عبدالغفور براهويي دانش آموزسال سوم راهنمايي مدرسه شهيد مدني زاهدان  در دعوايي كه جلو مدرسه بين  سه دانش آموز رخ داده بود براي خاتمه دادن به دعوا   بين آنها رفته بود با ضربات چاقو به قتل رسيد.

به گزارش خبرنگار روز نامه زاهدان

ظهر سه شنبه 29 آذرپس از تعطيلي شيفت صبح در مقابل مدرسه راهنمايي شهيد مدني بين سه دانش آموز دعوايي رخ مي دهد ضاربين قاسم وعبدالحكيم ريگي فرزند حاجي پير داد  يكي از دانش آموزان آن مدرسه را با زد چاقو زخمي مي كنند

مقتول عبدالغفور براهويي براي خاتمه دادن به اين دعوا بين آنها به عنوان رفته تا به اين دعوا خاتمه داده وبه ياري مصدوم بشتابد ضارب يا ضاربين با  زدن چاقو به زير قفسه سينه وقلب مقتول وي را از پا در مي آورد مرحوم عبدالغفور پس از لحظاتي در مقابل ديدگان معلمين ودانش آموزان آن مدرسه به قتل مي رسد قاتل فراي پس از به قتل رساندن عبدالغفور فرار مي كند

مامورين كلانتري 13 زاهدان ومامورين امداد رسان پس از اطلاع به محل حادثه آمد جسد مقتول را به بيمارستان خاتم الانبياء انتقال دادند

مامورين  كلانتري به همراه والدين مقتول پس از گرفتن آدرس قاتل به درب منزل وي رفته پدر وديگر براي قاتل را كه در دعوا همراه برادش بوده را دستگير وبه كلانتري 13 منتقل كردند  واز آنجا به اداره آگاهي  وپس بردن به دادگاه به زندان زاهدان منتقل شدند لازم به ذكر است پدر قاتل تا دستگيري  قاسم بازداشت خواهد بود

جسدعبدالغفور براهويي فرزند حاجي جما دانش آموز سال سوم راهنمايي كه با ضربات  به قتل رسده پس از تشريفات قانوني به پزشكي قانوني منتقل شده وپس از انجام مراحل قانوني جسد مقتول توسط والد ينش تحويل ودر قبرستان روستا ي حاجي مسافر كلاتي  از توابع لوتك زابل به خاك سپرده شد

+ نوشته شده توسط غلام نبی براهویی در چهارشنبه سی ام آذر ۱۳۹۰ و ساعت 20:15 |
رهبر معظم‌ انقلاب‌ اسلامی‌ در سفر به استان سيستان وبلوچستان با حضور در محل‌ اقامت‌ خود در دوران‌ تبعید در ایرانشهر با همسایگان‌ تجدید دیدار کردند محل‌ اقامت‌ حضرت‌ آیت‌الله‌ خامنه‌ای‌ در دوران‌ تبعید در سالهای‌ 56 و 57 هم‌ اکنون‌ به‌ یکی‌ از کانونهای‌ فرهنگی‌ ایرانشهر مبدل‌ شده‌ است‌ مقاممعظم‌ رهبری‌ در گفتگو با واحد مرکزی‌ خبر در مورد خاطرات‌ دوران‌ تبعید اظهار داشتند اگر چه‌ دوران‌ سختی‌ بود و مشکلات‌ فراوانی‌ به‌ همراه‌ داشت‌ اما در آن‌ دوران‌ با ارتباطات‌ خوبی‌ که‌ با مردم‌ و روحانیون‌ اهل‌ تشیع‌ و تسنن‌ اعم‌ از بلوچ‌ و غیربلوچ‌ برقرار کردیم‌ و کارهای‌ خوبی‌ صورت‌ گرفت‌.

رجوع به ادامه مطلب


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط غلام نبی براهویی در یکشنبه بیست و هفتم آذر ۱۳۹۰ و ساعت 22:42 |
به مناسبت ۲۸ آذر سالروز تعبيد مقام معظم رهبري به ايرانشهر

 

آیت‌الله خامنه‌ای در تاریخ 24 تیرماه سال 1318 ه.ش مطابق با 28 صفر سال 1358 ه.ق در خانواده‌ای روحانی در شهر مقدس مشهد متولد شدند.

 

 پدر ایشان مرحوم حجت‌الاسلام حاج سیدجواد از علما و فضلای شهر مشهد و مادرشان فرزند حجت‌الاسلام سیدهاشم نجف‌آبادی بودند. ایشان از سن چهارسالگی خواندن قرآن را در مكتب آغاز كردند و بعد از مدتی به مدرسه‌ی ابتدایی اسلامی به نام «دارالتعلیم دیانتی» رفتند كه در آن مدرسه علاوه بر دروس رسمی دبستان‌ها، قرائت قرآن و بخشی از علوم اسلامی هم تدریس می‌شد. آیت‌الله خامنه‌ای از همان‌جا فراگیری ادبیات عرب و علم و صرف و نحو را آغاز كردند. در سن چهارده‌سالگی وارد مدرسه‌ی «سلیمان‌خان» شده و به فراگیری علوم دینی پرداختند. در هجده‌سالگی سطوح عالیه‌ را به پایان رسانده و درس خارج فقه و اصول را در محضر اساتیدی چون آیت‌الله میلانی و حاج‌شیخ‌هاشم‌قزوینی آغاز كردند. در سال 1336 ه.ش به قصد ادامه‌ی تحصیل عازم نجف اشرف شده و از جلسات درس حضرات آیات سیدمحسن‌حكیم، سیدابوالقاسم‌خویی، سیدمحمود شاهرودی، آقامیرزا باقر یزدی و سیدیحیی یزدی بهر‌ه‌های فراوان بردند.
ایشان فقه و اصول را در محضر آیت‌الله بروجردی(ره) و حضرت امام خمینی(ره) و حاج شیخ مرتضی حائری ‌یزدی(ره) و فلسفه را نزد علامه طباطبایی(ره) فرا گرفتند. در همان ایام با اشخاصی چون آیت‌الله بهشتی، حجت‌الاسلام هاشمی‌رفسنجانی، آیت‌الله منتظری، حجت‌الاسلام دكتر باهنر آشنا شده و رابطه‌ی بسیار نزدیك و دوستانه‌ برقرار ساختند و به اتفاق آنان از سال 1341 ه.ش كه مبارزات روحانیت به رهبری امام خمینی(ره) آغاز شد وارد صحنه‌ی مبارزه شده و در جریانات سال 1342 به عنوان فردی ثابت‌قدم و قابل اعتماد شناخته شدند.

 آیت‌الله خامنه‌ای در سال 1356 به اتفاق جمعی از فضلا

 و دانشمندان بزرگ تهران و قم «جامعه‌ی روحانیت

 مبارز» را پایه‌گذاری كردند. دراواخر همین سال برای

 چندمین بار دستگیر و برای مدت سه‌سال به ایرانشهر

 تبعید شدند.

 پس از پیروزی انقلاب، ایشان كه از نزدیكان امام محسوب می‌شدند از سوی ایشان برای عضویت در شورای انقلاب -كه وظیفه اداره‌ی كشور را برعهده داشت- انتخاب شدند. در اسفندماه 1357 پنج نفر از فعال‌ترین مبارزان مسلمان «حزب جمهوری اسلامی» را تشكیل دادند كه یكی از آن‌ها آیت‌الله خامنه‌ای بودند. دهم فروردین سال 1358 ایشان طی حكمی از سوی حضرت امام خمینی(ره) مامور رسیدگی به نیازها و مسائل مردم استان سیستان و بلوچستان شدند. پس از آن نماینده‌ی شورای انقلاب در وزارت دفاع شده و بعد به معاونت آن وزارت‌خانه منصوب گردیدند. در همان سال سرپرستی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را نیز به عهده گرفتند. ایشان روز شنبه، ششم تیرماه سال 1360 نطق مهمی در مجلس شورای اسلامی ایراد كردند كه منجر به عزل دكتر ابوالحسن بنی‌صدر، رئیس‌جمهور وقت شد. پس از آن در همان روز در یكی از محله‌های جنوب شهر تهران در مسجد ابوذر، بعد از ادای نماز و در آغاز سخنرانی بر اثر انفجار بمبی كه داخل ضبط صوت جاسازی شده ‌بود مورد سوء قصد قرار گرفته و از ناحیه‌ی سمت راست بدن به شدت مجروح و به بیمارستان قلب تهران انتقال یافتند و تحت مراقبت‌های ویژه قرار گرفتند اما دراثر این حادثه دست راست ایشان قدرت حركت را به میزان زیادی از دست داد.
پس از وقایع هفت تیر و هشت شهریور، آیت‌الله سیدعلی خامنه‌ای از سوی شورای مركزی به عنوان سومین دبیركل حزب جمهوری اسلامی انتخاب شدند. ایشان در انتخاب دهم مهرماه 1360 با بیش از شانزده میلیون رای (95 درصد آراء) به عنوان سومین رئیس جمهور ایران از سوی مردم برگزیده شدند و هشت روز بعد امام خمینی(ره) نیز به عنوان رهبر انقلاب، طی حكمی ریاست جمهوری ایشان را تنفیذ كردند. در تاریخ 25 مرداد ماه سال 1364 برای بار دوم با اخذ بیش از دوازده میلیون رای برای چهار سال دیگر به ریاست جمهوری اسلامی ایران انتخاب گردیدند. پس از رحلت حضرت امام خمینی(ره) در تاریخ 14/3/1368 در نشستی فوق‌العاده و به دور از هرگونه جنجال و مناقشه در حالی كه هنوز مراسم خاكسپاری پیكر امام خمینی(ره) انجام نگرفته‌ بود، از سوی مجلس خبرگان با رأی قریب به اتفاق (بیش از چهارپنجم آرا) آیت‌الله سیدعلی خامنه‌ای به عنوان رهبر و جانشین امام خمینی(ره) انتخاب و معرفی شدند.

برگرفته از سايت انقلاب رسانه

به ادامه مطلب رجوع شود


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط غلام نبی براهویی در یکشنبه بیست و هفتم آذر ۱۳۹۰ و ساعت 21:25 |

منابع مقاله:

زندگینامه مقام معظم رهبری، مؤسسه فرهنگی قدر ولایت؛
 
بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، مجدد اسلام در جهان مادی و ظلمانی قرن بیستم، حضرت امام خمینی قدس سره، در پی یک بیماری تقریبا طولانی، با دلی آرام و قلبی مطمئن به سوی رفیق اعلی سفر نمودند و ملت با ناباوری، غم سنگین فراغ امام را بر دوش خود احساس کرد.دشمن مستکبر و کینه توز که سالها خود را برای چنین لحظه هایی آماده ساخته بود، به گمان خام خود، به مقصود نزدیک شده بود.اما دو عامل بسیار مهم در کنار هم، اسباب شکست، خواری و ناامیدی دشمن و امید و شادمانی مؤمنان و مستضعفان را فراهم کرد.

حضور ده میلیون عزادار در بزرگترین تشییع و خداحافظی، توفانی از اراده میلیونی مردم را در حفظ دستآوردهای انقلاب اسلامی و اظهار ارادت، محبت و اطاعت از رهبری انقلاب را به وجود آورد.توفانی که همچون توفان «طبس » که هواپیماهای تجاوزگر را در هم کوفت، امیدهای دشمن را به یاس مبدل نمود.در کنار حضور خیره کننده مردم عزادار و ماتم زده، اجلاس فوق العاده مجلس خبرگان رهبری و تصمیم گیری سریع و قاطع و انتخاب صحیح و درست آنان، انقلاب اسلامی را صاحب سکانداری امین، با تقوا، بادرایت، شجاع و مدیر کرد.در واقع یک روز هم، انقلاب و ملت بدون رهبر و نقطه امید به سر نبرد و رحمت واسعه الهی، آن حضور عجیب و بی سابقه را به بار نشاند.

به این ترتیب، دوره دوم ریاست جمهوری مقام معظم رهبری به پایان نرسید.امام از میان ملت رخت بربست و خلف و شاگرد و مرید صالح او طلوع کرد.

حضرت آیت الله خامنه ای بنابر وصیت حضرت امام قدس سره، که وصیت نامه سیاسی - الهی ایشان را یا فرزندشان حاج احمد آقا قرائت نمایند یا ریاست جمهوری، با استنکاف حاج احمد آقا، در مجلس خبرگان، در برابر دیدگان مصیبت زده و حیرت آلود میلیونها ایرانی و میلیونها خارجی که از ماهواره برنامه را دریافت می کردند، وصیت نامه سیاسی - الهی حضرت امام را قرائت نمودند، که چندین بار با بغض و اشک معظم له قطع شد، اما با تسلط بر احساسات خویش، توانمند و رسا، آخرین توصیه های جاودانه امام را به اطلاع همگان رساندند. مردم وفادار، هشیار، متدین و انقلابی ایران، برترین تشییع و بی نظیرترین تجلی وفاداری را به نجات دهنده خویش از ظلمات طاغوتیان، نشان دادند و در کنار موج خروشان عزا و این مصیبت جانکاه، روزها و شبها، با اشک و ماتم و بر سر و سینه کوفتن در کنار بارگاه تازه برپا شده مرشد، قائد و رهبر کبیر خود، از ابراز بیعت و وفاداری و حق شناسی نسبت به انتخاب شایسته مجلس خبرگان نیز غافل نبودند و با دیدار رهبر جدید خود، هرگونه کج اندیشی و فرصت توطئه را از دشمن خارجی و ایادی داخلی او سلب کردند.حضرت آیت الله خامنه ای، غم جانکاه این روز و حضور زیبای مردم را در وداع با رهبر بزرگ خود، هنرمندانه به قلم می کشند.حضوری که تجلی زیباترین شعورها و شعارها بود و سپاس ملتی را از مرجع عالیقدر خود که با پاکی، عمر خود را به سر برد و در بندگی خدا، بندهای طواغیت و مستکبران را از دست و پای این ملت و محرومان جهان گسست، به تصاویر بی نظیر دوربینها، عکسها و شعرها نشاند.

رجوع به ادامه مطلب


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط غلام نبی براهویی در یکشنبه بیست و هفتم آذر ۱۳۹۰ و ساعت 21:6 |
زاهدان - مدیر كل فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان و بلوچستان گفت: دومین همایش خورشید ولایت پنج شنبه آینده اول دی ماه جاری با حضور سید محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مصلی فاطمه الزهرا (س) ایرانشهر برگزار می شود.

حجت الاسلام 'عباس دانشی' روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: قرار بود همایش خورشید ولایت فردا /دوشنبه/ برگزار شود اما برای برگزاری بهتر و نیز حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم با سه روز تاخیر برگزار می شود.
وی بیان كرد: برگزاری این همایش به درخواست نهادهای مردمی ایرانشهر كه میزبان رهبر معظم انقلاب در سال 1356 بوده اند، انجام می گیرد.
وی با اشاره به برنامه های جانبی این همایش، گفت: همزمان با برگزاری این همایش 30 نفر از هنرمندان سیستان و بلوچستان چهره مقام معظم رهبری را نقاشی می كنند.
وی اظهار داشت: تابلوهای نقاشی این هنرمندان در نمایشگاهی كه در محل مصلی ایرانشهر به مدت یك هفته برپا خواهد بود، در معرض بازدید عموم قرار می گیرد.
دانشی اظهار داشت: 55 قطعه عكس از آثار عكاسان سیستان و بلوچستان نیز كه در سالهای گذشته از رهبر معظم انقلاب عكس گرفته اند، در همین محل به نمایش در می آید.
وی گفت: برپایی نمایشگاه كتابهای منتشره درباره مقام معظم رهبری و گلباران خانه رهبری هنگام تبعید در ایرانشهر از دیگر برنامه های جانبی همایش یك روزه خورشید ولایت است.
به گزارش ایرنا، رهبر معظم انقلاب 28 آذر 1356 از سوی رژیم طاغوت به مدت هشت ماه به ایرانشهر در جنوب سیستان و بلوچستان تبعید شدند اما برخی اقدامات ایشان از جمله جمع آوری كمكهای خیرین برای سیل زدگان منطقه در خاطره مردم این دیار باقی مانده است.
مالك خانه رهبر معظم انقلاب چند سال پیش آن را به سازمان میراث فرهنگی و گردشگری هدیه كرد كه در زمان حاضر به عنوان موزه قرآن و عترت مورد بازدید علاقه مندان قرار می گیرد.

+ نوشته شده توسط غلام نبی براهویی در یکشنبه بیست و هفتم آذر ۱۳۹۰ و ساعت 21:5 |
رهبر معظم‌ انقلاب‌ اسلامي‌  در جمع‌ علما، فضلا و طلاب‌ اهل‌ تشيع‌ و تسنن‌ استان‌ سيستان‌ و بلوچستان‌ با اشاره‌ به‌ طرحهاي‌ پيچيده‌ دشمنان‌ براي‌ ايجاد تفرقه‌ مذهبي‌ و قومي‌ در ايران‌ تاكيد كردند آحاد ملت‌ بويژه‌ علما و طلاب‌ بايد با مراقبت‌ و هوشياري‌ كامل‌، تمام‌ تحركات‌ و طرحهاي‌ فتنه‌انگيز را خنثي‌ كنند.


حضرت‌ آيت‌ الله‌ خامنه‌اي‌ تحقق‌ عملي‌ شعار تعالي‌ بخش‌ لا اله‌ الا الله‌ را در همه‌ ابعاد زندگي‌ فردي‌، اجتماعي‌، سياسي‌، اقتصادي‌ و فرهنگي‌، پيام‌ پر جاذبه‌ انقلاب‌ اسلامي‌ براي‌ ملتهاي‌ مسلمان‌ برشمردند و خاطر نشان‌ كردند اين‌ شعار همه‌ بتهاي‌ بشري‌ و مراكز ظلم‌ و ستم‌ جهاني‌ را زير سئوال‌ برده‌ و بهمين‌ علت‌ است‌ كه‌ مراكز استكبار ، حتي‌ يك‌ روز را براي‌ كارشكني‌ و اختلال‌ در راه‌ تكامل‌ ملت‌ ايران‌ از دست‌ نداده‌اند، اما نظام‌ اسلامي‌ و ملت‌ ايران‌ برغم‌ همه‌ دشواري‌ها، با اتكا به‌ اسلام‌، ايمان‌ به‌ خدا و حسن‌ ظن‌ به‌ وعده‌هاي‌ الهي‌ راه‌ خود را ادامه‌ داده‌ و مي‌دهند.
ايشان‌ وحدت‌ اسلامي‌ را ايده‌اي‌ برآمده‌ از عمق‌ باورها و اعتقادات‌ ملت‌ و مسئولان‌ ايران‌ خواندند و افزودند: دشمن‌ در پشت‌ پرده‌، بسيار فعال‌ است‌ و با انواع‌ حيله‌ها از جمله‌ اهانت‌ به‌ باورهاي‌ شيعه‌ و سني‌، در صدد تحريك‌ فرقه‌هاي‌ مذهبي‌ بر ضد يكديگر است‌ كه‌ در مقابل‌ اين‌ ترفندها و توطئه‌ها، همه‌ مردم‌ بويژه‌ علما بعنوان‌ مرشدان‌ هدايت‌ ملت‌، بايد كاملا هوشيار باشند و بيش‌ از گذشته‌ بر وحدت‌، همدلي‌ و محبت‌ شيعه‌ و سني‌ پافشاري‌ كنند.
حضرت‌ آيت‌ الله‌ خامنه‌اي‌ عمق‌ بخشيدن‌ به‌ معرفت‌ ديني‌ مردم‌ را از ديگر وظايف‌ علما برشمردند و افزودند: دين‌ فقط چند مسئله‌ فقهي‌ نيست‌ و علما و روحانيون‌ بايد توحيد، معنويت‌، سياست‌ صحيح‌ اسلامي‌، حسن‌ ظن‌ به‌ پروردگار، ابعاد حكومت‌ اسلامي‌، معيارهاي‌ حاكم‌ اسلامي‌ و ديگر معارف‌ ديني‌ را براي‌ مردم‌ تبيين‌ كنند.
ايشان‌ ياري‌ پروردگار به‌ ملتهاي‌ طالب‌ اسلام‌ و عدالت‌ را وعده‌اي‌ تخلف‌ناپذير خواندند و خاطر نشان‌ كردند همان‌ گونه‌ كه‌ به‌ جوانان‌ دانشجو و اهل‌ علم‌ تاكيد كرده‌ام‌ اگر تلاش‌ كنيم‌ تا 50 سال‌ ديگر ايران‌ مي‌تواند به‌ قله‌ دانش‌ جهاني‌ تبديل‌ شود.
در اين‌ ديدار قبل‌ از سخنان‌ مقام‌ معظم‌ رهبري‌، حجت‌ الاسلام‌ والمسلمين‌ سليماني‌ نماينده‌ ولي‌ فقيه‌ و امام‌ جمعه‌ زاهدان‌، حجت‌ الاسلام‌ والمسلمين‌ حسيني‌ نماينده‌ ولي‌ فقيه‌ در امور اهل‌ سنت‌، مولوي‌ اسحاق‌ مدني‌ نماينده‌ مردم‌ استان‌ سيستان‌ و بلوچستان‌ در مجلس‌ خبرگان‌،

 مولوي‌ عبدالحميد امام‌  جمعه اهل سنت زاهدان‌ و حجت‌ الاسلام‌ طباطبايي‌ يكي‌ از روحانيون‌ شيعه‌ منطقه‌ سيستان‌ ، با تاكيد بر وحدت‌ شيعه‌ و سني‌ در منطقه‌ تاكيد كردند استقبال‌ پرشور امروز قشرهاي‌ مختلف‌ مردم‌ استان‌ از رهبر معظم‌ انقلاب‌ اسلامي‌ نشان‌ داد كه‌ اين‌ مردم‌ با انگيزه‌ هايي‌ قوي‌تر از گذشته‌ و با وحدت‌ و همدلي‌، از انقلاب‌، اسلام‌ و ايران‌ دفاع‌ مي‌كنند

+ نوشته شده توسط غلام نبی براهویی در یکشنبه بیست و هفتم آذر ۱۳۹۰ و ساعت 21:4 |
مولوي عبدالحميد لزوم سعه صدر و همدلی در شرایطی که استکبار جهانی به طور مداوم در حال شیطنت و توطئه علیه نظام جمهوری اسلامی و ملت مسلمان ایران است
 
وحدت نیاز جامعه اسلامی است
به گزارش خبرنگار روز نامه زاهدان 
 
 مولوی عبدالحمید  در خطبه های نماز جمعه   اهل سنت زاهدان اظهار داشت: در زمان حاضر که بحران اقتصادی و مشکلات متعدد سراسر دنیا را فرا گرفته است و اغلب دولت های دنیا با انواع مشکلات اقتصادی و سیاسی درگیر شده اند به نظر می رسد وحدت و تفاهم ملی بیش از هر زمان دیگر مورد نیاز جامعه اسلامی است. 

وی افزود: ایران اسلامی هم مستثنا از این مشکلات نیست و برخی مشکلات داخلی و خارجی کشور ما را نیز تا حدی تحت الشعاع خود قرار داده است. 

خطیب جمعه  اهل سنت زاهدان ادامه داد: اعمال تحریمهای متعدد علیه ملت رشید ایران از سوی نظام سلطه گر استکبار جهانی و وجود برخی اختلاف دیدگاه ها در داخل کشور موجب شده است که برخی مشکلات داخلی و خارجی در برخی بخشهای نظام اسلامی بروز کند که راه حل این مشکلات در آشتی ملی و حفظ انسجام و وحدت اسلامی قرار دارد. 

وی افزود: در شرایطی که استکبار جهانی به طور مداوم در حال شیطنت و توطئه علیه نظام جمهوری اسلامی و ملت مسلمان ایران است همه گروه ها و جناح های کشور باید با سعه صدر و همدلی در صدد ایجاد انسجام ملی و وحدت اسلامی باشند. 

امام جمعه  اهل سنت زاهدان با اشاره به نزدیک شدن زمان برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: ایجاد شرایط مناسب برای حضور همه افراد دلسوز و توانمند در صحنه انتخابات می تواند داشتن یک مجلس قانونگذاری قوی را برای ملت و نظام اسلامی ایران ضمانت کند. 

وی ادامه داد: با کمی سعه صدر و تحمل انتقادات سازنده می توان زمینه برگزاری یک انتخابات قانونمند و منسجم را فراهم آورد که این مسئله در حل بسیاری از سوءتفاهم ها و مشکلات موثر خواهد بود. 

مدیر دارالعلوم   اهل سنت زاهدان تاکید کرد: ایجاد یک دایره وسیع برای حضور شایستگان ملت از همه اقوام و مذاهب اسلامی موجود در کشور زمینه رشد و ترقی روزافزون را در ایران اسلامی شدت می بخشد. 

وي  ادامه داد: البته باید میان تخریب و انتقاد سازنده مرزبندی قائل شد و ضمن پیشگیری از زمینه های بروز تخریب، بستری مناسب برای شنیدن انتقادات منطقی و سازنده را فراهم کرد. 

وی افزود: مشورت در امور مختلف نه تنها امری عقلایی و منطقی است بلکه توصیه اکید دین مقدس اسلام و سنت پاک رسول الله (ص) نیز هست. 

امام جمعه  اهل سنت زاهدان ابراز امیدواری کرد: ملت ایران با حضوری پرشکوه و منسجم در انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی زمینه پیشرفت و آبادانی ایران اسلامی و عزت و سربلندی روزافزون نظام مقدس جمهوری اسلامی را در جهان فراهم سازند.
+ نوشته شده توسط غلام نبی براهویی در جمعه بیست و پنجم آذر ۱۳۹۰ و ساعت 18:4 |
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد:از نظر من مساجد باید به دست مردم اداره شود نه اینکه دولتی شود و به صورت یک اداره دربیاید، این مساله به این معنا نیست که حاکمیت برای مساجد در کشور به صورت کلان برنامه ریزی نکند، جمع بین این دو ممکن است باید به گونه ای برنامه ریزی کنیم که مساجد حالت مردمی خود را حفظ کند و در عین حال حاکمیت و نظام نسبت به مساجد در کشور برنامه داشته باشد.

 مساجد، فصل مشترک روحانیت و قشرهای مختلف مردم
به نقل از تقريب مذاهب

 غلامعلی حداد عادل رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی   در همایش ائمه جماعات مساجد استان قم که به همت معاونت جامعه و مردم جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در سالن همایش های این نهاد حوزوی برگزار شد، از مساجد به عنوان پایگاه معرفی اسلام و یکی از خاستگاه های انقلاب یاد کرد.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه مسجد وسیع ترین فصل مشترک بین روحانیت و مردم است، گفت: اگر مساجد درست اداره شوند می توانیم به آینده اسلام و مسلمانان امیدوار باشیم عکس این مساله نیز صادق است.

وی با بیان اینکه به تناسب اسلامی بودن انقلاب درباره مساجد هنوز تحول مناسبی صورت نگرفته است، یادآور شد: از نظر من مساجد باید به دست مردم اداره شود نه اینکه دولتی شود و به صورت یک اداره دربیاید، این مساله به این معنا نیست که حاکمیت برای مساجد در کشور به صورت کلان برنامه ریزی نکند، جمع بین این دو ممکن است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: باید به گونه ای برنامه ریزی کنیم که مساجد حالت مردمی خود را حفظ کند و در عین حال حاکمیت و نظام نسبت به مساجد در کشور برنامه داشته باشد.

حداد عادل گفت: در سال های بعد از انقلاب اسلامی مساجد تحول بسیار خوبی پیدا کرده اند، افرادی که قبل از انقلاب را درک کرده اند می توانند در این باره شهادت دهند و مساله را درک کنند.

وی با اشاره به اینکه بعد از انقلاب مساجد با حفظ محوریت نماز و عبادات، تبدیل به یک مرکز زنده و فعال شده و ابعاد مختلف پیدا کرده اند، بیان داشت: در بسیاری از محلات مساجد تبدیل به پایگاه و محل مراجعه و محل امید مردم شده است.

رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: ما باید در حوزه های علمیه این سؤال را مطرح کنیم که وظیفه ائمه جماعات چیست، بنده سال ها است که به بزرگان قم عرض می کنم که در کشور ما که انقلاب شکل گرفته، روحانیت باید برای حضور در جامعه برنامه ریزی داشته باشد.

وی افزود: روحانیت طبیب معنوی جامعه به شمار می آید، ما برای طبیب های جسمی چه طراحی و برنامه ریزی هایی را با چه میزان گستردگی انجام می دهیم؟ متاسفانه باید اذعان کنیم که برای این مهم و اداره مساجد و حضور روحانیت برنامه ریزی و طراحی نداریم.

این نماینده مجلس با تاکید براینکه نظام باید در این خصوص سازو کاری را تعریف کند، به وظایف ائمه جماعات اشاره کرد و گفت: امامان جماعات در درجه نخست باید نگهبان اعتقادات مردم و جامعه باشند، در بین مردم محله زندگی کنند و پاسخگوی شبهات و سؤالات آنان باشد و در جهت تعمیق باورهای دینی آنها تلاش کند.

وی تحقق این اصل مهم را در رجوع به قرآن و روایات دانست و خاطرنشان کرد: باید در مساجد برای تقویت پایه های اعتقادی مردم قرآن را محور قرار داده و آنها را به فهم و تدبر در مفاهیم قرآن دعوت کنیم.

حداد عادل با بیان اینکه باید برای ترویج نهضت ترجمه خوانی در کنار تلاوت و قرائت قرآن فرهنگ سازی و کار کنیم، ابراز داشت: بیان نکات قرآنی، استناد به آیات الهی و آموزش احکام و تربیت اخلاقی و معنوی از جمله وظایف ائمه جماعات مساجد به شمار می آید.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ائمه جماعات نباید از بیان نکات اخلاقی غفلت کنند خطاب به آنان بیان داشت: در کنار این امور از مسائل سیاسی و نظام نیز غفلت نکنید.

وی اضافه کرد: پایگاه های بسیج مساجد را بیش از پیش مورد توجه قرار دهید و آنها را زیر بال و پر بگیرید و امکان رشد آنان را فراهم کنید.

وی از بسیج به عنوان پشتیبان انقلاب یاد کرد و با بیان اینکه نباید کارایی بسیج را به حالت طبیعی محدود کرد، گفت: اگر خدایی ناکرده اتفاقی رخ دهد آن گاه نقش بسیج و مساجد را در می یابیم.

حداد عادل اضافه کرد: الان در ظاهر آمریکایی شاخ و شانه می کشند اما در واقع جرات نمی کنند قدم به کشور ما بگذارند، یکی از دلایل آن وجود همین مساجد است که می ترسند مساجد تبدیل به پایگاه نظامی و مقاومت شود.

وی بیان داشت: آمدن آمریکایی ها به افغانستان و ورودشان به عراق برای این بود که انقلاب اسلامی ایران را محدود کنند، اینها فکر می کردند با بهانه صدام و بن لادن لشکرکشی می کنند تا بتوانند وارد ایران شوند، اما جمهوری اسلامی ایران نه تنها اجازه این کار را نداد، بلکه آنها در همان عراق و افغانستان هم نتوانستند دوام بیاورند و دچار شکست شدند.

این فعال سیاسی با تاکید بر اینکه مساجد باید کانون بصیرت باشد تا مردم در فتنه ها دچار تحیر نشوند، اظهار داشت: حمایت از انقلاب منحصر به نیروها و مراکز تعریف شده متعارف نیست، همان گونه که مساجد در پیروزی انقلاب کانون غیر قابل انکاری بود، برای حفظ انقلاب و در مقابل هر خطر و دشمنی مساجد باید چنین نقشی را داشته باشند.

حداد عادل فتنه را آمیزه ای از حق و باطل ذکر و تصریح کرد: یکی از خواص فتنه تحیر و گیج شدن توده های مردم است، یکی از عوامل مهم در پشت سرگذاشتن فتنه ها بصیرت است که مقام معظم رهبری بارها نسبت به آن تاکیدات ویژه ای داشته اند.

وی با بیان اینکه مساجد برای حفظ انقلاب باید کانون بصیرت باشد، رسالت ائمه جماعات را در راستای بصیرت افزایی مهم و سنگین توصیف و تاکید کرد: متولیان مساجد باید به گونه ای عمل کنند که مردم بپذیرند مسجد در خدمت آنها هست و به تعبیر دیگر مساجد را گره گشا بدانند.

حداد عادل با بیان اینکه باید جلوی هر کاری که باعث بدبینی مردم به مساجد می شود را گرفت، گفت: در مقابل، هر اقدامی که باعث تقویت و افزایش اعتماد مردم به مساجد می شود باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

وی با بیان اینکه امام جماعت هر مسجد باید با بافت مناطق و محلات تناسب داشته باشد، تاکید کرد: بسیاری از اوقات عدم توفیق یک مسجد ناشی از این است که تناسب بین حکم و موضوع رعایت نمی شود و فردی امام جماعت مسجد می شود که هیچ گونه تناسبی با آن محله و منطقه ندارد.

حداد عادل گفت: ما در مجلس به دنبال این هستیم که از کار مساجد گره گشایی کنیم، احتمال دارد تا قبل از پایان دوره مجلس هشتم قانونی برای برخی از مسائل مساجد از طریق کمیسیون فرهنگی تصویب کنیم

+ نوشته شده توسط غلام نبی براهویی در جمعه بیست و پنجم آذر ۱۳۹۰ و ساعت 18:0 |
علمای شیعه و سنی برای وحدت باید آشکارا بر حرمت هرگونه اهانت یا تجاوز به جان و مال و یا تکفیر هر یک از فرق اسلامی تأکید کنند.
چکیده
رهبر انقلاب در دیدار با روحانیون تشیع و تسنن کرمانشاه، با تأکید بر این‏که ایجاد اختلاف میان این دو گروه از روش‌های تضعیف اسلام است فرمودند: «علمای شیعه و اهل سنت باید به شدت مراقب توطئه‌ها باشند و با برگزاری جلسات مشترک و همکاری با یکدیگر راه‌های مقابله با طراحی‌های مخالفان را بیابند...»

اساساً مقصود از وحدت این نیست که همه‌ی مذاهب اسلامی دست از باورهای خود بردارند و به یک مذهب دیگر بپیوندند، چرا که امکان چنین عملی وجود نداشته و ندارد بلکه مقصود از وحدت آن است که هر مذهب اسلامی به باورهای مسلم خود ملتزم و بدان عمل نماید ولی در برابر مذاهب دیگر از ظرفیت و سعه‌ی ‏صدر برخوردار بوده و هیچ‏گونه تعصب اظهار نکند چرا که تعصب‌ها موجب نزاع و درگیری می‏شود. قرآن کریم می‏فرماید: «ولا تَنازَعُوا فَتفْشَلُوا او تَذهبَ ریحکم و اصبروا انّ اللّه مع الصابرین»۱

اتحاد و اتفاق میان مسلمانان جهان در دنیای کنونی از ضرورت‌های انکار ناپذیر می‌باشد. امری که بنا به برخی از تنگ نظری‌های فرقه‌ای، گروهی و قومی و نیز بسیاری از دخالت‌های دولت‌های استعماری تاکنون زمینه‌ی بروز و ظهور نیافته است و اگر هم بوده بسیار کم رنگ بوده است. در این برهه از زمان باید علما و دانشمندان مسلمان با آگاه سازی جوامع اسلامی آن‌ها را نسبت به این نیاز مطلع سازند.

رهبر معظم انقلاب در دیدار با کارگزاران نظام و میهمانان شرکت کننده در اجلاس وحدت می‌فرمایند: «وحدت بر همه‏ى ضرورت‌ها و اولویت‌ها ترجیح دارد و از آن‌ها اولى‏ و مقدم‌تر است. چرا ضرورت اتحاد بین مسلمانان را نمى‏فهمیم؟! بار سنگینى بر دوش ماست و این برهه، برهه‏ى حساسى است ... امروز ما مسؤول هستیم. امروز دولت‌ها، نخبگان، زبدگان، رجال فرهنگى و دینى مسؤول‌اند. همه‏ى ما در مقابل وحدت دنیاى اسلام مسؤولیم. امام بزرگوار ما(رضوان‏اللَّه‏تعالى‏علیه) از مهم‌ترین حرف‌هایى که از قبل از پیروزى انقلاب تا آخرین دوران زمان زندگى خود بر زبان داشت و تأکید مى‏کرد، وحدت امت اسلامى، اتحاد مسلمان‌ها و بزرگ نکردنِ بهانه‏هاى کوچک بود و ما امروز مى‏بینیم و مى‏فهمیم که توصیه‏ى بسیار حکیمانه و بسیار درستى بوده است.»

امروزه ما شاهد مصایب و مشکلات بسیار زیادی هستیم که دامن‌گیر مسلمانان در گوشه و کنار جهان است که با نگاهی عمیق به مسأله‌ی وحدت اسلامی و پرهیز از تفرقه، از این مشکلات کاسته خواهد شد. در این نوشتار سعی شده است به صورت مختصر مسأله‌ی وحدت اسلامی و ضرورت و راهکارهای عملی آن مورد بررسی قرار گیرد تا از این رهگذر این مهم موجب تقویت در جامعه‌ی اسلامی شود.

سابقه‌ی اختلاف و تفرقه افکنی میان مسلمانان

اصولاً محدودیت قوای ادراکی انسان و عدم توانایی او برای حل قطعی تمامی مسایل اعتقادی، از جمله مهم‌ترین علل اختلاف انسان‌هاست. در مواردی که مسأله به روشنی قابل حل نیست، هر کس به حدس و گمانی می‌رسد که ممکن است با حدس و گمان دیگران متفاوت باشد. در این صورت است که اختلاف نظرها آشکار می‌شود. با توجه به این که قرآن مجید دعوت به «عدم تفرقه» کرده «واعتصموا بحبل الله جمیعاً و لا تفرّقوا...»[۲] و الفتی بین قلوب مسلمانان ایجاد کرده است ولی متأسفانه، پس از سپری شدن شکوفایی‌ های  صدر اسلام، با رحلت پیامبراکرم(صلی‌الله‌علیه‌وآله) اختلاف بر سر خلافت صورت گرفت و آن به خاطر بی توجهی به توصیه‌ها و سفارش پیامبر اکرم(صلی‌الله‌علیه‌وآله) به مسأله‌ی خلافت و تعیین جانشین آن حضرت بود هرچند می‌توان اغراض دیگری را برای این اختلاف نام برد.

این اختلاف به تدریج گسترش یافت و متأسفانه دشمنان اسلام از جمله «یهودیان و مسیحیان» به این اختلاف‌ها دامن زدند تا بتوانند حرکت پیشتاز اسلامی را متوقف سازند. در درون جامعه‌ی اسلامی نیز عناصر مشکوک مانند: «ابن ابی العوجا»، «احبار» و «رهبان» نیز همیشه سعی می‌کردند که با جعل حدیث و یا نشر اکاذیب، مانع وحدت مسلمین و گسترش اسلام در جامعه‌ی اسلامی شوند. هم‌چنین عالم‌نمایانی هم برای حفظ منافع شخصی و طایفه‌ای خود، بر اختلاف‌ها می‌افزودند و با باب شدن سب و لعن از زمان معاویه بن ابی‌سفیان برضد حضرت علی(علیه‌السلام)، اقدام متقابل از سوی بعضی از شیعیان هم آغاز شد و بدین ‌ترتیب بر اقدام‌های اختلاف ‌برانگیز دامن زده شد.

اختلاف‌ها میان مسلمانان یکی از علل عقب ماندگی

بدون شک یکی از عوامل مهم در عدم پیشرفت مسلمانان در سده‌های اخیر، اختلاف‌های قومی و مذهبی بوده است. وقتی جهان وارد هزاره‌ی دوم میلادی شد، مسلمانان به عنوان ابرقدرت محسوب شده و حاکمان آن‌ها در جامعه‌ی جهانی برترین و شهرهای آن‌ها مرکز علم و تجارت بودند. دانشمندان مسلمان نیز به عنوان صاحبان علم و صنعت مغزهای متفکر عصر به شمار می‌آمدند و جهان اسلام مرکز فعالیت‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی زمان بوده است. اما آن شوکت و عظمت مسلمانان چه شد؟ چرا در قرن حاضر نمی‌توانیم شاهد آن عظمت اسلامی باشیم؟ تاریخ اسلام نشان می‌دهد به همان نسبت که جوامع مسلمانان برای دست‌یابی به علم و توسعه برای تقویت دنیای اسلام تلاش کردند، اختلاف مذهبی و قومی، بخش عظیمی از انرژی امت را برای خود صرف کرده است.

علت مهم در عقب ماندگی مسلمانان وجود همین اختلاف‌های بی‌نتیجه بوده است. تردیدی نیست که اگر مسلمانان از تعالیم وحی فاصله نمی‏گرفتند و قوام سیاسی و وحدت اجتماعی خود را حفظ می‏کردند، به پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای دست پیدا می‌کردند. مسلمانان اگر به جای درگیری‏های بیهوده و اتلاف منابع خود، دست وحدت به یک‌دیگر بدهند و به ریسمان الهی چنگ بزنند، اینک نیز می‏توانند قدرتی بزرگ با امکاناتی وسیع در سطح جهان باشند و با چند برنامه و استفاده از استعدادها، از نظر فن‏آوری نیز به رقابت با دیگران بپردازند.

دشمنان اسلام و تفرقه بین مسلمانان

هجوم بیگانگان و استعمارگران و تلاش آن‌ها برای عقب نگاه داشتن کشورهای جهان اسلام برای استثمار منابع انسانی و طبیعی و تداوم سلطه‌ی غرب بر این کشورها با سرکار آوردن حکام فاسد و دست نشانده و سرگرم کردن مسلمانان به تفرقه و جنگ‏های داخلی و جانشین ساختن شعارهای استعماری هم‌چون، ناسیونالیزم، پان ‏عربیسم برای آنان کارساز بوده است. آن‌ها با عمق بخشیدن به شکاف‌های موجود بین مسلمانان؛ و دامن زدن به تعصب‌های قومی و مذهبی؛ و حمله به باورهای یک گروه به بهانه‌ی حمایت از عقاید گروه دیگر، اتحاد و یکپارچگی مسلمانان را درهم شکسته و آنان را سرگرم این گونه درگیری‌ها کرده و افکار آنان را از مسایل اصلی منحرف ساختند.

رهبر انقلاب در این زمینه می‌فرمایند: «در این کار، انگلیسی‌ها از بقیه‏ى دشمنان استعمارى، متبحرترند؛ در ایران، ترکیه و کشورهاى عربى و در شبه ‏قاره‏ى هند، این‌ها سال‌ها زندگى کرده‏اند و با رموز کار آشنا هستند که چگونه مى‏شود سنى را علیه شیعه تحریک کرد و چگونه مى‏شود شیعه را علیه سنى تحریک کرد، این‌ها خوب بلدند و کرده‏اند. از بعد از پیروزى انقلاب اسلامى، این حرکت استعمارى شدت گرفت ... به خاطر این که جمهورى اسلامى توانست یک هدف بزرگى را به دست آورد و به یک قله‏ى بزرگى برسد و آن قله عبارت بود از «بیدارى دنیاى اسلام»، انگیزه و داعیه‌ی اختلاف‏ افکنان و جبهه‏ى استکبار براى ایجاد اختلاف، شدیدتر و قوی‌تر شد»[۳]البته این اختلاف افکنی فقط به مسأله‌ی شیعه و سنی معطوف نمی‌شود بلکه گاهی این اختلاف‌ها بین مذاهب اهل سنت و گاهی از اختلاف‌ها بین مذاهب تشیع و گاهی هم از اختلاف‌های قومی قبیله‌ای نمایان می‌شود.

هجوم بیگانگان و استعمارگران و تلاش آن‌ها برای عقب نگاه داشتن کشورهای جهان اسلام برای استثمار منابع انسانی و طبیعی و تداوم سلطه‌ی غرب بر این کشورها با سرکار آوردن حکام فاسد و دست نشانده و سرگرم کردن مسلمانان به تفرقه و جنگ‏های داخلی و جانشین ساختن شعارهای استعماری هم‌چون، ناسیونالیزم، پان ‏عربیسم برای آنان کارساز بوده است.

اتحاد دشمنان اسلام با یکدیگر

اتحاد و یکپارچگی اثر معجز آمیزی در پیشرفت اهداف، سربلندی و پیروزی اجتماع‌ها دارد. هیچ موضوعی هم چون اتحاد و انسجام اقوام و ملت‌ها اثربخش نیست. وحدت کلمه، هم‌دلی و هم‌رنگی دشمنان مسلمانان حاکی از این نکته است که آنان به‌خوبی از این مسأله آگاه هستند و اسلام را دشمن مشترک دانسته و آن را یگانه مانع در برابر سلطه‌ی استکباری خود می‌دانند از این رو با تمام اختلاف‌های دینی و ایدئولوژیکی، نژادی، منطقه‌ای و سیاسی در تمام جوانب در حال نزدیک شدن به هم هستند و با یک‌دیگر برای از بین بردن اسلام یک کاسه شده‌اند.

به عنوان مثال نزدیک شدن مذاهب مسیحی به یک‌دیگر با توجه به اختلاف مذهبی شدیدی که میان کاتولیک و پروتستان هست و هم‌چنین نزدیک شدن یهودیان و مسیحیان با وجود دشمنی تاریخی و مذهبی تا آن جا که یکی از عوامل مهم مصلوب شدن مسیح را اهل یهود می‌دانند و اتحاد کشورهای اروپایی با یک‌دیگر با وجود جنگ‌ها، کشتارها و درگیری‌های قومی، سیاسی و ایدئولوژیکی که بین کشورهای اروپایی وجود داشته همه و همه حاکی از این اتحاد شوم می‌باشد.

ضرورت ایجاد همبستگی از منظر قرآن

قرآن کریم به عنوان یکی از دو ثقل اکبر در آیات متعددی مسلمانان را از تقرفه، نهی کرده است و به آن‌ها دستور صبر در برابر هم‌دیگر را داده است. خداوند در سوره‌ی انفال، آیه‌ی ۴۶ می‏فرماید: «... وَ لا تَنازَعُوا فَتَفْشَلُوا وَ تَذْهَبَ ریحُکُم وَاصْبِرُوا أِنَّ الله مَعَ الصَّابِرین؛ و همه با روح وحدت ایمانی پیرو فرمان خدا و رسول باشید و هرگز راه تفرقه را نپیمایید که در اثر آن ضعیف شده و قدرت و عظمت شما نابود می‏شود و یک دل و صبور باشید که خدا با صابران است.» در اثر اختلاف، شیرازه‌ی یک جامعه از هم می‌پاشد و مولود شوم اختلاف حالت ضعف و عقب ماندگی فرسایشی است. زمانی که بذر تفرقه در افراد و گروه‌ها پاشیده شود، آنان در برابر حوادث آن چنان سست و ضعیف می‌شوند که امید هیچ پایداری آنان در برابر مشکلات نیست و این دقیقاً همان چیزی است که دشمن هر جمعیتی به دنبال آن است.

در جای دیگر قرآن کریم می‌فرماید: «وَاعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمیعاً وَ لا تَفَرَّقُوا؛[۴]همگى به ریسمان (دین) خدا چنگ بزنید و پراکنده و گروه گروه نشوید.» در این آیه به دو چیز امر شده است، یکی اعتصام و چنگ زدن به ریسمان الهی و دوم اجتماع بر این کار. مقام معظم رهبری در شرح این آیه می‌فرمایند: «اعتصام به حبل‏اللَّه براى هر مسلمان یک وظیفه است؛ اما قرآن اکتفا نمى‏کند به این که ما را به اعتصام به حبل‏اللَّه امر کند، بلکه به ما مى‏گوید که اعتصام به حبل‏اللَّه را در هیأت اجتماع انجام بدهید؛ «جمیعاً»، همه با هم اعتصام کنید و این اجتماع و این اتحاد، یک واجب دیگر است. بنابراین، علاوه بر این که مسلمان باید معتصم به حبل‏اللَّه باشد، باید این اعتصام را به همراه دیگرِ مسلمان‌ها و هم دست با آن‌ها انجام دهد.»۵

راهکارهای عملی برای رسیدن به وحدت عملی

اگر مسلمانان جهان توجه کنند که دشمنان اسلام همواره در صدد توطئه چینی و ایجاد تفرقه در امت اسلامی هستند تا از این جدایی استفاده‌ی ابزاری کنند و ملل مسلمان را استعمار نمایند. مسلمانان جهان برای مقابله با این توطئه‌ها استراتژی را در پیش خواهند گرفت و بدان ملتزم خواهند شد. در این جا به تعدادی از این راهکارها اشاره می‌کنیم:

۱. توجه به نقاط مشترک

یکی از عوامل بسیار مهمی که در جهان معاصر می‌تواند موجب وحدت بین دو گروه شیعه و سنی شود، توجه به نقاط مشترک یک‌دیگر است. مسایل مورد اتفاق میان این دو مذهب، بسیار فراوان‌تر از موارد اختلافی است، اما متأسفانه غالباً مسایل مورد اختلاف مورد توجه قرار گرفته و اعتقادهای مشترک به ‌کلی نادیده انگاشته شده‌اند. توحید، نبوت، معاد (اصول دین) و از سوی دیگر نماز، روزه، خمس، زکات، حج، جهاد، امر به معروف و نهی از منکر (فروع دین)، قبله، قرآن و بسیاری موارد دیگر از جمله چیزهایی هستند که می‌توانند به عنوان عوامل مشترک میان مسلمانان مطرح باشند که متأسفانه همه‌ی آن‌ها به بوته‌ی فراموشی سپرده شده‌اند.

۲. تقویت و تأکید بر سرنوشت مشترک امت ‌اسلامی

جهان اسلام بخش بزرگی از جغرافیای انسانی و سیاسی جهان را به خود اختصاص می‌دهد. در این جغرافیای بزرگ، امت‌ اسلامی دارای سرنوشت اجتماعی مشترک می‌باشد. از نظر اعتقادهای اسلامی، اهتمام به امور مسلمین و رسیدگی به وضعیت نابسامان برادران و خواهران مسلمان در تمام عالم، یکی از وظایف مسلمانان محسوب می‌گردد. مسلمانان باید نسبت به وضعیت برادران دینی خویش احساس مسؤولیت نموده و خود را در رنج و درد آنان شریک بدانند. گسترش و تقویت روحیه‌ی هم‌دردی و هم سرنوشتی در نهایت زمینه‌های انسجام بیش‌تر و اتحاد عملی مسلمانان را فراهم می‌سازد.

۳. دوری از خرافه‌ها و دلبستگی‌های بی‌پایه

یکی از راه‌های مقابله با توطئه‌ی دشمن که موجب وحدت می‌گردد، زدودن خرافه‌ها و دلبستگی‌های بی‌پایه و اساس از ساحت مذهب است. بدعت زدایی نقش بسیار مهمی در سلامت مذهب و بالا بردن ظرفیت تعامل آن دارد. تعصب بر روی مظاهر غلط که جزو دین نیستند و از اوهام، خواب و آداب و رسوم محلی سرچشمه گرفته‌اند با جریحه‌دار کردن چهره‌ی دین و دین‌داران، راه را بر هرگونه اتحادی می‌بندد. یکی از این راه‌ها، اعلام برائت شیعه از غلات و برائت اهل سنت از نواصب و دشمنان اهل بیت است که توهین به ائمه‌ی شیعه را جزو عبادت می‌دانند.

۴. آگاهی بخشیدن نسبت به دشمن مشترک و تهدیدها

توجه دادن مسلمانان، نویسندگان و عالمان دینی به این خطر و تهدید مشترک، آنان را از رفتن به سوی اختلاف‌های جزیی برحذر داشته و متوجه دفاع دسته‌جمعی و مشترک از کلیت نظام اسلامی و اعتقادهای دینی می‌سازد. امروز امت ‌اسلامی با تهدیدهای مشترک سیاسی، اقتصادی و فرهنگی روبه‌رو است. تهدید فرهنگی که اعتقادهای دینی مسلمانان را به چالش می‌طلبد، از مهم‌ترین تهدیدهای جهان کنونی است که کلیت اندیشه و تفکر اسلامی را به مبارزه می‌طلبد. این تهدیدها از مرزهای جغرافیایی، ملی، مذهبی و قومی عبور نموده و هویت مشترک امت ‌اسلامی را که همانا دین‌داری و پای‌بندی به نظام ارزشی اسلام است، زیر سؤال می‌برد. بنابراین، اندیشمندان مسلمان وظیفه دارند تا در راستای حراست از دین‌داری و ایمان باوری به عنوان هدف مشترک در سنگر واحدی به نام حراست از دین‌داری قرار گیرند. این امر نیز به نوبه‌ی خود تمثیل عینی اخوت و برادری اسلامی خواهد بود.

۵. حفظ حرمت مقدسات مذاهب اسلامی

از مسؤولیت‌های علمای شیعه و سنی جهت وحدت میان مسلمانان آن است که آشکارا بر حرمت هرگونه اهانت یا تجاوز به جان، مال، ناموس و یا تکفیر هر یک از فرق اسلامی تأکید ورزیده و این گونه اقدام‌ها را به منزله‌ی هتک حرمت به ساحت تمام مسلمانان به شمار آورند. قرآن کریم در حرمت توهین به اعتقادهای یک‌دیگر و نهی از آن می‌فرماید: «ولا تسبوا الذین یدعون من دون الله فیسبوا الله عدواً بغیر علم کذالک زینا لکل امه عملهم؛[۶]هرگز به بت پرستانی که غیرخدا را می‌خوانند، اهانت نکنید زیرا آنان نیز به خدای شما از روی جهل اهانت می‌کنند. این چنین ما برای هر امتی عملشان را زینت داده‌ایم.»

در جنگ صفین «حجر بن عدی» و «عمر بن حمق خزاعی» بیرون آمدند و به اظهار تنفر و لعنت بر شامیان پرداختند. امام علی(علیه‌السلام) به ایشان پیام فرستاد: «از آن چه در باره‌ی شما گزارش می‌دهند دست بکشید و زود نزد من آیید. چون آن دو آمدند گفتند: یا علی! مگر حق با ما نیست؟ فرمود: چرا؛ گفتند: مگر آن‌ها باطل نیستند؟ فرمود: چرا؛ گفتند: پس از چه رو ما را از دشنام گویی به آنان باز می‌داری؟ امام علی(علیه‌السلام) فرمود: «کرهت لکم ان تکونوا لعانین شتامین؛ روا ندانستم بر شما که نفرین‌گر و دشنام‌گو باشید.»۷

وظیفه‌ی مسلمانان است که ویژگی‌های مثبت اعتقادهای خود را به جای توهین به مقدسات سایر ادیان و مذاهب ذکر کنند. اگر امروزه امت ‌اسلامی و عالمان مسلمان در موارد اختلاف نظر فقهی، بر نظریات هم‌دیگر اصل احترام متقابل و معذوریت شرعی را مورد توجه قرار دهند، به یقین تفاوت نظر فقهی نه تنها مانع اخوت و برادری آنان نخواهد شد، بلکه زمینه‌های رشد و تعالی فقه اسلامی را نیز فراهم خواهد ساخت.

۶. برگزاری جلسات علمی مشترک از سوی عالمان و روشنفکران دینی

شکی نیست که تعامل‌های فکری و تضارب آرای میان اندیشمندان و علمای شیعه و سنی یکی از عوامل دوری آنان از ذهنیت‌های منفی و بالتبع آنان در امت ‌اسلامی است. بدین منظور، برگزاری نشست‌های علمی مشترک که عالمان شیعه و سنی در کنار هم به طرح دیدگاه‌ها و نقطه نظرهای اسلامی و دینی بپردازند، نقش مهمی را در ایجاد وحدت اسلامی و تقریب بین مذاهب ‌اسلامی خواهد داشت. درک درست از نقطه نظرهای فقهی و دینی عالمان مسلمان شعیه و سنی از هم دیگر در نهایت به گسترش نقاط اشتراک و کم ‌رنگ گردیدن تفاوت‌های جزیی در مسایل فقهی کمک نموده و زمینه‌های تحقق عملی اخوت اسلامی را فراهم می‌سازد. تدوین آثار مشترک در قالب کتاب، مجله و روزنامه میان علمای مذاهب شیعه و سنی، نیز از عوامل وحدت‌بخش می‌باشد.

پدیده‌ی تکفیر، آسیبی جدی در راه وحدت

پدیده‌ی تکفیر و تکفیرگرایی با روح اسلام و آموزه‌های نبوی همخوانی ندارد و با فرهنگ اسلامی بیگانه است و در تاریخ اسلام نه تنها نشانی از آن دیده نشده بلکه فرهنگ اسلامی از آن تبری جسته و به مقابله با آن برخاسته است. در زمان حیات پیامبر اسلام(صلی‌الله‌علیه‌وآله) این مسأله رایج نبوده و خود آن حضرت به کسی یا گروهی نسبت کفر نداده است و این مطلب پس از وفات آن حضرت رواج یافت و مهم‌ترین هدف و انگیزه‌ی تکفیر را می‌توان رسیدن به قدرت و منافع شخصی و سیاسی دانست.

تکفیر و تکفیرگرایی را می‌توان عامل اصلی رواج انحراف‌های فکری و اجتماعی و ایجاد ظلم، فساد و محروم شدن عده‌ای از مسلمانان از حقوق اجتماعی خود برشمرد. بیش‌ترین درگیری‌ها بین مسلمانان ریشه در رویکرد و آموزه‌های مذهبی ندارد بلکه متأثر از مسایل اجتماعی و رشد تعصب‌های مذهبی است، زیرا آموزه‌های عموم مذاهب اسلامی بر خلاف مشی برخی از پیروانشان نه تنها مشوق درگیری‌های مذهبی و گسترش تکفیر در بین مسلمانان نیستند؛ بلکه مسلمانان را به اتحاد، همدلی و رفع اختلاف‌ها فرا می‌خواند.

خوارج نخستین گروهی هستند که اندیشه‌ی تکفیر و تکفیرگرایی را در اسلام رواج دادند و پس از آن تابعان فکری خوارج مانند اهل حدیث، سلفی‌ها و بالاخره وهابیت به رهبری «محمدبن عبدالوهاب» عوامل اصلی گسترش فکر تکفیر در جهان اسلام قلمداد شده‌اند. بر اساس دیدگاه تمامی مذاهب اسلامی، هر کس به توحید و اصول دین اسلام اعتقاد زبانی داشته باشد، مسلمان و خون او محترم است و نمی‌توان با ادله‌ی ظاهری و غیرعلمی کسی را مرتد و کافر شمرد و براساس آن به قتل او اقدام نمود.

تفکرهای محمدبن عبدالوهاب و پیروان افراطی وی مورد نقد جدی است که براساس این تفکرها گروهی از مسلمانان به ویژه شیعیان را به خاطر برخی از عقاید مذهبی و مراسم دینی مانند زیارت و عزاداری و توسل به اهل بیت(علیه‌السلام) مشرک و کافر می‌خوانند و ریختن خونشان را مباح می‌شمرند. با نگاه به دیدگاه‌های سایر مذاهب و علما، افکار و رفتار تکفیرگرایی وهابیت هم مورد نقد است و این گروه مطرود تمامی مذاهب اسلامی اعم از شیعه و اهل سنت می‌باشد.۸

تکفیر و تکفیرگرایی را می‌توان عامل اصلی رواج انحراف‌های فکری و اجتماعی و ایجاد ظلم، فساد و محروم شدن عده‌ای از مسلمانان از حقوق اجتماعی خود برشمرد. بیش‌ترین درگیری‌ها بین مسلمانان ریشه در رویکرد و آموزه‌های مذهبی ندارد بلکه متأثر از مسایل اجتماعی و رشد تعصب‌های مذهبی است، زیرا آموزه‌های عموم مذاهب اسلامی بر خلاف مشی برخی از پیروانشان نه تنها مشوق درگیری‌های مذهبی و گسترش تکفیر در بین مسلمانان نیستند؛ بلکه مسلمانان را به اتحاد، همدلی و رفع اختلاف‌ها فرا می‌خواند.

نقش مسؤولین در انسجام وحدت

۱. توزیع عادلانه‌ی ارزش‌ها

امام علی(علیه‌السلام) در فرمانش به مالک اشتر درباره‌ی رعایت حال مردم مصر می‌فرماید: «مهربانی بر خلق و دوستی ورزیدن با آنان را برای دل خود پوششی گردان و هم‌چون جانور شکاری مباش که خوردنشان را غنیمت شماری زیرا خلق دو دسته‌اند: دسته‌ای که برادر دینی تو هستند و دسته‌ای دیگر که در آفرینش با تو یکسانند.»[۹]

باید همه‌ی انسان‌ها اعم از شیعه و سنی از حقوق شهروندی یکسان برخوردار باشند و منابع ثروتی و قدرتی عادلانه میان آن‌ها توزیع شود تا هر کسی بتواند به آن چه لایق و شایسته‌ی آن است، نایل گردد. مسؤولین باید حقوق شهروندی هر فردی را که به عنوان تابع یک دولت از آن برخوردار است، رعایت کرده و مصادیق آن از جمله حقوق برخورداری از مسکن، آموزش و بهداشت مناسب و حقوقی مانند حق دادرسی عادلانه و ... را رعایت کنند. این امر پیوند قلبی گروه‌های اقلیت و اکثریت را مستحکم‌تر کرده و آن‌ها را بیش از پیش به یک‌دیگر نزدیک می‌سازد. چنان که امام علی(علیه‌السلام) در نامه‌اش به مالک اشتر او را ملزم به رعایت حقوق کامل انسان‌ها (با صرف نظر از اعتقاداتشان) کرده بود.
۲. نظارت جدی بر عملکرد گروه‌های تندرو و احساساتی

در هر فرقه و مذهب، افراد یا گروه‌هایی شکل می‌گیرند که نسبت به مرام مسلک خود دیدگاهی احساسی داشته و به دور از عقل، منطق و بصیرت کافی به دفاع از اعتقادهای خود همت می‌گمارند. این مسأله در مذاهب اسلامی نیز وجود دارد و برخی اشخاص یا گروه‌ها بدون در نظر گرفتن مصلحت کشور و جامعه به طرح دیدگاه‌های خود می‌پردازند و برای عملی شدن این نظرها دست به اقدام‌های نسنجیده می‌زنند. در کشور ما نیز متأسفانه تجربیات تلخ و ناگواری از برخورد تکفیری و افراطی در میان مذاهب ‌اسلامی از سوی برخی از افراد و حلقه‌ها به نام مذهب خاص، تجربه شده است که مسؤولین باید نگاه ویژه‌ای به این مسأله داشته باشند و این موارد را محدود و در مورد فعالیت‌های آنان نظارت جدی داشته باشند.

۳. نظارت بر ساخت برنامه‌های صدا و سیما و رسانه‌های گروهی

در جهان امروز که عصر ارتباطات است، رسانه‌های جمعی نقش سازنده‌ای در برقراری ارتباط سازنده و طرح دیدگاه‌های صحیح و یا بالعکس ایجاد تنش در گروه‌های اجتماعی ایفا می‌کنند. موضوعات رسانه‌های دنیا عمدتاً به دو موضوع اطلاع رسانی و اوقات فراغت و سرگرمی معطوف است. اگر مباحث اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی مطرح می‌شود در دل همین دو موضوع، مطرح می‌گردد. رسانه‌ی صدا و سیما افزون بر آن دو رویکرد، باید بحث آموزش و ارشاد را به عهده داشته باشد. اگر در تولید برنامه‌هایی که در آن‌ها چه از لحاظ آموزشی یا ارشادی بحث وحدت اسلامی نادیده انگاشته شود، به خاطر حجم وسیع بینندگان آثار تخریبی و تفرقه انگیزی بسیار بیش‌تر و خطرناک‌تر است از این رو باید در مورد نظارت بر این سازمان، تمهیدات جدی در نظر گرفته شود.

۵. نظارت بر فعالیت‌های نویسندگان و محصولات فرهنگی

نویسندگان کشورهای اسلامی در جهت آگاهی بخشی آنان از توطئه‌های دشمن در نفاق‌افکنی و از هم گسیختگی امت اسلامی که موجب ضعف و ناتوانی آن‌ها شده است، نقش حساس و تعیین کننده‌ای داشته و دارند. آن‌ها به دلیل شیوایی و بلاغت تمام، همراه با روحی حماسی و عاطفی می‌توانند دولت‌ها و ملت‌های اسلامی را در تحقق وحدت یاری نمایند و یا بالعکس موجب تفرقه و ایجاد تنش‌های اجتماعی دینی شوند. به خاطر این امر، نظارت جدی بر فعالیت‌های آن‌ها که در قالب نشریات و کتبی که بوی تفرقه و تحریک احساسات اهل سنت و یا اهل تشیع از آن‌ها به مشام می‌رسد، بسیار ضروری است.

حضرت امام خمینی(ره) در پیامی که به مناسبت ۲۲ بهمن و سالگرد پیروزى انقلاب اسلامى به مردم می‌دهد، این مسأله را گوش زد نموده و می‌فرمایند: «علما و دانشمندان سراسر جهان به ویژه علما و متفکران اسلام بزرگ، یک دل و یک ‌جهت در راه نجات بشریت از تحت سلطه‌ی ظالمانه‌ی این اقلیت حلیه ‌باز و توطئه‌گر که با دسیسه‌ها و جنجال‌ها سلطه‌ی ظالمانه‌ی خود را بر جهانیان گسترده‌اند، به پا خیزند و با بیان و قلم و عمل خود خوف و هراس کاذبی را که بر مظلومان سایه افکنده است، بزدایند و این کتاب‌هایی را که اخیراً با دست استعمار که از آستین کثیف این بردگان شیطان منتشر شده و دامن به اختلاف بین طوایف مسلمین می‌زنند، نابود کند و ریشه‌ی خلاف که سرچشمه‌ی ‌همه‌ی گرفتاری مظلومان و مسلمانان است را برکند و یک‌ دل و یک سو بر این رسانه‌های گروهی که در بیش‌تر ساعات شب و روز به فتنه‌انگیزی و نفاق‌افکنی و دروغ‌پردازی و شایعه‌سازی عمر خود را می‌گذرانند، پرخاش کنند.»[۱۰]

پیروان مذاهب ‌اسلامی حق دارند به طور آزادانه از آموزه‌ها و تعالیم مذهبی خویش تبلیغ نمایند. اما نه منطق اسلامی و نه مصلحت جهان اسلام و نه اصل اخوت و برادری به هیچ کس اجازه نمی‌دهد که از تبلیغات منفی برضد سایر مذاهب‌اسلامی استفاده نماید. جلوگیری از برخوردهای متعصبانه که نه به نفع مذهب است و نه به نفع دین اسلام، از وظایف مهم علمای اسلامی بوده و گام مهمی در راستای تحقق اخوت اسلامی است.
پی‏نوشت‏ها:

[۱] ـ سوره‌ی انفال، آیه‌ی ۴۶
[۲] ـ سوره‌ی آل عمران، آیه ۱۳
[۳] ـ بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در دیدار هم‏اندیشى علماى شیعه و اهل تسنن،‏ ۲۵/۱۰/۱۳۸۵
[۴] ـ سوره‌ی آل عمران، آیه‌ی ۱۰۳
[۵] ـ بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامى‏ در دیدار شرکت کنندگان در همایش کنفرانس وحدت اسلامى،‏۳۰/۵/۱۳۸۵
[۶] ـ سوره‌ی انعام، آیه‌ی ۱۰۸
[۷] ـ شرح نهج البلاغه، ابن ابی حدید، ج۱۲، صص ۱۲۱ و ۱۲۲
[۸] ـ بازخوانی تکفیر و تکفیرگرایی در بین مسلمانان، نیکزاد تهرانی، نوای قلم، ۱۳۸۸ش
[۹] ـ نهج البلاغه، نامه به مالک اشتر «عهدنامه‌ی مالک اشتر» 
[ ۱0]ـ صحیفه‌ی امام، ج ۱۹، ص ۱۴۹

+ نوشته شده توسط غلام نبی براهویی در جمعه بیست و پنجم آذر ۱۳۹۰ و ساعت 17:32 |
تیم والیبال هلال احمر قم از چارچوب هفته هفتم لیگ دسته یك والیبال كشور در خانه به تیم شهرداری زاهدان باخت.به گزارش ایرنا، در این دیدار كه از چهارشنبه شب در سالن ورزشی شهید رضائیان قم نزدیك به دو ساعت و نیم به طول انجامید تیم هلال احمر در حالی كه با نتیجه دو بر صفر از حریف پیش بود در نهایت بازی را با حساب سه بر دو به حریف واگذار كرد.
ست های اول و دوم این دیدار با نتایج 25 بر 23 و 25 بر 20 به سود هلال احمر خاتمه یافت اما اشتباهات بازیكنان هلال احمر در كار تیمی باعث شد تا این تیم ست سوم را با نتیجه 25 بر 19 به حریف واگذار كند.
تدابیر فنی احمد مساجدی سرمربی تیم شهرداری زاهدان باعث شد تا این تیم در ست چهارم با حساب 30 بر 32 و در ست پنجم با حساب 15 بر 12 مقابل حریف خود پیروز شود.
این دیدار به قضاوت احمد وكیلی به عنوان سرداور و قادر صادقی به عنوان داور دوم برگزار شد.
تیم شهرداری زاهدان با این پیروزی در جدول رده بندی با دو باخت و چهار پیروزی 10 امتیازی شد.
هلال احمر قم نیز در پایان هفته هفتم با سه پیروزی و سه باخت 9 امتیازی است.
دو تیم در اولین بازی نیم فصل دوم نیز به مصاف هم خواهند رفت.
این دیدار كه با 15 دقیقه تاخیر و با حضور حدود 200 تماشاگر آغاز شد.
سرمربی تیم والیبال شهرداری زاهدان بعد از این بازی در گفتگو با ایرنا اظهار داشت : بازی های گذشته تیم هلال احمر قم را به خوبی آنالیز كرده بودیم و توانستیم با پیروزی قم را ترك كنیم.
'احمد مساجدی ' گفت: تیم هلال احمر به راحتی در خانه امتیاز نمی دهد و ما نیز توقع پیروزی قاطع سه بر صفر یا سه بر یك را مقابل این تیم در قم نداشتیم.
وی ابراز داشت : پاسور تیم هلال احمر یكی از بهترین بازیكنان این تیم در بازی امشب بود و سایر بازیكنان این تیم نیز آینده دار هستند.
وی گفت : بازی خوب ما در ست های سوم به بعد در دفاع تمركز تیم حریف را گرفت و توانستیم برابر آنان برتری امتیازی بدست آوریم.
مساجدی افزود : مناسب نبودن نور سالن محل برگزاری و هم چنین تاخیر 15 دقیقه ای در آغاز بازی تمركز بازیكنان ما را گرفت و باعث شد ست های اول و دوم را ببازیم.
وی ابراز داشت: تیم ما هم اكنون با دو باخت و چهار برد و كسب 10 امتیاز در رده سوم جدول لیگ دسته یك قرار دارد.
همچنین سرمربی هلال احمر قم به خبرنگار ایرنا گفت: در بازی امشب مقابل شهرداری زاهدان سرمربی این تیم به خوبی نقاط ضعف ما را شناسایی كرد.
'علیرضا خوشرویی ' افزود: در بازی امروز بازیكنان ما در دریافت های اول مشكل داشتند و حریف نیز با شناسایی نقاط ضعف اجازه بازی سرعتی را از ما گرفت.
وی اظهار داشت: بازیكنان ما در بازی امروز مشكل روحی نداشتند و تنها در ست های سوم به بعد كمی تمركز خود را از دست دادند.
وی گفت: اقدامات فنی سرمربی حریف باعث شد تا بازیكنان سرعتی ما در ست های سوم به بعد از كار افتاده و نتوانیم امتیازات لازم را كسب كنیم.
خوشرویی افزود: در پست لیبرو و دریافت كننده اول مشكل فنی داریم و امیدواریم در نیم فصل بتوانیم دو بازیكن خوب برای این پست ها جذب كنیم.
7408/ 550
+ نوشته شده توسط غلام نبی براهویی در جمعه بیست و پنجم آذر ۱۳۹۰ و ساعت 15:17 |
زاهدان - سرپرست تیم والیبال شهرداری زاهدان گفت: این تیم با كسب نتایج مناسب در دیدارهای اخیر والیبال دسته یك باشگاههای كشور و با دست یافتن به چهارمین پیروزی پی در پی شانس صعود خود به لیگ برتر را افزایش داد.

محمود دشتی' جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: شهرداری زاهدان با شكست تیم های شیروان از استان خراسان شمالی، شفق اردكان، آینده سازان قزوین و هلال احمر قم 10 امتیازی است و در كنار تیم راه و ترابری اصفهان شانس بالایی برای صعود به مرحله بعد دارد.
به گزارش ایرنا شهرداری زاهدان آخرین پیروزی خود مقابل هلال احمر قم را در حالی به دست آورد كه مقابل میزبان خود دو بر صفر عقب افتاده بود اما در نهایت 3 بر 2 برنده شد.

+ نوشته شده توسط غلام نبی براهویی در جمعه بیست و پنجم آذر ۱۳۹۰ و ساعت 15:14 |
طلبه‌‌هایی که از این مدرسه مذهبی آزاد شده‌اند، شرایط بیرحمانه آن را شرح داده‌ و برخی از آنها در حالی که هنوز زنجیرهایشان را به همراه داشتند، با رسانه‌‌های خبری گفتگو کرده‌اند.
روز سه شنبه رسانه‌های جهان خبری از پاکستان منتشر کردند که این خبر حکایت از اوج تعصبات دینی و آموزش افراد کم سن و سال داشت که قرار بود روزی عملیات‌های انتحاری را انجام بدهند.

به گزارش خبرگزاری مهر، در دو روز گذشته حدود ۵۰ طلبه از مدرسه‌ای مذهبی در شهر بندری کراچی آزاد شده‌اند که تعدادی از این طلبه‌‌ها به زنجیر کشیده شده بودند . بر اساس گزارشها، طلبه‌های این مدرسه که برخی از آنها فقط ۱۲ سال دارند، ضرب و شتم می‌‌شدند، به آنها غذا داده نمی ‌شد و در مکانی نگه داشته می‌‌شدند که پلیس می‌‌گوید شرایطی مشابه یک اتاق شکنجه دارد.

این مکان «زندان ‌مدرسه» نام داشت و والدین تعدادی از کودکان، برای آن که فرزندشان در این مدرسه حضور یابند، پول هم پرداخت کرده بودند، چون پسرانشان به مواد مخدر اعتیاد داشتند یا مرتکب جرمی شده بودند. تحقیقات در باره عملکرد این مدرسه مذهبی در دست انجام است.

مقامات نیروی پلیس پاکستان گفته‌اند که دست کم دو نفر که به اداره این مدرسه مذهبی کمک می‌‌کردند، بازداشت شده‌اند، ولی رئیس مدرسه فرار کرده است.

طلبه‌‌هایی که از این مدرسه مذهبی آزاد شده‌اند، شرایط بیرحمانه آن را شرح داده‌ و برخی از آنها در حالی که هنوز زنجیرهایشان را به همراه داشتند، با رسانه‌‌های خبری گفتگو کرده‌اند.

یکی از آنها گفت که ۲۰۰ ضربه شلاق خورده است. یکی دیگر از کودکان گفت که به آنها گفته شده بود که به «جهاد» فرستاده خواهند شد و اگر سعی کنند که فرار کنند، ۲۰۰ ضربه شلاق خواهند خورد.

محی ‌الدین، یکی از این طلبه‌ ها، به خبرگزاری رویترز گفت: «یک ماه گذشته را در زیرزمین نگه داشته شدم و در زنجیر بودم. در این مدت، آنها به سختی شکنجه ام می‌کردند.»

یکی از نوجوانانی که در این مدرسه بود، به خبرنگار بی‌.بی.‌سی در کراچی گفت که آنها مجبور بودند در تمام ساعات روز درس بخوانند. او گفت: «غذا یا لباس کافی به ما داده نمی‌ شد.»

یکی دیگر از پسرها گفت که اعضای طالبان به این مدرسه مذهبی رفته‌اند و به آنها گفته‌اند که «برای مبارزه آماده شوند.»
یکی از مقامات رسمی ایالت سند هند به خبرگزاری فرانسه گفت: «تمام احتمالات از جمله نقش و رابطه (این مدرسه مذهبی) با پیکارجویان، بررسی خواهد شد.»

والدین تعدادی از کودکان برای آن که فرزندشان به این مدرسه راه یابد، مبالغ قابل توجهی پرداخته بودند و خبرنگاران می‌‌گویند که در مواردی، خود والدین، فرزندشان را به زنجیر کشیده‌اند.

بسیاری از والدین، فرزندانشان را به این مدرسه فرستاده بودند چون فکر می‌‌کردند شرایط سخت آنجا، باعث می‌شود آنها توانمندتر شوند. تعدادی از این والدین به بی.‌بی.‌سی گفتند که از نتیجه کار، راضی هستند و فرزندشان را به زنجیر کشیده‌اند تا مانع فرار آنها شوند.

محمد قسیم، پدر یکی از این کودکان، به بی.‌بی.‌سی گفت: «وقتی بچه‌ای مشکلی مثل دوستان ناباب، سیگار کشیدن یا استعمال دخانیات دارد، هیچ راهی نداریم جز این که او را به چنین جاهایی بفرستیم.»

طلبه‌های این مدرسه، پس از یورش نیروهای پلیس در روز دوشنبه، ۱۲ دسامبر، آزاد شدند. گفته شده که به نیروهای پلیس گزارش شده بود رئیس این مدرسه، طلبه‌‌ها را به زنجیر کشیده و آنها را مورد ضرب و شتم و شکنجه قرار می‌دهد.

طلبه‌‌هایی که از این مدرسه نجات داده شده‌اند بین ۱۲ تا ۵۰ سال دارند و بیشترشان پشتون هستند. خبرگزاری فرانسه به نقل از یکی از مقامات پلیس کراچی گزارش داده است که دست‌ کم ۱۸ نفر از افرادی که از این مدرسه آزاد شده‌اند، ۲۰ سال یا کمتر داشت ه‌اند.

برآورد می‌‌شود که هزاران مدرسه مذهبی در پاکستان، بیش از دو میلیون طلبه را تحت آموزش دارند. در عین حال، مقامات رسمی پاکستان گمان می‌کنند که مدارس مذهبی بیشتری در این کشور وجود داشته باشند که ثبت نشده‌اند.

در برخی مناطق پاکستان، مدارس مذهبی، تنها نهادهایی هستند که کودکان خانواده‌های فقیر می‌توانند برای تحصیل به آنجا بروند.

خبرنگاران می‌‌گویند که در مواردی، طلبه‌‌های مدارس مذهبی مورد آزار قرار می‌‌گیرند، ولی چنین حادثه‌ای در این ابعاد و در شهر بزرگی مثل کراچی خیلی غیرعادی است.

+ نوشته شده توسط غلام نبی براهویی در جمعه بیست و پنجم آذر ۱۳۹۰ و ساعت 15:9 |

چابهار- معاون وزیر علوم و رییس سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ایران گفت: مجوز برگزاری دكترای ژنتیك مولكولی در پردیس بین المللی دانشگاه سیستان و بلوچستان در چابهار صادر شده است.

دكتر 'احمد اكبری' روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این مجوز با موافقت شورای گسترش آموزش عالی كشور اخذ شده و از ترم دوم سال تحصیلی 91 - 90 در رشته دكترای ژنتیك مولكولی، دانشجو پذیرش می شود.
این عضو هیات علمی پردیس بین المللی دانشگاه سیستان و بلوچستان گفت: 'ژنتیك مولكولی' از رشته های زیست شناسی است كه طی سالهای اخیر به پیشرفت های مهمی نائل آمده است.
دكتر اكبری، 'رمزگشایی DNA انسان و سایر گونه ها ' ، 'تكنیك های كلون كردن موجودات زنده' و 'زیست فناوری' را از موفقیت های این رشته دانشگاهی برای تحصیلات تكمیلی عنوان كرد.
وی با بیان اینكه رشته دكترای ژنتیك مولكولی بصورت مشترك با پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیك و زیست فناوری برگزار می شود، افزود: پردیس بین المللی چابهار با هدف پذیرش و آموزش دانشجو با رعایت استانداردهای بین المللی دردوره های كارشناسی ارشد و دكترا راه اندازی شده است.
به گفته وی، هم اكنون 500 دانشجوی كارشناسی ارشد در 18 رشته و گرایش در پردیس بین المللی چابهار مشغول تحصیل هستند.

+ نوشته شده توسط غلام نبی براهویی در جمعه بیست و پنجم آذر ۱۳۹۰ و ساعت 11:20 |
 

قشنگه دانلودش نکنید ضرر کردید

محمدرضا هدایتی

دلگیرم

+ نوشته شده توسط غلام نبی براهویی در پنجشنبه بیست و چهارم آذر ۱۳۹۰ و ساعت 21:2 |
مشهد - خبرگزاری مهر: سومین مرحله طرح ارتقا امنیت اجتماعی با دستگیری اراذل و اوباش ، سارقین و فروشندگان مواد مخدر در مشهد مقدس برگزار شد.

عکس/ مهدی بلوریان

+ نوشته شده توسط غلام نبی براهویی در پنجشنبه بیست و چهارم آذر ۱۳۹۰ و ساعت 20:47 |

گزارشگر:غلام نبي براهويي

 زاهدان به‌ ‌علت نزديكي با مرز و پاره اي مشكلات اجتماعي و اقتصادي به اعتقاد خيلي ها در زمره‌ ‌شهر هاي مشكل دار به لحاظ  عدم همكاري متوليان امر و مردم در زمينه هاي پرداخت به موقع عوارض و پرداخت طلبكاري هاي كه شهرداري از آنها دارد و ديگر موارد.. در مقايسه با‌‌‌ ‌ساير شهرهاي مراكز استان هاي كشور به شمار مي رود‌‌.‌ ‌ساخت و سازهاي ناهمگون شهري، به دليل رشد ناخواسته جمعيت روستاييان كه به اين شهر آمدند و اتباع بيگانه و اسكان آنان در‌‌ ‌حاشيه شهر، مهاجرت ديگر هموطنان به اين شهر و رشد ناهماهنگ و نامتعادل شهرنشيني، ازدياد مشاغل‌‌ ‌كاذب و عدم همكاري ارگانها و نهادها و سازمانها و ادارات مرتبط با خدمات و زيبا سازي و فرهنگي شهر زاهدان به مرور زمان چهره نامناسبي به شهر زاهدان بخشيده است.‌‌ ‌‌بسياري از مهاجران‌ ‌روستاييان ايراني و اتباع بيگانه كه به شهر زاهدان آمده اند، در محله ها و خانه هاي مسكوني‌ ‌قديمي حاشيه شهر و حتي در هسته مركزي و در مناطق جديد شهر زاهدان ساكن شده اند يا به ساخت و سازهاي غيرمجاز در حاشيه شهر روي آورده اند ويا از‌ ‌دادن عوارض به شهرداري  همانند بعضي از ارگانها و سازمانها و ادارات و نهادها دولتي سر باز مي زنند كه اين مهم تا حدودي درآمد شهرداري را نيز‌‌ ‌تقليل داده است.‌‌ ‌‌از سوي ديگر، وضعيت نامناسب زير ساخت هاي شهري، مبلمان شهري،‌ ‌نظافت شهري، نارسايي هاي زيست محيطي، معضلات رفت و آمد و ديگر تنگناهاي شهرنشيني،‌ ‌انجام نشدن وظايف و مسئوليت هاي اجتماعي شهروندان و كاركنان ادارات و نهادها و سازمانها و ارگانها در قبال شهر و شهرداري، وعدم مشاركت لازم مردم وبعضي از مسئولين در توسعه‌ ‌شهري، توسعه پايدار شهر زاهدان را با مشكل روبه‌ ‌رو كرده است.‌ ‌مديران شهري زاهدان تاكيد دارند كه بهسازي و نوسازي بافت هاي‌ ‌فرسوده زاهدان كه در مركز شهر واقع شده اند، موضوعي پيچيده، چندوجهي و ميان بخشي با‌ ‌ابعاد كالبدي، شهرسازي، اجتماعي، فرهنگي و اقتصادي است كه به سبب فقدان مديريت واحد‌ ‌و هماهنگ و نبود همكاري و مشاركت مردم و ادارات و ارگانها و نهادها و سازمانها در اجراي طرح هاي نوسازي شهري، پس از گذشت‌‌ ‌چند سال از تدوين طرح، طرح همچنان راكد مانده است.‌‌‌ ‌‌تا چند سال پيش به دليل  نبود هماهنگي در مديريت شهري و نبود بودجه  كافي خيابان هاي‌ ‌زاهدان فاقد تابلوي راهنماي مسير خيابان ها، تقاطع ها و شماره گذاري كوچه ها بود‌‌ ‌‌اگر چه اين مشكل در خيابان ها  با همت شوراي شهر زاهدان و شهردار زاهدان اندكي برطرف شد اما هنوز برخي از خيابانها فاقد تابلو و راهنماي مسير خيابانها و تقاطع ها و شماره گذاري كوچه ها هستند‌‌ ‌كه نياز به حمايت و همكاري بيشتر مسئولين شهر و استان با دادن بودجه و اعتبار در اين زمينه است. ‌اگر سري به مركز شهر زاهدان بزنيد، ازدحام دست‌ ‌فروشها، باربري ها و خرده فروش ها در تردد عابران يا حتي خودروها اختلال ايجاد كرده‌ ‌اند و بعضا در ميان آنان، دلالان مواد مخدر و عرضه كنندگان سي دي  هاي مبتذل و غيرمجاز نيز ديده مي شوند.‌‌ پس نياز است  همشهریان عزیز و نيروي انتظامي و ديگر ارگانها نظامي و انتظامي و ادارات و نهادها و ارگانها و سازمانهاي مرتبط به ياري شهرداري زاهدان بيايند تا ديگرشايد عرضه سي دي ها و مواد خوراكي غير بهداشتي و مسدود بودن معابر شهر زاهدان نباشيم. ‌

انباشت مداوم‌ ‌زباله در جداول خيابان ها و مقابل در خانه ها و كوچه ها، در بازارها و جلو مغازه ها با توجه به جمع آوري سنتي زباله توسط‌‌ ‌عوامل شهرداري و رعايت نكردن مسائل بهداشتي از سوي شهروندان در اين زمينه بيشترين توان كارگران شهرداري را به خود اختصاص مي دهند  

‌‌اگر نگاهي به وسايل جمع آوري زباله در بيشتر نقاط زاهدان كنيد، سطل هاي‌‌ ‌فرسوده را  روي گاري هاي قديمي بر جاي مانده از سال هاي گذشته كه مورد استفاده‌‌ ‌قرار مي گيرند را خواهيد ديد كه‌‌ ‌زيبنده اين شهر و مردم نيست‌‌. (گرچه اکنون سطل های در حاشیه خیابانها شهرداری گذاشته متاسفانه مردم زباله های خود را یا سر کوچه  و نبش خیابانها  می گذارند و یا در اطراف این سطل ها می ریزند) پس لازم است مردم  و ادارات و نهادها و ارگانها و سازمانهاي كه به شهرداري بدهكار هستند عوارض شهرداري را به موقع پرداخت كند و همچنین هر چه سريعتر اقدام به پرداخت بدهي هاي عقب افتاده  خود بكنند طبق گفته مسئولين شهرداري بيشتر از 100 ميليارد تومان ارگانهاي دولتي به شهرداري بدهكار هستند. جالب اينجاست كه بدون هماهنگي با شهرداري و دريافت پروانه كار و پرداخت عوارض در داخل محل كار خود  اقدام به ساخت و ساز مي كنند حال آنكه ابتدا  بايد آنها قانون را رعايت  كنند ولي متاسفانه رعايت نمي كنند پس از مردم چه انتظار بايد داشته باشيم‌‌‌.

  خيابان هاي زاهدان همواره‌ ‌مملو از چاله هاي مختلف ناشي از كنده كاري هاي شركت هاي خدماتي دولتي است كه برش هاي‌‌ ‌عرضي خيابان در اين زمينه روكش آسفالت را تخريب كرده و آسفالت نامطلوب مجدد آن توسط‌‌ ‌شركت  طرف قرار داد  با شركت  هاي خدماتي نيز دست اندازهاي فراوان و ناهموار شدن سطح خيابان را به دنبال دارد.‌‌   مديريت استان از شركت هایي كه حفاري مي كنند بخواهد هر چه زودتر حفاریها را پر نموده و آسفالت را مرمت كنند

با يك بررسي دقيق متوجه خواهيد شد بانك جهاني كه براي كمك به مردم و ياري شهرداري آمده بود به خوبي به وظايف خود متاسفانه عمل نكرده است.

مدت هاست شعار تحقق مديريت واحد شهري در زاهدان از سوي متوليان‌ ‌شنيده مي‌ شود ولي متاسفانه اين مهم تاكنون آنگونه كه انتظارات را برآورده كرده‌ ‌باشد، محقق نشده است‌ شهر تنها برای شهرداری رها شده و دیگر ارگانها و سازمانها از انجام وظایفشان شانه خالی می کنند پس،‌ نياز است اين شعار هر چه زودتر از سوي مسئولين محقق شود ‌‌همانطور كه شهروندان و مسوولان و همگان بر اين باورند كه مديريت شهري زاهدان‌ ‌در مقايسه با ديگر نقاط كشور جاي كار بسياری دارد، به نظر مي رسد شهردار  زاهدان اين‌ ‌شهر را در حالي تحويل گرفته كه بايد حالاحالاها كار كند تا اين مصائب را به‌‌ ‌سامان برساند.‌‌

مهندس حسين زهي شهردار زاهدان در گفتگو با خبرنگار ما با تشريح اولويت‌‌ ‌هاي كاري خود گفت: جمع آوري آب هاي سطحي زاهدان و ساماندهي حاشيه نشينان شهر از‌‌ ‌اولويت كاري ما هستند

‌مهندس حسين زهي در مورد روكش آسفالت گفت: گروه متولي روكش آسفالت شهرداري اكنون‌‌ ‌كار خود را در حاشيه شهر آغاز  كرده اند.

  همچنين با همكاري مسئولين استانداري طرح روكش‌‌ ‌آسفالت در مناطق حاشيه اي شهر زاهدان  انجام شده   و به زودي تمام خيابان هاي شهر از‌‌ ‌روكش آسفالت مناسب برخوردار خواهند شد.‌‌

 وي  افزود:يك گلايه اي كه از شركت هاي خدمات دهنده دارم متاسفانه مشاهده مي شود در شهر زاهدان چاله وكودالهاي در خيابانهاي اصلي وفرعي زاهدان پس از حفاري ها بوجود آمده واين خود باعث نارضايتي شهروندان شده است در صورتي كه در قرار دادهاي في مابين قيد شده حفاري ها بايد طبق استاندارد مرمت شوند ولي متاسفانه پس از مرمت نوار حفاري توسط شركت ها فرو رفته ويا به صورتي نامناسب مرمت شده است در همين جا از شركت هاي طرف  قرار داد با شركت هاي آب وفاضلاب-برق و مخابرات وگاز مي خواهم طبق قراداد في مابين شهرداري وشركت طرف قرارداد حفاري ها رامرمت كنند تا باعث ناراحتي ونارضايتي شهروندان وموجب خساراتي به خودرو هاي آنها نشوند

وي گفت: شهروندان در تماس با روابط عمومي شهرداري خواستار مرمت آسفالتهای تخریب شده معابر این شهر هستند ما به آنها حق مي دهيم متاسفانه حفاریهای پی در پی دستگاههای اجرایی و مرمت نشدن كانال ها روز به روز كیفیت روكش آسفالتهای معابر زاهدان را بدتر و تردد عابران را دچار مشكل كرده است.

شهردار زاهدان در اين رابطه  گفت: دستگاههاي اجرايي بويژه شركتهاي آب، برق، مخابرات و گاز كه اقدام به حفاري مي كنند خود مسوول مرمت و بهسازي مجدد محل تخريب شده هستند.
 مهندس حسين زهي افزود: بهسازي پياده روها، كوچه ها، معابر و روكش آسفالت خيابان هاي زاهدان منوط به تامين بودجه است و در شرايط كنوني درآمدهاي شهرداري وضعيت ايده آلي ندارد.
 
شهردار زاهدان در مورد سرانه توليد زباله ها گفت: زاهدان بالاترين سرانه توليد زباله را در كشور دارد و گاهي اوقات روزانه در‌‌‌ ‌يك محله پنج بار زباله جمع آوري مي شود لذا آموزش چهره به چهره براي فرهنگ سازي در‌ ‌زمينه دفع صحيح زباله از سوي شهرداري در مناطق مشكل دار در حال انجام است.‌‌ وي گفت: لازم است يادآور شوم كار جمع آوري‌‌ ‌زباله انباشته شده از گذشته  از اطراف شهر توسط كاركنان شهرداري آغاز شده است و اين مهم تا جمع آوري كلي‌ ‌زباله هاي شهر ادامه خواهد داشت.

وي همچنين در ادامه گفت: درآمد شهرداري به سبب نبود‌ ‌كارخانجات و واحدهاي توليدي و صنعتي در اين شهر بسيار پايين است لذا امكان اجراي‌ ‌طرح مكانيزه جمع آوري زباله در بعضي از محلات به دليل كمبود اعتبارات وعدم پرداخت مطالبات شهرداری از ارگانها ها و نهادها و از مردم وجود ندارد.‌‌‌

‌‌مهندس حسين زهي ايجاد فضاي‌ ‌سبز و ساخت بوستان هاي محله اي را در مناطق فقيرنشين زاهدان را مورد تاكيد قرار داده و‌‌ ‌گفت: به منظور ايجاد بوستان هاي محله اي، به شهرداران مناطق تاكيد شده است كه در‌‌ ‌بودجه هاي خود اعتباري را براي اين مهم مبذول كنند و به طور قطع ايجاد اين گونه‌‌ ‌فضاهاي سبز در اولويت برنامه هاي شهرداري قرار دارند‌‌ ‌در همين راستا پارك هاي محله اي  فراواني در مدت تصدي بنده در زاهدان با تلاش همكارانم به بهره برداري رسيده اند .

 شهردارزاهدان در مورد بوستان فرهنگيان گفت :با  حضور مصطفي محمد نجار وزير كشور؛ سه پرو‍‍‍ژه فرهنگي، تفريحي و فضاي سبز شهرداري زاهدان افتتاح شدند   

 

( وزير كشور به اتفاق استاندار و جمعي از مسوولان استان در مراسم افتتاح پروژه هاي شهرداري حضور يافت. مصطفي محمد نجار در اين مراسم از تلاشهاي استاندار سيستان و بلوچستان و شهردار و اعضاي شوراي اسلامي زاهدان تقدير كرد.)

 شهردار زاهدان در حاشيه افتتاح اين پروژه ها  گفت: اين سه پرو‍‍‍ژه شامل فرهنگ سراي جوان، بوستان فرهنگيان در بلوار معلم و بوستان ويلا در محله زيبا شهر زاهدان است .

شهردار زاهدان اظهار داشت: بوستان فرهنگيان با بيش از چهار هزار متر گستره و تجهيز كردن آن با اعتباري بالغ بر دو ميليارد و 600 ميليون تومان و پارك ويلا با چهار هزارو 70 متر گستره با اعتباري بالغ بر 300 ميليون تومان توسط همکارانمان در سازمانها و پارکها و فضای سبز احداث شدند جاي دارد ازهمكاران در سازمان پاركها وفضاي سبز تقدير وتشكر كنم   .

 وي با اشاره به اهميت ايجاد فضاي سبز و مكانهاي تفريحي براي رفاه شهروندان بيان كرد: با توجه به اينكه استان سيستان و بلوچستان در منطقه خشك و كويري قرار دارد توسعه فضاي سبز و ايجاد مكانهاي تفريحي از اهميت زيادي برخوردار است .

 شهردار زاهدان گفت: طی سالهای اخیر با همکاری استاندار و تلاشهای صورت گرفته در شهردای و سازمان پارکها و فضای سبز اقدامات خوبی برای افزایش فضای سبز زاهدان انجام شده و سرانه این شهرستان که بسیار کمتر از دیگر شهرهای استان است از 2 به بیش از 3 متر مربع افزایش یافته است.

 مهندس حسین زهی افزود: برای رفاه بیشتر شهروندان پارک فرهنگیان چندی قبل در بلوار معلم به بهره برداری رسید و کار اجرایی فاز دوم پارک یاس نیز بزودی آغاز خواهد شد و تلاش می کنیم تا پایان سال سرانه فضای سبز زاهدان به حدود 4 متر مربع برسد.

 شهردار زاهدان درباره پارک 8 هکتاری سرداران شهید گفت: پارک سرداران شهید که روبروی ترمینال مسافربری زاهدان قرار دارد تاکنون 30 درصد پیشرفت فیزیکی داشته و تا هفته دولت سال آینده برای استفاده شهروندان به بهره برداری می رسد.

 مهندس حسین زهی موضوع افزایش سرانه فضای سبز زاهدان را یکی از اولویت های کاری شهرداری زاهدان دانست و اظهار داشت: بودجه بسیار خوبی در شهرداری به این امر اختصاص یافته و امیدواریم بتوانیم انتظارات شهروندان را برای برخورداری از شهری سبز و زیبا برآورده کنیم. 

مهندس حسين زهي در مورد احداث فرهنگ سراها در شهر زاهدان براي برخورداري ساكنين حاشيه شهر ازامكانات فرهنگي گفت:  ما براي پركردن اوقات فراغت ساكنين حاشيه شهرفعلادوفرهنگ سرا  يكي در خیابان پهلوانی در محل کشتارگاه قدیم ويكي ديگر در بلوار شهید رجایی   احداث کردیم  فرهنگ سراي واقع در خيابان پهلواني بدست وزير كشور وبا حضور استاندار وديگر مسئولين استان وشهرستان زاهدان واعضاي شوراي اسلامي شهر زاهدان افتتاح شد ودومين فرهنگ سرا هم در حال احداث است.

مهندس حسن زهي افزود: فرهنگ سراي جوان با زيربناي 1325 متر با   8 اتاق و يك سالن آمفي تئاتر، نقش بسزايي در آموزش ساكنين بخصوص كودكان و نوجوانان آن محله خواهد داشت.(  اين مكان در گذشته كشتارگاهی بودكه در آن ذبح حيوانات  انجام مي‌شد ) با اعتبار هفت ميليارد و 400 ميليون ريال در محل كشتارگاه قديم زاهدان در انتهاي خيابان پهلواني ساخته شده است و از نيازهاي مهم مردم اين محله بشمار مي آمد.

شهردار زاهدان با تاكيد بر اين كه شهر، يافتني نيست‌‌ ‌بلكه ساختني است گفت كه اين مهم با مشاركت همه مردم و نهادها محقق خواهد شد.‌‌

شهردار زاهدان خبر از احداث مجتمع تفریحی، رفاهی  هشت بهشت در سازمان اتوبوسرانی داد و افزود: اين مجتمع  در تقاطع بلوار شهید مزاری وبلوار بهداشت واقع شده است ازامكانات اين مجتمع علاوه بر اینکه پرسنل شهرداری می توانند از آن بهره مند شوند شهروندان و بخش خصوصی نیز می تواند از آن استفاده نمایند.

مهندس حسین زهی هدف از احداث و راه اندازی پل روگذر عابر پیاده در خیابان دانشگاه را جلوگیری از وقوع تصادفات و ایجاد امنیت برای عابرین پیاده اعلام کرد و افزود: رضایت شهروندان باعث خشنودی خداوند است

 وی گفت:براي رفاه حال شهروندان دوشنبه بازار در زیباشهر و ایجاد سایت پارکینگ خودروهای  سنگین در بلوار شهید فاضلی ، ايجاد سايت خريد وفروش خودرو هاي سواري در تقاطع بلوار شهيد فاضلي وبلوار انقلاب و بهره برداری از فاز دوم کارخانه بیوکمپوست و نصب و راه اندازی کارخانه 120 تنی آسفالت را از دیگر پروژه های شهرداری زاهدان بر شمرد و افزود : با توجه به ارتقاء درجه شهرداری از ده به یازده امیدوار هستیم بتوانیم خدمات رسانی بهتر و بیشتری را برای شهروندان داشته باشیم.

شهردار زاهدان در  مورداحداث كانال كمربندي پشت ديوار فرودگاه گفت: با تكميل اين كانال معظل آبهاي سطحي شهر زاهدان از بين خواهد رفت و ما اميدوار هستيم از استانداري نيز اعتباري به اين پروژه مهم اختصاص يابد.

 وي گفت: اگر بودجه و اعتبار از استانداري به اين پروژه اختصاص يابد تا نيمه اول سال آينده كل پروژه به اتمام خواهد رسيد.

مهندس حسين زهي شهردار زاهدان در مورد ديگر كارهاي فرهنگي وورزشي گفت:شهرداري زاهدان علاوه بركارهاي خدماتي ونظافتي وعمراني شهر اين را وظيفه خود مي داند براي رفاه حال شهروندان كارهاي فرهنگي وورزشي اجام دهد .

وي گفت: در طول تصدي بنده در شهرداري چندين مكان ورزشي در شهر زاهدان احداث شدند تا جوانان وخانواده ها از اين مكانها استفاده نمايند علاوه بر اينهااحداث دو فرهنگ سرا وحمايت از كارهاي فرهنگي از ديگر اقدامات شهرداري زاهدان بوده اند كه مي توان به برگزاري چندين جشن در مناسبت هاي مختلف وبه احداث سالن روبازي در بوستان فرهنگيان براي اجراي برنامه اي فرهنگي اشاره كرد همچنين اختصاص واحداث مكاني براي مراسمات عزاداري در جنب ساختمان شهرداري منطقه 2 ودر جوار شهداي گمنام از ديگر اقدامات شهرداري مي باشند.

 وي گفت:شهرداري زاهدان  براي ارج نهادن به مقام والايي شهدا پس ازاختصاص محلي براي دفن شهداي گمنام برروي كوه قسمتي از كوهستان پارك زاهدان را براي احداث موزه شهدا در اختيارسازمان حفظ آثار شهداي استان قرار داده است همچنين براي زنده نگه داشتن ياد وخاطره شهدا المان شهدا با همكاري سپاه در ميدان پاسداران زاهدان نصب شده ميداني هم به نام شهدا در زاهدان داريم همچنين  بنر هاي از عكس شهدا در زاهدان نصب هستند تا ياد وخاطره آنها  هرگز فراموش نشود وجوانان ونوجواناني كه در زمان جنگ نبودند با اين عزيزان ورشادت هاي آنها آشنا شوند.

در ايام سوگواري سيد وسالار شهيدان شهرداري زاهدان هم به نوبه خوداقدامات لازم را براي هرچه بهتر برگزار شدن اين مراسم انجام داده است بنا به گزارشي كه معاونت فرهنگي شهرداري به بنده دادند  الحمدالله اقدامات خوبي انجام شده است.

 حضور امسال تیم والیبال شهرداری زاهدان در لیگ دسته اول باشگاههای کشور یکی از بزرگترین و مهمترین رویدادهای ورزشی استان در چند سال اخیر محسوب می شود.

 شهرداری زاهدان که سال گذشته توانست با اقتدار قهرمان مسابقات زیرگروه باشگاههای کشور شود  اكنون آزمونی سخت و البته فرصتی ایده ال را برای رسیدن به سوپر لیگ و سطح اول باشگاهی کشور پیش رو خواهد داشت. شهرداری زاهدان در حالی تدارک برای حضور در لیگ دسته اول را آغاز کرده که اوضاع و احوال این تیم با وجود مهندس اسماعیل حسین زهی شهردار ورزش دوست زاهدان و حمایتهای همه جانبه وی در شرایط قابل قبولی قرار دارد و حالا گوی و میدان در اختیار دست اندرکاران تیم است که باید دید چگونه از وضعیت ایجاد شده در جهت موفقیت شهرداری و والیبال استان استفاده خواهند کرد.

شهردار زاهدان والیبال را یکی از رشته های مورد علاقه مردم استان دانست و گفت: استان ما از گذشته استعدادهای بسیار خوبی در زمینه والیبال داشته که اگر برنامه ریزی و سرمایه گذاری مناسب صورت بگیرد می توانیم یکی از قطبهای والیبال کشور باشیم.

مهندس حسین زهی از همدلی، تلاش و همت تمامی اعضای شهرداری، شورای شهر، هیات والیبال، باشگاه شهرداری، کادرفنی و بازیکنان تیم بعنوان عوامل موفقیت سال گذشته تیم والیبال شهرداری زاهدان و صعود این تیم به لیگ دسته اول کشور نام برد.

 شهردار زاهدان در پاسخ به این سوال که برای حضور قویتر تیم والیبال شهرداری در مسابقات دسته اول چه برنامه ریزیهایی صورت گرفته است گفت: نهایت تلاش برای بستن یک تیم خوب و منسجم با توجه به امکانات و توان مالی انجام شده است و امیدواریم با این شرایط اعضای تیم مقام مناسب و درخور استان را کسب کنند.

همچنین با توجه به اینکه خیلی ها منتظرند تا شبکه استانی هامون بازیهای تیم والیبال شهرداری را در این مسابقات مهم و سرنوشت ساز به روی آنتن ببرد

 مهندس حسین زهی از قول مساعد صدا و سیما برای پخش زنده دیدارهای این تیم خبر داد و افزود: خوشبختانه صدا و سیما همواره همکاری خوبی با ما داشته و برنامه ریزی و هماهنگی لازم با آقای رحیمی مدیرکل صدا و سیما برای پخش زنده دیدارهای تیم شهرداری در لیگ دسته اول کشور هم انجام شده است.

وي گفت:تیم شهرداری زاهدان در هفته ششم لیگ دسته اول والیبال باشگاههای کشور صاحب سومین پیروزی مسابقات شد.

  وي افزود: در چارچوب بازیهای   جمعه 18 آذر   تیمهای شهرداری زاهدان و شیروان خراسان شمالی در سالن استانداری  درشهر زاهدان مقابل هم قرار گرفتند که این دیدار با نتیجه 3 بر صفر به سود شهرداری زاهدان به پایان رسید. نماینده سیستان و بلوچستان در حالی در ست اول با نتیجه 30 بر 28 پیروز شد  

 وي ادامه داد:تيم شهرداری در هفته هفتم و پایانی دور رفت بازیها چهارشنبه 23 آذر در قم به مصاف هلال احمر این شهر می رود.  

مهندس حسين زهي در مورد  آسفالت خيابانها وكوچه ها گفت: الحمدالله كارهاي خوبي در هر سه منطقه زاهدان انجام شده كه اختصار براي شما  توضيح خواهم داد خوانندگان محترم ادامه اين گفتگو را در شماره آينده بخوانيد .

+ نوشته شده توسط غلام نبی براهویی در سه شنبه بیست و دوم آذر ۱۳۹۰ و ساعت 12:15 |
وحدت نیاز جامعه اسلامی است

امام جمعه  اهل سنت زاهدان گفت: وحدت و انسجام نیاز امروز جامعه اسلامی و مایه استحکام زندگی مسلمانان است.

به گزارش خبرنگارروزنامه زاهدان

 مولوی عبدالحمید  در خطبه های نماز جمعه این هفته  اهل سنت زاهدان اظهار داشت: وجود اختلاف و تفرقه میان مسلمانان خواست و هدف دشمنان اسلام است و مسلمان واقعی نباید در راه مطلوب دشمن گام بردارد. 

وی با اشاره به شهادت جمعی از عزاداران حسینی در کابل افزود: این حادثه تروریستی که در کابل رخ داد و موجب شهادت عده کثیری از برادران شیعه ما هنگام عزاداری روز عاشورا شد را محکوم می کنیم. 

امام جمعه اهل سنت زاهدان ادامه داد: افرادی که دست به این جنایت زدند باید آگاه باشند که اقدام آنان هیچ سودی برای مسلمانان در بر نداشت و تنها مایه خشنودی دشمنان اسلام شد. 

خطیب جمعه  اهل سنت زاهدان افزود: دشمن با ایجاد فتنه های کور و درگیری میان قومیتها و مذاهب اسلامی می خواهد مسلمانان را از خود غافل نگاه دارد و به طور قطع این مساله وحدت اسلامی را خدشه دار می سازد. 

وی ادامه داد: امروز می بینیم که ملتهای اسلامی در منطقه به رغم اینکه سرکوب و کشتار می شوند حتی یک قدم هم عقب نشینی نمی کنند و برای آزادی کشته و شهید می دهند که این مساله ناشی از بیداری دینی و اسلامی آنان است. 

وي  افزود: در مقابل، حاکمان ظالم که دچار غفلت هستند و تصور می کنند حکومت ارث پدری آنان است به جای شنیدن حرف ملتها و اجرای عدالت و آزادی دست به کشتار مسلمانان بی دفاع می زنند که این مساله نیز ناشی از غفلت آنان است. 

وی ادامه داد: این حکام مستبد اگر به جای ظلم به ملت خود خدمت می کردند و با شنیدن حرف ملت، پاسخی قانع کننده به آنان می دادند هرگز چنین دچار انحطاط و افتادن در سراشیبی سقوط نمی شدند. 

خطیب  اهل سنت زاهدان افزود: مسلمانان با مشاهده جنایات اشغالگران در سرزمینهای اسلامی متوجه شدند که منشاء ظلم و استبداد کجا است و همین مساله موجب بیدار شدن امت اسلام از خواب غفلت بود. 

وی ادامه داد: نگاهی به تاریخ پرفراز و نشیب اسلام گویای این واقعیت است که هر زمان مسلمانان از شریعت و سیره انبیای الهی تبعیت کردند در دنیا سربلند شدند و آن زمان که دنبال امیال نفسانی خود رفتند و دچار غفلت شدند با مشکلات فراوان روبرو شدند. 

امام جمعه  اهل سنت زاهدان افزود: راه سعادت مسلمانان در قناعت و استقامت و پیروی از فرامین الهی نهفته است و اسلام عزیز نیز مسلمانان را به همین امر مهم توجه داده است.

+ نوشته شده توسط غلام نبی براهویی در جمعه هجدهم آذر ۱۳۹۰ و ساعت 13:20 |
فتوای شجاعانه رهبر معظم انقلاب در اعلام حرمت اهانت به ازواج مطهرات حضرت نبی مکرم اسلام(ص) و همچنین مقدسات و سایر نمادهای برادران اهل سنت هنوز طراوت و اثرگذاری خاص خود را حفظ کرده و هر روز که از عمر این فتوای ارزشمند سپری می شود جلوه های تازه ای از عمق درایت رهبری در صدور این فتوای تاریخی نمود می یابد.

"محمد مرزیه" دادستان عمومی و انقلاب اسلامی مرکز سیستان و بلوچستان

۰۰..

......به گزارش خبرگزاری تقریب(تنا) از سیستان و بلوچستان، در همین زمینه و در ایام سوگواری سید و سالار شهیدان حضرت سیدالشهداء امام حسین (ع)، خبرنگار تقریب با "محمد مرزیه" دادستان محترم عمومی و انقلاب مرکز این استان گفتگویی ترتیب داده که مشروح آن را در ذیل می خوانید: 

-ضمن عرض سلام، همانطور که مستحضر هستید تقویت وحدت عاملی مهم در تقویت امنیت پایدار محسوب می شود، خواهشمندم نظرتان را در این خصوص بیان کنید؟ 

-مساله وحدت شیعه و اهل سنت در جهان اسلام، ایران اسلامی و به خصوص در سیستان و بلوچستان که برادران شیعه و اهل سنت در کنار هم زندگی می کنند، مساله ای مهم و قابل توجه در ایجاد امنیت پایدار محسوب می شود. امنیت پایدار بدون وحدت اقوام، فرق و مذاهب اسلامی معنا ندارد و بهترین نوع امنیت نیز امنیتی است که ناشی از حمایت اقشار مختلف مردم اعم از اقوام و مذاهب مختلف باشد. تفرقه و اختلاف نتیجه ای جز درگیری و تشتت در برندارد و در مجموع باید گفت امنیت در وحدت و ناامنی در بستر تفرقه قرار گرفته است. 

-موانع وحدت یا به عبارت دیگر عوامل تفرقه را در چه چیزهایی می دانید؟ 

-مهمترین مانع وحدت و اصلی ترین عامل تفرقه، افراط گرایی قومی و مذهبی است. زمانی که عده ای افراطی خواه از شیعه باشند یا اهل سنت، بدون توجه به موازین وحدت به مقدسات همدیگر اهانت کنند زمینه ای پدید می آید که دشمن به راحتی طرف مقابل را به واکنش فرا می خواند و در نتیجه اهانت و اختلاف بالا می گیرد. وقتی حرمتها شکسته شود و افراطیون بر مسند امور قرار گیرند همدلی و اخوت رنگ می بازد و جای خود را به کدورت و کینه و دشمنی می دهد. مشخص است که در این شرایط تنها کسی که منفعت می برد دشمن است. برای دشمن که قصد ضربه زدن به اصل اسلام را دارد شیعه و اهل سنت تفاوتی ندارد. مخصوصا در این شرایط حساس که استکبار جهانی در مواجهه با جریان بیداری اسلامی خودش را در خطر سقوط و سراشیبی می بیند. افراط گرایی و اهانت به مقدسات مذاهب جز خشنودی دشمن و ضربه زدن به وحدت مسلمین هیچ نتیجه دیگری در برندارد. 

-راه پیشگیری از افراط گری و اهانت به مقدسات مذاهب را در چه چیزی می بینید؟ 

بهترین امر که می تواند راهگشای موانع وحدت و مانع ایجاد تفرقه باشد، پایبندی کامل به فتوای تاریخی و شجاعانه رهبر معظم انقلاب است. ایشان در بیاناتی مهم و راهگشا اعلام داشتند که اهانت به مقدسات برادران اهل سنت و ازواج مطهرات نبی مکرم اسلام(ص) حرام شرعی است و این اعلام بدین معنا است که هر نوع اهانت به مقدسات اهل سنت هم از جنبه شرعی و هم به لحاظ قانونی ممنوع است. تبعیت از این فتوای تاریخی و برخورد با خاطیان آن می تواند پایه های وحدت شیعه و اهل سنت را بیش از پیش تقویت کند و مانع توطئه افکنی دشمنان در این زمینه شود. البته طرف مقابل نیز باید حرمت مقدسات مذهب شیعه را رعایت کند که خوشبختانه در این زمینه ما با برادران اهل سنت مشکل خاصی احساس نمی کنیم. اگر همه خود را ملزم به رعایت اصل عدم اهانت به مقدسات مذهبی بدانند بستر تفرقه و اختلاف مذهبی در نطفه خفه می شود. افرادی که خودشان را دلسوز مذهب و مقدسات خود می دانند باید به این نکته مهم توجه کنند که این اهانت است که اهانت و تفرقه متقابل می آورد پس چه بهتر که برای حفظ حرمت ارزشهای مذهبی خود، به حفظ حرمت مقدسات سایر مذاهب پایبند باشیم. این قاعده تنها خاص شیعه و اهل سنت نیست بلکه طبق آموزه های نورانی قرآن و سنت پاک نبوی، اهانت به مقدسات هیچ کسی حتی اگر بت پرست هم باشد جایز نیست زیرا اهانت، کینه و اهانت متقابل به دنبال خواهد داشت. 

-شما در بیانات خود اشاره داشتید که تخطی از فتوای رهبری و اهانت به مقدسات اهل سنت خلاف شرع و قانون است، بر این مبنا رویکرد دستگاه قضایی در قبال برخی نشریات و سایتهای افراطی که اخیرا فضای وحدت در سیستان و بلوچستان را تحت الشعاع مطالب خود قرار داده اند چیست؟ 

-به نکته خوبی اشاره کردید. از منظر دستگاه قضایی، شاخصها و خط قرمزهای نظام روشن است و این مساله قابل مسامحه نیست. هر گروه و جریان فکری یا مذهبی که بخواهند وحدت حاصل از خون شهداء و ناشی از دستاوردهای بزرگ امام عظیم الشان امت و خلف صالح ایشان، رهبر معظم انقلاب را خدشه دار کنند مطمئن باشند که برخورد دستگاه قضایی با آنان جدی و قاطع خواهد بود. به عنوان دادستان و مدعی العموم به آن دسته از نشریات یا سایتهایی که در فضای رسانه ای عمله ی دشمن می شوند و حیات خود را با تزریق اختلاف و توهین و افترا ادامه می دهند اخطار می کنم که دستگاه قضایی اجازه نمی دهد توسعه استان و ارزشهای نظام اسلامی و انقلاب به دست این افراد به چالش کشیده شود و این آخرین اخطار برای خاطیان تلقی خواهد شد. 

-از فرصتی که در اختیارمان گذاشتید، ممنونیم.

+ نوشته شده توسط غلام نبی براهویی در پنجشنبه هفدهم آذر ۱۳۹۰ و ساعت 19:4 |
جوان ۲۲ ساله‌ای که نوای "ممد نبودی‌اش..." سالهاست برگی از تاریخ حماسه ایران شده امروز هم در سن ۵۳ سالگی هنوز با خاطرات دفاع مقدس زندگی ساده و بی آلایشی دارد و به گفته خودش تاکنون نان صدایش را نخورده است.

به گزارش مهر، ساعت حدود ۵ عصر بود و من در کوچه پس کوچه های شهرک ژاندارمری به دنبال خانه ای می گشتم که در آن خالق بهترین حماسه سرایی های دوران دفاع مقدس ساکن بود. ظاهر خانه آپارتمانی بود. چندین بار زنگ خانه را زدم ولی با اینکه قرار داشتیم پاسخی نشنیدم. پس از ۱۰ دقیقه دوباره زنگ خانه را زدم و این بار غلام کویتی پور با همان صدای خاصش گفت بفرمائید بالا...

وقتی وارد آپارتمان کوچکش شدم تعجب کردم. تصور میکردم خانه یکی از معروف ترین حماسه سرایان دوران دفاع مقدس"محمد نبودی ببینی..." و مبتکر مرثیه سرایی محرم با موسیقی آیینی، مجلل و بزرگ باشد ولی آنچه دیدم خانه ای ساده و اجاره ای بود. نگاهم به تلویزیون گراندیک ۲۱ اینچ قدیمی که روی میزی چوبی کنار اتاق بود افتاد. نگاه پرسشگرم را متوجه شد گفت آنتنش فعلا خراب است.

شروع به صحبت که کردیم گفت: به هیچ عنوان نمی خواهم وارد زندگی شخصی ام شوید. بهتر است در مورد حماسه سرایی گفتگو کنیم.

غلام کویتی پور متولد اردیبهشت ماه ۱۳۳۷ در محله ایران نوین خرمشهر است. پدرش از آژانهای قدیمی بود که در بهبوحه سال ۱۳۴۲ او را ناجوانمردانه مسموم کردند تا نکند نا جنایتهای رژیم را گزارش دهد. از آن روز مادرش در سن ۳۳ سالگی برای ۹ پسر و پنج دختر هم مادر بود و هم پدر. غلام پس از گذراندن دوران ابتدایی و دبیرستان راهی خدمت سربازی شد و در ایام پیروزی انقلاب خدمت سربازی‌اش هم به پایان رسید.

"محمد نبودی ببینی ..." بغض گلویم بود که در مسجد جامع خرمشهر ترکید

اولین پرسشی که به ذهنم رسید داستان خواندن نوحه "محمد نبودی..." بود. گفت: آن زمان شهید محمد جهان آرا را همه می شناختند. این جوان در آن دوران به تمام آنهایی که برای دفاع از خرمشهر آمده بودند اعم از کرد، بلوچ و آذری اعتماد کرد و اسلحه داد تا در مقابل دشمن ایستادگی کنند و نتیجه این اعتمادش را هم دید.

وقتی که خرمشهر آزاد شد یاد آرزوی محمد افتادم که آرزو داشت دروازه های شهر خرمشهر را ببیند در حالی که مردمانش آزادانه زندگی می کنند. این مساله خیلی ذهن من را با خود درگیر کرده بود تا اینکه "جواد عزیزی" شاعر و نویسنده ذهنیاتم را به شعر تبدیل کرد و ناگهان بغضی که در گلو داشتم در مسجد خرمشهر ترکید و خواندم" محمد نبودی ببینی... شهر آزاد گشته خون یارانت پرثمر گشته... آه و واویلا..."

قبل از آغاز جنگ صدای گلوله از شلمچه شنیده می شد

کویتی پور در مورد حضورش در دوران دفاع مقدس می گوید: سال ۵۹ بود و هنوز خبری از جنگ نبود. یادم هست وقتی روی پشت بام خانه می خوابیدیم صدای گلوله از مرز شلمچه به گوش می رسید. ولی هیچیک از نظامیان خبر درستی به ما نمی دادند. تا اینکه من برای درمان چشم یکی از دوستانم به شیراز رفته بودم که راننده تاکسی به من گفت: شنیدم به خرمشهر حمله شده! من دیگر چیزی یادم نمی آید به سرعت خودم را با اولین اتوبوس به خرمشهر رساندم و از روز سوم جنگ تا آزادی خرمشهر آنجا بودم.

۲۲ ساله بودم که در آزادی خرمشهر حضور داشتم

وقتی از کویتی پور پرسیدم در کدام گردان مستقر بودید لبخندی زد و گفت: نه گردانی بود و نه گروهانی ما بودیم و دست خالی و کاروانی از بعثیها... برای همین است که امام خمینی(ره) فرمودند: خرمشهر را خدا آزاد کرد. آن زمان ۲۲ سال بیشتر نداشتم. گاهی در نیمه های شب صدای پچ پچ به گوشم می رسید هر چه گوش میدادم نمی فهمیدم چه می گویند. فکر می کردم خارجی هستند ولی وقتی نزدیک تر می شدم می دیدم آذری، کرد، بلوچ و همه آمده بودند تا خرمشهر را آزاد کنند.

در دوران جنگ مربی آموزشی بودم

کویتی پور در مورد فعالیتش در جنگ گفت: بر خلاف برخی از مداحان من در دوران دفاع مقدس هیچگاه در تبلیغات جنگ نبودم. بلکه ۶ سال مربی آموزشی به نیروهای بسیجی بودم تا آماده و ورزیده شده و به خط مقدم اعزام شوند.

روایت ازدواج کویتی پور در محضر امام خمینی(ره)

از غلام کویتی پور در مورد تشکیل خانواده و ازدواجش پرسیدم که پاسخ داد: اواخر جنگ بود. درست ۶ ماه مانده بود به امضای قطعنامه ۵۹۸ که فرمانده زرهی ارتش شهید عظیمی به شهادت رسید و به دستور آقای شمخانی به تهران آمدم تا دعای کمیل این شهید را در مراسمش بخوانم. همانجا بود که به واسطه دوستان با خانواده همسرم آشنا شدم.

پس از صحبتهای اولیه قرار شد خطبه عقدمان را حضرت امام(ره) بخواند ولی این مستلزم ماهها و شاید سالها انتظار بود. تا اینکه در یک مراسم که داماد امام (ره) شرکت داشتند من این موضوع را مطرح کردم و وی به نوعی پارتی ما شد تا ما خدمت امام رسیدیم. خطبه عقد با مهریه ۵۰ هزار تومان در فضای معنوی خوانده شد. یادم هست که سید احمد آقا وکیل داماد بودند و امام هم وکیل عروس. آنجا آقای انصاری به امام گفتند آقای کویتی پور از حماسه سراهای جبهه ها هستند.

امام (ره) که سرشان پایین بود به بنده نگاهی کردند و گفتند: "خدا شما را حفظ کند" البته این دعا را هم برای آقای آهنگران هم فرمودند. این دعا تا امروز ما را حفظ کرده و به مادیات دنیوی دل نبستم. این ازدواج خوش یمن را با دیدن دخترم که دانشجوی رشته گرافیک است همیشه در یاد دارم.

دوران دفاع مقدس بدون صدای گرم مداحان و حماسه سرایان رنگ و بویی نداشت

کویتی پور در مورد مداحی در دوران دفاع مقدس می گوید: مداحان و حماسه سرایان در دوران دفاع مقدس آنقدر تاثیر گذار بودند که گویی بدون صدای گرم آنها جبهه ها رنگ و بویی نداشت. البته بسیاری از مداحان تاثیر گذار هنوز هم هستند ولی همانند دوران دفاع مقدس در گمنامی به سر می برند و کسی حالی از آنها نمی پرسد.

یادش بخیر شبهای عملیات یک سنگر من بودم، یک سنگر حاج صادق آهنگران و سنگر دیگری شهید ناظم زاده، سازگار، مهدی منصوری، اصفهانی، علی اصغر زنجانی، کلامی، مردانیها، برادران طاهری و... به قول معروف عملیات بدون زیارت عاشورا و دعای کمیل آغاز نمی شد.

به دخترم گفتم: ویرانه ماندن خرمشهر از بی وفایی ها است

یادم هست حدود ۶ یا ۷ سال قبل بود که دست دخترم را گرفتم تا خرمشهر را به او نشان بدهم. برای خودم هم تجدید خاطرات تلخ و شیرین بود. نمی توانستم به درستی این فضای سنگین را هضم کنم زیرا عمرم را در این شهر جا گذاشته بودم. دخترم پرسید: بابا اینجا خرمشهر است پس چرا اینقدر ویران شده؟ گفتم: دخترم اینجا روزی عروس خاورمیانه بوده است و اگر میبینی پس از سالها هنوز ویرانه است از بی وفایی ها است.

مردم برای مداحی دلنشین برادرم نمک می ریختند

از کویتی پور در مورد اینکه چگونه به مداحی گرایش پید ا کرد پرسیدم. گفت: برادر بزرگم جاسم نخستین مداح از خانواده ما بود که در سنین کودکی آنقدر زیبا مداحی می کرد که مردم نمک می ریختند تا نکند چشم بخورد. من با اینکه کودکی بیش نبودم با هزار زحمت خود را به هیئت می رساندم تا مداحی برادرم را ببینم و شاید در همان دوران بود که این علاقه در من شکل گرفت. در دوران جوانی دوره های موسیقی را فراگرفتم و حتی برخی از آلات موسیقی را تک نوازی می کردم. این علاقه موجب شد تا برخی از مداحیها و مرثیه سراییها را با موسیقی پاپ اجرا کنم.

مقلدان صدایم را حلال می کنم

کویتی پور در مورد افردای که صدای وی را تقلید می‌کنند گفت: من آنها را حلال می کنم حتی برخی از آنها بهتر از خود من می خوانند ولی مراقب باشند که به شان ائمه اطهار توهین نشود.

قرار نبود آلبوم غریبانه منتشر شود/ پولی بابت این آلبوم نگرفتم

غلام کویتی پور برای اجرا هیچ پولی دریافت نمی کند. می گوید: این آلبوم کار آزمایشی بود و با صدایم خیلی بازی شده بود. قرار نبود به بازار بیاید ولی عرضه شد. برای آن هیچگونه پولی نگرفتم اما برای تهیه کننده منفعت خوبی داشت!

توسل به حضرت زینب را بیشتر می خوانم

کویتی پور می گوید: زیاد عشق خواندن ندارم یا اینکه هر سال CD یا آلبوم منتشر کنم ولی متاسفانه امروزه برخی از هیئتها رنگ و بوی دیگری گرفته است من هم کمتر هیئت می روم. البته اگر یادوراه شهدا باشد قبول می کنم و بابت آن پولی نمی گیرم زیرا مزدش را صاحب عزا می دهد.

وی در مورد روزهای محرم می گوید: هر روز محرم برای یک عزیز نامگذاری شده است. من بیشتر توسلم به حضرت زینب است. "بنشین تا به تو گویم زینب.. غم دل با تو بگویم زینب... بعد من غافله سالار تویی خواهر من... دختر حیدر کرار تویی خواهر من"

در عزاداریها جذب جوانان مهمترین اولویت است

کویتی پور در مورد عزاداریها می گوید: به نظر من عزاداری می‌تواند شکل متفاوتی داشته باشد؛ نه اینکه برویم در خیابانها و شلوغ کنیم. اگر قرار است سنج و دمام بزنیم، باید درست و با ریتم آرام بزنیم و مثل مارش عزا باید سنگین زده شود نه با سرعت زیاد. ما در دین اسلام صوتی مهم‌تر از اذان نداریم. امام خمینی(ره) می‌فرمودند: «زمان اذان، بلندگوها را روشن کنید ولی نه آن‌قدر که صدایش همسایه‌ها را اذیت کند. بلندگوها را به طرف داخل مسجد کج کنید که اطرافیان اذیت نشوند».

من همیشه پیشنهاد می‌کنم که عزاداری‌ها در مسجد باشد. آدم از دیوارهای مسجد انرژی می‌گیرد. عزاداری باید به شکلی انجام شود که حرمت روزهای تاسوعا و عاشورا حفظ شود. برگزاری مراسم عزاداری در روزهای محرم خیلی تاثیرگذار است. برایم مهم نیست که کسی با صدایم اشک بریزد؛ جذب جوان‌ها برایم مهم است. یک بار یکی از نوجوانان مسیحی آمد به دوستانم گفت : "من شلوار جین پوشیده‌ام با لباس تنگ. فقط می‌خواهم با حاج‌آقا عکس بگیرم. حاج آقا می‌گذارند؟"

دوستم گفته بود: "اتفاقاً حاج ‌آقا به قول تهرانیها "کر" شماست؛ مثل خودتان است. شما را دوست دارد". کم‌ کم آن نوجوان به مراسم عزاداری آقا اباعبدالله آمد و بعد از مدتی مسلمان شد وحالا کسی است که میاندار یکی از هیئتهای بزرگ است.

به "میم مثل مادر" نرسیدم

غلام کویتی پور گفت: مرحوم رسول ملاقلی پور برای ساختن آهنگ باکلام "میم مثل مادر" بارها با من تماس گرفت. ولی آن وقت من مشغول کاری بودم و نتوانستم. در حالی که ارادت زیادی به این کارگردان داشتم و زمانی که فیلم را نگاه کردم ساعتها می گریستم.

بنابراین گزارش غلام کویتی پور هیچ پرونده و سندی از دوران حضورش در جنگ ندارد و تاکنون حقوق یا دستمزدی از نهادی نگرفته و تحت پوشش سازمان دولتی نیست.
+ نوشته شده توسط غلام نبی براهویی در چهارشنبه شانزدهم آذر ۱۳۹۰ و ساعت 22:53 |

گزارشگر:خبرنگار بسیجی غلام نبی براهویی

در نخستین روز هفته بسیج با250 نفراز دو هزار سربازفراری اهل سنت  پادگان آموزشی سردار شوشتری در سیستان و بلوچستان افتتاح شد.

 افتتاح این پادگان یکی از طرح‌های سردار شهید شوشتری در استان است که با همت فرمانده سپاه سلمان در سی و سومین سالگرد هفته بسیج با شعار بسیج ولایت مداری و بیداری اسلامی با حضور مسئولان نظامی و انتظامی به بهره‌برداری رسید

سردارشهید شوشتری  یکی از خادمین واقعی نظام وملت شریف ایران اسلامی بود. وی با آمدن به استان محروم سیستان وبلوچستان خدمت بزرگی به مردم مرزدار این مرز وبوم و باعث توجه مسئولین به عمق کمبود این  استان شد.

سردار شهید شوشتری شب روز آرم نداشتددر طول خدمت خودتا شهادت به تمام کوه وبرزن وبه تمام مناطق استان  حتی در دورترین مناطق صعب العبور برای سرکشی از مردم ورساندن خدمات لازم سرمی زدوبا مردم گفتگو  می کرد وی  به دنبال مشارکت دادن همه اقشار مختلف ساکن در استان برای ایجاد امنیت وسازندگی وسرمایه گذاری وایجاد اشتغال در استان بود او با این تدابیر پدرانه خود می خواست همه را یکسان در سرنوشت خودشان وپیشبرد وتوسعه استان مشارکت دهد تا کسی احساس غریبه بودن  وناراضی از دولت ونظام نباشند وی  مرتبا در طول خدمت خود در این استان به دیدار سران طوایف وقبایل  می رفت واز آنها برای مشارکت همه قبایل در سازندگی وآبادانی وتوسعه وامنیت  استان کمک می طلبید تا همه خود را در نظام جمهوری اسلامی ایران وکشورشان سهیم بدانند.

اودر گفتگو های که با سران قبایل وطوایف داشت به خوبی دغدغه های اصلی آنها را که همانا مشارکت دادنشان درک کرده بود وی برای آنکه عشایر وقبایل دغدغه نرفتن جوانان شان به سربازی را نداشته باشند پیشنهاد تشکیل گردان  وگروهانهای رزمی را داد تا افراد علاوه بر گذراندن دوران سربازیشان  وایجاد امنیت پایدار ومقابله با اشرار وبدخواهان نظام وملت حقوقی هم برای امرار معاششان دریافت کنند.

سردار شوشتری برای در مان رایگان مردم بیمارستانهای صحرایی راراه اندازی کردوکالاهای مورد نیاز مردم را دستور داد به صورت رایگان به نیازمندان بدهند.

این سردار سرافراز اسلام در جلساتی که با سران عشایر وقبایل داشت آنها با سردار دلاور ایران اسلامی مشکلات خود را بازگو می کردند یکی از این مشکلات  به هر دلیلی نرفتن ویا فرار از سربازی فرزندان وجوانان قبایل وعشایر بودند سران قبایل نگران آینده وسرنوشت آنها ومشکلات پیش رو شان بودند سردار در این جلسات به آنها اطمینان دا این مشکل را با مشورت وهمفکری مسئولین برطرف خواهد کرد تا جوانانی که کارت پایان خدمت ندارند مجبور به انجام خلاف ویا پیوستن به فریب خوردگان نظام نشوند.او کارها مقدماتی حل این مشکل را انجام داد ولی قبل از حل کامل این مشکا جام شهادت رانوشید وبه بارگاه الهی رفت پس از او همرزمانش کار راناتمام نگذاشتند بلکه با پیگیری های دلسوزانه سردار جاهد این مشکل با افتتاح پادگان آموزشی سردارشهید شوشتری با شروع آموزش 250 نفردر حال برطرف شده ودر حال برطرف شدن است .

فرمانده سپاه سلمان سیستان و بلوچستان امروز در مراسم افتتاح پادگان آموزشی سردار شوشتری اظهار کرد: بسیج به عنوان بدنه فعال ملت ایران بوده و بسیجیان به عنوان افرادی بصیر، اهل دانش و آگاه هستند.

 فرمانده سپاه سلمان سیستان و بلوچستان  گفت: این پادگان آموزشی به برکت خون شهدای وحدت در مدت کوتاهی آماده و افتتاح شد

سردار عظیمی جاهد افزود: بر اساس تدابیری که شهید شوشتری داشت مجوز آموزش عزیزان اهل سنت که به دلایلی برای انجام خدمت مقدس سربازی غیبت داشته اند، اخذ شدوی با بیان اینکه این پادگان در خدمت بیش از دو هزار نیروی آموزشی خواهد بود، افزود: دراولین مرحله  هم اینک این پادگان آموزشی  با 250 نفر افتتاح و فعالیت  آن آغاز شد.

سردارعلیرضا عظیمی‌جاهد افزود: مردم استان اعم از شیعه و سنی با حضور و تجمع عظیم خود در برنامه‌های بسیج، وحدت و یکپارچگی خود را بیش از هر زمان دیگری به نمایش گذاشته و در راستای امنیت پایدار حرکت می کنند.
وی با اشاره به اینکه عشایر، معتمدان و بسیجیان افرادی اهل دفاع هستند، بیان کرد: نمونه بارز آن را در جنگ هشت سال دفاع مقدس شاهدیم که در این راستا همزمان با آغاز هفته بسیج نخستین پادگان آموزشی ویژه برادران اهل سنت فراری از خدمت با آموزش بیش از 2 هزار نفر فعالیت خود را آغاز کرده است.

 فرمانده سپاه سلمان سیستان و بلوچستان گفت: با اجرای طرح شهید شوشتری افزون بر دو هزار سرباز اهل سنت متقاضی انجام خدمت سربازی در بسیج جذب شدند.

سردار  جاهدافزود: در این طرح سربازان که بیشتر آنان نیز متاهل و دارای فرزند هستند، پس از طی دوره دو ماهه آموزشی در پایگاههای بسیج محل زندگی شان دوران سربازی را خدمت می کنند.

وی بیان کرد: با اطلاع رسانی لازم از طریق معتمدان و بزرگان طوایف و عشایر، افزون بر دو هزار نفر که همه آنان نیز از عشایر و طوایف اهل سنت هستند، با مراجعه به بسیج متقاضی خدمت مقدس سربازی شده اند.
سردارجاهد، مقطع زمانی تعیین شده برای اجرای این طرح را شش ماه ذكر كرد و افزود: سربازان فراری می توانند با استفاده از این فرصت بسیار مغتنم از مزایای آن استفاده و زمینه را برای زندگی سالم و بدون دغدغه برای خویش فراهم كنند.

وی ادامه داد: با اطلاع رسانی بیشتر و آگاهی مردم، روز به روز بر شمار مراجعان افزوده می شود.
وی اظهار داشت: با اجرای این طرح از بروز جرائم و تخلفات زیاد از جمله رانندگی بدون گواهینامه، ثبت و انتقال اسناد شخصی و  بیش از40 مشكل دیگر ناشی از نداشتن كارت پایان خدمت جلوگیری می شود.
 .
فرمانده سپاه سلمان گفت: ایجاد امنیت پایدار و مشارکت سربازان در این زمینه  از دیگر مزایای طرح شهید شوشتری است.

سردار جاهد افزود: سربازان در مدت دو ماه دوره، علاوه بر فراگیری آموزش های نظامی، از مزایای سوادآموزی و آموزشهای فنی حرفه ای نیز بهره مند می شوند و در پایان موفق به دریافت گواهینامه تحصیلی و مهارتی خواهند شد.ما هرگز از میان این افرادسرباز وبسیجی بی سواد نمی خواهیم

وی با بیان اینکه پادگان آموزشی به افتخار اهل سنت شکل گرفته است، افزود: هر چه به سمت قانون و وحدت و یکپارچگی برویم بیش از پیش امنیت پایدار برقرار می شود.

 فرمانده سپاه سلمان سیستان و بلوچستان بیان داشت: اگر آن روز سردار شهید شوشتری برای آغاز این طرح تدبیر کرد امروز وظیفه داشتیم که وصیت آن بزرگوار محقق شود

سردار جاهد افزود: برای اجرای این طرح اهداف و چشم اندازی وجود دارد. به گفته وی، پادگان آموزشی سردار شهید شوشتری مقدمه آموزش برای سربازان اهل سنت سراسر کشور خواهد بود.

سردارجاهدگفت: افتتاح این پادگان آموزشی که نخستین پادگان آموزشی ویژه برادران اهل سنت در کشور است که می توان آن را به عنوان مرکز آموزشی حزب‌الله در سطح دنیا عنوان کرد.

وی گفت: انقلاب اسلامی ایران با وحدت و اتفاق برادران و خواهران اهل تسنن و تشیع به پیروزی رسید و امروز شیعه و سنی در ایران به الگویی برای همه ملتهای جهان تبدیل شده اند.

سردار جاهد با تبریك هفته بسیج ادامه داد: با گذشت 32 سال از پیروزی انقلاب اسلامی بسیج با اتكا به نیروهای درونی هر روز قوی تر از گذشته شده است.

فرمانده سپاه سلمان سیستان و بلوچستان گفت: بیشترین تعداد بسیجیان را در این استان خواهران و برادران اهل سنت تشکیل می دهند.

سردار جاهد افزود: بیش از 55 درصد بسیجیان استان از خواهران و برادران اهل سنت و 45 درصد آنان از شیعیان هستند این جای بسی افتخار است که بیش از چهار هزار بسیجی به صورت مستقیم در امنیت سیستان و بلوچستان مشارکت دارند.

 وی افزود :این چهار هزار بسیجی تحت عنوان دسته های رزمی، پایگاهها و گردانهای عاشورا و الزهرا(س) در شهرها، روستاها، جاده ها، ارتفاعات و نقاط کور سیستان و بلوچستان بطور مستقیم در تامین امنیت پایدار نقش آفرینی می کنند.

فرمانده سپاه سلمان سیستان و بلوچستان اظهار داشت: تفکر بسیجی امروزه در تمامی نهادها و سازمانها حاکم است و خوشبختانه هر جا این تفکر حاکم باشد کارها با همت مضاعف انجام می شود.

فرمانده سپاه سلمان سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: امروزه شیعه و سنی با تأسی از راه شهدا‌، ادامه دادن مکتب امام و مقام معظم رهبری، مکتب امام را که به عنوان نقشه انقلاب اسلامی است با معنویت و عدالت ادامه می‌دهند که تحول‌آفرین و موجب توسعه‌ و پیشرفت کشور است.

وی گفت: کوردلان و دشمنان نظام و انقلاب ببینند که شیعه و سنی در کنار یکدیگر زندگی مسالمت آمیزی در اینجا دارند.

وی با بیان اینکه شعار امسال هفته بسیج ولایت و بیداری اسلامی نامگذاری شده است، افزود: مکتب امام در آن عقلانیت، معنویت و عدالت است، مکتب امام راه گشا است، نحول آفرین است، مکتب امام ضد استکباری است و سرآمد همه مکتب ها است.

وی با اشاره به بیداری اسلامی در کشورهای مختلف اظهار داشت: درود بر انسانهایی که فهمیدند عزت از مسلمانان است و امروز پیروزی به سمت کشورهای اسلامی رفته است .

مسئول نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه سلمان سیستان و بلوچستان نیز با اشاره به اینکه سپاه ریشه در بسیج دارد و همه توانمندی‌های جامعه بر گرفته از بسیج است، گفت: بسیج به معنای استفاده از توانمندی‌های مادی و معنوی یک جامعه برای رسیدن به اهداف متعالی آن جامعه است. 

حجت‌الاسلام والمسلمین برهان باقری افزود: امروزه دشمنان انقلاب اسلامی با مشاهده‌ و حضور بسیجیان در صحنه‌های مختلف که بر گرفته از تفکر و فرهنگ بسیجی است جرأت مقابله با ملت ایران را نخواهند داشت و افتتاح این مرکز آموزشی به عنوان مرکز آموزشی سردار سرلشکر شوشتری در راستای ایجاد وحدت هرچه بیشتر بین شیعه و سنی در استان راه‌اندازی شده است.

مولوی جان‌محمد نارویی امام جمعه اهل سنت نصرت آبادنیز در این مراسم با گرامیداشت هفته بسیج اظهار کرد: حضور برادران بسیجی و اهل سنت در این پادگان آموزشی، مقابله با توطئه‌های دشمنان، ایستادگی در برابر اهداف شوم آنان و ادامه دادن راه شهدا‌ و قرآن را بیش از هر زمان دیگری به دنبال دارد

وی افزود: ملت ایران امروز از تهدیدهای آمریکا و اسراییل هیچ هراسی ندارند

مولوی جان محمد نارویی گفت: ملت ایران ملتی شجاع هستند که با ایمان و پیروی از مقام معظم رهبری تاکنون در مقابل توطئه های دشمنان ایستادگی کرده اند.

 معاون هماهنگ کننده سپاه سلمان سیستان و بلوچستان نیز گفت: گشایش پادگان آموزشی برای سربازان اهل سنت از آرزوهای سردار شهید شوشتری بود.

 سرهنگ پاسدار فقیری افزود: پس از شهادت این بزرگوار، سردار جاهد پیگیر انجام این طرح مهم شد که در کمترین زمان در طی مدت چهار ماه اجرا شد. وی ادامه داد: در مرحله نخست با هماهنگی با نیروی انتظامی مجوز آموزش 250 نفر اخذ شد.

با چند تن از ریش سفیدان وسران قبایل وطوایف در مورد طرح آموزشی شهید شوشتری گفتگویی انجام دادیم که در زیر می خوانید.

حاج محمد شاهوزهی ریش سفید طایفه شاهوزهی ها گفت: بنده ودیگر سران طوایف وقبایل ضمن تشکر از سردار جاهد به خاطر راه اندازی این طرح برای خوشنودی روح سردار شهید شوشتری که به حق شهید وحدت است درود صلوات می فرستیم به نظر بنده این طرح علاوه بر خشنودی خداوند باعث خوشحالی ورضایت همه خانواده های  که به نوعی سرپرست خانواده شان ویا فرزندویا برادرشان تا کنون نتوانسته اند سربازی بروند ویا به دلایلی از خدمت مقدس سربازی فرار کردند واکنون سردرگم اندشده است

آقای اربابی هم به خبرنگار ما گفت:این طرح به نظر من یکی از موفق ترین طرح های هست که موجب می شود افراد پس از گذراندن دوره سربازیشان آسوده خاطر بدون هیچ ترس ولرزی به زندگی عادی خود مشغول  ودر خدمت نظام باشند متاسفانه قبل از این طرح افرادی که   متاهل هم  بودند برای سیرکردن شکم زن وبچه خود مجبور به کارهای خلاف بودند چون خدمت نکرده بودند در هیچ جای اسخدام نمی شدند وحتی به دلیل خدمت نکردن گواهینامه نی توانستند گواهینامه بگیرند به همین دلیل برای فرار از دست پلیس تصادف های دلخراشی را بوجود می آوردند ویا مبادرت به جابجایی مواد سوختی واتباع بیگانه می نمودند ودر حوادثی که در جاده بوجود می آوردند باعث کشته شدن افراد زیادی می شدند.

آقایان نارویی-شه بخش-حسن زهی-قنبرزهی چند ریش سفید وسران طوایف وقبایل جداگانه در گفتگو با خبرنگار ما ضمن تشکر از سردارمنصوری وسردار جاهد  واز مسئولین سپاه بسیج این طرح را موجب کاهش جرایم وامیدواری مردم به نظام وموجب وفادار بودن به حکومت اسلامی ایران می دانستند آنها گفتند هر کاری از دست ما برای پیشبرد این طرح براید با جان دل با تمام افراد  قبایل  وطوایف آماده ایم ودفاع از مرزهای شرقی ایران واز کل سرزمین ایران را در مقابل حمله دشمنان وظیفه خود می دانیم

تجمع بزرگ عاشوراییان به مناسبت گرامیداشت هفته بسیج با حضور گسترده خواهران و برادران بسیجی، مسوولان و فرماندهان نظامی و انتظامی در زاهدان برگزارشد.

آیت الله عباسعلی سلیمانی در تجمع بزرگ عاشوراییان بمناسبت هفته بسیج در زاهدان افزود: بسیج همواره آماده حضور در صحنه های مختلف انقلاب اسلامی است و تاكنون توانسته ایران را به قله های بلند افتخار برساند.
وی با اشاره به اینكه فرهنگ و تفكر بسیجی در جامعه تعمیق یافته است، گفت: تفكر بسیج نه تنها در ایران اسلامی بلكه در سراسر كشورهای اسلامی برای مقابله با استكبار رسوخ پیدا كرده است.


عضو مجلس خبرگان رهبری اظهار داشت: بسیج با اعتقاد، ایمان و پایداری توانسته در جهان جایگاه خاصی پیدا كند و سربلند باشد.

امام جمعه زاهدان افزود: تفكر بسیجی با بصیرت دینی و سیاسی و مركزیت مساجد در هر صحنه ای كه ضرورت داشته باشد با دشمن به مقابله می پردازد.

 نماینده ولی فقیه در سیستان وبلوچستان و امام جمعه زاهدان گفت: ریشه بسیج در هیجانات ناپایدار نیست بلكه در اعتقادات اسلامی و ایمان و اعتقاد ملت مسلمان ایران تعمیق یافته است .

سرهنگ پاسدار  محسن  اکبری فرمانده ناحیه بسیج زاهدان:  در تجمع بزرگ عاشوراییان بمناسبت هفته بسیج در زاهدان افزود: این در حالی است كه بسیجیان دانشجویی در رده های مقاومت ساماندهی نشده و مستقل فعالیت می كنند

فرمانده ناحیه مقاومت بسیج زاهدان گفت: 100 هزار بسیجی در 450 رده مقاومت بسیج زاهدان ساماندهی شده اند.
 وی گفت: تمام مردم ایران اسلامی بسیجی و یا تفكر بسیج را در ذهن دارند و به همین سبب توانسته اند هر روز موفق تر باشند.
سرهنگ اكبری ادامه داد: حضور در قله های رفیع پیشرفت و توسعه و موفقیت در عرصه های مختلف نیازمند تعمیق و گسترش تفكر و فرهنگ بسیجی است كه خوشبختانه این تفكر در قلب و روح ملت ایران حاكم شده است.
وی افزود: بسیج اكنون در عرصه سازندگی، جهاد فرهنگی، مقابله با جنگ نرم دشمنان و حضور در عرصه های علمی و سیاسی پیشتاز است.

فرمانده ناحیه مقاومت بسیج سپاه زاهدان گفت: در مقابله با جنگ نرم دشمن نباید فقط بازدارنده باشیم بلكه بایستی این تاكتیك تغییر كند و بسیج مردمی همان طور كه درعرصه های گوناگون موفق بوده در انتقال و ترویج فرهنگ ایرانی اسلامی به دیگر كشورها نیز فعالتر شود.

 سرهنگ پاسدار محسن اكبری افزود: دشمنان با هجمه فرهنگی در تلاش برای جایگزینی فرهنگ بیگانه بجای فرهنگ اسلامی در ایران هستند.
وی تاكید كرد: ملت ایران با تفكر بسیجی در مقابل جنگ نرم دشمنان و گسترش فرهنگ غربی قاطعانه ایستاده است.
فرمانده ناحیه مقاومت بسیج سپاه زاهدان با بیان اینكه تفكر بسیجی در قلب و روح مردم ایران تعمیق یافته است، بر ترویج و نهادینه شدن این تفكر در دنیا تاكید كرد.
سرهنگ اكبری اظهار داشت: بسیج یعنی ایمان به خدا ، ولایت پذیری، بصیرت و عمل به آن است و رمز پیروزی ما در تمام صحنه های بی بدیل انقلاب اسلامی دارد.
وی با بیان اینكه كار بسیج تنها در بخش نظامی خلاصه نمی شود، گفت: بسیج تحت رهبریهای خردمندانه و مدبرانه رهبر معظم انقلاب در عرصه های مختلف اجتماعی، فرهنگی، سازندگی، نظامی و سیاسی حضور  دارد.

 رئیس ستاد هفته بسیج سیستان و بلوچستان  در گفتگوبا خبرنگار مابه تشریح برنامه‌های ستاد گرامیداشت هفته بسیج در این استان پرداخت و اظهار کرد: برنامه‌های امسال هفته بسیج با شعار  بسیج، ولایت و بیداری اسلامی برگزار ‌شدند.
سرهنگ عوضعلی فقیری بیان کرد: در طول هفته بسیج 22 یادواره شهدا در سیستان و بلوچستان برگزار ‌شدند.
وی ادامه داددر روز نخست هفته بسیج که پنجم آذر ماه است، 70 برنامه در دستور کار قرار  داشت که افتتاح تمام پروژه‌های سازندگی بسیج در کل کشور مهم‌ترین برنامه روز نخست این هفته بودند.

 رئیس ستاد هفته بسیج سیستان و بلوچستان گفت: شش طرح سازندگی بسیج روز پنجم آذر ماه‌ در سیستان و بلوچستان نیز افتتاح ‌شدند..

 

 

فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی:

آمریكا حتی در ذهن خود جرات حمله به ایران را ندارد

 

زاهدان - فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: دولت آمریكا حتی در ذهن خود جرات حمله به ایران را نمی پروراند زیرا با یك ملت با ایمان و معتقد به آرمانهای ولایی طرف است كه با پاسخ كوبنده دست متجاوزگران را قطع می كند.

 

فرمانده نیروی زمینی سپاه:

90 درصد كشته و دستگیر شدگان گروهكهای تروریستی غرب كشور، خارجی بودند

 

زاهدان - فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اشاره به تلاش و وجود دست های اجنبی برای برهم زدن امنیت ایران گفت: 90 درصد كشته و دستگیر شدگان گروهك های ضد انقلاب و تروریستی غرب كشور خارجی و بیشتر آنها كردهای كشورهای دیگر بودند.

 

سردار'محمد پاكپور' روز پنج شنبه در اولین همایش توانمندیها و خدمات طایفه اهل سنت 'گرگیچ' در ورزشگاه امام علی (ع) شهر زاهدان افزود: اكنون وضعیت امنیتی غرب كشور بسیار عالی است و سپاه پاسداران به هیچ گروهی اجازه تعرض به خاك ایران را نمی دهد.
 وی گفت: ناامنی هایی كه بعضا در داخل ایران رخ می دهد در آنسوی مرزها توسط استكبار سازماندهی و هدایت می شود.
این فرمانده سپاه با تاكید بر اینكه امنیت خوبی در شرق كشور حاكم است، اظهار داشت: مردم سیستان و بلوچستان حتی دلسوز تر از مردم دیگر مناطق در جهت امنیت میهن اسلامی تلاش می كنند.
پاكپور افزود: طی دو سال گذشته كه امنیت جنوب شرق كشور به سپاه واگذار شد مردم سیستان و بلوچستان در كمك به ایجاد و تثبیت امنیت منطقه تاثیر گذار بودند.
فرمانده نیروی زمینی سپاه اظهار داشت: اگر در طول سال حتی یك ناامنی در سیستان و بلوچستان رخ ندهد باز هم سپاه پاسداران امنیت این خطه را بر عهده خواهد داشت.
پاكپور ادامه داد: امسال شاهد رشد 75 درصدی سفرهای گردشگری به سیستان و بلوچستان در مقایسه با مدت مشابه پارسال بودیم كه این نشان از امنیت خوب در این خطه از میهن اسلامی دارد.
وی گفت: برخی عناصر خود فروخته داخلی و خارجی در صدد ایجاد اختلافات مذهبی هستند كه باید هشیار بود.

 

 

 

 

 

+ نوشته شده توسط غلام نبی براهویی در جمعه یازدهم آذر ۱۳۹۰ و ساعت 17:0 |
امام جمعه  اهل سنت زاهدان گفت: امام حسین (رض) تنها خاص شیعه نیست بلکه متعلق به همه فرق اسلامی و عالم اسلام است

نمازجمعه مسجدمکی اهل سنت زاهدان

به گزارش خبرنگار روزنامه زاهدان

مولوی عبدالحميد در خطبه های نماز جمعه این هفته  اهل سنت زاهدان اظهار داشت: بررسی تاریخ بیانگر این حقیقت است که اهل بیت پیامبر (ص) پس از وفات آن حضرت، با خلفای راشدین همکاری داشتند و حتی امام حسن (رض) برای حفظ یکپارچگی و وحدت جهان اسلام و پرهیز از جنگ و خونریزی با معاویه صلح کرد اما پس از روی کار آمدن یزید وضعیت به گونه ای رقم خورد که سکوت برای امام حسین (رض) دیگر جایز نبود. 

وی افزود: یزید فردی فاسد و نالایق بود که پس از در اختیار گرفتن زمام امور مسلمین، دست به کارهای ناشایست زد و همه والیان باتجربه قبلی را نیز از کار برکنار کرده و افرادی خام و بی تجربه همچون خودش را بر مسند امور مسلمین قرار داد. 

خطیب جمعه  اهل سنت زاهدان ادامه داد: اقدامات ناشایست یزید موجب سست شدن اساس حکومت اسلامی می شد و امام حسین (رض) در این شرایط حساس که دین جدش رسول الله (ص) را در خطر انحراف می دید نتوانست در مقابل فساد یزیدیان سکوت کند. 

وی افزود: سیدنا حسین (رض) برای اعتلای دین جدش، عزت اسلام ، اجرای عدالت و اقامه شعایر الله قیام کرد و جان خود را نیز در راه رسیدن به این مقصود در طبق اخلاص گذاشت و به دست ناجوانمردان مسلمان نما که بویی از اسلام هم نبرده بودند به شهادت رسید. 

وي  تاکید کرد: هدف امام حسین (رض) کسب قدرت دنیا و حکمرانی نبود بلکه هدف او حفظ اسلام از خطر انحراف یزیدیان بود و در راه این مبارزه نابرابر لحظه ای هم دچار تردید نشد. 

وی با بیان اینکه انسانها و به ویژه انبیاء و اولیاء الله از ابتدا تا کنون همواره مورد آزمایش الهی بوده اند افزود: امام حسین (رض) در این امتحان سخت الهی سرفراز و پیروز بیرون آمد و سعادت دنیا و آخرت را کسب کرد اما دشمنان او که دنبال دنیا بودند جز رسوایی و خواری بهره ای نصیبشان نشد و در فاصله ای کم همگی به عذاب الهی دچار شدند و هلاک گردیدند. 

امام جمعه اهل سنت زاهدان ادامه داد: برخی به غلط تصور می کنند که اهل سنت نسبت به واقعه کربلا و شهادت امام حسین (رض) بی تفاوت هستند اما حقیقت این است که دل ما از غم فاجعه کربلا خون است و همواره آرزو داریم که کاش در لحظه ای که سیدنا امام حسین (رض) ندای "هل من ناصر ینصرنی" سر داده بود حضور داشتیم و تا پای جان از ایشان حمایت می کردیم. 

وی افزود: حقانیت قیام امام حسین (رض) بر هیچ مسلمان آزاداندیشی پوشیده نیست و اغلب حق طلبان عالم که به دنبال برقراری عدالت و مبارزه با استبداد هستند ایشان را الگوی خود قرار داده اند. 

وي ادامه داد: اهل بیت نبی مکرم اسلام(ص) سرمایه و ائمه همه مسلمانان عالم هستند و تنها ائمه شیعه نیستند بلکه متعلق به همه فرق اسلامی و الگوی همه مسلمانان عالم هستند. 

وی افزود: اگر ما در فراق این بزرگوار عزاداری رسمی برپا نمی کنیم و لباس سیاه بر تن نداریم دلیل عدم محبت ما به خاندان پاک نبوت نیست بلکه تنها به این دلیل است که در فقه ما عزاداری بیش از سه روز نیست و ما در سوگ بستگان خود نیز چنین عمل می کنیم.

+ نوشته شده توسط غلام نبی براهویی در جمعه یازدهم آذر ۱۳۹۰ و ساعت 13:12 |


زاهدان - خبرگزاری مهر: فرمانده قرارگاه قدس جنوب شرق سپاه گفت: اقوام بلوچ سرآمد طوایف در ایران اسلامی هستند و طایفه گرگیچ یکی از بزرگترین طوایف در سیستان و بلوچستان است.

به گزارش خبرنگار مهر، سردار قدرت الله منصوری ظهر پنجشنبه در اولین همایش توانمندی ها و خدمات طایفه اهل سنت گرگیچ در ورزشگاه امام علی (ع) زاهدان اظهار داشت: این طایفه تاکنون وفاداری خود را به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران نشان داده است.

وی گفت: در ایران طوایف زیادی از جمله بلوچ، لر، کرد، ترک و... وجود دارند که طوایف بلوچ یکی از مهمترین طوایف ایران اسلامی است.

وی از همکاری طوایف مختلف سیستان و بلوچستان در ایجاد امنیت تقدیر کرد و وحدت بین آنان را باعث ارتقا بیش از پیش توسعه و آبادانی منطقه دانست.

مولوی نظیر احمد سلامی نماینده مردم سیستان و بلوچستان در مجلس خبرگان رهبری نیز در این همایش بیان داشت: جمهوری اسلامی ایران علی رغم تحریم ها با درایت مسئولان و تعامل مردم در بین کشورهای منطقه از امنیت و اقتصاد نسبتا خوبی برخوردار است.

در پایان این همایش چند تن از بزرگان طایفه گرگیج ضمن تجدید میثاق با آرمان های بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران و مقام معظم رهبری و شهدا بر وحدت و همدلی بین طوایف تاکید کردند.

+ نوشته شده توسط غلام نبی براهویی در شنبه پنجم آذر ۱۳۹۰ و ساعت 16:22 |

سرباز- همزمان با پنجم آذرماه سالروز تشكیل بسیج مستضعفین به فرمان امام امت(ره) تجمع با شكوه بسیجیان گردانهای عاشورا و الزهرای شهرستان سرباز صبح امروز شنبه در ناحیه مقاومت این شهرستان برگزار شد.
 
به گزارش ایرنا، فرماندار شهرستان سرباز در این تجمع از بسیجیان به عنوان سربازان بی ادعا كه در هر لحظه آماده خدمت هستند یاد كرد و گفت: بسیجیان چشم و گوش ملت ایران هستند كه همیشه آماده دفاع از این كشور بوده و جان و مال خویش را وقف ایران اسلامی و همه مسلمین كرده اند.
' احمد رضا ریگی' با اشاره به آغاز جنگ تحمیلی توسط مهره فریب خورده استكبار، صدام جنایتكار اظهار داشت: تشكیل بسیج مستضعفین به فرمان حضرت امام (ره) در آن لحظات سرنوشت ساز واعزام بسیجیان به عنوان بازوان اصلی دفاع از میهن اسلامی و فراگیر شدن تفكر بسیجی در جامعه باعث شكست تمام نقشه های شوم صدام ودشمنان انقلاب اسلامی شد.
وی رسالت امروز بسیجیان را نسبت به دوران جنگ تحمیلی حساس تر دانست و افزود: شناخت زوایای مختلف جنگ تحمیلی برای همه بسیجیان در مراتب مختلف سخت و پیچیده نبود ولی امروز بسیجیان برای مقابله با جنگ نرم دشمنان نیاز به بصیرت و بینش عمیق اسلامی و اعتقادی دارند.
فرماندار شهرستان سرباز از مشاركت در امر سازندگی، عمران و آبادانی كشور به عنوان یكی دیگر از رسالت های مهم بسیجیان نام برد و تاكید كرد: بسیجیان باید دوشادوش مسوولین اجرایی كشور در جهت عمران و آبادانی این آب و خاك تلاش كنند زیرا سازندگی ایران اسلامی به روحیه بسیجیان در تمام ابعاد نیاز مبرم دارد.
ریگی با اشاره به توطئه دشمنان نظام برای وارد كردن خدشه به پیكره بسیج مستضعفین تصریح كرد: آنان بعد از اینكه با حمله نظامی و تحریم های اقتصادی و توطئه های دیگر نتوانستند كاری از پیش ببرند امروز به دنبال آن هستند تا نقش بسیج را در جامعه كمرنگ جلوه داده و این نهاد را متعلق به قشری خاص معرفی كنند.
رییس شورای تامین شهرستان سرباز تاكید كرد: بسیج برخاسته از بطن ملت بزرگ ایران اسلامی است و متعلق و وابسته به هیچ باند، گروه و جناح خاصی نیست.
وی درپایان سخنان خویش بر فراگیر شدن روحیه و تفكر بسیجی درتمام اقشارجامعه و ادامه راه شهداء تاكید كرد.
در این مراسم و تجمع باشكوه سرهنگ 'محمد سرگزی' فرمانده ناحیه مقاومت بسیج شهرستان سرباز طی سخنانی آمادگی بسیجیان این شهرستان برای مقابله با هرگونه تهدید دشمنان را اعلام كرد و گفت: بسیجیان امروز تحت فرماندهی مقام معظم رهبری آماده تر از گذشته آماده جانفشانی در راه ارمانهای امام و انقلاب هستند.
استاد' بركت حوت' هنرمند بسیجی با اجرای قطعات زیبای موسیقی حماسی برای لحظاتی فضای حماسه و شور و شوق بسیجی را بر این تجمع بزرگ حكم فرما كرد.
+ نوشته شده توسط غلام نبی براهویی در شنبه پنجم آذر ۱۳۹۰ و ساعت 16:15 |
به نقل از تابناک

روزنامه جمهوری اسلامی نوشت:


قریب به سه هفته است که استاندار سیستان و بلوچستان (آقای آزاد) به جای (آقای احمد عجم) استاندار قزوین منصوب شده است اما به دلایل نامعلومی جلسه معارفه رسمی به تعویق می‌افتد. این انتصاب با مخالفت و انتقاد آیت‌الله‌ باریک بین نماینده ولی فقیه و امام جمعه قزوین مواجه گردیده است.

این موضوع همچنین دیروز در نماز جمعه قزوین توسط حجت الاسلام ابوترابی فرد امام جمعه موقت قزوین نیز مورد اشاره قرار گرفت.

وی گفت: من با توجه به شناختی که از هر دو استاندار یافته‌ام معتقدم هر دو در حوزه فعالیت خود موفق عمل کرده‌اند و ملاقاتی که در همین رابطه با شخص ریاست جمهوری داشتم این موضوع مورد بحث هم قرار گرفت که جابجایی استاندار قزوین باید طوری باشد که به وحدت و همدلی آسیب نزند.

ضمن آنکه وحدت حداکثری را به دنبال داشته باشد که ما در شرایط فعلی به آن نیاز بیشتری داریم.

+ نوشته شده توسط غلام نبی براهویی در شنبه پنجم آذر ۱۳۹۰ و ساعت 14:6 |
زاهدان- نماینده ولی فقیه در سیستان وبلوچستان و امام جمعه زاهدان گفت: ریشه بسیج در هیجانات ناپایدار نیست بلكه در اعتقادات اسلامی و ایمان و اعتقاد ملت مسلمان ایران تعمیق یافته است.http://img.irna.ir/1390/13900905/30682451/30682451-1988976.jpg

آیت الله 'عباسعلی سلیمانی' روز شنبه در تجمع بزرگ عاشوراییان بمناسبت هفته بسیج در زاهدان افزود: بسیج همواره آماده حضور در صحنه های مختلف انقلاب اسلامی است و تاكنون توانسته ایران را به قله های بلند افتخار برساند.

به گزارش ایرنا، وی با اشاره به اینكه فرهنگ و تفكر بسیجی در جامعه تعمیق یافته است، گفت: تفكر بسیج نه تنها در ایران اسلامی بلكه در سراسر كشورهای اسلامی برای مقابله با استكبار رسوخ پیدا كرده است.
عضو مجلس خبرگان رهبری اظهار داشت: بسیج با اعتقاد، ایمان و پایداری توانسته در جهان جایگاه خاصی پیدا كند و سربلند باشد.
امام جمعه زاهدان افزود: تفكر بسیجی با بصیرت دینی و سیاسی و مركزیت مساجد در هر صحنه ای كه ضرورت داشته باشد با دشمن به مقابله می پردازد.
به گزارش ایرنا، تجمع بزرگ عاشوراییان به مناسبت گرامیداشت هفته بسیج با حضور گسترده خواهران و برادران بسیجی، مسوولان و فرماندهان نظامی و انتظامی در زاهدان برگزار شد.
+ نوشته شده توسط غلام نبی براهویی در شنبه پنجم آذر ۱۳۹۰ و ساعت 13:39 |
زاهدان، بندر كنارك - در پنج كیلومتری روستای 'تران' همجوار كوههایی كه به ارتفاعات كره ماه شبیه اند، چشمه ای كه بومیان محلی آن را 'شورعین' می نامند باتلاقی كوچك از آب و گل گوگردی را بوجود آورده است كه اهالی منطقه به قدرت شفاگری آن ایمان دارند .

http://img.irna.ir/1390/13900905/30681834/30681834-1987570.jpg

 
به گزارش ایرنا، این چشمه در زمینی برهوت واقع شده كه هیچ جنبده ای در چند كیلومتری آن یافت نمی شود و اطراف آن را سلسله كوههایی كه 'مریخی' نام دارد، احاطه كرده است.
راه دسترسی به شورعین هنوز مهیا نیست، هیچ تابلویی كه معرف این اثر طبیعی باشد در اطرافش قرار نگرفته و بدون راه بلد، به بیراهه خواهی رفت، تنها بومیان منطقه قادرند محل دقیق این چشمه را به اندك گردشگران كنجكاو و جستجوگر نشان دهند.
شورعین را باید از كرانه نظاره كرد زیرا علی رغم ظاهر كم آب و دلفریب، باتلاقی است كه به واسطه عمق زیادش توان بلعیدن هر جنبده ای را دارد.
این چشمه همان طور كه از نامش پیداست، آبی شور دارد به طوری كه گردی از نمك، گل های خشكیده اطرافش را پوشانده است.
گلی كه از چشمه 'شورعین' مانند گدازه های آتش فشان به بیرون تراوش می كند، به دوغ آبی سیمانی رنگ شبیه است كه می گویند قدرت درمان برخی امراض را دارد و بوی گوگرد پیرامون این چشمه نشانگر فعالیتهای زیرزمینی منطقه است كه به گفته مسوولان محلی هنوز مورد كنكاش زمین شناسان قرار نگرفته است.
بخشدار مركزی كنارك در محل این چشمه به خبرنگار ایرنا گفت: كارشناسان خاصیت درمانی این گل فشان كوچك را كه حتی برای مردم سیستان و بلوچستان ناشناخته است، تایید كرده اند.
'عبداللطیف شیخ زاده' افزود: به گفته عده ای و بر اساس تجربه شخصی افراد مختلف و بیمار، این چشمه بیماری های پوستی را درمان و زخم های پوستی را التیام می بخشد.
وی اظهار داشت: از آنجا كه هنوز تحقیقات علمی بر روی این چشمه انجام نگرفته است، علت درمان زخم های پوستی توسط گل موجود در این چشمه مشخص نیست.
او بیان كرد: بومیان منطقه اعتقاد دارند كه شورعین با جزر و مد دریا ارتباط دارد، از این رو سپیده دم، زمانی كه اندك آب چشمه فروكش می كند، به نزدیك شورعین می روند و برای درمان بیماری از گل آن بهره می گیرند.
وی گفت: چشمه شورعین جاذبه گردشگری كم نظیر و در عین حال ناشناخته است كه برای معرفی آن و جذب گردشگر باید سرمایه گذاری مطلوب انجام گرفته و زیرساختهای مورد نیاز فراهم شود.
رییس اداره محیط زیست كنارك نیز در این رابطه به ایرنا گفت: گل فشان شورعین یكی از عارضه های مورفلوژی است كه در واقع حكایت از تداوم تكنوتیكی جوان در هر منطقه دارد.
'محمد رضا درخشان مهر' افزود: این گل افشان در اثر فشار گازهای هیدروكربور و احتمالا بخار آب كه معمولا از اعماق زمین به سطح می آید، بوجود آمده است.
وی بیان كرد: این گازها با عبور از سنگ های سست اشباع شده از آب، آنها را به صورت گل درآورده و با خود به سطح زمین می آورند.
او اظهار داشت: فوران های گل اغلب به آرامی صورت می گیرد و در این گونه موارد، مخلوط آب و گل ابتدا شروع به جوشیدن می كند و سپس به صورت فوران های كوچك به اطراف پراكنده می شود كه به مرور زمان مخروط گل فشان را می سازد.
وی خاطر نشان كرد: از گل این گل فشان كوچك برای درمان بیماری های پوستی و درد مفاصل استفاده می شود.
خبرنگار ایرنا برای جویا شدن علت ناشناخته ماندن چشمه شورعین به سراغ متولیان صنعت گردشگری رفت.
رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی كنارك در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: چشمه شورعین در یكی از روستاهای هدف گردشگری به نام 'تران' واقع شده است كه جزو جاذبه های گردشگری این شهرستان به شمار می رود.
'حسین سرگزی' افزود: تاكنون چندین برنامه تلویزیونی مستند برای معرفی این جاذبه گردشگری تهیه و پخش شده است.
او بیان كرد: راه دسترسی موقت به صورت سنگلاخی با همیاری مسوول بخش كهیر و اهالی روستا در نظر گرفته شده اما هنوز جاده مطلوب در این مسیر ساخته نشده است.
وی اظهار داشت: شهرستان كنارك دارای دو روستای هدف گردشگری به نام 'درك' و 'تران' و جاذبه های دیگری از جمله گل فشان، كوههای مریخی، كوه 'گوردیم' و جنگل های حرا است.
او افزود: این شهرستان نیازمند احداث 70 كیلومتر راه برای دسترسی آسان به جاذبه های گردشگری است و انتظار می رود با تامین اعتبار و جذب سرمایه گذار، تحولی شگرف در صنعت گردشگری منطقه پدید آید.
مدیر كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان نیز در این رابطه به ایرنا گفت: معرفی جاذبه گردشگی شورعین و ایجاد برخی زیرساخت ها بویژه راه دسترسی نیازمند مشاركت بخش خصوص و سرمایه گذاری در این منطقه است.
'حسنعلی شهركی' افزود: نصب تابلو در كنار این چشمه هزینه زیادی برای این نهاد ایجاد نمی كند اما قبل از آن و برای جذب گردشگر باید زیرساخت ها با مشاركت بخش خصوصی فراهم شود.
او گفت: توسعه صنعت گردشگری در شهرستان كنارك همچون سایر نقاط سیستان و بلوچستان نیازمند مشاركت بخش خصوصی است و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در این رابطه حمایتهای لازم را به عمل می آورد.
به گزارش ایرنا، روستای تران از توابع دهستان كهیر در مسیر محور ترانزیتی بنادر چابهار - كنارك - جاسك - عباس، حلقه ارتباطی سیستان و بلوچستان و هرمزگان است.
گزارش تصویری از چشمه شورعین در قسمت عكس ایرنا برای خوانندگان قابل مشاهده است.
+ نوشته شده توسط غلام نبی براهویی در شنبه پنجم آذر ۱۳۹۰ و ساعت 13:38 |
چابهار- جانشین فرمانده سپاه سلمان سیستان و بلوچستان روز شنبه به مناسبت هفته بسیج در همایش اعضای گردانهای عاشورا و الزهرا(س) چابهار گفت: نیروهای بسیجی با شناسایی و رصدكردن تهدیدها، به امر ولایت فقیه از ارزشهای انقلاب اسلامی دفاع می كنند.
 
به گزارش ایرنا، سردار سرتیپ دوم پاسدار 'حبیب الله لكزایی' افزود: شاخصه بسیجیان؛ داشتن ایمان و اعتقاد، منطق قوی، ازخودگذشتگی و ایثار است و با حضور در مساجد و اجرای امر به معروف و نهی از منكر و اطاعت از ولایت فقیه متبلور می شود.
وی با تشریح چگونگی شكل گیری سازمان بسیج مستضعفان به فرمان امام خمینی (ره) در پنجم آذرماه 1358 گفت: رهبری های داهیانه امام راحل و اطاعت و پیروی امت باعث پیروزی انقلاب اسلامی ایران شد.
وی با اشاره به خیزشهای مردمی و بیداری كشورهای اسلامی اظهارداشت: استكبار چون منافعش در منطقه به خطر افتاده، درصدد است انقلابهای مردمی را به نفع خود مصادره كند.
سردار لكزایی گفت: اگر دراین كشورها، رهبری واحد؛ سكان هدایت انقلابها را در دست داشته باشد، رسیدن به پیروزی زودتر محقق شده و انحرافی در مسیر انقلابها بوجود نمی آید.
+ نوشته شده توسط غلام نبی براهویی در شنبه پنجم آذر ۱۳۹۰ و ساعت 13:10 |
http://img.irna.ir/1390/13900905/30683200/30683200-1990691.jpg

زاهدان- فرمانده ناحیه مقاومت بسیج زاهدان گفت: 100 هزار بسیجی در 450 رده مقاومت بسیج زاهدان ساماندهی شده اند.  سرهنگ پاسدار 'محسن اكبری' روز شنبه در تجمع بزرگ عاشوراییان بمناسبت هفته بسیج در زاهدان افزود: این در حالی است كه بسیجیان دانشجویی در رده های مقاومت ساماندهی نشده و مستقل فعالیت می كنند.
به گزارش ایرنا، وی گفت: تمام مردم ایران اسلامی بسیجی و یا تفكر بسیج را در ذهن دارند و به همین سبب توانسته اند هر روز موفق تر باشند.
اكبری ادامه داد: حضور در قله های رفیع پیشرفت و توسعه و موفقیت در عرصه های مختلف نیازمند تعمیق و گسترش تفكر و فرهنگ بسیجی است كه خوشبختانه این تفكر در قلب و روح ملت ایران حاكم شده است.
وی افزود: بسیج اكنون در عرصه سازندگی، جهاد فرهنگی، مقابله با جنگ نرم دشمنان و حضور در عرصه های علمی و سیاسی پیشتاز است.
به گزارش ایرنا، تجمع بزرگ عاشوراییان به مناسبت گرامیداشت هفته بسیج با حضور گسترده خواهران و برادران بسیجی، مسوولان و فرماندهان نظامی و انتظامی در زاهدان برگزار شد.

+ نوشته شده توسط غلام نبی براهویی در شنبه پنجم آذر ۱۳۹۰ و ساعت 13:8 |
زاهدان - پنجمین جشنواره فیلم و عكس سیستان و بلوچستان با معرفی برگزیدگان استانی در سرسرای اشراق مجتمع فرهنگی و هنری زاهدان با حضور مسوولان محلی به كار خود پایان داد.http://img.irna.ir/1390/13900903/30680746/30680746-1985417.jpgمدیر كل فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان و بلوچستان شامگاه پنج شنبه در اختتامیه این جشنواره گفت: 49 فیلم كوتاه در بخش مسابقه و 50 فیلم كوتاه در بخش چشم انداز این جشنواره اكران شدند كه شامل فیلمهای داستانی، مستند و پویانمایی است.
به گزارش خبرنگار ایرنا، حجت الاسلام 'عباس دانشی' افزود: در بخش عكس جشنواره نیز 40 عكس از آثار 19 عكاس سیستان و بلوچستان در دو بخش اصلی شامل عكاسان حرفه ای و نیمه حرفه ای شركت داشتند.
او با تاكید بر تداوم برگزاری این جشنواره در سالهای آینده، برای تجهیز و زیباسازی نگارخانه عكاسان در مجتمع فرهنگی و هنری زاهدان قول مساعد داد.
وی گفت: با تامین زمین برای ایجاد موزه هنرهای معاصر در زاهدان، بزودی ساخت آن آغاز خواهد شد تا مكانی مناسب برای ارایه محصولات فرهنگی هنرمندان سیستان و بلوچستان شود.
او با اشاره به نبود سینما در زاهدان با وجود علاقه زیاد مردم این شهرستان به نمایش فیلم گفت: اگر شهرداری و شورای شهر زاهدان در تامین اعتبار برای تجهیز سالن اشراق مجتمع فرهنگی و هنری با اداره ارشاد همكاری كنند به طور قطع در آینده نزدیك این مكان به سینمای رسمی زاهدان تبدیل خواهد شد.
به گزارش ایرنا، در این مراسم یك نماینده مردم سیستان و بلوچستان در مجلس خبرگان رهبری به تشریح مفهوم هنر از دیدگاه مادی و دینی و تفاوت آن از این دو منظر پرداخت و گفت: هنر در فرهنگ و تمدن مادی از دیدگاه مادی پرستان، همچون مكیدن خون توسط زالوصفتان است كه تنها هنر را وسیله لهو و لعب خویش قرار می دهند.
مولوی 'نذیر احمد سلامی' افزود: اما هنر از دیدگاه دینی و معنوی، صیقل دهنده قرآن و اسلام است و ارزش های مغفول را غبارزدایی و فرهنگ و تمدن غربی و مكتب كمونیست را تحقیر می كند.
وی بیان كرد: هنر واقعی آن است كه سنت های اجدادمان و ارزش های انبیا الهی و اسلامی را صیقل دهد.
به گزارش ایرنا، در پایان این مراسم از 9 عكاس برتر به نامهای علی كریمی تبار، فریبا آقایی، منی‍ژه شیخ، مژده محمدی، طیبه آقاحسنی، آرمان گلستانه، انوشیروان رافع، صادق سوری و محمود میربزرگ با اهدای لوح تقدیر و جایزه نقدی قدردانی شد.
همچنین در بخش فیلم كوتاه، فیلمهای مستند 'آسرباد'، انیمیشن 'دوال'، 'بیگ بنگ'، 'فرار از رویا' برگزیده این جشنواره شدند و دست اندركران برتر در بخش های تدوین، تصویربرداری، صدابرداری، بازی كودك و كارگردانی نیز مورد تقدیر قرار گرفتند.

+ نوشته شده توسط غلام نبی براهویی در پنجشنبه سوم آذر ۱۳۹۰ و ساعت 23:39 |
زاهدان - همزمان با هفته بسیج اقشار مختلف مردم، بسیجیان و شماری از مسوولان سیستان و بلوچستان با حضور در مراسم غبارروبی گلزار شهدای زاهدان با آرمانهای شهیدان انقلاب اسلامی تجدید میثاق كردند.

http://img.irna.ir/1390/13900903/30680754/30680754-1985429.jpg

مسوول عقیدتی سیاسی نیروی انتظامی سیستان و بلوچستان عصر پنج شنبه در مراسم غبار روبی و گلاب افشانی گلزار شهدای زاهدان گفت: بسیج باعث عظمت میهن اسلامی شده است و افتخار ملت در طول 8 سال دفاع مقدس بود.

به گزارش خبرنگار ایرنا، حجت الاسلام 'گلقند دشتی' افزود: بسیجیان با بصیرت و آگاهی سیاسی در تمام عرصه ها كشور را در برابر توطئه های دشمنان بیمه كرده اند.
وی گفت: امروز بسیجیان ماموریت و رسالت مهمی بر عهده دارند و پاسداری از آرمانهای انقلاب اسلامی بیش از پیش اهمیت یافته است.
دشتی در ادامه با بیان اینكه شهدای سرافراز و گرانقدر انقلاب موجب تحكیم و استواری نظام مقدس اسلامی شدند، اظهار داشت: سر‌افرازی، عزت و افتخار این نظام در عرصه جهانی مدیون ایثار و فداكاری شهداست

+ نوشته شده توسط غلام نبی براهویی در پنجشنبه سوم آذر ۱۳۹۰ و ساعت 17:43 |