختر و پسری و حاضران در مجلس، شنیدن این جمله از زبان عروس خانم است'با اجازه بزرگترها و بزرگترهای فامیل، بله ' اما سالهاست كه سن بله گفتن دخترها افزایشمدتی است افزایش سن ازدواج دختران كه در 10 سال گذشته 19 تا 22 سال بود ، اكنون به 25 تا 35 سال رسیده و این موضوع در بسیاری از محافل مورد بحث قرار می گیرد اما كمتر كسی پیدا می شود كه به دلایل این موضوع توجه كند.
در برخی محافل افزایش تحصیلات دختران به عنوان مهمترین دلیل عنوان می شود، درحالی كه بسیاری از دختران تحصیلكرده آن را دلیل اصلی افزایش سن ازدواج خود نمی دانند بلكه به عواملی مانند ترس از نبود تعهد و مسئولیت پذیری، بیكاری، اعتیاد، درخواست جهیزیه های سنگین و دخالت های والدین طرفین اشاره می كنند.
'الف –ك' دختری 28 ساله و پزشك در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: برخی بر این باورند كه دخترها با افزایش میزان تحصیلات سن ازدواجشان افزایش یافته است در حالیكه این باور درست نیست.
وی كه به تازگی از همسر پزشكش جدا شده است، مدعی شد: در سالهای اخیر ' اعتیاد ' ،' بی توجهی برای پیدا كردن كار' و 'خیانت به همسر 'بویژه دربین آقایان بسیار شایع و عرف شده و این عوامل یك نوع بدبینی را در بین دختران بوجود آورده است.
وی گفت:عوامل بالا سبب شده تا دختران كمتر رغبت به ازدواج داشته باشند .
'شبنم عسگری' دختر مجرد دیگری است كه از تحصیلات و موقعیت شغلی مناسبی برخوردار است در باره دلایل افزایش سن دختران برای ازدواج معتقد است: بسیاری از بزرگترها با اشاره به زندگی ساده خود به جوانان توصیه می‌كنند سخت نگیرند اما همین بزرگتر ها هنگام ازدواج ،فشارهایی را روی زوجهای جوان می آورند تا همان حداقل سرمایه را صرف هزینه‌های مراسم عروسی و جهیزیه‌های سنگین كنند.
این شهروند جوان اصفهانی با بیان اینكه چشم و همچشمی‌ها مانع از تشكیل و یا ادامه زندگی شده است، خاطرنشان كرد: برگزاری مراسم عروسی با هزینه‌های سرسام آور، خرید جهیزیه‌هایی كه در آپارتمان‌های كوچك امروزی جاسازی آنان مشكل است ،موجب شده تا ازدواج برای بسیاری از خانواده ها و دختران كه اغلب خود به تنهایی تامین كننده جهیزیه هستند تبدیل به یك كابوس وحشتناك شود.
وی افزود: در پس این ظواهر، بیشتر مواقع لذتی وجود ندارد و در برگزاری آنها فقط رضایت دیگران مهم است و از فردای برگزاری آیین عروسی، دغدغه‌های زوجین جوان آغاز می‌شود.
'انیسه هادی ' 31 ساله كه در رشته مهندسی عمران دانشگاه اصفهان تدریس می كند، درباره عدم دلایل عدم ازدواجش اظهارداشت: به اعتقاد من بیكاری و پر توقع بودن مردان علت اصلی افزایش سن ازدواج دختران شده است .
وی افزود: در گذشته همیشه از پسر و خانواده اش می پرسیدند'داماد شغلش چیست ؟'، 'منزل دارد یانه ؟ و یا 'چقدر حقوق می گیرد ؟' ، اما امروزه بسیاری از این موارد برعكس شده و برخی از خواستگاران این توقع را از دختر دارند و با صراحت تمام بدون اینكه از قبل با دختر و یا خانواده اش آشنا شوند می پرسند شغل دختر چیست ؟ آیا شغلش رسمی است ، وام هم می دهند، پدرش و یا خودش خانه ای دارد كه در آن زندگی كنیم و هزاران توقع و انتظار دیگر ...
وی با اشاره به اینكه در سالهای اخیر به بهانه نبود شوهر، در بسیاری از سخنرانی ها از خانواده های دختر خواسته می شود كه توقعات خود را پائین بیاورند، تصریح كرد: متاسفانه در كمتر سخنرانی از خانواده پسر كه نه شغل دارد و نه خانه ای، خواسته می شود كه توقع خود را پائین بیاورند و جهیزیه ای بالای 20 میلیون تومانی نخواهند.
وی تاكید كرد:داشتن كار برای مرد یك الزام و ضرورت است بنابراین مسئولان باید برای وضعیت اشتغال جوانان برنامه ریزی خوبی داشته باشند .
وی پیشنهاد داد: دولت استخدام مردان را نسبت به زنان در ارجحیت قرار دهند تا شرایط تغییر یابد.
افزایش سن ازدواج دختران روستایی نیز به نوعی دیگر در محافل مورد بحث قرار می گیرد كه این دسته از دختران نیز دلایل خود را عنوان می كنند.
'لیلا كرمی ' دختری است روستایی كه در رشته مهندسی صنایع غذایی دارای مدرك تحصیلی است اما منشی یك حقوقدان است.
وی به خبرنگار ایرنا گفت:بسیاری از ما دختران روستایی به شرط اینكه هزینه های جانبی و تحصیلی خودمان را پرداخت كنیم به شهر می آییم و این جا با پیدا كردن هر كاری ماندگاری خود را حفظ می كنیم .
وی با بیان اینكه پسران روستایی تحصیلكرده كمتر حاضر می شوند با دختران روستایی تحصیل كرده ازدواج كنند،گفت: بسیاری از آنها حتی به روستای خود باز نمی گردند و ترجیح می دهند در شهر و در هر شغلی مشغول به كار شوند و با یك دختری شهری ازدواج كنند.
وی افزود:بسیاری ازپسران روستایی به محض ورود به دانشگاه و یا سربازی نامزدی خود را بهم زده و با دختران شهری ازدواج می كنند.
وی گفت: این اتفاق متاسفانه شرایط بدی را برای دختران روستایی نامزد شده به همراه آورده است كه چه بسا برخی از آنان برای فرار از حرفهای مردم روستای خود به روستاهای دیگر و یا شهرها مهاجرت می كنند تا با طعنه و سرزنش به ازدواج دیگری در نیایند.
'حدیثه پژمان ' دیگر دختر روستایی كه سه سال است با توجه به تمام شدن تحصیلاتش در رشته مهندسی كشاورزی به منطقه خود بازنگشته و در یك مركز آزاد كنكور مشغول به فعالیت است .
وی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: آنچه كه باعث شده بسیاری از دختران روستایی به روستای خود باز نگردند شرایط زندگی پر زرق و برق، نبود تعصبات و زندگی راحت با امكانات خوب در شهر است.
وی كه خانواده اش را نیز مجبور به مهاجرت كرده است، گفت : قبل از این كه پدرم تمام املاك و داراییهایش را بفروشد بسیار با این مهاجرت مخالف بود اما اكنون كه وی شریك یك فروشگاه بزرگ پیتزا فروشی شده بیش از همه ما از زندگی در شهر خرسند است .
وی اظهار داشت: آنچه كه باید به آن توجه شود، وفاداری به همسر و متعهد بودن به یكدیگر است، چه بسا برخی در سنین معمول و یا پائین تر ازدواج كرده اند اما شاهد طلاق و یا خیانت همسرشان حتی با داشتن فرزند ، عروس و یا داماد هستند.
حدیثه اظهار داشت:این وضعیت نشان می دهد كه مشكل ازدواج جوانان افزایش سن نیست، مشكل اصلی 'چرایی ازدواج' است .
بر اساس نتایج پیمایش كشوری، سازمان ملی جوانان، علت اصلی تاخیر در ازدواج جوانان، مسایل فرهنگی و اجتماعی عنوان شده است و موضوع‌ اشتغال و تحصیلات در اولویت بعدی قرار گرفته است .
ستوان 'محمدحسین نگارگر' كارشناس آسیب شناسی اجتماعی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی دراین باره معتقد است: شواهد نشان داده كه برخی از دخترانی از نظر خانوادگی و اجتماعی حاضر به ازدواج با افرادی پائین تر از خود شده اند.
وی افزود:برخلاف اذهان عمومی، این پسران هستند كه بدلیل تعهد و مسئولیت پذیری كه ازدواج به همراه می آورد رغبت به ازدواج ندارند و متاسفانه به اشكال گوناگون بویژه با زنان مطلقه ، بیوه و نیز از خود بزرگتر آن هم نه بدلیل علاقه بلكه به عنوان منبع درآمد و فرار از تعهد ازدواج می كنند.
وی با اشاره به تصور عموم مردم مبنی بر این كه مشكلات اقتصادی و بیكاری مهمترین مانع ازدواج به موقع است، افزود: اگر فرض بر این باشد، جوانان بی‌سواد و كم سواد كه مشكل بیشتری در یافتن شغل و حل مسایل اقتصادی دارند، اصلاً نباید ازدواج كنند.
وی افزود:نتایج مطالعات نشان می‌دهد كه این افراد بسیار زودتر از سایرین حتی با زنان تحصیل كرده ازدواج می‌كنند.
وی با بیان اینكه دختران به مسئولیت پذیری بیش از اشتغال و تحصیلات مردان اهمیت می دهند،یادآور شد: بهتر است كارشناسان و سخنرانان به موضوع تعهد و مسئولیت پذیری و اشتغال بیش از هر موضوع دیگر توجه كنند.
وی با بیان اینكه رسانه تصویری می تواند در این زمینه شرایط بهتری را فراهم آورد، خاطرنشان كرد: متاسفانه عدم توانایی در رساندن مطلب باعث شده كه نتوانند به نحو احسن وظیفه خود را انجام دهند و تنها خواسته اند وقت برنامه را با شعار گرایی پر كنند .
دكتر 'مهدی برزگر'جامعه شناس معتقد است: آسیب‌شناسان اجتماعی، مشكلات مالی را نه از سوی جوانان بلكه از سوی خانواده ها مهمترین عامل افزایش سن ازدواج می‌دانند .
وی در تائید ادعای خود افزود: بر اساس تحقیقات میدانی و آنچه از شواهد جامعه بر می آید جوانان به مهریه و جهیزیه و برگزاری یك مراسم ساده عروسی رضایت می دهند، اما این خانواده ها هستند كه رضایت نمی دهند.
وی با اشاره به آمار مركز مطالعات جمعیتی آسیا و اقیانوسیه با اشاره به ایجاد تحول در سن ازدواج جوانان و بویژه دختران در یك دهه اخیرگفت:در این تحقیق نداشتن جهیزیه كه خود نتیجه چشم و همچشمی است، شغل و اعتماد نداشتن به پسران به علت شیوع بی‌بند و باری اجتماعی از دلایل افزایش سن ازدواج دختران عنوان شده است.
این جامعه شناس ادامه داد: مسئولان بویژه رسانه ها باید ایمان، گذشت و فداكاری همسران نسبت به یكدیگر، تعهد اخلاقی و مسئولیت پذیری در زندگی را جایگزین موضوعاتی چون مشاجرات خانوادگی، بی احترامی ها ،جهیزیه های و مهریه های سنگین و غیر متعارف كنند.
مرحوم دكتر' رسول ربانی' معاون پژوهشی دانشگاه اصفهان در آخرین مصاحبه خود با ایرنا گفته بود: آمار های رسمی كه بر روی كاغذ و سخنرانی ها آورده می شود حاكی از این است كه بیكاری پسران، تحصیلات عالیه دختران و تجمل گرایی غیر منطقی كه هیچ گونه سنخیتی با وضعیت اجتماعی طرفین ندارد ،از دلایل مهم افزایش سن ازدواج دختران شده است .
وی با بیان اینكه در شهر اصفهان بیشترین رسم برای خواستگاری استفاده از وسطه و معرف است ، ا‌فزود:در یك پژوهش در حال انجام كه با همكاری هفت نفر واسطه به مدت سه ماه بر روی 700 نفر خانواده مراجعه كننده در هر منطقه انجام شد، نتایج جالب توجهی بدست آمد .
وی گفته بود :در این تحقیق مشخص شد كه 80 درصد دختران و پسران روستایی مهاجر به شهر بیش از دختران و پسران جامعه شهری به تحصیلات و تجملات تاكید داشتند در حالیكه 52 درصد از دختران و پسران محیط شهری به اصالت و هم طبقه بودن خانواده اهمیت بیشتری می دادند.
وی افزود: جالب تر اینكه 60 درصد از دختران و پسران روستایی مهاجر به شهر بیش از دختران و پسران شهری حاضر به ازدواج با افراد مطلقه حتی با داشتن فرزند هستند و دلیلشان را ماندن در شهر و كسب موقعیت اجتماعی جدید عنوان می كنند در حالی كه 10 درصد از گروه مقابل با سختگیری های بسیار فراوان حاضر به این ازدواج بودند.
وی گفت : این موارد نشان می دهد كه نوع و علت توقعات افراد بسته به موقعیت اجتماعی افراد متفاوت است و نمی توان یك علت را برای همه عنوان كرد.
این پژوهشگر نمونه كشوری كه بیش از 15 سال سابقه پژوهش و همكاری با ارگانهای مختلف در موضوعات اجتماعی را داشته است،گفته بود:وظیفه جامعه شناسان و پژوهشگران عریان كردن مشكلات جامعه برای مسئولان است.
حجت الاسلام' مهدی ارزانی' كارشناس مذهبی نیز در گفت و گو با ایرنا اظهارداشت: شواهد نشان می دهد ترس از مسئولیت پذیری ، تجملات، بیكاری پسران و نیز افزایش تحصیلات بخصوص در بین دختران از دلایل مهم در افزایش سن ازدواج دختران شده است .
وی با اشاره به اینكه دخالت خانواده ها در این موضوع بسیار مهم است، گفت : جوانان بسیاری هستند كه با مراجعه به مراكز مشاوره از دخالت و خواسته های نابجای خانواده های خود از جمله جهیزیه و مهریه بسیار گران و بالا گلایه دارند.
این كارشناس مذهبی همچون دیگر صاحب نظران معتقد است هر یك از نهادهای اجتماعی عهده دار مسئولیت ها و وظایف مشخصی از كاركردهای یك جامعه هستند.
وی پیشنهاد داد: فراهم كردن امكانات ازدواج به دور از مخارج غیرضروری، منحصر نكردن امكانات مادی و رفاهی به دانشجویان و جوانان ساكن در پایتخت و تقسیم تسهیلات بین همه قشرها و گروه ها در شهرها و شهرستانهای مختلف، قرار دادن افرادی كه ازدواج كرده اند در اولویت های اشتغال و در واقع، توجه به اشتغال جوانان به دور از تبعیض و رابطه محوری می تواند دراین زمینه تاثیر گذار باشد. 
یافته است.


ازدواج دخترها، مشکل لاینحل جامعه امروز!پربازدیدترین ها
نیازمندیم!
این جماعت بحران زده!
با من ازدواج می‌کنید؟
آب خنک!
فکر نمیکنم شرط باشه!
بازم خواب موندم!
پذیرایی شاهانه
رونما!
خواستگاري مدرن
جوان ناکام
انتخاب برتر
عشق تصادفی
مهریه کاربردی
آزمون بزرگ
درباره توقع و اینا!
 
نیازمندیم!
این جماعت بحران زده!
با من ازدواج می‌کنید؟
آب خنک!
فکر نمیکنم شرط باشه!
بازم خواب موندم!
پذیرایی شاهانه
در خیابان خبری نیست!
رونما!
خواستگاري مدرن
جوان ناکام
انتخاب برتر
عشق تصادفی
مهریه کاربردی
آزمون بزرگ
 

+ نوشته شده توسط غلام نبی براهویی در یکشنبه هجدهم دی ۱۳۹۰ و ساعت 17:2 |
سرباز- فرماندار شهرستان سرباز گفت: مردم بلوچ وطن را مادر خویش می دانند و هرگز خیانت به میهن را برنمی تابند و در جهت عمران و آبادانی آن سر و جان خویش را فدا می كنند.

به گزارش ایرنا، 'احمد رضا ریگی' در همایش سران و معتمدان طوایف منطقه سرباز در شهر راسك مركز این شهرستان مرزی برخی خصلت های مردم بلوچ استان را برشمرد و گفت: ایمان به خدا، مهمان نوازی، پیروی از رهبری و وطن دوستی گوشه ای از خصلت های شایسته قوم بلوچ است.
وی از سرداران رشید اسلام شوشتری و محمدزاده به عنوان ستارگان درخشان آسمان سیستان و بلوچستان یاد كرد.
فرماندار سرباز اظهار داشت: وظیفه امروز ما ادامه راه و اهداف آن شهیدان بزرگوار در جهت همدلی، وحدت و امنیت است.
وی از مردم سالاری دینی به عنوان یكی از بركات نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران نام برد و اظهار داشت: در سایه توجهات ویژه مسوولان نظام جمهوری اسلامی، مردم كشور و خصوصا اقوام و طوایف در همه عرصه ها نقش اساسی و مستقیم در تعیین سرنوشت خویش دارند.
رییس شورای تامین شهرستان سرباز نقش طوایف در برقراری امنیت پایدار را مهم ارزیابی و تاكید كرد: در سایه برقراری امنیت عمران و آبادانی و بدنبال آن رفاه، آسایش، آرامش و رشد و ترقی هر منطقه امكان پذیر می شود.
ریگی با اشاره به نزدیكی زمان انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی یاد آور شد: سعی و تلاش بدخواهان نظام كمرنگ كردن حضور مردم در پای صندوق های رای است كه معتمدان و سران طوایف شهرستان باید با همكاری مجریان انتخابات زمینه حضور حداكثری مردم را مهیا و دشمنان را ناامید سازند.
در این همایش همچنین امام جمعه شهرستان سرباز طی سخنانی مردم استان سیستان و بلوچستان را دارای خصایص منحصر بفرد معرفی كرد و از مردم داری، ولایت مداری و مهمانوازی به عنوان بارزترین این خصلت ها نام برد.
حجت الاسلام ' علی اصغر كمالی پور' از وفای به عهد، ایمان داری و رشادت به عنوان دیگر ویژگی های مردم این منطقه نام برد و افزود: مردم این استان مرزی بر اساس مستندات تاریخی حاضر بودند سرشان را از دست بدهند ولی هرگز پیمان شكنی و خلف وعده نكنند.
وی با اشاره به دوران تبعید رهبر معظم انقلاب به ایرانشهر در سالهای قبل از انقلاب اظهار داشت: همانگونه كه در كلام ایشان متجلی است معظم له مردم بلوچ را مرزدار واقعی، وطن دوست، باغیرت و سلحشور خطاب كردند كه از خصلت های بارز این قوم اصیل ایرانی است.
امام جمعه سرباز از عفو و گذشت به عنوان دیگر خصلت های مرد منطقه مكران (جنوب بلوچستان) نام برد و اظهار داشت: بعد از پیروزی انقلاب شكوهمند اسلامی طوایف و اقوام ایرانی و قبایل بلوچ جایگاه واقعی خویش را بازیافتند و همه این اقوام در اداره كشور و جامعه ایفای نقش كرده و سهیم شدند.
به گزارش ایرنا، در ادامه این همایش مسوول دفتر نهاد نمایندگی ولی فقیه در قرارگاه شهید فولادی راسك هدف از برگزاری همایش طوایف این شهرستان را توجه جدی به نقش طوایف در برقراری نظم و امنیت و استفاده از ظرفیت های بالقوه آنها در جهت عمران و آبادانی منطقه و شهرستان ذكر كرد.
حجت الاسلام 'جواد وضیع' از اقوام و طوایف شهرستان به عنوان بازوان توانمند نظام اسلامی نام برد و تصریح كرد: در سایه وحدت و همفكری طوایف و اقوام این شهرستان، شاهد افزایش امنیت و نظم عمومی و در نتیجه رشد شاخص های توسعه و آبادانی هستیم.
وی با اشاره به اقدامات شهید شوشتری در استان و توجه به توانمندی های طوایف در عرصه های مختلف گفت: اهداف و اقدامات آن شهید والا مقام جز برنامه های محوری قرارگاه شهید فولادی است.

+ نوشته شده توسط غلام نبی براهویی در شنبه هفدهم دی ۱۳۹۰ و ساعت 22:53 |
زاهدان - مدیر عامل برق منطقه ای سیستان و بلوچستان گفت: مشكل استخدامی كارمندان قراردادی شاغل در این شركت حل می شود و برنامه ای برای تعدیل نیرو نداریم.

'محبعلی قزاق جاهد' افزود: خواسته اصلی كارمندان قراردادی شركت برق منطقه ای سیستان و بلوچستان تمدید قرارداد و تبدیل وضعیت است و این شركت به جد پیگیر آن است.
او بیان كرد: در شرایط كنونی و مطابق قانون بودجه تبدیل وضعیت كارمندان ممكن نیست اما جای نگرانی وجود ندارد چون هیچ برنامه ای برای تعدیل نیرو در شركت برق وجود ندارد از طرفی خواسته منطقی كارمندان در دست پیگیری است.
در همین رهگذر شماری از كارمندان اداره برق منطقه ای سیستان و بلوچستان به خبرنگار ایرنا گفتند: دستور رییس جمهور در تبدیل وضعیت كارمندان شركتی و قراردادی در این اداره به خوبی اجرا نشده است.
یكی از این افراد كه خود را عبدالهی معرفی كرد، افزود: اگر دستور رییس جمهور به خوبی اجرا شود حقوق و مزایای كارمندان شركت برق افزایش و وضعیت استخدامی آنها نیز شرایط بهتری خواهد یافت.
بهنود، یك كارمند دیگر شركت برق نیز گفت: تیرماه امسال نامه ای از شركت توانیر به شركت برق سیستان و بلوچستان مبنی بر استفاده همه كارمندان قراردادی از بیمه تكمیلی ابلاغ شد اما اداره برق استان تاكنون زیر بار آن نرفته است.
وی افزود: شركت برق باید تا پایان امسال برای كارمندان قراردادی حكم تمدید ابلاغ كند اما به جای آن فقط كارمندان را وادار به عضویت در شركت تعاونی كرده است.

+ نوشته شده توسط غلام نبی براهویی در جمعه شانزدهم دی ۱۳۹۰ و ساعت 22:50 |

امام جمعه اهل سنت زاهدان:امسال ريزش باران این  رحمت الهی به تاخير افتاده ودامدران دچار مشكل شدندبراي طلب باران صبح دوشنبه در عيدگاه زاهدان نماز طلب باران خوانده مي شود

وحدت نیاز جامعه اسلامی است

 

به گزارش خبرنگار روزنامه زاهدان

مولوي عبدالحميد امام جمعه اهل سنت زاهدان در نماز جمعه اين هفته زاهدان پس از تلاوت قرآن وسخنراني در مورد مسايل ديني واحكام شرعي گفت: همه ما در مقابل هم وجامعه وظيفه سنگيني داريم ما بايد به فكر اصلاح خود واقشار مختلف جامعه باشيم بايد هميشه امر به معروف ونهي از منكر كنيم تا شايد جامعه اي اسلامي باشيم .

 وي افزود: اگرديديد مردي انگشتر وگردنبند طلاي داردو به اوتذكر نداديد گناه كرديد ويا در جلسه غيبتي نشسته بوديد وبه غيبت كننده تذكر نداديد ويا در مقابل ظلمي كه به مظلومين مي شود سكوت كرديد در نزد خداوند گناهكار خواهيد بود همچنين اگر در مقابل كساني كه رشوه مي گيرند وبه اعتياد گرفتاراند ویادزدي وراهبنداني وقتل وغارت مي كنند سكوت نمايد  گناهكار هستيد.يك مسلمان  نبايد در مقابل ظلم به افراد ومذهب وقوم ومظلومين سكوت كنند

 امام جمعه اهل سنت زاهدان به والدين جوانان وسرپرستان خانواده ها توصيه كرد هر گز در مقابل بي نمازي فرزندان واهل خانواده تان بي تفاوت نباشيد چون در آخرت به خاطر اين غفلت وسهل انگاري تان بايد پاسخگو باشيد هرگز فكر نكنيد چون خودتان عبادت خداوند را انجام داديد بهشتي خواهيد بود بلكه شما در مقابل اهل خانواده وجامعه مسئول هستيد.

وي افزود:اساسی ترین نیاز جامعه امروز لزوم اصلاح اندیشه و تلاش برای هدایت مردم است. 

وي ادامه داد: همگان وظیفه دارند در مقابل گناه و انحراف بایستند و مسیر صحیح را به دیگران نشان دهند.

 امام جمعه اهل سنت زاهدان با اشاره به قیامهای اخیر مردمی در خاورمیانه اظهار داشت: ریشه این قیامهای مردمی در اعتراض به استبداد حکام ظالم این کشورها نهفته است و امروز ملتهای حق طلب در اعتراض به همین استبداد و ظلم قیام کرده اند.

وی گفت: هرگاه مردم در جامعه از اصلاح همگانی غافل شوند و نسبت به گناهان و انحرافات موجود بی تفاوت باشند زمینه ایجاد فتنه و عذاب الهی فراهم می شود.
مولوي عبدالحميد با اشاره به فواید مشورت افزود: پدران در خانواده نباید روحیه استبدادی داشته باشند بلکه بهتر است در امور زندگی با خانواده مشورت کنند.

وی افزود: پدران به ویژه در امر ازدواج دختران باید نظر آنان را نیز جویا شوند و در این زمینه خود رای و مستبدانه عمل نکنند.

مولوي عبدالحميد گفت:در مقابل انتقاد سازنده نبايد  موضع گيري كنيم بنده خوشحال مي شوم كسي از من انتقاد سازنده كند ولي تهمت هاي ناروا وانتقادات مخرب را هيچ كسي تحمل نمي كندالبته باید دقت داشت که در قالب حق طلبی و بیان انتقاد به کسی اهانت نشود و انتقاد جنبه تخریب و تهمت زدن پیدا نکند.

وی افزود: طبق آموزه های اسلام و سنت پیامبر مکرم اسلام(ص) انتقاد باید همراه با ادب و تدبیر و ملایمت و خالی از هر نوع اهانت باشد. 

امام جمعه اهل سنت زاهدان در پايان سخنراني اين هفته به مشكلات دامداران وكشاورزان اشاره كرد وگفت: امسال متاسفانه تاكنون باراني كه باعث آباداني منطقه شود هنوز نيامده است دعا كنيد خداوند رحمت الهي خود را به منطقه سرازير كند

وي از مردم خواست روز دوشنبه روزه بگيرند وساعت 8 صبح براي اداي نماز طلب باران به عيدگاه بزرگ اهل سنت زاهدان بيايند تا شايد دعا مسلمين مستجاب وباران رحمت  بر اين منطقه براي آباداني وخوشحالي مردم وكشاورزان ودامداران از سوي خداوند سرازير شود

 

+ نوشته شده توسط غلام نبی براهویی در جمعه شانزدهم دی ۱۳۹۰ و ساعت 16:15 |
صدای فریاد کمک‌خواهی خانم معلم بی‌گناه را هیچ‌کس نشنید. مردان شرور وقتی او را در جاده روستایی تنها دیدند، به وی حمله کردند و بعد از اجرای نقشه شیطانی خود، برای اینکه ردی از خودشان بر جا نگذارند، او را به قتل رساندند اما این پایان ماجرا نبود، چرا که طولی نکشید پلیس وارد عمل شد و هر دو مرد جنایتکار را دستگیر کرد.

این حادثه هولناک دوم آذرماه امسال و در استان سیستان و بلوچستان رقم خورد. آن روز خانم معلم روستایی کوچک در حوالی شهرستان سرباز تصمیم گرفت برای دیدن دوستش راهی روستای همسایه شود. برای همین پیاده به راه افتاد و چون مسیر طولانی نبود، بعد از دقایقی به آنجا رسید. ملاقات این دو دوست قدیمی چند ساعت بیشتر طول نکشید و خانم معلم جوان تصمیم گرفت به خانه‌اش برگردد. هوا هنوز روشن بود و او بعداز خداحافظی از دوستش به راه افتاد. در بین راه تصمیم گرفت از مسیر میانبر استفاده کند تا قبل از تاریکی هوا به خانه برسد؛ غافل از اینکه حادثه‌ای شوم در انتظارش بود. او نخستین تپه را که بالا رفت، با 2 جوان موتورسوار روبه‌رو شد که در حال عبور از آن حوالی بودند. مردان موتورسوار وقتی مطمئن شدند زن جوان تنهاست، به طرف او رفتند.

خانم معلم که متوجه نیت شوم آنها شده بود، قدم‌هایش را تندتر کرد اما طولی نکشید که مردان موتورسوار به او رسیدند. آنها بی‌آنکه چیزی بگویند، به زن تنها حمله کردند و با کشاندن او به محلی خلوت، وی را مورد آزار و اذیت قرار دادند. پس از آن هم برای اینکه ردی از خودشان برجا نگذارند، با ضربات سنگ، زن بی‌گناه را به قتل رساندند و سوار بر موتورشان، پا به فرار گذاشتند. صبح روز بعد، وقتی بچه‌های دبستانی قصد داشتند از مسیر میانبر خودشان را به روستای همسایه برسانند با صحنه وحشتناکی روبه‌رو شدند. آنها جسد بی‌جان و غرق خون خانم معلم جوان را دیدند و وحشت‌زده، ماجرا را به والدینشان خبر دادند. وقتی ماجرای این جنایت به پلیس مخابره شد، تیمی از کارآگاهان پلیس آگاهی وارد عمل شدند و تحقیقات برای کشف راز جنایت کلید خورد. ماموران در بررسی محل پیدا شدن جسد، متوجه رد لاستیک یک موتورسیکلت و رد کفش‌های مردانه شدند که نشان می‌داد عاملان جنایت 2 مرد موتورسوار بوده‌اند. آنها با دنبال کردن رد لاستیک موتور، به روستایی در آن حوالی رسیدند و اطمینان یافتند که عاملان جنایت اهل این روستا بوده‌اند.

در ادامه بررسی‌ها، کارآگاهان موفق شدند صاحب موتور‌سیکلت مورد نظر را شناسایی و او را در یک عملیات ضربتی دستگیر کنند. متهم بعد از انتقال به اداره آگاهی، چاره‌ای جز بیان حقیقت ندید و اعتراف کرد که با همدستی یکی از دوستانش، خانم معلم بی‌گناه را به قتل رسانده اند.

او گفت: آن روز وقتی خانم معلم را تنها در بیابان دیدیم، وسوسه شدیم و تصمیم گرفتیم او را مورد آزار و اذیت قرار دهیم. به‌رغم التماس‌های این زن، نقشه‌مان را عملی کردیم اما زمانی که می‌خواستیم وی را رها کنیم و متواری شویم، او گفت که ما را شناخته و از ما شکایت خواهد کرد. ما هم از ترس اینکه لو برویم، با ضربات سنگ او را به قتل رساندیم و بعد از سرقت اموالش ، ‌ متواری شدیم.

سرهنگ عطار، رئیس پلیس آگاهی استان سیستان و بلوچستان با بیان این خبر گفت: بعد از اعترافات هولناک متهم، همدست او هم دستگیر ‌و پرونده به دادگاه کیفری استان فرستاده شد. وی افزود: با توجه به اینکه این حادثه احساسات مردم منطقه را جریحه‌دار کرده، قرار است متهمان در وقت ویژه محاکمه شوند و به سزای عمل شنیع خود برسند.

+ نوشته شده توسط غلام نبی براهویی در چهارشنبه چهاردهم دی ۱۳۹۰ و ساعت 14:2 |
زاهدان - یك مسوول آگاه از اعلام جرم دادستان عمومی و انقلاب زاهدان به عنوان مدعی العموم علیه یك نشریه محلی خبر داد

وی سه شنبه در گفتگو با خبرگزاری جمهوری اسلامی اظهار داشت: پرونده این نشریه و اتهام مدیر مسوول آن جهت بررسی بیشتر به یكی از شعب دادسرای عمومی و انقلاب زاهدان ارجاع شده است.
وی گفت: مطالب تحریك آمیز این نشریه علیه قومیتها مورد اعتراض برخی اقشار مردمی واقع شده بود بر این اساس و مطابق قانون بر علیه مدیر مسوول آن به اتهام تشویش اذهان عمومی و تحریك قومیتها و مذاهب اعلام جرم شده است.
وی به پایگاههای اینترنتی و نشریات محلی هشدار داد از درج مطالب جنجالی و تفرقه آمیز كه موجب التهاب فضای رسانه ای سیستان و بلوچستان می شود، پرهیز كنند.
این مسوول در دستگاه قضایی سیستان و بلوچستان گفت: رهنمودهای رهبر معظم انقلاب و صراحت قانون در رعایت انسجام و وحدت ملی فصل الخطاب است .

+ نوشته شده توسط غلام نبی براهویی در سه شنبه سیزدهم دی ۱۳۹۰ و ساعت 22:36 |
زاهدان - ریییس كل دادگستری سیستان و بلوچستان گفت:اگر جرمی در جامعه اتفاق بیفتد و برخورد قاطع با آن صورت گیرد خود می تواند جنبه پیشگیرانه داشته باشد

 .

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام 'ابراهیم حمیدی' روز سه شنبه در نخستین نشست شورای پیشگیری از وقوع جرم استان در سرسرای شهید بهشتی دادگستری افزود : قوه قضاییه این وظیفه را با دو راهبرد پیشگیری از وقوع جرم با برنامه ریزی و سیاستگذاری و برخورد قاطع با مجرمین انجام می دهد تا جرمی در جامعه اتفاق نیفتد.

ریییس كل دادگستری سیستان و بلوچستان گفت: اقدام مناسب برای پیشگیری از وقوع جرم و همچنین اصلاح مجرمان یكی از وظایف قوه قضاییه است.
وی با تاكید بر برخورد قاطع با مجرمان اظهار داشت: وی ادامه داد: پیشگیری از وقوع جرم موضوعی فرا قوه ای ست و معاونت پیشگیری از وقوع جرم كه در قوه قضائیه و به دستور حضرت آیت الله آملی لاریجانی تشكیل شده است باید در سایر قوا نیز راه اندازی شود تا شاهد كاهش جرم و جنایت در جامعه باشیم.
رییس كل دادگستری سیستان و بلوچستان با اشاره به تشكیل معاونت پیشگیری از وقوع جرم در مركز استان افزود: اگر در نظام جمهوری اسلامی بخواهیم بصورت ریشه ای با جرم برخورد كنیم باید همه نهادها در این كار با قوه قضائیه مشاركت داشته باشند.
حمیدی اظهار داشت: بسیاری از لوایح قبل از تصویب باید مورد بررسی و پالایش قرار گیرند و تبعات مثبت و منفی آنها مشخص شود كه این خود در پیشگیری از وقوع جرایم تاثیر بسزایی دارد.
وی ادامه داد: یكی از وظایف شورای پیشگیری از وقوع جرم، استفاده از ظرفیت نهادها و سازمانها در امر پیشگیری است كه در این زمینه باید با هماهنگی های لازم، دبیرخانه شورا سیاستهایی را مصوب و طرحها را بازبینی كند و برای اجرایی شدن در اختیار سازمانها قرار دهد.
معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان نیز گفت: در گذشته مساله پیشگیری از وقوع جرم، تنبیه مجرم و ارعاب از جرم بود اما در حال حاضر با تغییر نگرش نه تنها پیشگیری از جرم بلكه پیشگیری از وقوع جرم نیز مطرح است.
'محمد رضا طاهری' افزود: باید قبل از وقوع جرم اقداماتی انجام شود تا زمینه ارتكاب جرم در جامعه كاهش یابد و حتی تفكر ارتكاب برخی از جرائم نیز از بین برود.
وی افزود: اگر در زمینه پیشگیری فرصتها را از دست بدهیم هزینه های غیر قابل جبرانی را متحمل خواهیم شد.
وی برخورد با جرائم خشن و مسلحانه، ضرب و جرح عمدی، جرائم مرتبط با مواد مخدر و اتباع بیگانه غیرمجاز، سایبری و جرائم علیه اخلاق و عفت اسلامی را از الویتهای دستگاه قضایی برشمرد.

 
+ نوشته شده توسط غلام نبی براهویی در سه شنبه سیزدهم دی ۱۳۹۰ و ساعت 21:45 |
 سردار غلامرضا باغبانی و برادر ش محمد رضا باغبانی  پیمان فروزش  دکتر شهریاری مهندس باقر کرد-فداحسین مالکی  -سلیمان نارویی، محمدگل عیس زایی، پرویز بهادرزهی، منصور کیان افضلی، فرهاد کهرازهی، نورالله کرد، محد یاسین دادکانی، علیرضا اسلامی فر، ایرج شهرامی پور، حسنعلی رنجوری مقدم، احمد طلایی، ابراهیم خلیلی نیا، قادر هاشم زهی، حبیب الله بارانی، فیصل میرکازهی ریگی، یوسف کیخا، قادر بخش جمالزهی، عبدالله ریگی، عیس شهریاری فر، نظر ملک رئیسی، سعید عثمانی، ابراهیم سوری و بهروز ریاحی -زهرا حیدری -محمد صبور نهتانی، محمد نبی شهیکی تاش، غلام حیدر براهویی، عبدالسلام پاکزاد ، حسین پیری، علیرضا رحمانی»دکتر نظر دهمرده قلعه نو- محمد رضا میری، غبدالرضا نظری زاده کرمانی، سید سعید سیدالحسینی، حبیب الله نارویی ،ناصر کاشانی ، احمد آذری و  محمد علی حیدری
+ نوشته شده توسط غلام نبی براهویی در سه شنبه سیزدهم دی ۱۳۹۰ و ساعت 18:49 |
مشاور رسانه ای دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و مدیرعامل خبرگزاری تقریب گفت: تعامل ائمه اطهار(ع) و خلفای راشدین و سیره آن بزرگواران الگویی حسنه برای مسلمانان امروز محسوب می شود.دکتر تسخیری در جمع نمازگزاران اهل سنت زهک سیستان و بلوچستانبه گزارش خبرگزاری تقریب(تنا)، حجت الاسلام والمسلمین دکتر "محمد مهدی تسخیری" در جمع نمازگزاران اهل سنت شهرستان زهک سیستان و بلوچستان اظهار داشت: بررسی سیره ائمه و خلفای اسلام نشان می دهد آن بزرگواران به رغم داشتن اختلاف نظر با هم تعامل داشتند و به یکدیگر عشق می ورزیدند. 

وی افزود: خلفای اسلام در اداره امور حکومت اسلامی هیچگاه خود را بی نیاز از مشورت اهل بیت پیامبر نمی دیدند و در مقابل خاندان نبوت نیز نهایت همکاری صادقانه را با آنان داشتند. 

وی ادامه داد: خلفای راشدین زندگی بی پیرایه و فقیرانه ای داشتند و در رعایت بیت المال مسلمین و حقوق مسلمانان دقت بسیار می کردند در حالی که امروز شاهد حکومتهای فرعونی هستیم که ادعای مسلمانی نیز دارند. 

دکتر تسخیری ادامه داد: حکام برخی کشورهای اسلامی همچون تونس و مصر تا جایی که توانستند به بیت المال مسلمین تاختند در حالی که ابوبکر صدیق خلیفه اول مسلمین هرگز حاضر نشد ذره ای از بیت المال مسلمانان را برای خود خرج کند. 

وی افزود: این تناقضها به خوبی بیانگر این موضوع است که سیره اسلامی در برخی کشورهای مسلمان متروک شده و تنها از نام اسلام و مسلمانی در تامین منافع سوء استفاده می شود. 

مدیرعامل خبرگزاری تقریب اظهار داشت: آنچه که مورد تاکید و نظر اهل بیت، خلفای اسلام و صحابه نبی مکرم اسلام(ص) بوده است چیزی جز همدلی و اخوت و وحدت اسلامی نیست. 

وی افزود: ام المومنین عایشه از رسول گرامی اسلام(ص) نقل می کنند که حضرت فرمود "من خوشحال می شوم وقتی می بینم مسلمانان نسبت به هم عشق و علاقه دارند و به هم محبت می ورزند". 

وی تاکید کرد: امروز بیش از هر زمان دیگر باید دغدغه امت واحده در قلوب مسلمین جهان جا داشته باشد و هر کس در حد توان خویش در راه انسجام امت رسول الله (ص) بکوشد. 

حجت الاسلام تسخیری ادامه داد: دشمن به خوبی می داند که اگر مسلمانان با هم همدل و منسجم باشند او هیچ کاری را نمی تواند علیه اسلام و مسلمانان به پیش ببرد و از همین رو است که هر روز شاهد تفرقه انگیزی استکبار علیه مسلمانان عالم هستیم. 

وی تاکید کرد: همانطور که یک گوسفند بازمانده از گله طعمه گرگ می شود، مسلمانان دچار تفرقه و دور از هم نیز طعمه شیطان می شوند. 

وی با اشاره به اینکه پشت سر همه جریانهای افراطی و تفرقه انداز دست استکبار جهانی نهفته است افزود: دشمن با راه اندازی کانالهای متعدد ماهواره ای و ایجاد القائات مسموم سعی دارد مانع اتحاد امت اسلامی شود زیرا به خوبی می داند که اتحاد امت اسلام مانعی بزرگ بر سر راه توطئه های او است. 

دکتر تسخیری با بیان اینکه اختلاف دیدگاه میان فرق و مذاهب اسلامی امری طبیعی است اظهار داشت: اتحاد نظر میان مذاهب اسلامی امری دست نیافتنی است زیرا هر مذهب بر اساس اعتقادات خود شکل گرفته است اما آنچه که مهم است اتحاد نظر و حفظ انسجام در مسایل مشترک و رودررویی با دشمنان اسلام است.

الفت میان شیعه و اهل سنت حیاتی است 

مولوی "عبدالکریم ذوقی پاک" امام جمعه اهل سنت زهک نیز ضمن استقبال از سخنان مدیرعامل خبرگزاری تقریب، وحدت اسلامی را تنها راه حل مشکلات جهان اسلام برشمرد. 

وی اظهار داشت: الفت و دوستی میان مسلمانان لازمه حیات آنان است و همچنانکه ناراحتی یک عضو بدن سایر اعضا را نیز تحت الشعاع قرار می دهد مشکل یک مسلمان نیز موجب رنجش سایر مسلمانان می شود. 

وی افزود: عمل به احکام الهی و تبعیت از سنت رسول الله(ص) موجب رستگاری و دنباله روی از هوی و هوس و حرام خواری موجب بدبختی انسانها است. 

امام جمعه اهل سنت زهک ادامه داد: اسلام دین اعتدال و میانه روی است و مسلمان نیز باید بر همین اساس زندگی خویش را اداره کند و از رفتن به راههای حرام بپرهیزد. 

وی با استناد به سیره نبی مکرم اسلام(ص) و عملکرد خلفای راشدین اظهار داشت: خلفای اسلام و صحابه که شاگردان مکتب رسول الله (ص) بودند هرگز از بیت المال مسلمین استفاده سوء نکردند و همواره خدا را در کارهایشان مدنظر قرار می دادند. 

وی ادامه داد: فردی که با هنجارشکنی دست به جرم و جنایت می زند و حقوق مردم را ضایع می سازد از هر عشیره و طایفه ای هم که باشد از دیدگاه شرع و قانون محکوم است. 

وی خاطرنشان کرد: خدمات شبانه روزی نظام اسلامی و ماموران متولی نظم و امنیت در جامعه قابل تقدیر است و نباید مورد غفلت شهروندان واقع شود. 

وی افزود: تعصب قومی و طایفه ای نباید موجب شود که ما بخواهیم حمایت بیجا از فرد مجرم در برابر شرع و قانون انجام دهیم. 

وی با اشاره به ماجرای اسامه بن زید که درخواست شفاعت برای یک زن سارق کرده بود افزود: اسامه بن زید فردی مورد محبت رسول الله بود اما زمانی که درخواست بخشش یک زن سارق را از پیامبر خدا کرد مورد ملامت ایشان قرار گرفت. 

وی ادامه داد: محبت رسول الله به اسامه به خاطر رابطه فامیلی نبود بلکه محبت ایمانی و اسلامی بود و به همین دلیل پیامبر در پاسخ به او فرمود "به خدا قسم اگر دخترم فاطمه که پاره تنم است دست به سرقت می زد دست او را نیز قطع می کردم" 

مولوی ذوقی پاک تاکید کرد: اسلام واقعی این است و همه مسلمانان باید پیرو چنین اسلام راستینی باشند. 

وی افزود: تبعیت از اسلام راستین و دوری از تفرقه رمز موفقیت امت اسلامی است.
+ نوشته شده توسط غلام نبی براهویی در دوشنبه دوازدهم دی ۱۳۹۰ و ساعت 20:17 |
نظر يكي از خوانندگان وبلاگ

سلام خسته نباشی آقای غلام نبي براهویی عزیز خبرنگار روزنامه مردمي زاهدان 
سایت روزنامه زاهدان باز نشد  به شما سری زدم
بخاطر مطالب خوب روزنامه در تاریخ12/10/90 یکی متن کامل سخنان عالی وخوب آقای تسخیری که واقعا دلگرم کننده و بوی وحدت واقعی می داد احسنت به این بزرگوار اگر امکان داشت حتما از طرف جمع ما(تقریبا 20نفریم که این مطلب رو خوندیم واعلام رضایت وحمایت از صحبت های این بزرگوار میکنیم البته ما 20نفری که در اداره امروز این مطلب را خواندیم
دوم طنز عالی آقای حواشی که محشر بود کاش این بزرگوار را ملاقات می کردیم سلام ما را به ایشان برسانید. در ضمن از آقای دکترمحمد تقي رخشاني مدير مسئول روزنامه زاهدان هم به خاطر دیدگاههای خوب وحدتی تشکر کنید

+ نوشته شده توسط غلام نبی براهویی در دوشنبه دوازدهم دی ۱۳۹۰ و ساعت 20:0 |
مشاور رسانه ایی دبیر کل مجمع جهانی
همزیستی شیعه و اهل سنت در سیستان و بلوچستان بهترین الگو برای ملتهای مسلمان است
تقریب:اعتماد متقابل عامل پیشبرد نظام اسلامی ما است

 به گزارش خبرگزاری تقریب (تنا) از سیستان و بلوچستان، حجت الاسلام دکتر "محمدمهدی تسخیری"، مشاور رسانه ای دبیرکل مجمع تقریب مذاهب اسلامی و مدیرعامل خبرگزاری تقریب در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار تقریب در استان به تشریح راهکارهای عملی پیشبرد جریان تقریب در کشور پرداخته است که مشروح این گفتگو را در ذیل می خوانید: 

-ضمن عرض سلام، خواهشمندم با توجه به شناخت و فعالیتهای متمادی در حوزه تقریب مذاهب اسلامی نظر خود را در خصوص راهکارهای عملی تقریب و دغدغه وحدت اسلامی بیان دارید؟ 

-بسم الله الرحمن الرحیم. ما اکنون در جامعه ای زندگی می کنیم که همه مسلمان و ایرانی هستیم بنابراین باید به گونه ای حرکت کنیم که جز سرفرازی اسلام و ایران را درنظر نگیریم. لازمه اش این است که ما اولا جنبه های مثبت موجود در تاریخ اسلامی خودمان را درنظر بگیریم. مشترکاتی که میان همه مذاهب اسلامی وجود دارد را بیشتر به صحنه بیاوریم و تاکید کنیم. یکی از امور مهم این است که بدانیم به جز همزیستی و برادری و اخوت هیچ تقدیری برای ما نوشته نشده است و اگر غیر از این فکر کنیم مطمئن باشید ضررها و خسران بزرگی را در این مسیر خواهیم داشت. ما معتقدیم همه باید در این استان دست به دست هم دهند. علما، اندیشمندان و مسوولان از همه مذاهب باید دست

علما، اندیشمندان و مسوولان از همه مذاهب باید دست به دست هم بدهند و مصلحت منطقه را در نظر بگیرند تابتوانند موجب رشد و تعالی منطقه در تمام زمینه ها بشوند
به دست هم بدهند و مصلحت منطقه را در نظر بگیرند تابتوانند موجب رشد و تعالی منطقه در تمام زمینه ها بشوند. چه در زمینه اقتصادی و اشتغال زایی و چه در ابعاد فرهنگی و سیاسی. اگر این زمینه ها تقویت شد مطمئن باشید از نظر امنیتی هم این منطقه نیز نمونه می شود، چرا که شک نداریم دشمنان اسلام و این مرز و بوم دنبال این هستند از هر وسیله ای برای رخنه و تفرقه در جامعه اسلامی استفاده کنند و اینها سعی می کنند جاهایی که امکان تفرقه در آنجا هست انتخاب کنند و در آنجا با طرح مسایل فرعی و جزئی و در بسیاری موارد، مسایلی که کاملا طبیعی در همه جوامع وجود دارد، با طرح این مسایل، جدایی و دشمنی بین فرزندان مذاهب ایجاد کنند که اینجا نقش علمای اهل سنت و تشیع و ائمه جمعه و جماعات بروز پیدا می کند که باید با آگاهی و طرح مصلحت عمومی جامعه اسلامی به این قضایا نگاه کنند. برخی حرکات جزیی یا فردی ممکن است نادرست یا ناشایست از سوی هرکس صورت بگیرد اما اینها هرگز نمی تواند به عنوان ملاک دشمنی یا دوستی قرار بگیرد. ما باید به طور استراتژیک نسبت به مسایل نگاه کنیم و باید بر این باور باشیم که اگر بخواهیم به عنوان یک ملت واحد و مسلمان و معتقد به خدا، قبله، پیامبر و آیین واحد و بر اساس مشترکات بالای نود در صد حرکت کنیم باید بسیاری از قضایای جزیی را نگاه نکنیم بلکه تلاش کنیم که نسبت به استراتژی اسلامی خودمان عملکرد درستی داشته باشیم و لازمه اش این است که به همدیگر اعتماد کنیم زیرا بدون اعتماد هیچ کاری به پیش نمی رود. هم مسوولان عزیز به گونه ای عادلانه و برادرانه و دوستانه و مشفقانه برخورد کنند و هم علما و مردم و جامعه به گونه ای با هم برخورد کنند که مصلحت نظام را بالاتر از همه مصالح فردی و گروهی و مذهبی خود بدانند. اگر چنین حرکت کردیم مطمئن باشید آن حرکتهای تفرقه افکنانه که مدتی باعث جریحه دار شدن روح و روان و موجب اختلاف بین مذاهب در برخی مناطق شده به تدریح به فراموشی سپرده می شود و جای خودش را به برادری، مودت و اخوت
کسی میتواند پرستش خدا کند که در سایه وحدت حرکت کند و کسی که خارج از این وحدت باشد و از جماعت جدا شود طعمه شیطان است،
خواهد داد. ببینید ما هیچ زمانی را نمی توانیم تصور کنیم که دو قبیله ای که ۱۲۰ سال با هم در جنگ بودند بعد از اسلام آوردن به عنوان دو برادر دوشادوش هم به گونه ای حرکت کردند که فتوحات بزرگ اسلامی را در تاریخ ثبت کردند و تمدن عظیم انسانی را به بشریت هدیه دادند. هیچ کس تصور نمی کند اینها همان کسانی بودند که شمشیر در برابر هم کشیده بودند و همدیگر را به وحشیانه ترین سبک قابل تصور در ذهن انسان می کشتند. لذا ما بر این باور هستیم که استان سیستان و بلوچستان می تواند به عنوان الگو برای جامعه اسلامی و امت اسلام باشد. یعنی اگر دولتها و کشورها و یا ملتهایی از مذاهب مختلف با هم زندگی می کنند باید به این استان سیستان و بلوچستان به عنوان استانی که الگوی همزیستی اسلامی را عرضه می دارد نگاه کنند. به نظر من این کار قابل انجام است البته به شرط همکاری و اعتماد و رعایت تقوای الهی. 

-همانطور که می دانید در خصوص وحدت، دیدگاهی مطرح می شود بر این اساس که وحدت امری مقطعی و تاکتیکی است و بر این اساس که دشمن مشترک داریم و لذا اگر این چنین نبود نیازی به وحدت هم احساس نمی شد. نظر جنابعالی در این خصوص چیست؟ 

-البته این دیدگاه همانطور که می دانید نه با عقل سازگار است نه با شرع، چون عقل همواره دعوتگر به این مساله است که باید امکانات موجود را در کنار هم قرار داد چه طبیعی و انسانی و چه فنی و تربیتی همه باید در کنار هم قرار بگیرد تا جامعه مقتدر باشد. حالا از هر دین و مذهبی باشد خواه اسلام یا غیر اسلام. عقل این را می گوید که زمانی ما می توانیم مقتدر و به عنوان نیرویی برتر و برنده در جامعه حرکت کنیم که متحدان بیشتری را در کنار خود داشته باشیم. امروز اتحادیه اروپا، ایالات متحده آمریکا و اتحادیه های مختلف که در جهان معاصر وجود دارد گواه بر این مطلب است، سازمان ملل هم بر اساس همین
اگر ما متحدباشیم دشمن نه طمعی به تجاوز دارد و نه به ذهنش خطور می کند که منافع ما را تهدید نماید
دیدگاه حرکت می کند که باید یک وحدت نظر داشته باشیم و سازمانهای فرهنگی بین المللی هم بر همین اساس به پیش می روند، پس از نظر عقلی  دیدگاه "وحدت امری مقطعی و تاکتیکی است" مردود می باشد. البته معتقدیم هرچه عقل حکم کند شرع هم بدان حکم می کند وعکس آن نیز صحیح است. اما از نظر شرعی هم وحدت به عنوان یک امر ضروری و بدیهی اسلام است آیه شریفه "واعتصموا بحبل الله جمیعا و لاتفرقوا" صریح بر این امر است یا در جای دیگر قرآن می فرماید "و لاتکونوا کالذین تفرقوا" مثل کسانی نباشید که جدایی و تفرقه میان آنان افتاد و مستوجب عذاب الهی شدند و قرآن عوامل تفرقه مسلمان را تشبیه به کفار کرده است که نشان از شدت مخالفت اسلام با تفرقه است. مرحوم کاشف الغطاء بر این باور است که اسلام در دو چیز خلاصه می شود "کلمه توحید و توحید کلمه" یعنی توحید درپرستش واتحاد درعمل. کسی میتواند پرستش خدا کند که در سایه وحدت حرکت کند و کسی که خارج از این وحدت باشد و از جماعت جدا شود طعمه شیطان است، همانگونه که گوسفند رها شده از گله، طعمه گرگ است. این تشبیه معصوم"ع" برای تقریب به ذهن است که حضرت اینطور فرموده است. ما نیز باید بدانیم که اعتقاد به وحدت یک دیدگاه تاکتیکی و مبتنی بر فریب یکدیگر و کسب رضایت همدیگر نیست بلکه این یک دیدگاه اسلامی است. شما عزت اسلام در طول قرون گذشته را در نظر بگیرید و ببینید قرنهای اول صدر اسلام، عزت اسلام ناشی از وحدت است. با تمام اختلافهای دیدگاهی که بود. هرجا هم تزلزل به وجود آمد به خاطر تفرقه ای بود که ایجاد شد. به خاطر اینکه حاکمان به فکر مردم نبودند و مردم هم با حاکمان نبودند. جایی که هماهنگی به وجود آمد و قدرت اسلامی بود، گسترش و قدرت اسلام
ما معتقدیم حتی همین احزاب سیاسی که به قدرت رسیدند اگر برخی سخنان را گفته اند که ایجاد نگرانی کرده است شاید به خاطر این است که تصور می کنند انسان باید در ابتدای امر با تاکتیکی نرم مقابل دشمنان قرار گیرد
مشخص بود. این دیدگاه بسیار غلط است که تصور شود ما الان چون رژیم صهیونیستی و استکبار جهانی در برابر ما است پس باید متحد باشیم تا آنها را ساقط کردیم،بعد به جان هم بیفتیم. اصلا چنین چیزی درست نیست. معتقدیم اصل وحدت، استراتژی واحد جامعه اسلامی است که اگر ما متحدباشیم دشمن نه طمعی به تجاوز دارد و نه  به ذهنش خطور می کند که منافع ما را تهدید نماید. ما رشد و عزت خود را در همین راه می بینیم. لذا حرکت ما تاکتیکی نیست. اینهایی که این دیدگاه را تزریق می کنند یا حساب شده است یا دچار غفلت هستند که چنین دیدگاهی را به جامعه تحویل می دهند که مبادا ما چنین امتی را داشته باشیم که در آینده نه چندان دور، تمدن اسلامی جدیدی همراه با تولید علم و تکنولوژی و افکار جدید و تمدن و فرهنگ اسلامی معاصر را داشته باشیم و بتوانیم بقیه بشریت را به این دیدگاه و مکتب دعوت کنیم و تحقق بدهیم. "و کذلک جعلناکم امتا وسطا لتکونوا شهداء علی الناس" لذا بااین دیگاه مورد پذیرش عقلا نیست. 

-به عنوان سوال پایانی، دغدغه تشکیل امت واحده را در این جریان اخیر بیداری اسلامی و قیامهای مردمی در منطقه تا چد حد می بینید؟ 

-یک مطلب را باید با دقت توجه کنیم. برخی اوقات باید ببینیم این احزاب و سازمانها که به قدرت رسیدند به دنبال چه هستند و مردم چه چیزی می خواهند. شما شک نکنید مردم دنبال این هستند که عدالت و دین خواهی، اسلام گرایی و الفت و اتحاد در جهان اسلام باشد. رهبران احزابی که به قدرت رسیده اند هم تحت این عنوان به قدرت رسیدند و با این عنوان رای مردم را گرفتند و اینجا یا به گفته مردم عمل می کنند یا تخلف می کنند و قطعا در صورت تخلف در برابر مشت آهنین مردم قرار می گیرند. چون این مردم یاد گرفته اند همانطور که قدرت خلاف دیدگاه خود را ساقط کردند اینها را هم ساقط کنند ولی ما معتقدیم حتی همین احزاب سیاسی که به قدرت رسیدند اگر برخی سخنان را گفته اند که ایجاد نگرانی کرده است شاید به خاطر این است که تصور می کنند انسان باید در ابتدای امر با تاکتیکی نرم مقابل دشمنان قرار گیرد که معتقدیم این حرکت خوبی نیست و به زودی اینها به دیدگاه اصلی خود برمی گردند و هماهنگ با مردم به دنبال تشکیل امت واحده خواهند بود. 

-از فرصتی که در اختیارمان قرار دادید ممنونم.اد متقابل عامل پیشبرد نظام اسلامی ما است
+ نوشته شده توسط غلام نبی براهویی در یکشنبه یازدهم دی ۱۳۹۰ و ساعت 20:22 |

بندرعباس- مدیر كل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان با اشاره به برگزاری نخستین جشنواره ملی مطبوعات محلی سراسر كشور و پنجمین جشنواره مطبوعات خلیج فارس كه بهمن ماه امسال در این استان برگزار می شود، گفت: این دو جشنواره مهم ملی بهترین فرصت برای نمایش قدرت مطبوعات هرمزگان است.به گزارش خبرنگار ایرنا، حجت الاسلام 'علی مریدی زاده ' روز شنبه در میان جمعی از مدیران مسوولان روزنامه ها و خبرگزاری ها، اظهار داشت: ما تا زمان برگزاری این رخداد عظیم فرصت داریم زمینه را برای اتحاد و همدلی بیشتر اهالی رسانه و همچنین شرایط برگزاری مطلوب جشنواره فراهم سازیم .
وی به شرایط خاص و حساس هرمزگان در عرصه اطلاع رسانی كشور اشاره كرد و افزود : روزی نیست كه از منطقه خلیج فارس و استان هرمزگان به دلیل شرایط خاص جغرافیایی و به عنوان بزرگترین قطب اقتصادی ، تجاری و صنعتی كشور خبری بر روی خروجی های كشور ، بین المللی و جهانی نباشد و این جایگاه ممتاز باید تقویت و گسترش یابد .
وی خاطرنشان كرد: عرصه اطلاع رسانی هرمزگان در این زمان و شرایط حساس و خطیر و نزدیكی انتخابات مجلس بیش از هر زمان دیگر نیازمند اتحاد و اتفاق نظر است .
مدیركل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان تاكید كرد : رسانه ها بیشترین نقش را در آگاه سازی جامعه و مردم بر عهده دارند و اصولا این قشر به عنوان انسان های فرهیخته در میان مردم الگو و شناخته شده هستند و این دیدگاه باید همچنان تقویت شود.
در این نشست حاضران به بیان نظرات و پیشنهادات خود در خصوص برگزاری مطلوب انتخابات خانه مطبوعات هرمزگان پرداختند و مقرر گردید كمیته ای متشكل از نمایندگان روزنامه های محلی ، هفته نامه ها ، دفاتر روزنامه های سراسری و خبرگزاری ها جهت بررسی شرایط و اعضای خانه مطبوعات تشكیل و تا دوشنبه هفته آینده 12 دیماه تاریخ انتخابات خانه مطبوعات را مشخص نمایند

+ نوشته شده توسط غلام نبی براهویی در شنبه دهم دی ۱۳۹۰ و ساعت 23:0 |
 
زاهدان - فرماندار زاهدان گفت: سه داوطلب (دو برادر و یك پسر عمو) از یك خانواده اهل سنت در این شهرستان برای شركت در انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی نام نویسی كردند.
 
 

'لطیف صادقی' روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: همچنین دو برادر از یك خانواده اهل تشیع برای این دوره از انتخابات مجلس شورای اسلامی در حوزه شهرستان زاهدان نام نویسی كردند.
وی با اشاره به اینكه در مجموع 53 نفر در شهرستان زاهدان برای انتخابات مجلس شورای اسلامی نام نویسی كردند گفت: از این میان 31 نفر اهل سنت و 22 نفر اهل تشیع هستند.
فرماندار زاهدان اظهار داشت: همچنین یك خانم برای شركت در این دوره از انتخابات مجلس شورای اسلامی در شهرستان زاهدان نام نویسی كرد.
وی گفت: مدرك تحصیلی 13 نفر از داوطلبان دكترا، 38 نفر كارشناسی ارشد و دو نفر جانباز با میزان تحصیلات كارشناسی است.
صادقی افزود: 12 نفر از داوطلبان در شرایط سنی 30 تا 35 سال، هشت نفر 36 تا 40 سال، 11 نفر 41 تا 45 سال، هشت نفر 46 تا 50 سال، شش نفر 51 تا 55 سال، شش نفر 56 تا 60 سال، یك نفر 61 تا 65 سال و یك نفر نیز 66 تا 70 سال قرار دارند.
وی گفت: جوان ترین داوطلب شركت كننده در انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی در زاهدان متولد 31 شهریور سال60 و مسن ترین نیز متولد هشتم اردیبهشت ماه سال 1323 است.
فرماندار زاهدان اظهار داشت: سه نفر از مجموع داوطلبان از میان نمایندگان ادوار گذشته مجلس هستند.
صادقی با اشاره به اینكه حدود 170 شعبه اخذ رای در سطح حوزه شهرستان زاهدان برای انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی پیش بینی شده است گفت: در انتخابات دوره قبلی مجلس شورای اسلامی 52 نفر در شهرستان زاهدان نام نویسی كرده بودند.
وی اظهار داشت: در زمان قانونی اعلام شده هشت عضو اصلی و پنج عضو علی البدل هیات اجرایی زاهدان انتخاب شدند.
فرماندار زاهدان گفت: با تكمیل زیرساخت های فنی، شبكه اینترانت و اینترنت و فیبر نوری از یك سال قبل تجهیزات یك سایت كامل برای برگزاری انتخاباتی با شكوه فراهم شده است.
 

13 داوطلب ادوار مجلس در سیستان و بلوچستان نام نویسی كردند
 
زاهدان - رییس اداره انتخابات استانداری سیستان و بلوچستان: 13 داوطلب ادوار مجلس استان در انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی در شش حوزه انتخابیه نام نویسی كردند.
 
'محمد سرایانی' روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: هشت نفر از این تعداد نمایندگان فعلی مجلس شورای اسلامی و پنج نفر نمایندگان ادوار گذشته مجلس هستند.
وی گفت: 143 داوطلب نمایندگی انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی طی مدت قانونی تعیین شده در شش حوزه انتخابیه اصلی استان نام نویسی كردند كه ثبت نام اولیه دو نفر از آنان هنوز تایید نهایی نشده است.
رییس اداره انتخابات استانداری سیستان و بلوچستان افزود: مهلت یك هفته ای نام نویسی برای داوطلبان نمایندگی مجلس نهم ساعت 17 (جمعه) روز گذشته به پایان رسید.
وی گفت: 53 نفر از این داوطلبان در حوزه انتخابیه اصلی شهرستان زاهدان، 22 نفر در زابل، 11نفر در خاش، 29 نفر در ایرانشهر، 13 نفر در سراوان و 15 در چابهار برای انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی نام نویسی كردند.
رییس اداره انتخابات استانداری سیستان و بلوچستان افزود: چهار نفر از مجموع داوطلبان، خانم و بقیه مرد هستند.
وی بیان داشت: 57 داوطلب در شرایط سنی 30 تا 40 سال، 58 نفر 41 تا 50 سال، 24 نفر 51 تا 60 سال و دو نفر 61 سال به بالا قرار دارند.
سرایانی گفت: مدرك تحصیلی 39 نفر از داوطلبان دكترا، 90 نفر كارشناسی ارشد و 12 نفر كارشناسی با سابقه نمایندگی یا جانباز و یا خانواده شهید، است.
وی اظهار داشت: در انتخابات هشتمین دوره مجلس شورای اسلامی 159 داوطلب در حوزه های انتخابیه سیستان و بلوچستان نام نویسی كرده بودند.
رییس اداره انتخابات استانداری سیستان وبلوچستان گفت: این استان دارای 14 شهرستان با شش حوزه انتخابیه اصلی و هشت كرسی نمایندگی در مجلس شورای اسلامی است.
به گزارش ایرنا، استان پهناور سیستان و بلوچستان با 187 هزار و 502 كیلومتر مربع گستره دارای حدود سه میلیون نفر جمعیت است.
 
+ نوشته شده توسط غلام نبی براهویی در شنبه دهم دی ۱۳۹۰ و ساعت 22:50 |
دفتر بانوان مجمع تقریب با همكاری دفتر نمایندگی مقام معظم رهبری در هرمزگان، گردهمایی بانوان فرهیخته شیعه و سنی استان را با حضور آیت‌الله تسخیری برگزار می‌كند.
گردهمایی بزرگ بانوان فرهیخته شیعه و سنی در هرمزگان برگزار می‌شود
دفتر بانوان مجمع تقریب با همكاری دفتر نمایندگی مقام معظم رهبری در هرمزگان، گردهمایی بانوان فرهیخته شیعهدكتر لاله افتخاری، رئیس دفتر بانوان مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار تقریب، با اعلام این خبر گفت:‌ گردهمایی بزرگ بانوان فرهیخته و زنان فعال در عرصه تقریب در استان هرمزگان با موضوع "حقوق و مسئولیت‌های زن در اسلام" ششم بهمن‌ماه در بندرعباس برگزار خواهد شد. 

وی افزود: این همایش با همكاری دفتر نمایندگی مقام معظم رهبری در استان برگزار می‌شود و آیت‌الله نعیم‌آبادی نماینده رهبر انقلاب در استان و امام جمعه بندرعباس كه از اعضای محترم مجلس خبرگان رهبری نیز هستند، در این همایش سخنرانی خواهند كرد. 

افتخاری ضمن تقدیر از همكاری‌هایی كه آیت‌الله نعیم‌آبادی با دفتر بانوان مجمع تقریب در راستای برگزاری این همایش داشته‌ است، از حضور آیت‌الله محمدعلی تسخیری دبیركل مجمع تقریب به عنوان سخنران افتتاحیه این همایش خبر داد. 

وی ادامه داد: در این همایش بانوان فرهیخته و شخصیت‌های سیاسی، مذهبی، علمی و اجتماعی شیعه و سنی استان هرمزگان حضور خواهند داشت و ضمن برگزاری كارگاه‌های آموزشی توانمندسازی بانوان، چالش‌های پیش روی وحدت و مسائل اجتماعی هم مطرح می‌شود. 

رئیس دفتر بانوان مجمع تقریب با اشاره به همایش‌های مشابهی كه در گذشته در استان‌های گلستان و كردستان انجام شده، گفت: در دو استان گلستان و كردستان، این همایش‌ها با استقبال بسیار خوبی مواجه شد و تكرار آنها هم انجام گردید. از این جهت، امیدواریم همایش هرمزگان نیز بستر خوبی برای آشنایی بیشتر بانوان فرهیخته مذاهب اسلامی باشد. 

وی درباره ویژگی همایش هرمزگان گفت:‌ در این همایش، علاوه بر برگزاری كارگاه‌های آموزشی كه با حضور اساتیدی از مجمع تقریب تشكیل می‌شوند، جمع‌بندی همایش‌های قبلی نیز صورت خواهد گرفت. 

افتخاری همچنین اعلام كرد: در همایش هرمزگان، از بانوان فعال استان كه در عرصه ترویج فرهنگ و اندیشه تقریب كار و تلاش می‌كنند، تقدیر خواهد شد. 

حضور پررنگ دفتر بانوان در همایش بین‌المللی عفاف و حجاب و كنفرانس وحدت اسلامی
لاله افتخاری در ادامه این گفت‌وگو، با اشاره به نشست اخیر دفتر بانوان مجمع تقریب برای هماهنگی‌های لازم در راستای انجام برنامه‌های دفتر تا پایان سال گفت: دفتر بانوان تا پایان سال، در برخی برنامه‌های استانی و ملی و بین‌المللی نیز همكاری و مشاركت دارد كه از آن جمله می‌توان به مشاركت در برخی برنامه‌های اداره تبلیغات اسلامی استان گلستان در زمینه مسائل زنان، عفاف و حجاب و اخلاق اسلامی اشاره كرد. 

وی همچنین از مشاركت دفتر بانوان مجمع تقریب در همایش بین‌المللی عفاف و حجاب خبر داد كه در بهمن‌ماه سال جاری و از  بسیج جامعه زنان برگزار می‌شود. 

افتخاری همچنین از حضور پررنگ دفتر بانوان مجمع تقریب در كنفرانس وحدت اسلامی سال جاری خبر داد و گفت: ما مدت‌هاست كه نشست‌های خود را برای بررسی راهكارهای حضور بهتر دفتر بانوان در كنفرانس امسال آغاز كرده‌ایم و امیدواریم برنامه‌های ما در این زمینه به ثمر بنشیند. 

وی با بیان ویژگی‌های منحصر به فرد كنفرانس بیست و پنجم وحدت اسلامی كه بهمن‌ماه سال جاری برگزار می‌شود، گفت: كنفرانس امسال از نظر همزمانی با ایام دهه فجر و بیستمین سالگرد تأسیس مجمع تقریب مذاهب اسلامی اهمیت خاصی دارد و دفتر بانوان در نظر دارد حضور جدی‌تری به نسبت سال‌های قبل داشته باشد.
 
افتخاری در پایان اظهار امیدواری كرد كه بخش‌های مختلف مجمع تقریب مذاهب بیش از گذشته از ظرفیت‌های تخصصی دفتر بانوان مجمع استفاده كنند.   و سنی استان را با حضور آیت‌الله تسخیری برگزار می‌كند.
+ نوشته شده توسط غلام نبی براهویی در شنبه دهم دی ۱۳۹۰ و ساعت 20:23 |
عباس اردشيری
به نقل ازتابناك
خانم دکتر ديگر مانتوي سفيد نپوشيده و گوشي هم ندارد، اين زن که خاک دانشگاه خورده و سلامت را به بيماران زيادي برگردانده حالا ميهمان کمپ ترک اعتياد است!!!

از دردانه پدر بودن تا پزشک شدن، از پزشک شدن تا آرزوي زندگي در اروپا و از زندگي در اروپا تا کارتن خوابي در گوشه خيابان‌هاي سرد و تاريک، اينها مسيري است که سهيلا پزشک عمومي پشت‌سر گذاشته است تا سر از کمپ ترک اعتياد در بياورد. شايد اين گزارش به داستان‌هاي باورنکردني شبيه باشد! اما واقعيتي تلخ است. سهيلاي 38 ساله پيرتر به نظر مي‌رسد و به راحتي جلوي دوربين شوک مي‌ايستد: در شيراز به دنيا آمدم و در اصفهان قد کشيدم و بزرگ شدم. پدرم به من علاقه شديدي داشت.

6پسر و تنها من دختر يکي يکدانه پدر بودم. در آرزوهايش من را خانم دکتر مي‌ديد و يادم مي‌آيد از همان کودکي من را با همين اسم صدا مي‌زد. شاگرد زرنگ بودم وقتي دوران دبيرستانم تمام شد و در کنکور شرکت کردم با رتبه خوبي و در همان رشته مورد دلخواه پدرم در يکي دانشگاه‌هاي علوم‌پزشکي در رشته پزشکي قبول شدم.

در دوران تحصيلم هيچ مشکل مالي‌اي نداشتم. پدرم با همه توانش من را حمايت مي‌کرد. در دوران انترني بودم که پدرم تنهايمان گذاشت و بزرگ‌ترين تکيه‌گاه خودم را از دست دادم اما تنها يک چيز من را راضي مي‌کرد و آن هم تحصيلم در رشته پزشکي بود که توانسته بودم آرزوي پدر مهربانم را در زندگي‌اش برآورده کنم. بعد از مراسم خاکسپاري پدرم به ورامين رفتم و طرح خود را در بيمارستان مفتح ورامين شروع کردم. بسيار فعال و پرجنب و جوش Full Motion بودم. يادم مي‌آيد همان موقع در 3 بيمارستان و درمانگاه کار مي‌کردم. هم در اورژانس بيمارستان هم در درمانگاه بزرگمهر ورامين و هم در مطب شخصي‌ام کار کرده و بيماران زيادي من را مي‌شناختند.

در همان روزها بود که خبر رسيد مادرم در اصفهان به کما رفته است و در واقع يک زندگي نباتي دارد. به کمک برادرهايم او را به ورامين آوردم و مطب خود را تبديل به يک اتاق مراقبت براي مادرم کردم. همه روز و شب به مراقبت از مادرم پرداختم. اما 3 ماه بيشتر طول نکشيد و او هم من را تنها گذاشت.

طرح من در بيمارستان به اتمام رسيد و به خاطر حسن شهرت و کارم مسئولان بيمارستان از من خواستند به کارم در همانجا ادامه دهم و با من قرارداد بسته شد. با کار سرم گرم بود و به تنها چيزي که فکر نمي‌کردم ازدواج بود.

روزي، همراه يکي از بيماران که ظاهري مرتب داشت سر صحبت را با من باز کرد و گفت: از آلمان آمده است و دکتراي مديريت هتل‌داري دارد. چند روز بعد، دوباره به بيمارستان آمد و اين‌بار ادعا کرد تنها براي ديدن من آمده است. ظاهرش طوري بود که حتي فکر نمي‌کردم از نزديک سيگاري هم ديده باشد. مراجعه‌هاي او تبديل به مزاحمت براي من شده بود. با برادرم که پس از مرگ مادرم پيش من زندگي مي‌کرد، طرح رفاقت ريخته بود و به واسطه او وارد خانه ما شد تا اينکه سرانجام از من خواستگاري کرد و گفت هر دو به آلمان مي‌رويم.

وقتي مدارکش را خواستم گفت: مدارکم در آلمان است و چون تصميم دارم به آلمان برگردم، آنها را با خودم نياوردم.

امير به چند زبان تسلط داشت، زبان‌هاي انگليسي، آلماني و ترکي استانبولي را به راحتي صحبت مي‌کرد.

مادرش مي‌گفت او شناسنامه آلماني دارد و آنجا همه زندگي‌اش را گذاشته تا همسر خودش را در ايران پيدا کند و به آنجا ببرد.

با هزاران اميد به عقد او در آمدم. 2 روز بيشتر طول نکشيد وقتي به خانه رفتم ديدم در حال مصرف مواد است. بشدت ناراحت شدم و داد و بيداد کردم. اما پس از لحظاتي با تصور اينکه با امير مي‌توانم به آلمان رفته و تخصص بگيرم. کوتاه آمدم و تصميم گرفتم به محض رسيدن به آلمان طلاق بگيرم. بعد از چند ماه به سمت ترکيه رفتيم اما پليس ترکيه به خاطر ورود غيرمجاز همسرم را برگرداند و من هم مجبور به بازگشت شدم، من فريب Deceptionخورده بودم. برادرم به خاطر امير افيوني شده بود. وقتي به خانه برگشتيم. متوجه شدم که برادرم به خاطر اعتيادش همه وسايل زندگي ما را فروخته است. بعد از آن ماجرا، بار دوم وقتي تصميم گرفتم به ترکيه بروم که 9 ماهه باردار بودم. به آنجا رفتم تا بتوانم براي او شناسنامه بگيرم!!!

از کنسول ايران در ترکيه شناسنامه گرفتم و بعد از 17 روز برگشتم و به يکي از روستاهاي اردبيل رفتيم 3 سال آنجا کار مي‌کردم. محيط کوچک بود و همه يکديگر را مي‌شناختند. شوهرم آبرويي برايم باقي نگذاشته بود. از داروخانه پول قرض مي‌کرد، از نانوايي پول مي‌دزديد و ... ديگر از خجالت سرم را در بين اهالي محل نمي‌توانستم بلند کنم.

از فشار عصبي مبتلا به ميگرن شده بودم گاهي سردردهاي بسيار شديدي مي‌گرفتم که با هيچ دارويي آرام نمي‌شد. يک شب که از شدت سردرد به مرز جنون رسيده بودم، شوهرم پيشنهاد داد که کمي مواد مصرف کنم تا آرام بگيرم. فقط 2 دود گرفتم. خواب آن شب شايد آرام‌ترين خواب دوران بعد از ازدواجم بود.

ديگر هر وقت سردرد داشتم مخدر استفاده مي‌کردم و مرتب از شوهرم مي‌پرسيدم که معتاد شده‌ام؟؟! و امير هم مي‌گفت نه! بعدها به من مي‌گفت همه آرزويش اين بوده است که من معتاد شوم تا او بتواند پول مواد خودش را هم از من بگيرد. او بيکار بود و هيچ حرفه‌اي بلد نبود. 8 سالي که با هم زندگي مي‌‌کرديم حتي يک روز هم سر کار نرفت.

محيط کارم را در اردبيل رها کردم و به خانه مادرشوهرم در پاکدشت آمدم آن روزها زندگي خوبي داشتم. حساب بانکي خوب، خودروي مناسب. مادر شوهرم وسايل استفاده مخدر را برايم فراهم مي‌کرد و مي‌گفت بيا سردردهاي تو فقط با اين مواد خوب مي‌شود. زماني نگذشت که فهميدم تمام دارايي زندگي‌ام به باد رفته است و تنها چيزي که برايم مانده، صورتي چروکيده با دندان‌هاي ريخته شده است. از هم پاشيده شده بودم. مادر شوهرم ديگر مهربان نبود و با آزار و اذيت خود باعث شد از خانه‌اش فراري شوم.

ديگر خانم دکتر نبودم و با آن ظاهر روي بازگشت به اصفهان را هم نداشتم روزها سپري مي‌شد و هر روز اوضاع زندگيم بدتر مي‌شد. تا اينکه شروع به دزدي کردم. گاهي هم کلاهبرداري‌هاي کوچک مي‌کردم تا خرج‌ اعتياد خودم و شوهرم را در بياورم. شب‌ها گاهي به خانه يکي از دوستانم مي‌رفتيم که آنها هم زن و شوهر معتاد بودند و بعضي شب‌ها نيز با شوهرم در پارک مي‌خوابيديم.

دخترم غزاله الان 7 ساله است و کلاس اول دبستان درس مي‌خواند از آنجا که نتوانستم خرج او را بدهم، دخترم را به خانه مادر شوهرم فرستادم شوهرم هم به جرم سرقت دستگير و در حال حاضر يک سال است که به زندان افتاده و من حتي دوست ندارم به ملاقات او بروم.

چند وقت پيش داخل پارک خوابيده بودم که صداي موتوري از خواب بيدارم کرد. وقتي برخاستم يکي از مأموران پليس بود که مرا مي‌شناخت. با من صحبت کرد و گفت تو زن باسوادي هستي چرا بايد اينطور زندگي کني. نمي‌دانم شايد آن دست خداوندي که مي‌گويند آن روز آن مأمور بود که مرا به کمپ زنان آورد. امروز يک ماه و نيم است درون کمپ زنان هستم.

فکرم بسيار آشفته است. يادم مي‌آيد روزي از مواد و معتاد متنفر بودم. چگونه اعتياد باعث شد من 2 سال در کنار خيابان‌ها بخوابم. يادم مي‌آيد در دوراني که مطب داشتم هزاران بيمار را بدون حق ويزيت معالجه مي‌کردم. در روستاهاي اردبيل ماهانه 600 بيمار آموزش و پرورش را رايگان ويزيت مي‌کردم. اما حالا...

تنها آرزويم اين است که به شغل و حرفه خودم برگردم. من عاشق کارم هستم فقط حمايت مي‌خواهم، پدرم آرزو داشت من خانم دکتر باشم نه کارتن خواب و الان تنها هستم و از اين مي‌ترسم.

منبع: ایران
+ نوشته شده توسط غلام نبی براهویی در جمعه نهم دی ۱۳۹۰ و ساعت 20:5 |
جناب آقای  حسینعلی راشکی

خبرنگار وعکاس خبرگزاری جمهوری اسلامی

 ودبیر اجرایی انجمن صنفی خبرنگاران

استان سیستان وبلوچستان

انتصاب  حضرتعالی را به عنوان رییس خبرگزاری جمهوری اسلامی تربت حیدریه تبریک عرض نموده وبرای جنابعالی از خداوندمنان آرزوی توفیق وسربلندی می نمایم

                                                      غلام نبی براهویی

                                                 خبرنگار روزنامه زاهدان

                                   ونایب رییس انجمن صنفی خبرنگاران استان

+ نوشته شده توسط غلام نبی براهویی در چهارشنبه هفتم دی ۱۳۹۰ و ساعت 18:50 |

بیش از30 داوطلب نمایندگی مجلس نهم در استان نام نویسی كردند

زاهدان - رییس اداره انتخابات استانداری سیستان و بلوچستان گفت: بیش از 30 داوطلب نمایندگی انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی طی سه روز گذشته در شش حوزه انتخابیه اصلی استان نام نویسی كردند

.

'محمد سرایانی' روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: نام نویسی از داوطلبان نمایندگی نهمین دوره مجلس شورای اسلامی در شش حوزه انتخابیه اصلی زابل، زاهدان، خاش، سراوان، ایرانشهر و چابهار از سوم دی ماه آغاز شده است.
وی افزود: داوطلبان تا نهم دی ماه فرصت دارند برای نام نویسی به فرمانداری های حوزه انتخابیه مراجعه كنند.
سرایانی از داوطلبان نمایندگی خواست در صورت امكان نام نویسی را در روزهای نخست انجام دهند و به روزهای پایانی مهلت قانونی موكول نكنند.
رییس اداره انتخابات استانداری اظهار داشت: در انتخابات هشتمین دوره مجلس شورای اسلامی طی مهلت قانونی یك هفته ای نام نویسی، 159 داوطلب در سیستان و بلوچستان نام نویسی كرده بودند.

وی گفت: معتمدان هیات اجرایی از 40 حوزه انتخابیه اصلی و فرعی استان به هیات نظارت معرفی شدند كه بسیاری از این هیات ها تشكیل و باقی مانده آنها امروز تشكیل می شود.

سرایانی با اشاره اینكه هر هیات اجرایی 11 عضو دارد اظهار داشت: اعضای هیات اجرایی متشكل از فرماندار یا بخشدار، رییس اداره ثبت احوال، یك عضو شورای شهر یا روستا و هشت نفر از معتمدان محلی تشكیل می شود.

وی افزود: هر یك از فرمانداران و بخشداران حوزه های اصلی و فرعی از سوم دی ماه به مدت سه روز مهلت داشتند كه 30 نفر معتمد را برای تشكیل هیات اجرایی به هیات نظارت معرفی كنند.

وی گفت: استان سیستان و بلوچستان دارای 14 شهرستان با شش حوزه انتخابیه اصلی و هشت كرسی نمایندگی در مجلس شورای اسلامی است.
رییس اداره انتخابات استانداری سیستان و بلوچستان خاطرنشان كرد: پس از تشكیل هیات اجرایی تعداد و مكان های شعب اخذ رای مشخص و اعلام خواهد شد.
وی گفت: استان سیستان و بلوچستان در هشتمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی دارای هزارو 253 شعبه اخذ رای بود.
به گزارش ایرنا، استان پهناور سیستان و بلوچستان با 187 هزار و 502 كیلومتر مربع گستره دارای حدود سه میلیون نفر جمعیت است. ك/3
7307 / 653

+ نوشته شده توسط غلام نبی براهویی در سه شنبه ششم دی ۱۳۹۰ و ساعت 15:45 |

زاهدان- معاون استاندار سیستان و بلوچستان گفت: با تشكیل هیات بازرسی نهمین دوره انتخابات مجلس دكتر 'رجبعلی شیخ زاده' شنبه شب در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: اعضای این هیات از سوی رییس هیات مركزی بازرسی انتخابات كشور منصوب و احكام آنان صادر شد.
وی بیان كرد: بر اساس این حكم؛ 'رجبعلی شیخ‌زاده' معاون برنامه ریزی استاندار سیستان و بلوچستان به عنوان رییس هیات بازرسی انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی و 'حسین سنجرانی' مدیر كل دفتر ارزیابی عملكرد و پاسخگویی به شكایات استانداری به عنوان عضو و دبیر این هیات منصوب شدند.
وی افزود: همچنین حجت الاسلام 'صفر قربانپور' مدیر كل تبلیغات اسلامی، 'عبدالجلیل شهنوازی' مدیر كل راه و ترابری و 'عبدالسلام حسینی' رییس مجمع امور صنفی استان به عنوان اعضای هیات بازرسی انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی سیستان و بلوچستان منصوب شدند.
دبیر هیات بازرسی انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی نیز در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با تشكیل این هیات نخستین نشست اعضا امشب برگزار شد.
'حسین سنجرانی' بیان كرد: در این نشست برنامه ها و وظایف اعضا تشریح و بر فعالیت گسترده و عمیق آنان بر اساس قانون تاكید شد.
وی گفت: هیات بازرسی نهایت سعی و تلاش خود را برای حضور حداكثری مردم در انتخابات و شركت داوطلبان مورد تایید شورای نگهبان برای نمایندگی مجلس شورای اسلامی انجام خواهد داد.
دبیر هیات بازرسی نهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در سیستان و بلوچستان افزود: هیات های بازرسی شهرستانها متشكل از رییس، دبیر و یك نفر عضو در شش حوزه انتخابیه اصلی استان تشكیل و بزودی پس از صدور حكم از سوی وزارت كشور مشغول فعالیت خواهند شد.
سنجرانی اظهار داشت: همچنین در حوزه های فرعی و بخشهای استان در صورت صلاحدید هیات های بازرسی تشكیل خواهد شد.
وی افزود: این در حالی است كه در هر یك از شعب اخذ رای یك نفر بازرس از سوی این هیات تعیین می شود.
به گزارش ایرنا، كار نام نویسی و معرفی معتمدان هیات اجرایی انتخابات به هیات نظارت از امروز سوم دی ماه در حوزه های انتخابیه سیستان و بلوچستان آغاز شدشورای اسلامی در این استان، نخستین نشست این هیات در زاهدان برگزار شد.

+ نوشته شده توسط غلام نبی براهویی در شنبه سوم دی ۱۳۹۰ و ساعت 16:43 |
امام جمعه اهل سنت زاهدان گفت: بر اساس آموزه های قرآنی سعادت انسان در دنیا و آخرت حاصل تلاش او در این جهت است
وحدت نیاز جامعه اسلامی است
 
به گزارش خبرنگار روزنامه زاهدان
 مولوی عبدالحمید  در خطبه های نمازجمعه  اهل سنت زاهدان اظهار داشت: سعی و تلاش انسان در کسب معیشت و رفع نیازهای خانواده، نزد خدا عبادت محسوب می شود و ثواب دارد. 

وی افزود: همانطور که نماز و روزه و حج نزد خدا ارزش دارد و انسان با انجام دادن آن اجر می برد، تلاش در جهت کسب حلال و پرهیز از درآمد حرام نیز نزد خدا عملی ارزشمند محسوب می شود. 

خطیب جمعه  اهل سنت زاهدان ادامه داد: مسلمان باید برای کسب معیشت زحمت بکشد و این تصور که خدا روزی رسان است و ما دست روی دست بگذاریم تصوری اشتباه و غلط است. 

وی افزود: انسان مومن علاوه بر توکل به خداوند باید در جهت تامین معاش خود از راه صحیح تلاش کند و از رفتن به راههایی که موجب دردسر و ناجایز است بپرهیزد. 

مدیر دارالعلوم مکی اهل سنت زاهدان با اشاره به اهمیت اعتدال در زندگی انسان افزود: به همان میزان که انسان موظف به تلاش برای کسب معاش است در هنگام ضرورت همچون اوقات نماز باید تجارت را رها کرده و به نماز اول وقت برسد. 

وی ادامه داد: مسلمانان باید نسبت به صله رحم و بازدید از ایتام و مریضان نیز اهتمام لازم داشته باشند و از انجام این اعمال نیک غافل نباشند. 

وی افزود: بالاترین تهدید در راه سعادت انسان غفلت است زیرا فرصتها برای انجام اعمال نیک همیشگی نیست و غفلت موجب از دست رفتن این فرصتها است.
+ نوشته شده توسط غلام نبی براهویی در جمعه دوم دی ۱۳۹۰ و ساعت 13:41 |

زاهدان- پزشكی قانونی سیستان و بلوچستان اسامی سه شهید سقوط بالگرد نیروی انتظامی در شهر خاش را اعلام كرد.

به گزارش ایرنا، بر اساس اعلام روابط عمومی پزشكی قانونی سیستان و بلوچستان، پیكر شهیدان 'رامین جدی، بهمن عبدالعلی پور و مرتضی بنی نجار' ظهر روز جمعه تحویل پزشكی قانونی خاش شده است.
این سه شهید غیر بومی هستند و پیكر پاكشان به زادگاهشان انتقال خواهد یافت.
بالگرد نیروی انتظامی مقارن ظهر امروز بر اثر برخورد با دكل بی سیم در یك مركز نظامی در شهر خاش سقوط كرد و سه نفر شهید شدند.
گفته می شود، در این حادثه خلبان ' عبدالعلی پور'، كمك خلبان 'رامین جدی' و نیروی فنی پرواز 'مرتضی بنی نجار' به درجه رفیع شهادت نایل آمدند
 
 
 
+ نوشته شده توسط غلام نبی براهویی در جمعه دوم دی ۱۳۹۰ و ساعت 9:41 |

ایرانشهر - استاندار سیستان و بلوچستان گفت: همایش خورشید ولایت از این پس هر ساله در سالروز تبعید رهبر معظم انقلاب به ایرانشهر با شكوه خاص در این شهرستان واقع در جنوب استان برگزار خواهد شد.

به گزارش ایرنا، 'علی محمد آزاد' روز پنجشنبه در همایش خورشید ولایت با اشاره به اینكه حضور رهبر معظم انقلاب اسلامی طی سالهای 56 و 57 در شهرستان ایرانشهر بزرگترین افتخار مردم این منطقه بحساب می آید افزود: برپایی این همایش بخش كوچكی از ثمره حضور ایشان كه همان استحكام وحدت است را معرفی می كند.
وی گفت: مردم ولایت مدار سیستان و بلوچستان همواره حضور دو ساله رهبر معظم انقلاب در شهرستان ایرانشهر را بزرگترین افتخار خود می دانند.
استاندار سیستان و بلوچستان اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب 28 آذر 1356 از سوی رژیم طاغوت به مدت هشت ماه به ایرانشهر در جنوب استان تبعید شدند اما برخی اقدامات ایشان از جمله جمع آوری كمكهای خیران برای سیل زدگان منطقه در خاطره مردم این دیار باقی مانده است.
وی گفت: ولایتمداری و ولایت پذیری ملت ایران نقش اصلی را در موفقیت كشور در عرصه های مختلف علمی، سیاسی، فن آوری و اقتصادی داشته است و امروز كشورهای جهان برای رسیدن به موفقیت، ایران اسلامی را به عنوان الگوی خود قرار داده اند.
استاندار سیستان و بلوچستان پیروی از رهبری، استفاده از ایدئولوژی اسلامی، عمل به قرآن و دستورات اسلامی و حضور مردم در صحنه های مختلف را از اصول مهم موفقیت ایران اسلامی در عرصه های مختلف بین المللی برشمرد.
به گزارش ایرنا، دومین همایش خورشید ولایت به مناسبت سالروز تبعید رهبر معظم انقلاب به ایرانشهر روز پنجشنبه با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، استاندار سیستان و بلوچستان جمعی از ائمه جمعه و جماعات و مسوولان استان و افزون بر دو هزار نفر از مردم سنی و شیعه عاشق ولایت در مصلای فاطمه الزهرا (س) ایرانشهر برگزار شد.
رهبر معظم انقلاب در آذرماه سال 56 توسط رژیم ستم شاهی به ایرانشهر تبعید شد.

+ نوشته شده توسط غلام نبی براهویی در جمعه دوم دی ۱۳۹۰ و ساعت 9:36 |