بنابه اظهارات شاهدان عيني اين مرد در حالي كه نقش بر زمين شده بود دايما فرياد مي‌زد كه همسرش مريم را كشته است.
كساني كه حوالي ظهر دوشنبه گذشته براي بنزين زدن به پمپ بنزين خيابان پاسداران رفته بودند شاهد كشته شدن زني توسط شوهرش بودند.

به نوشته «اعتماد«، سرهنگ كارآگاه آريا حاجي‌زاده اظهار داشت: «حوالي ظهر روز ۲۴ مرداد ماه جاري مرد ميانسالي با ضربات چاقو همسر خود را مجروح كرد و پس از آن نيز دست به خودزني زد».

وي افزود: «با وجود حضور عوامل اورژانس در محل حادثه و انتقال هر دو مجروح به بيمارستان و با وجود اقدامات تيم پزشكي مريم، همسر اين مرد، در اثر خونريزي شديد جان خود را از دست داد.»

با اعلام خبر قتل «مريم» توسط شوهرش قاسم، پليس آگاهي و قاضي كشيك ويژه قتل دادسراي جنايي تهران، عوامل اداره دهم پليس آگاهي و قاضي رسولي بازپرس شعبه پنجم ويژه قتل دادسراي امورجنايي تهران در محل حادثه حضور يافتند و پرونده جهت تحقيقات تخصصي در اختيار كارآگاهان اداره دهم قرار گرفت.

بنابه گزارش هاي به دست آمده همگي شاهدان با بيان اظهاراتي مشابه عنوان كردند كه در روز حادثه ناگهان صداي جيغ زني را شنيدند و به محض حضور در محل بدن خون‌آلود زني كه روي زمين افتاده بود را ديدند كه در كنار او مرد ميانسالي كه چاقويي در دست داشت و از ناحيه شكم دچار خونريزي شده بود، افتاده بود.

بنابه اظهارات شاهدان عيني اين مرد در حالي كه نقش بر زمين شده بود دايما فرياد مي‌زد كه همسرش مريم را كشته است.

براساس اطلاعات به دست آمده از شاهدان صحنه جنايت و قطعي اعلام شدن ارتكاب جنايت از سوي قاسم كه همسرش مريم را به قتل رسانده است قرار بازداشت موقت اين مرد از سوي مقام قضايي صادر شد.

گفتني است، با تكميل اقدامات درماني متهم جهت انجام تحقيقات درباره انگيزه ارتكاب جنايت به اداره دهم ويژه قتل پليس آگاهي تهران بزرگ منتقل خواهد شد.
+ نوشته شده توسط غلام نبی براهویی در پنجشنبه بیست و هفتم مرداد ۱۳۹۰ و ساعت 15:0 |

تهران- رييس پليس مبارزه با مواد مخدرناجا گفت:ماموران نيروي انتظامي شب گذشته بزرگترين شبكه ترانزيت قاچاق شيشه به تايلند را متلاشي و سركرده هاي اعضاي اين باند را دستگير كردند.

به گزارش خبرنگار اجتماعي ايرنا، سردار سرتيپ پاسدار' حميدرضا حسين آبادي' در يك نشست خبري در جمع خبرنگاران افزود: شب گذشته زماني كه اين افراد با جاسازي 212كيلوگرم شيشه در داخل مبل دريك كارگاه نجاري قصد انتقال اين محموله را به صورت ترانزيت به تايلند داشتند ماموران نيروي انتظامي وارد عمل شدند و اين افراد را دستگير كردند.
وي اظهار داشت: تاكنون دو نفر از اعضاي اصلي و سركرده اين شبكه دستگير شده اند.
حسين آبادي تصريح كرد: افراد اين شبكه با خريد مبل هاي دست دوم و جاسازي مواد مخدر در داخل آنها اقدام به نصب روكش هاي جديد مي كردند.
وي افزود: فعاليت عمده اين شبكه قاچاق جمع آوري مواد مخدر در سراسر كشور و سازماندهي ، هدايت و ترانزيت شيشه به آسياي جنوب شرقي و كشور تايلند بود.
رييس پليس مبارزه با موا مخدر ناجا گفت: ماموران نيروي انتظامي با كار اطلاعاتي دقيق و منظم موفق شدند اين شبكه را تحت كنترل خود قرار دهند.
حسين آبادي افزود: يكي از سركرده هاي اين شبكه در مناطق ييلاقي شمال تهران در يك ويلا كه با پول مواد مخدر ساخته و درحال اتمام بود دستگير شد.
وي افزود: ارزش ريالي مواد مكشوفه بيش از يك ميليارد تومان است و در حساب بانكي سركرده باند مواد مخدر شيشه 300ميليون تومان موجود بود .وي همچنين يك ميليارد تومان صرف هزينه ساخت يك ويلا در شمال تهران كرده بود.
حسين آبادي اظهار داشت: يكي از افرادي كه كار جاسازي شيشه را در مبل ها برعهده داشت يك زن بود و تمامي افرادي كه حمل و نقل اين مواد را برعهده داشتند نيز در اين ماموريت دستگير شدند.
وي تصريح كرد: اعضاي اصلي اين شبكه كاملا متلاشي شده اند و با مكاتبه با مسئولان ذيربط كشور تايلند منتظريم ديگر اعضاي اين كشور دستگير شوند.
رييس پليس مبارزه با مواد مخدر ناجا افزود: اين افراد به مدت دو سال در قاچاق و ترانزيت شيشه فعاليت داشته اند به مدت چند سال تحت تعقيب پليس مبارزه با مواد مخدر ناجا بوده اند كه به دليل نبود اطلاعات كافي نتوانسته بوديم اين شبكه را متلاشي كنيم .

+ نوشته شده توسط غلام نبی براهویی در پنجشنبه بیست و هفتم مرداد ۱۳۹۰ و ساعت 13:49 |
تهران - ديروز جنگ بود و امروز هم جنگ است ، ديروز سنگرها پشت خاكريزها بود و امروز سنگرها در اتاقك هاي شيشه اي خبر وامروز سلاح مان قلم است.قلم.
 
گفتيم بي وضو نبايد نوشت و بي وضو قلم در دست نبايد گرفت، چون بي وضو نوشتن نوشته را زايل مي كند و بي وضو نوشتن كلام دل را بي ثمر مي گرداند.
و تا يادمان نرفته بگوييم كه امروز روز شهادت خبرنگاري است كه به دست تير زهر آگين قوم متحجر و فاقد انسانيت، طالبان، به خيل شهدا پيوست.
و امروز 17 مرداد را به ياد اين شهيد، 'محمود صارمي ' روز خبرنگار نام نهادند، تا خبرنگاران در كنار تبريك و تشويق به همديگر و در بازار داغ هداياي خيالي به ياد اين خبرنگار خبرگزاري جمهوري اسلامي ايران هم باشند.
و مي گوييم كه امروز را تا يادمان نرفته با هم عهدي ببنديم و درذهنمان بماند، كه فقط خبر رسان نباشيم ، بلكه به قول يكي از اساتيد خبرنگار، توليد كننده ، فرهنگ ساز وتحليل گر اخبار باشيم.
و مي گوييم كه امروز فضاي رسانه اي بايد به توليد، انتقاد سازنده، وفرهنگ سازي بپردازد و در راههاي بيراهه ها قدم نگذارد.
((و ياد فرموده رهبر معظم انقلاب در ديدار با مسئولان كشوري مي افتيم كه نگاه واقع بينانه را به جاي منفي گرايي و مثبت گرايي مطلق معتبر دانستند.
و اين افق ديد ايشان براي ما رسانه اي ها مثمر ثمر است، كه فرموده اند: در بررسي شرايط كشور ، بايد نقاط مثبت و هم نقاط منفي در كنار يكديگر ديده شوند.
يك سويه نگري نكنيم ، نقاط مثبتي داريم و نقاط منفي اي هم داريم، و هردو را ببينيم.
و غلبه دادن نگاه منفي خلاف واقع بيني و موجب نااميدي است و نقطه مقابلش هم همينطور است.
يعني غلبه دادن نگاه مثبت بدون ديدن نقطه منفي گمراه كننده است و موجب رضايت كاذب مي شود.))
و اين راهكارهاي رهبر معظم انقلاب، مي تواند نقش سازنده اي براي ما خبرنگاران نيز داشته باشد زيرا از اين پس با نگاهي والا به جريان سازي ها مي پردازيم.
و ما اخطار مي دهيم آن عده معدود كه در فضاي رسانه ها به تاخت وتاز مشغولند ، هوا را بيش از اين يك سويه و مسموم ننمايند و با فكر بسته خويش ناخود آگاه در جبهه دشمن قلم فرسايي نكنند.
ومي خوانيم كه ما در مسير آويني ها، صارمي ها، و تمام شهيداني كه قلم را سلاحي مقدس مي دانستند قدم نهاديم و تا آخر در پاي اصول ، مذهب ، وفرهنگ مان ايستاده ايم.
و مي گوييم مانند برخي ها كه مزدورانه سلاح خويش را به شيطان بزرگ فروختند و دست در دست اجنبي ها نهادند نخواهيم بود.
و مي نويسيم امروز، خبرنگار است كه در عرصه رسانه ها مي تازد و با آگاهي بخشي، اطلاع رساني و دلسوزي ها توانايي ايجاد ورهنمون كردن مردم را به سمت پيشرفت دارد.
ومي گوييم امروز در پشت خاكريزهامان، با هم پيماني ببنديم ؛ كه قلممان ، نفسمان و فكرمان را در اين جنگ نرم به خوبي به كار ببنديم وبا هم يكدل، يك صدا، يك نفس، بگوييم ما فرزندان اين سرزمين براي پيشبرد كشورمان گام برمي داريم.
+ نوشته شده توسط غلام نبی براهویی در پنجشنبه بیستم مرداد ۱۳۹۰ و ساعت 0:59 |
مژده ماجرا را اينگونه بيشتر توضيح داد: شهادت ديپلمات‏ها و خبرنگار ايراني،به زعم طالبان افكندن دامي براي ايران و كشاندن اين كشور در جنگي ناخواسته بود كه اگر رخ مي داد بايد سال‏ها در آن مصروف مي‏ماند.تاكنون مقام يا منبع موثقي درباره دست هاي پشت پرده دوران حاكميت طالبان و علل حمله به كنسولگري ايران در 'مزارشريف' افغانستان كه به شهادت ديپلمات ها و خبرنگار ايرنا انجاميد سخني شفاف و رسمي نگفته است؛ هنوز حتي اميدي براي شناسايي و مجازات عاملان اين جنايت وحشتناك وجود ندارد.

به گزارش روز دوشنبه ايرنا دفتر كابل، مروري به آنچه سال 1377 در شمال افغانستان رخ داد همه را به حيرت وامي دارد كه چرا طالبان براساس يك برنامه از پيش طراحي شده، بلافاصله پس از ورود به مزارشريف، ' يك نفر را مامور كردند تا نشاني كنسولگري ايران را به آنان نشان دهد'؟

ماجراي شهادت مظلومانه ديپلمات هاي ايراني همراه با شهيد' محمود صارمي' مسئول دفتر خبرگزاري جمهوري اسلامي(ايرنا) در افغانستان بسيار حزن آلود است اما وقتي مسائل پشت پرده اين جنايت طالبان افشا مي شود، موضوع دردناك تر و وحشيانه تر مي شود.

براساس شواهد موجود، طالبان به محض ورود به مزارشريف، هيچ كاري نكردند مگر حركت به سمت كنسولگري ايران و شهادت ايرانيان.

** ماجراي تصرف مزارشريف

طالبان كه بيشتر نقاط افغانستان ازجمله پايتخت و قلب اين كشور را گرفته بودند، از سال 1376 به دنبال تصرف مناطق شمالي و مركز استان 'بلخ'يعني شهر مزارشريف بودند كه تحت سيطره جبهه متحد شمال متشكل از نيروهاي افغان قرار داشت.

اعضاي اين گروه حتي يكبار توانستند مزارشريف را براي مدت كوتاهي در سال 76 به تصرف درآورند اما جبهه متحد شمال كه در هماهنگي گروههاي مختلف افغان در همراهي با مردم عليه طالبان ايستادگي مي كردند، اين مهاجمان را مجبور به عقب نشيني كردند تا اينكه طالبان پس از اطراق در 'قندوز' و تجديد قوا دوباره توانستند مردادماه سال 77 شهر مزارشريف را به محاصره درآورند.
براساس گزارش ها حدود يكماه جنگ طالبان با گروههاي افغان در مزارشريف ادامه داشت تا اينكه به علت خيانت برخي افراد، طالبان توانستند از يك بخش وارد شهر مزارشريف شوند.
زمان ورود طالبان به مزارشريف روز 17 مردادماه سال 77 گزارش شده است.

** 17 مرداد و روز تاريخي براي ايرانيان

سقوط شهر مزارشريف افغانستان در مردادماه سال 1377 براي همه جهان خبري تكان دهنده بود اما براي ايرانيان بسيار دردناك تر؛ 9نفر از ديپلمات هاي كنسولگري و خبرنگار ايرنا در اين رويداد به طور غيرمنتظرانه و مظلومانه به دست طالبان متحجر به شهادت رسيدند.

اعلام خبر شهادت اين ايرانيان به آن شكل مظلومانه كه حتي با بي احترامي به پيكرهايشان از سوي طالبان همراه شد، ايرانيان را عزادار كرد؛ ابتدا كسي خبر نداشت، همه مي دانستند كه مزارشريف سقوط كرده اما براساس آخرين تماس شهيد ريگي سرپرست كنسولگري به وزارت خارجه و شهيد صارمي خبرنگار ايرنا همه مي دانستند كه طالبان وارد شهر شده اند.

شهيد صارمي كه محل فعاليتش ساختماني رو به روي كنسولگري بود و براي درامان ماندن و بودن در كنار ديپلمات ها به كنسولگري آمده بود، هنگامي آخرين گفت و گوي تلفني خود با همكارانش را قطع كرد كه گفته بود: من محمود صارمي خبرنگار خبرگزاري جمهوري اسلامي هستم، گروه طالبان چند ساعت پيش وارد مزارشريف شدند، خبر فوري مزارشريف سقوط كرد؛ اينجا محل كنسولگري ايران در مزارشريف است، عده اي از افراد طالبان در محوطه كنسولگري ديده مي شوند به من بگوييد چه وظيفه اي... .

شهيد صارمي همچنين تلفني گفته بود: طالبان به زور وارد كنسولگري شدند، صدايشان در حياط به گوش مي رسد، من بايد بروم، بايد قطع كنم..... .

هنوز كسي نمي دانست طالبان ديپلمات ها و خبرنگار ايرنا را پس از چند دقيقه در زيرزمين ساختمان جمع و بدون توجه به قواعد ديپلماتيك جهاني، به شكلي بسيار مظلومانه تيرباران كرده اند.

حتي هنوز كسي نمي دانست كه عصر آن روز پيكر شهدا به گودالي در خارج از كنسولگري با اهداف مشخص منتقل شده بود تا نشان دهند كه اين افراد در بيرون از كنسولگري بوده اند و اين جنايت كار آنان نبوده است.

** پشت پرده اقدام ننگين طالبان

تاكنون بسيار درباره جزييات شكل گيري اين رويداد و آنچه در كنسولگري ايران در مزارشريف اتفاق افتاده، روايت شده كمتر درباره علل پشت پرده اين جنايت و اينكه چرا طالبان به محض ورود به اين شهر اين اقدام را انجام دادند، سخني به ميان آمده است.

يك كارشناس امور سياسي افغانستان كه به مسائل دوران حاكميت طالبان آگاهي كامل دارد در گفت و گويي اختصاصي با خبرنگار ايرنا به بيان واقعه پشت پرده اين جنايت پرداخت و از نيت اصلي طالبان پرده برداشت.

' وحيد مژده' در پاسخ به نخستين پرسش خبرنگار ايرنا دفتر كابل اينگونه پاسخ داد: 'برخي جريان ها داخل طالبان نمي‏خواستند اين افراد به‏ غير از اين كشور دريچه ديگري براي ارتباط با كشورهاي همسايه و خارجي داشته باشند'.

وي افزود: 'از سوي ديگر تعدادي از همين جريان هاي داخل طالبان كه يكسر آن به بعضي حلقه ها در پاكستان وصل بود مي‏خواستند با شهادت ديپلمات‏هاي ايراني جنگ ايجاد كنند'.

مژده ماجرا را اينگونه بيشتر توضيح داد: شهادت ديپلمات‏ها و خبرنگار ايراني،به زعم طالبان افكندن دامي براي ايران و كشاندن اين كشور در جنگي ناخواسته بود كه اگر رخ مي داد بايد سال‏ها در آن مصروف مي‏ماند.

اين آگاه امور سياسي افغان تاكيد كرد: بعضي از حلقه هاي خاص درون طالبان متصل به بعضي ها در پاكستان از يكسو مي‏ خواستند رابطه بازرگاني با افغانستان داشته باشند كه كشورهاي همسايه در آن شريك نباشند و ازسويي ديگر براي محدود كردن طالبان و جلوگيري از ارتباط مستقيم با كشورهاي همسايه، چنين طرحي را ريختند.

اين كارشناس افغان اظهارداشت: 'من به ياد دارم زماني كه طالبان براي دومين‏ بار به مزارشريف حمله كردند و اين شهر را به تصرف درآوردند، خبر كشته شدن ديپلمات‏هاي ايراني به وزارت خارجه دولت طالبان رسيد كه اين كار، نوعي حيرت را در ميان مسئولان وزارت خارجه زمان طالبان برانگيخت'.

مژده ادامه داد: در آن وقت با تعدادي از مسئولان طالبان در مورد كشته شدن ديپلمات‏هاي ايراني گفت‏ وگو كردم، آنان خواهان پيگيري اين مسئله بودند كه بايد مشخص شود چه كساني در پشت اين رويداد (شهادت ديپلمات‏هاي ايراني) قرار دارند.

اين كارشناس افغان اضافه كرد: 'بعد از مدتي روشن شد يكي از فرماندهان طالبان به نام ملادوست محمد با افرادش كه در ميان آنان تعدادي از افراد پاكستاني‏ نيز وجود داشتند، دست به كشتار اين ديپلمات‏ها زده بودند.

** اقدام هدفمند طالبان براي شهادت ايرانيان

وي تصريح كرد: همه شواهد موجود بود كه اين افراد بصورت خودسر دست به چنين اعمالي ( شهادت ديپلمات هاي اايراني) نبرده بودند و دست‏هاي قدرتمند پشت پرده، اين روند را رهبري مي‏كرد.

مژده خاطر نشان كرد: 'وكيل احمد متوكل'( وزير خارجه سابق دوران طالبان) نيز در آن‏ زمان گفت 'كساني كه دست به اين عمل زدند در صف ما بودند، اما از ما نبودند'.

اين كارشناس تصريح كرد: متوكل اين حرف را با دقت تمام و حساب شده به زبان آورده بود.
وي ادامه داد: يك گروه از قندهار مامور شده بود تا به مزارشريف بروند و قضيه ( شهادت ديپلمات ها) را پيگيري كند اما آنان موضوع را درست پيگيري نكردند، باوجودي كه دستور پيگيري اين حادثه داده شده بود.

** طالبان ماجرا را پيگيري نكردند

اين كارشناس افغان در پاسخ به اين پرسش كه 'ماجراي پيگيري اين موضوع چه شد'، گفت: طالبان بايد موضوع قتل ديپلمات‏هاي ايراني را پيگيري مي‏كردند اما آنان چنين كاري را انجام ندادند، اين موضوع نشانگر دست‏هاي پشت پرده است كه نمي‏گذاشتند قضيه پيگيري شود.

** كنسولگري ايران، نخستين ماموريت طالبان

وي اظهارداشت: يكي از مسئولان طالبان در گفت‏وگو با من در همان زمان فاش كرد كه همزمان با رسيدن آنان به مزارشريف فردي را دستگير كردند تا آنان را تا ساختمان كنسولگري و ديپلمات‏هاي ايراني راهنمايي كند.

مژده افزود: اين فرد كه در ميان طالبان فعاليت مي كرد، خود اعتراف كرد، طالبان كه در مزارشريف رفته بودند موقعيت كنسولگري جمهوري اسلامي ايران را نمي شناختند اما شخص بازداشت شده، طالبان را تا كنسولگري راهنمايي كرده بود.

وي تاكيد كرد: طالبان از اين جنايت خود هيچ نفعي نبردند، رابطه طالبان با جمهوري اسلامي ايران با انجام اين عمل به تيرگي گرائيد در حالي‏ كه همين طالبان مي گفتند كه نياز دارند با همسايه‏هاي خود رابطه حسنه داشته باشند.

مژده اظهارداشت: در آن ‏زمان حتي بحث جنگ بين دو كشور نيز گمانه زني مي شد و به نظر مي رسيد طالبان به زعم خود مي خواسته اند دامي براي ايراني‏ها در افغانستان گذاشته باشند تا شايد با كشتن ديپلمات‏ها، ايراني‏ها دست به عمليات در افغانستان بزنند.

وي ادامه داد: درصورت عمليات نظامي ايران در افغانستان طبيعي بود كه طالبان خط دفاعي نداشتند و ايراني‏ها مي‏توانستند قسمتي از خاك افغانستان را اشغال كنند و با اين كار ايران، البته كشورهاي عربي در رابطه با طالبان تجديد نظر مي‏كردند.

كارشناس افغان گفت: طالبان گمان داشتند دامي براي ايران پهن كرده اند و مي‏خواستند بعدها به آن شكلي مذهبي نيز بدهند.

** درايت ايرانيان

مژده تاكيد كرد: اما اين نقشه طالبان با سياست و درايت درست ايراني‏ها خنثي شد و براي كشورهاي پشت پرده چنين سياستي حيرت كننده بود.

وي اين اقدام طالبان عليه ايراني‏ها را يك نقشه از پيش طراحي شده خواند و اظهارداشت: در آن ‏زمان گروهي از پاكستان به افغانستان آمده بودند و من در صحبت با يكي از آنان از احتمال جنگ ميان ايران و افغانستان به وي خبر دادم و نظرش را در اين مورد جويا شدم.

مژده افزود: وي لبخندي زد و گفت كه' اگر جنگ صورت گيرد به ضرر افغان‏ها و طالبان نيست'.
وي تاكيد كرد: من اين حرف را تعجب‏آور خواندم كه چطور مي شود ميان دو كشور جنگ شود اما به ضرر افغان‏ها نباشد؛ در حالي كه طالبان قدرت نظامي هم نداشتند تا در برابر نيروهاي ايراني مقاومت كنند.

** انفجار قندهار نيز كارخودشان بود

اين كارشناس افغان در ادامه انفجار شهر قندهار كه در نزديكي خانه 'ملا عمر' سركرده طالبان رخ داد را نيز از اين دست برنامه‏هاي از پيش طراحي شده عليه ايران خواند و گفت:' در اين انفجار دو برادر و يك همسر ملاعمر جان باختند و بعدها همان حلقه هاي پاكستاني اسنادي را در اختيار طالبان گذاشتند كه اين كار توسط ايراني‏ها انجام شده است'.

وي افزود: اين انفجار چند ماه پس از تصرف مزارشريف رخ داد.

مژده تاكيد كرد: اين تلاش‏ها از سوي برخي منابع پاكستاني مستقر در طالبان صورت مي‏گرفت تا رابطه طالبان فقط و فقط با پاكستان باشد و كشور‏هاي ديگر در اين روند شريك نباشند.

** طالبان عمدا از خواست ايران سر باز زدند

مژده در پاسخ به اقدامات طالبان درباره واقعه مزارشريف گفت: ايران‏ از طالبان خواست تا عاملان اين حادثه را بازداشت كنند اما طالبان اين خواسته را يك نوع فشار بر خود تلقي كردند و از پذيرفتن آن سر باز زدند.

** تحقيقات خصوصي طالبان

وي تصريح كرد: براساس گزارش هاي موجود، طالبان بصورت خصوصي تحقيقاتي را درزمينه واقعه مزارشريف انجام دادند و دريافتند كه برخي جريان هاي پاكستاني با دخالت و ورود به گروه ملادوست محمد دست به اين كار زده بودند.

مژده خاطر نشان كرد: شخص ملادوست محمد نيز در جنگ مزارشريف با تعدادي از افراد خود كشته شد و قضيه تا امروز پوشيده ماند و كسي ندانست كه بعد از آن چه گذشت.

به گزارش ايرنا درحالي 13سال از جنايت دردناك شهادت ديپلمات ها و خبرنگار ايرنا در مزارشريف مي گذرد كه عاملان اين واقعه مجازات نشده اند.

در حمله طالبان ' ناصر ريگي'، ' محمد ناصر ناصري'،' نورالله نوروزي'،' رشيد پارياو فلاح' ،'مجيد نوري نياركي' ،'كريم حيدريان'،' محمد علي قياسي' و ' حيدرعلي باقري' از ديپلمات ها و' محمود صارمي' مسئول دفتر خبرگزاري جمهوري اسلامي ايران در مزارشريف مظلومانه به شهادت رسيدند.
+ نوشته شده توسط غلام نبی براهویی در پنجشنبه بیستم مرداد ۱۳۹۰ و ساعت 0:56 |
تهران - پريروز : روزهاست كه جنگ در افغانستان شدت يافته است. من به عنوان خبرنگار ايرنا در شرق آسياي مركزي ازجمله ماموريت دارم كه اخبار تحولات افغانستان در شمال اين كشور را پوشش دهم .
 
خبرنگار ما در مزار شريف 'محمود صارمي ' چند روزي است كه براي درمان بيماري اش به ايران رفته است و ايرنا در افغانستان عملا خبرنگاري ندارد.
محمود برخي اوقات ازاينكه من خبرهاي افغانستان را مي دهم شاكي است . او هم مي داند كه اغلب رهبران گروههاي مخالف طالبان در آسياي مركزي يعني حوزه ماموريتي من به سر مي برند. 'احمد شاه مسعود ' روزهايي كه در بيرون از افغانستان به سر مي برد در تاجيكستان است و گاه به قزاقستان هم مي آيد . 'برهان الدين رباني ' رييس دولت افغانستان چند روز پيش براي ملاقاتي با مقامات قزاقستان و منطقه به آلماتي آمد . من هم از مستقبلين او بودم . دو سالي است كه اخبار منطقه را از طريق راديو مشهد براي سرويس دري و تاجيكي آن نيز مي خوانم كه به نام ايرنا در منطقه پخش مي شود.
جمعه شب - 16 مرداد 1377- تا دير وقت مشغول دريافت و ارسال اخبار تحولات نظامي افغانستان بودم . طالبان آنقدر سريع در حال پيشروي هستند كه در باور ها نمي گنجد . كسي انگار در برابر آنها مقاومت نمي كند. طالبان جنگ رواني شديدي در منطقه به راه انداخته اند . سالهاي طولاني است كه در افغانستان جنگ است مردم واقعا از جنگ خسته شده اند و بنظر مي رسد كه از هر كس كه بتواند آرامشي حتي اندك به آنها و زندگي شان بدهد ، استقبال مي كنند.
شنبه 17 مرداد 1377 - از صبح بي بي سي خبرهاي نااميد كننده بسياري از افغانستان مي دهد . آخرين خبرها اين است كه طالبان وارد حومه مزار شريف شده و جنگ در برخي نقاط به داخل شهر نيز كشيده شده است . تلفات بالاست . در اين سالها دوستان بسياري در داخل مزار شريف پيدا كرده ام كه تلفن همراه آنها از طريق ازبكستان پشتيباني مي شود كه يكي از كشورهايي است كه من آنرا پوشش خبري مي دهم. ازبكستان مرز قابل توجهي و در عين حال بسيار مهمي از نظر استراتژيك با افغانستان دارد به نام 'ترمذ' . 'محسن پاك آيين ' سفير جمهوري اسلامي ايران در ازبكستان درروزهاي اخير گفت و گوهاي بسياري با مقامات ازبك داشته تا اين مرز را به روي كاميونهاي ايراني كه آن سوي مرز در داخل خاك افغانستان گير افتاده اند ، بازكنند. حداقل 32 كاميون ايراني تا اين لحظه صبح براي ورود به خاك ازبكستان كنار گذرگاه مرزي و نزديكي پل حيرتان تجمع كرده اند.
تلويزيونهاي بين المللي گزارشهايي مستقيمي از مزار شريف پخش مي كنند كه شهر را غرق در دود و آتش نشان مي دهد. مقاومت و مقابله شديدي دربرخي خيابانهاي شهر ميان مدافعان و مهاجمان جريان دارد.
خبر كوتاهي از محمود صارمي روي خروجي ايرنا قرار مي گيرد . ' طالبان وارد شهر مزار شريف شدند ' . از مبدا مزار شريف دقايق بسياري مي گذرد ،‌خبر ديگري از محمود نمي رسد . محمود چند روزي مي شود كه به مزار برگشته است . در تهران عمل جراحي روي او شده است و بايددوران نقاهت را طي مي كرد كه ظاهرا به او گفته اند بايد زودتر به محل ماموريت خود باز گردد . 'ماشاالله كدخدايي ' خبرنگار ديگر ايرنا هم در مزار شريف است ، از او اصلا خبري ندارم . شديدا دل نگران همكاران هستم . در گزارشهايي كه در روزهاي اخير به تهران فرستادم بارها پيشنهاد كرده ام همكاران را از مزار شريف خارج كنند. سقوط شهر كاملا قابل پيش بيني است . شبرغان سقوط كرده ، طالبان در همه ي راههاي منتهي به مزار مستقر شده اند . گروههاي مجاهد ! افغاني يكي پس از ديگري تسليم مي شوند . بهتر است بگويم كه مقاومت ! را با كيسه اي پول !! عوض مي كنند . انگيزه مقاومت خيلي پايين آمده است .
با ژنرال ريگستاني (‌ از ياران احمد شاه مسعود – اولين دادستان نظامي افغانستان بعد از سقوط طالبان – هم او بود كه بعد از رفتن من به كابل در سال 1380 براي پوشش خبري جنگي كه به سرنگوني طالبان انجاميد ، به ما اجازه داد تا اولين فيلم خبري را از اعضاي بازداشت شده طالبان و القاعده در زندان تهيه كنيم كه به نام ايرنا در سرتاسر جهان پخش شد ) تماس مي گيرم . خبرها به هيچ روي اميدوار كننده نيست . پيش بيني همه سقوط شهر است . مدافعان استراتژي مشخصي ندارند . در بسياري از خطوط فرماندهان زودتر از نيروهايشان يا تسليم شده اند و يا فرار را ترجيح داده اند.
زمان با كندي وسختي بسيار مي گذرد. از صبح بارها با آقاي پاك آيين سفير جمهوري اسلامي ايران در ازبكستان درباره تحولات افغانستان صحبت كرده ام . از آخرين اقداماتي كه براي خروج ديپلماتها و خبرنگار ايرنا و ديگر ايراني ها از مزارشريف صورت داده گزارشهايي داد. ظاهرا آقاي 'ناصر ريگي ' سرپرست كنسولگري جمهوري اسلامي ايران در مزار شريف مخالف خروج حداقل خودش از مزار است او به آقاي پاك آيين گفته است كه ما بايد اينجا بمانيم چون اگر سركنسولگري تعطيل شود ، مردم مي‌ترسند و از مقاومت دست مي‌كشندا .
ساعت حدودا 13 و 30 دقيقه به وقت محلي 12به وقت تهران است . تلفن زنگ مي زند. گوشي را برمي دارم . آقاي پاك آيين پشت خط است . از من درباره آخرين خبرهاي افغانستان مي پرسد . دارم مي گويم كه درگيري در مزار شدت گرفته و شهر دارد سقوط مي كند كه مي گويد : بنويس شهر سقوط كرد . كنسولگري ايران اشغال شد و طالبان ديپلماتها و خبرنگار ايرنا را نيز شهيد كردند. فرماندهي مهاجمين را ملاي طالبان '‌دوست محمد ' بر عهده دارد .
باورم نمي شود. اگر صداي آقاي پاك آيين را كاملا نمي شناختم شايد در اين گفته هم ترديد مي كردم . خودم را به سختي كنترل مي كنم و از او مي پرسم : راست مي گوييد؟
مي گويد : بله . دقيقه اي پيش با مزار صحبت مي كردم و از آقاي 'نوروزي ' از ديپلماتهاي ايراني خواستم تا سريعا محل را ترك كنند . او خبر ورود طالبان به كنسولگري را داد. صداي تيراندازي هم مي آمد . منابع سفارت هم تاييد كردند.
بلافاصله با منابع خودم در مزار تماس مي گيرم . آنها هم خبر را تاييد مي كنند. ساعتي بعد خبر مي رسد كه طالبان اجساد شهدا را از طبقه زيرين ساختمان كنسولگري خارج و به مدرسه ' سلطان راضيه ' كه يك مدرسه دخترانه و محل فرماندهي طالبان است ، مي برند و در حياط آنجا دفن مي كنند.
در اين فاصله خبرهاي دريافتي را به تهران مخابره مي كنم . بعد از خبر شهادت ديپلماتها و خبرنگار ايرنا به فاصله دقيقه اي اسامي تمامي شهدا و مشخصات گذرنامه اي آنها را از آقاي پاك آيين مي گيرم و به تهران مخابره مي كنم. در تهران خط خبري ظاهرا اين است كه همچنان بگويند كه طالبان را مسئول سلامت و حفظ جان ديپلماتهاي ايراني مي دانند. ساعتهاست كه آنها ديگر بين ما نيستند و آسماني شده اند.
در اين فاصله دو پيام هم از تهران گرفته ام ولي فرصت خواندن آنها را ندارم . در لحظه اي به آنها چشم مي اندازم . پيام هابا امضاي '‌صادق '‌معاون خبري ايرناست . هر دو تشويق با درج در پرونده پرسنلي در يك روز دو تشويقي دارم . شبكه خبري اي كه در طول اين سالها براي كار روي افغانستان ساختم امروز به خوبي جواب داد . خبرنگاران افتخاري من در داخل افغانستان همچنان خبرهاي تكميلي را مي دهند. حالا وقت نوشتن ' جزييات حمله طالبان به كنسولگري ايران در مزار شريف '‌است و...
* ديروز :‌ سالها بعد در هجوم آمريكا به افغانستان و سقوط طالبان براي پوشش خبري اين جنگ به افغانستان و كابل مي روم . يكي از سران طالبان كه حالا عابد ! شده است ، ملا خاكسار 42 ساله پشتون تبار ، وزير اطلاعات و امنيت ' استخبارات ' طالبان ، و مدتي معاون وزير كشور آن است . او خيلي سعي دارد كه خود را طرفدار احمد شاه مسعود نشان دهد و ادعاهايي دارد و فكر مي كنم اينطور دوست دارد برداشت كنم كه نفوذي جبهه شمال در ميان تشكيلات طالبان بوده است !
در مصاحبه مفصلي با او كه درروز 28 آذر 1380 و عنوان '‌ كابل ،‌بن لادن و ملاعمر از نگاه تنها ملاي باقيمانده از دوران طالبان ' در دو قسمت توسط خبرگزاري جمهوري اسلامي 'ايرنا' توزيع جهاني شد ، بخش هايي هم به گفت و گويي چالشي با او درمورد واقعه مزار شريف اختصاص يافت .
متن آن بخش از گفت و گو را در اينجا بازخواني مي كنيم :
....
- پاسخ هاي شما من را قانع نمي كند، پاسخ ها كلي است !
* شما حق داريد باور نكنيد ؛‌اما در تشكيلات طالبان اينطور بود كه هر كس تنها در حوزه اي كه مسئوليت داشت فعال بود و از ديگرامور بي اطلاع . من درحقيقت مسول امنيتي كابل بودم .
- آيا از همفكران و همكاران خود مثلا نشنيديد كه ديپلماتهاو خبرنگار خبرگزاري جمهوري اسلامي در كابل را جه كسي و يا كساني به شهادت رساندند ؟
* روزي كه آنها كشته شدند ، مزار شريف سقوط كرده بود و اوضاع بشدت در اين شهر به هم ريخته بود. چند تن از افراد طالبان فرماندهي نيروها را به عهده داشتند كه افراد هر يك از آنها ممكن است اين كار را كرده باشند و شايد هم در آن وضعيت به هم ريخته افرادي خواسته باشند براي اهدافي اين كار را كرده باشند.
- به همين سادگي ؟
* موضوع را ما با هياتي از ايران هم بررسي كرديم و اعلام كرديم كه آماده همكاري براي شناسايي عاملين اين حادثه هستيم .
- در يك تماس تلفني كه خود من در آن زمان از محل ماموريتم در آسياي مركزي با كنسولگري ايران در مزار شريف داشتم ، افراد شما كه خود را ' طالب ' معرفي مي كردند ،‌گفتند كه محل را اشغال كرده اند!
سكوت و بعد ...
* اين هم موضوعي است كه قابل بررسي است اگر نواري از آن صحبت باشد شايد بشود ردي از آن افراد پيدا كرد اگر چه صدا در تلفن تغيير مي كند.
- مشهور است كه طالبان داراي تشكيلات منسجمي بودند و در بين آنها موضوع وحدت فرماندهي و اطاعت از آن قوي بود ، به چه دليل شما مي گوييد كه نمي دانم چه كسي عامل شهادت ديپلماتها و خبرنگار ايراني است ؟
سكوت ملا ...
- اين مصاحبه و پاسخ هاي شما به هيچ روي من را قانع نكرد . من هنوز حتي نمي توانم باور كنم آنطور كه شما گفتيد طالبان آدم هاي ساده انگاري بودند كه روي سادگي اين چنين با اسلام و حيثيت آن بازي كردند .
و...
* امروز – يك ماه پيش فرصتي بود تا از جانب يك نهاد فرهنگي مزار شريف را ببينم . شهر به سرعت تغيير چهره داده است . نمادهاي مصرف و مصرف زدگي خيلي سريع در حال گسترش است . مزار آهسته ، آهسته اما خيلي عميق دارد هويت فرهنگي خود را به پاي فرهنگ وارداتي از غرب مي ريزد . كسي در كوچه هاي آن ' ملا محمد جان ' نمي خواند . فيلم هاي هاليودي و باليودي و موسيقي هاي رو زميني و زير زميني همه جا ديده مي شود و به گوش مي رسد.
در يكي از اين روزها به ديدن ساختمان سابق كنسولگري جمهوري اسلامي ايران در مزار شريف و مشهد ديپلماتها و خبرنگار ايرنا مي روم . ساختمان را به دولت افغانستان فروخته اند و حالا وزارت حقوق بشر افغانستان در آن مستقر است . طبيعي است كه به عنوان يك محل در اختيار دولت افغانستان نامي و يادي از آن شهدا در اين ساختمان نباشد . ازخودم مي پرسم خوب مي شد كه حداقل يك تابلو با شرحي كوتاه از ماجرا روي ديوار بيروني آن نصب مي شد تا لااقل عابران بدانند كه در اين مكان چه اتفاقي افتاده است .
در ساختمان كنسولگري هم نشاني و عكسي از شهدا نمي بينم . به همراهم پيشنهاد مي كنم پيگيري كند تا شايد نام خياباني – ميداني و يا مكاني شاخص به نام اين شهدا نام گذاري شود. پيشنهاد مي كنم كه وزارت امور خارجه هم پيگيري كند شايد بشود بناي يادبوي و يا نمادي به ياد آن شهدا در مزار شريف بنا كرد.
* نقل از وبلاگ ' من ،خبر،خاطره http://pishdar2.blogfa.com'
+ نوشته شده توسط غلام نبی براهویی در دوشنبه هفدهم مرداد ۱۳۹۰ و ساعت 14:40 |
صد البته ما به عزت نفس همکاران خود ایمان و اعتقاد داریم و بر این باوریم که اگر امشب چنین کنند، برخی از این جماعت از سر صداقت و دوستی و رفاقت و بعضا رودربایستی است، وگر نه اگر خبرنگاری واقعا خبرنگار باشد، هرگز مجیزگوی نخواهد شد، چرا که به قول زنده یاد مهدی اسدالهی، نویسنده بزرگ و متبحر کیهان ورزشی، همواره ما این ور جوی هستیم و آنها آن ور جوی.
سرویس ورزشی «تابناک» ـ روزی که در آن و در مزار شریف، کج اندیشان و کج فهمانی که قلم راستین را برنمی تابند (طالبان)، قلم خبرنگاری را شکستند و خفاش وار در دیار غربت محمود صارمی را به شهادت رساندند؛ به همین مناسبت است که امروز و چنین روزی را روز «خبرنگار» نام نهادند.

بنابراین، چنین روزی غنیمتی است و باید آن را قدر دانست و خود نیز آن را ارج نهیم، چه اینکه شاید برخی برنتابند که قلم های راستین در ورزش برای اعتلای آن روی کاغذ بلغزد.

متأسفانه و از آنجا که ما خودمان قدر و منزلت و جایگاه خود را نمی دانیم، بعضا از ما پله های ترقی می سازند تا این روز میمون و مبارک به نام خبرنگار و به کام دیگران باشد.

می گویید، چرا در روز خبرنگار از خودمان گلایه می کنیم؟
ـ به این دلیل که برخی شنیده ها، دلمان را به درد می آورد و نمی توانیم سکوت کنیم.

اما در این باره شنیده ایم که همین امشب، قرار است با حضور وزیر جدید ورزش و جوانان از خبرنگاران ورزشی تجلیل شود، ولی خبر می رسد شاید این مراسم برای عزیز جلوه دادن عده ای است که می خواهند به هر بهایی در پست و سمت خود بمانند و از قضا، چند نفری را مأمور کرده اند تا دور میز جناب وزیر جمع شوند و از این جنابان تعریف و تمجید کنند و بگویند که اگر اینها نبودند، ورزش هم نبود، روزنامه و خبرنگار هم نبود و اصلا هیچ اثری از خبر و خبرنگار نبود!

بگویند که تا پیش از این، همه دشمن ورزش بوده اند و این جنابان که آمدند، همه دشمنان را تبدیل به دوستان صمیمی کردند و نیز بگویند جناب وزیر، اگر دست به ترکیب این گروه و این جنابان بزنید، آسمان به زمین می آید و چه و چه و چه... .

صد البته ما به عزت نفس همکاران خود ایمان و اعتقاد داریم و بر این باوریم که اگر امشب چنین کنند، برخی از این جماعت از سر صداقت و دوستی و رفاقت و بعضا رودربایستی است، وگرنه اگر خبرنگاری واقعا خبرنگار باشد، هرگز مجیزگوی نخواهد شد، چرا که به قول زنده یاد مهدی اسداللهی، نویسنده بزرگ و متبحر کیهان ورزشی، همواره ما این ور جوی هستیم و آنها آن ور جوی.

امیدواریم جناب وزیر و دوستان محترم بدانند که امشب را برای تجلیل از آنها قرار نداده اند که به نام آنها و به کام دوستانی است که بدجوری مدیریت در یک بخش سازمان ورزش، زیر زبان آنها مزه کرده که حاضرند هر کاری کنند. آیا محمد عباسی که می گویند، مدیری با هوش و بسیار توانمند است، متوجه این فعل و انفعالات خواهد شد؟!
+ نوشته شده توسط غلام نبی براهویی در دوشنبه هفدهم مرداد ۱۳۹۰ و ساعت 14:34 |
روزنامه جمهوری اسلامی نوشت:

مراسم روز خبرنگار در سمنان كه با حضور استاندار، معاون مطبوعاتي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي و نماينده مردم سمنان در مجلس شوراي اسلامي برگزار شد، با اعتراض تعدادي از خبرنگاران همراه شد.

خبرنگاران معترض با اعتراض به عملكرد خانه مطبوعات استان سمنان، اظهار مي‌داشتند سهميه حج اختصاص يافته به خبرنگاران استان سمنان از سوي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، با اقدام خانه مطبوعات استان، فقط به اعضاي اين خانه اختصاص يافته است.

خبرنگاران معترض، عدم اختصاص فرصت لازم براي بيان مشكلات اين قشر را از ديگر دلايل اعتراض خود دانسته و اظهار مي‌داشتند: خبرنگاران در تمام سال سخنان مسئولين را مي‌شنوند و حق اين است كه در چنين مراسمي، مسئولين پاي صحبت و درد دل خبرنگاران بنشينند تا با مشكلات آنها آشنا شود.
+ نوشته شده توسط غلام نبی براهویی در دوشنبه هفدهم مرداد ۱۳۹۰ و ساعت 14:32 |
رییس خانه مطبوعات استان سیستان وبلوچستان و مدير مسوول روزنامه زاهدان مدعي شد: نگاه مسوولان سيستان و بلوچستان به مطبوعات محلي چندان مثبت نيست و غيرحرفه اي بودن برخي نشريات و مشكلات مالي آنها و پرداخت حق الزحمه هاي كلان دستگاههاي اين خطه بابت انتشار اخبار به مطبوعات پايتخت گواه همين موضوع است.
 

'دکترمحمد تقي رخشاني' روز شنبه در آستانه 17 مرداد روز خبرنگار به ايرنا اظهار داشت: مطبوعات در همه جهان به عنوان ركن چهارم دموكراسي و در واقع چشم و زبان ملتها شناخته مي شوند.
وي بيان كرد: وضعيت مطبوعات سيستان و بلوچستان متاثر فضاي كشور مطلوب نيست و هر قدر امكان فعاليت اهالي خبر راحت باشد، تاثيرگذاري مطبوعات هم بيشتر است.
او اظهار داشت: به دلايل مختلف از جمله علل فني، مطبوعات سيستان و بلوچستان با كمتر از 20 درصد توان خود فعاليت مي كنند از اين رو تاثيرگذاري آنها در مسايل مختلف منطقه به همين ميزان كم است.
وي در ارزيابي خود از چگونگي تعامل مسوولان با مطبوعات سيستان و بلوچستان گفت: مديران متفاوت هستند، برخي تعامل بسيار مثبتي با مطبوعات دارند و عده اي نيز مطبوعات را مزاحم تلقي مي كنند در نتيجه نه تنها با خبرنگاران تعامل ندارند بلكه حتي به سوالات عمومي و خواسته هاي مردم هم پاسخ نمي دهند.
مدير مسوول روزنامه زاهدان گفت: اين دسته از مديران به انتقادات مطبوعات بي توجهند و هيچ گونه ارتباطي با خبرنگاران ندارند.
رخشاني بيان كرد: ايفاي رسالت واقعي و مفيد بودن مطبوعات تابع يك اصل اساسي است به اين معنا كه وقتي شرايط براي فعاليت رسانه فراهم نباشد امكان تاثيرگذاري محدود مي شود.
وي با ذكر مثالي اظهار داشت: اگر مطبوعات در انتقال مشكلات اداري نقش داشته باشند مي توانند حداقل برخي از كاستي ها مانند كم كاري، بي اعتنايي به ارباب رجوع و حتي دريافت رشوه را كاهش دهند.
وي گفت: نخستين علت ضعف نشريات سيستان و بلوچستان به حرفه اي نبودن مطبوعات كه مشكل اساسي اين بخش است برمي گردد زيرا خبرنگاران آموزش هاي لازم را براي اين حرفه فرا نگرفته اند.
او با بيان اينكه علت دوم ضعف مطبوعات سيستان و بلوچستان مثبت نبودن نگاه مسوولان استان به نشريات محلي است، افزود: البته در اين زمينه تا حدودي حق با مسوولان است زيرا گاها مطبوعات به دليل مشكلات مالي نمي توانند به موقع انتشار يابند يا صفحاتشان با رپرتاژ تكميل مي شود .
وي ادامه دارد: از ديگر سو مديران دستگاههاي اجرايي سيستان و بلوچستان بعضا هزينه هايي در بخش مطبوعات متقبل مي شوند كه هيچ نفعي به حال نشريات محلي ندارد.
او با ذكر مثالي در اين باره گفت: فلان اداره مجموعه اي از خبرنگاران پايتخت را به استان دعوت و مكان هاي مورد نظر خود را به آنان نشان مي دهد و در نهايت مطالب سفارشي چاپ مي شود.
وي بيان كرد: انتشار اخبار يك دستگاه اجرايي در مطبوعات كشوري هزينه بالايي دارد اما مديران استاني حاضر نيستند اين هزينه ها را به مطبوعات محلي اختصاص دهند تا توانايي لازم را براي كمك به توسعه پيدا كنند.
او افزود: در سفر اخير مسوولان سازمان ملل به سيستان و بلوچستان از نشريات محلي براي پوشش خبري دعوت نشد در حالي كه مطبوعات كشوري همگي حضور داشتند.
وي تاكيد كرد: اعتقاد داريم مسوولان از اينكه مطبوعات محلي در اين جلسات حضور داشته باشند مي ترسند زيرا مطالب استان را مي فهمند و اجازه نمي دهند مديران مطابق ميلشان گزارش ارائه دهند.
او ادامه داد: برخي مديران به جاي اينكه خبر بدهند نظر مي دهند و در اخبار خود به سراغ مباحث كلي و فراتر از حيطه خبري مي روند كه براي مطبوعات محلي جاذبه ندارد.
وي تاكيد كرد: در روزنامه زاهدان اخبار اعم از مثبت يا منفي به طور كامل درج مي شود و با وجود اينكه ظرفيت توليد خبر سيستان و بلوچستان بيشتر از دو صفحه براي يك روزنامه محلي نيست، همه اخبار روز منتشر مي شود.
او افزود: مطبوعات محلي منافع سيستان و بلوچستان را تشخيص مي دهند مثلا در روزنامه زاهدان برخي حوادث را كه حتي براي خواننده جاذبه دارد منتشر نمي كنيم زيرا استان ما به اندازه كافي در مظان اتهام ناامني است و نبايد به مسايل كوچك دامن زده شود.
وي اظهار داشت: بهتر است مسوولان نواقص و مشكلات را منعكس كنند و گفته هايشان با يكديگر تناقص نداشته باشد.
او گفت: بايد برخي عملكردها را به چالش كشيد و رسانه نمي تواند نسبت به آلودگي و قطعي آب در فلان شهر بي تفاوت باشد.
او بيان كرد: در استاني زندگي مي كنيم كه مشكلاتش زياد است و مردم از مسوولان انتظار برنامه ريزي و حل مشكلات را دارند.
رييس خانه مطبوعات سيستان و بلوچستان درباره مشكلات صنفي خبرنگاران گفت: مشكلات مطبوعات محلي بسيار زياد است كه بخشي از آن به خودشان برمي گردد زيرا حرفه اي نيستند و آموزش هاي لازم را فرا نگرفته اند.
دکتررخشاني افزود: بخش ديگر مشكلات به مسايل رفاهي خبرنگاران برمي گردد و مشكل حقوق، بيمه ، مسكن، اياب و ذهاب دارد و با اين دغدغه ها توقع كار حرفه اي بيجاست.
او بيان كرد: مسووليت اداره كل فرهنگ و ارشاد سيستان و بلوچستان درباره مطبوعات فقط به برگزاري يك روز تحت عنوان روز خبرنگار و دادن چند هديه به تعداد معدود خلاصه مي شود.

 وي گفت: در منطقه اي مانند سيستان و بلوچستان كه مطبوعات بايد متكفل مسووليت هاي بسيار زياد نهادها و ادارات مختلف باشند، توجه اداره ارشاد بايد بيشتر از اين باشد

+ نوشته شده توسط غلام نبی براهویی در یکشنبه شانزدهم مرداد ۱۳۹۰ و ساعت 19:3 |
وي با بيان اينكه هديه در نظر گرفته شده از سوي رئيس‌جمهور براي مراسم روز خبرنگار امسال "متفاوت‌تر " از هديه سال گذشته است،‌ خاطرنشان كرد: اين مراسم با حضور رئيس‌جمهور روز سه‌شنبه هجدهم مرداد ساعت 10:30 برگزار مي‌شود.
مدير‌كل مطبوعات و خبرگزاري‌هاي داخلي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي از "هديه متفاوت رئيس‌جمهور " به مناسبت روز خبرنگار امسال براي خبرنگاران كشور خبر داد.

پدرام پاك‌آيين در گفت‌وگو با خبرنگار جامعه فارس درباره مراسمي كه روز سه‌شنبه با حضور رئيس‌جمهور به مناسبت روز خبرنگار برگزار مي‌شود و هديه ويژه‌اي كه احمدي‌نژاد براي خبرنگاران درنظر گرفته است، اظهار داشت: اداره‌كل مطبوعات داخلي با تمامي مديران عامل و مديران ‌مسئول خبرگزاري‌ها و روزنامه‌ها مكاتبه داشته است كه از اين طريق اسامي خبرنگاراني كه در مراسم اين روز حضور خواهند داشت را دريافت كند تا از اين خبرنگاران به عنوان نمايندگان جامعه رسانه‌اي و خبري كشور دعوت ‌‌شود.

وي با بيان اينكه هديه در نظر گرفته شده از سوي رئيس‌جمهور براي مراسم روز خبرنگار امسال "متفاوت‌تر " از هديه سال گذشته است،‌ خاطرنشان كرد: اين مراسم با حضور رئيس‌جمهور روز سه‌شنبه هجدهم مرداد ساعت 10:30 برگزار مي‌شود.

مديركل مطبوعات و خبرگزاري‌هاي داخلي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در ادامه يادآور شد: همچنين طي مراسمي از سوي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي براي تجليل از خبرنگاران زن در روز دوشنبه ساعت 10:30 با حضور وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در سالن سينمايي اين وزارتخانه از بانوان خبرنگار قدرداني مي‌شود.

پاك‌آيين با اشاره به رويكرد معاونت مطبوعاتي براي برگزاري اين مراسم تصريح كرد:‌ در طول 30 سال پس از انقلاب، تعداد خبرنگاران زن به لحاظ آماري رشد قابل توجهي يافته است چرا كه پيش از انقلاب حضور زنان در مطبوعات پررنگ نبود و فضاي رسانه‌اي كشور فضاي سالمي براي بانوان محسوب نمي‌شد.

وي افزود: اما پس از انقلاب شاهد رشد آماري و تدريجي خبرنگاران، گزارشگران و نويسندگان مطبوعاتي زن در رسانه‌هاي سطح كشور هستيم و طي اين ساليان، حضور بانوان و قلم‌فرسايي آنها در فضاي رسانه‌اي و مطبوعاتي كشور باعث سالم‌سازي حوزه اطلاع‌رساني شده و بانوان به‌ويژه در حوزه‌هايي مانند خانواده، روانشناسي، جامعه‌‌‌شناسي و كودك و نوجوان بيشترين ظرفيت را براي مخاطب‌سازي و اطلاع‌رساني داشته‌اند.

مديركل مطبوعات و خبرگزاري‌هاي داخلي با بيان اينكه حضور زنان خبرنگار به سلامت جامعه و رشد اخلاق در فضاي اجتماعي ياري مي‌رساند، گفت: نوع نگارش و قلم بانوان باعث تلطيف فضاي رسانه‌اي كشور شده و با برگزاري اين مراسم اميد به ادامه اين روند و تقويت حضور خبرنگاران زن در فضاي رسانه‌اي كشور را داريم.
+ نوشته شده توسط غلام نبی براهویی در یکشنبه شانزدهم مرداد ۱۳۹۰ و ساعت 1:8 |

17 مرداد روز خبرنگار فرصتی است تا ما خبرنگاران عملکرد یکساله خود را مرور کنیم ویک بار دیگر مشکلات خود را بازگو نمایم.

نقش خبرنگاران را در ارتقاي سطح فرهنگ جامعه و دست‌يابي به اهداف همه نظام‌هاي دنيا روشن است با توجه به اينكه عصر كنوني عصر انفجار اطلاعات است نقش خبرنگاران در صعود و سقوط ملت‌ها موثر است و اين قشر در تاييد و تكذيب يك حركت مي‌توانند اثري به مراتب بيش از ساير اقشار بگذارند.
 خداوند متعال حامي خبر است و در سوره نبا از خبري عظيم ياد مي‌كند و خبر و خبررساني در معارف ديني و كتاب آسماني ما مورد احترام است، بنابراين با وجود اين جايگاه خبرنگاران بايد نهايت سعي خود را براي حفظ صداقت در اين وظيفه خطير داشته باشند.

فقر امكانات و فقر قانون از مشكلات مربوط به اين قشر است تا جایی که اين موضوع سبب شده است وظايف حكومت به درستي در قبال اين قشر انجام نشود و اميدواريم با تعامل دو سويه  بین خبرنگاران ومسئولین بتوانيم مشكلات مربوط به اين حرفه مقدس را به حداقل برسند.

مشكلات در وادي رسانه‌هاي به ويژه در شهرستان‌ها بسيار زياد است و نيازمند بررسي دقيق دارند
   از مشكلات اين قشر در سیستان وبلوچستان  می توان به  عدم پيگيري مسائل مربوط به آنها ست كه از جمله آن مي‌توان به بيمه وحقوق مناسب ومسکن و همچنين از عدم همكاري برخي از مديران مسئول براي تكميل پرونده‌ها و سوابق كاري خبرنگاران  ومعرفی بعضی از افراد به عنوان خبرنگار که حتی یک بارهم در جلسه ای حضور نداشتند ومعرفی نکردن خبرنگاران واقعی برای دریافت کمک ها  واهدایایی که از سوی مسئولین به خبرنگاران هرساله  داده می شوند.

كارهاي فرهنگي و به ويژه كار در عرصه اطلاع‌رساني نيازمند همدلي و تعامل دو سويه است و بدون اين تعامل نه خبرنگاران و نه افراد حقيقي و حقوقي مقابل به اهداف خود دست نخواهند يافت اما در اين بين نبايد فراموش كرد كه يك‌دل بودن اين قشر با خودشان بسيار تاثيرگذار خواهد بود.
 همدلي اصحاب رسانه اثر بخشي بسياري در جامعه دارد كه اين اثربخشي مي‌تواند بسياري از مشكلات را تحت شعاع قرار داده و آن را برطرف كندبا توجه به  اينكه خبرنگاران  استان ماتاكنون مورد بي مهرهاي زيادي از سوي مسئولان و دفاتر مركزي نشريات خود قرار گرفته اند  اين افراد در درآمد زايي نشريات استاني سهمي بالاي 50 درصد دارند اما در موارد به امكانات جانبي نظير تسهيلات بانكي، هديه رياست جمهوري و سهام عدالت به راحتي كنار گذاشته مي‌شوند  وفقط نور چشمی ها  که نه گرما وسرما تابستان وزمستان را دربیرون از دفتر نشریات احساس کردند ونه نه حتی کوچکترین سختی در این را کشیده اند فقط تنها امتیازی که دارند از نزدیکان مدیران مسئول وسردبیران هستند اگر باور ندارید به لیست بیمه ها ولیست کمک های وهدایا مراجعه کنید اين مسئله نيازمند تذكر جدي و پيگيري شخص مدير كل  فرهنگ وارشاد اسلامی استان است. يكي از مشكلاتي كه در اين حرفه وجود دارد عدم فيلترهاي خاص براي افرادي است كه قصد حضور در آن را دارند و اين مسئله سبب شده است افراد مختلف با عدم دارابودن شرايط و تخصص و تجربه لازم به اين حرفه وارد شوند و عدم آگاهي انان ايجاد مشكلاتي را منجر خواهد شد كه قداست اين شغل را زير سئوال مي‌برد.در برخي موارد ديده مي‌شود مطبوعات به دست افرادي افتاده است كه نفوذ باندهاي قدرت و ثروت را نمايان مي‌كنند. اين دغدغه در حال حاضر بين مديران مسئول وجود ندارد كه خبرنگاراني كه در سال‌هاي گذشته در نشريه آنان فعاليت دارند نيازمند گواهي سابقه كاري آن نشريه هستند و اين افراد به جهت داشتن نشريه و صاحب امتيازي نمي‌توانند در حق اين خبرنگاران ظلم كنند. حوزه خبر يكي از حساس‌ترين و پرچالش‌ترين حوزه‌ها به شمار مي رود و به رغم تمامي سختي‌هاي نمايان اين حرفه سختي‌هاي فراواني دارد كه هنوز هم به آن پرداخته نشده است و مورد توجه قرار نگرفته است. بايد براي اين مشكلات چاره انديشي شود و تمام موارد به دور از حاشيه سازي و حاشيه پروري حل و فصل شود. يك خبرنگار بايد به جايگاه رفيع خود واقف باشد و در كنار اين وقوف نسبت به شناسايي آسيب‌هاي احتمالي حرفه خود با ديدي كامل اقدام كند. نبايد اجازه داد هر كسي با هر عنواني وارد اين عرصه شود و آن رامورد تهديد قرار دهد. به نظرم اگر نسبت به بي‌عدالتي، نامهرباني‌ها، تبعيض و برخي از افراد كه با اين كار سعي در مخدوش كردن چهره زيباي رسانه‌ها دارند با آنها به شدت برخورد شود ما شاهد رفع مشکلات خبرنگاران خواهیم بود برای حل این مشکلات ورفع تبیض ها نیاز است شوراي راهبردي مطبوعات در اداره كل ارشاد  تشکیل شود اين شورا  می تواند متشكل از نمايندگان خانه مطبوعات و جمعي از صاحبنظران و فعالان عرصه مطبوعات و خبرنگاران باشد كه در آن شورا با بحث و تبادل نظر به تصميمات اساسي در خصوص ساماندهي مطبوعات و خبرنگاران استان  پرداخت شود. در حوزه كاري ادارت فرهنگ و ارشاد اسلامي شهرستان‌ها نيز بايد مطالبات به حق خبرنگاران شهرستان خود را زير نظر داشته باشند. نقد منصفانه خبرنگاران و دفاع واقع بينانه از سوي مديران مي‌تواند به ايجاد فضايي پويا براي رسيدن به توسعه وآبادانی استان  كمك كننده باشد.

 در دوره‌اي كه به عصر ارتباطات و اطلاعات شهرت يافته، خبرنگاران و اصحاب رسانه‌ها عوامل اصلي و كارگزاران جريان اطلاع رساني هستند و به نوعي دايم در حال سنگرسازي هستند اما خود سنگري در اين عرصه ندارند. اقشار مختلف جامعه از خبرنگاران انتظارطرح موفقيت‌ها، مسائل گوناگون ومشكلات را دارند، اما اينكه چه افرادي بايد براي كاهش مشكلات قشر خبرنگار قدمي بردارند، معماي پيچيده‌اي است كه شايد هنوز جوابي براي آن پيدا نشده است.

  خبرنگاران زبان گوياي مردم و پل ارتباطي بين مردم و مسوولان هستند و حضور اين قشر در تمام عرصه‌ها نقش به سزايي در افزايش سطح اعتماد مردم به مسوولان دارد.  حقوق ناچيز، نداشتن بيمه، فقدان امنيت شغلي و اجتماعي، حجم بالاي كار و بي‌توجهي برخي از مسوولان نسبت به اين قشر را از مهمترين مشكلات خبرنگاران هستند  آگاهي دهي و بازتاب افكار عمومي را از مهمترين رسالت اجتماعي خبرنگاران  است اين مهم در گرو دسترسي آزادانه به اطلاعات محقق مي‌شود. بيان زيبايي‌ها، تواناييها، امكانات و كاستي‌هاي جامعه با نگاهي دقيق و عميق و بيان اين مهم‌ها با زبان قلم و تصويربه مسوولان و جامعه از ويژگيهاي كاري خبرنگاران است.

عدم تحقق وعده‌های مسئولان در پاسخگویی به نیاز خبرنگاران به عنوان قشر زحمتکش جامعه، چالش و مشکل اساسی برون‌سازمانی جامعه مطبوعات و اصحاب رسانه است. بسیاری از مسئولان در خصوص خبرنگاران وعده‌های مختلف به ویژه در ایام تجلیل از خبرنگاران به این قشر زحمتکش جامعه می‌دهند ولی پیگیری و یا اراده‌ای برای تحقق آن مشاهده نمی‌شود.عدم تحقق سخت و زیان‌آور بودن شغل خبرنگاری و نبود سازمان یا تشکلات منسجم با وجود گستردگی این حوزه و فعالان شاغل در این بخش را از جمله مشکلات برون سازمانی در عرصه رسانه است عدم آگاهی برخی از خبرنگاران از جایگاه سازمانی رسانه یا نشریه شاغل در آن و نیز عدم آموزش‌های ضمن خدمت برای خبرنگاران، پایین بودن میزان آگاهی خبرنگاران از قانون مطبوعات و عدم نظارت کافی بر فعالیت و ورود افراد به حوزه خبررسانی به عنوان خبرنگار را از جمله مشکلات درون سازمانی در خصوص جامعه مطبوعات و اصحاب رسانه  هستند که باید  به این موارد از سوی خبرنگاران ومسئولین  آنها توجه شود
 برای رهایی از این مشکلات باید ضمن ارزش‌گذاری به منزلت قلم که خداوند سبحان به آن سوگند یاد کرده، تکریم اصحاب خبرنگاران، ارائه خدمات متناسب با زحمات این قشر و حمایت جدی مسئولان از این افراد به عنوان راهکار اجرایی و عملی برای تحقق نیل به اهداف عالی برای ارتقای جایگاه خبرنگاران مد نظر قرار گیرد.
با رفع نواقص موجوددولت  می‌تواند با تدوین و تصویب قوانین جدید و متناسب با شرایط فعلی بسترهای لازم را برای تقویت، تشویق و حتی تنبیه فعالان این بخش متناسب با عملکرد آنها به‌وجود آورد.

همکاران محترم مان در هفته نامه صبح زاهدان طبق روال سالهای گذشته  سوالاتی فرستادند تا به به آنها جواب دهیم.

س-با توجه به این که مشکلات قشر خبرنگار واهالی رسانه  تقریبا مشخص هستند اگر شما مدیر کل ارشاد استان ،مدیر خانه مطبوعات ،مسئول انجمن صنفی خبرنگاران  وامثالهم بودید اولین اقدامی که می کردید چه بود وچگونه مشکلات را برطرف می کردید.

ج- بنده  غلام نبی براهویی  خبرنگار روزنامه زاهدان ودبیر اجرایی خانه مطبوعات استان ونایب رییس انجمن صنفی کارگری خبرنگاران استان اگر مدیر ارشاد بودم  برای رفع مشکلات خبرنگاران ابتدا با خود خبرنگاران جلسه ای می گذاشتم مشکلات آنها را از زبان خودشان شنیده وبعد با همفکری خود شان مشکلات آنها را برطرف می کردم علاوه بر  رفع مشکلات بیمه وحقوق ومسکن وبی مهری برخی از مسئولین نسبت به خبرنگاران  مشکل دیگری که اهالی مطبوعاتی را رنج می دهد پالایش اسامی خبرنگاران واقعی ار غیر واقعی  است متاسفانه بعضی از خبرنگاران به دلیل اینکه به افراد غیر خبرنگار در روز خبرنگار اهدایای داده می شود از گرفتن هدیه به دلیل اعلام نشدن اسم خبرنگاران واقعی محروم می شوند استان ما نزدیک به 40 تا 50 نفر خبرنگار واقعی دارد ولی بیش از 83 نفر هدیه می گیرند  البته لازم است یادآوری کنم ما از افزوده شدن خبرنگارانی که در این عرصه فعالیت کنند استقبال می کنیم ولی تحمل نمی کنیم افرادی که حتی در یک جلسه هم حضور نداشتند به نام خبرنگار هدیه بگیرند من اگر مدیر کل ارشاد بودم وعده های  داده شده قبل را در زمینه مسکن وبیمه راپیگیری می کردم وتا به نتیجه نرساندن آنها از هیچ کوششی دریغ نمی کردم

اگر مدیر خانه مطبوعات استان بودم  در اولین فرصت ابتدا کار پالایش اسامی افراد مطبوعاتی فعال در نشریات  را از افراد غیر فعال در نشریات را انجام می دادم دوم برای افزایش حقوق  وبیمه خبرنگاران با مدیران مسئول مطبوعات مذاکراتی انجام می دادم   واز آنها می خواستم در دادن بیمه محقوق خبرنگاران حداقل اندازه حقوق قانون کار کوتاهی نکنند ومصوبه ای در جلسه به تصویب هییت رییسه خانه مطبوعات می رساندم تا همه موظف به دادن حق وحقوق خبرنگاران واهالی مطبوعات باشند.

 بنده به عنوان نایب رییس انجمن صنفی کارگری خبرنگاران استان چه در گذشته که 4 دوره به عنوان هییت رییسه خانه مطبوعات استان بودم وچه در این دوره دوساله که به عنوان دبیر اجرایی خانه مطبوعات بدم همیشه دنبال حق وحقوق خبرنگاران واهالی مطبوعات بودم ولی متاسفانه چون در این دوره ها بیشترین افراد عضو هییت رییسه خانه مطبوعات استان مدیران نشریات بودند توفیقی حاصل نشده متاسفانه حتی  به جای 3نفر خبرنگار محلی  همواره سردبیران نشریات در هییت رییسه حضور داشتند که این خود ظلم بزرگی در حق خبرنگاران محلی است وبه عنوان خبرنگار کشوری هم متاسفانه سرپرست نشریات کشوری حضور داشتند از قدیم گفتند چاقو دسته خودش را نمی برد با وضعیت کسی هیچ وقت با تصویب مصوبه که به ضرر خودش باشد موافق نخواهد بود بنده تلاش خود را برای حل مشکلات همکارانم به عنوان نایب رییس انجمن برای پیگیری حق وحقوقشان خواهم کرد.زیباترین خاطره کاریم کرچه خاطرات زیادی دارم مربوط به گزارشی است که در مورد نصرت آباد نوشتم که مورد توجه استاندار قرار گرفت وی پس از دومین گزارش شخصا به نصرت آبادرفت ودستورات لازم را برای رفع مشکلات داد وبدترین خاطره ام انفجار مسجد جامع زاهدان بود  که بنده در خیابان شریعتی با خانواده ام برای خرید رفته بودم به محض شنیدن صدا انفجار خود را به مسجد رساندم با پیکردوستانم در آنجا روبرو شدم خاطرات زیادند ولی فرصت بیان همه آنها اکنون نیست

 

 

 

+ نوشته شده توسط غلام نبی براهویی در یکشنبه شانزدهم مرداد ۱۳۹۰ و ساعت 1:7 |
چابهار - شهردار چابهار گفت: 120 باب خانه هاي كپري از نوع حصيري و چوبي، اتاقك بلوكي و غيره ساخته شده در زمين هاي دولتي، باحضور دادستان و جمعي ازمسوولان محلي، در شهر بندري چابهار تخريب شد و زمين هاي تصرفي به بيت المال بازگشت.
 
'حميداله بليده' روز شنبه به خبرنگار ايرنا افزود: اين خانه هاي كپري درضلع شرقي زمينهاي شركت واحد اتوبوسراني به وسعت 9 هكتار، در يك كيلومتري شهر بندري چابهار قرارداشت.
وي اظهارداشت: تجمع شمار زيادي از كپرنشينان در محدوده يادشده موجب تعرض و دست درازي آنان به زمين هاي دولتي و ساخت و سازهاي غيرقانوني در زمينهاي بيت المال شده بود.
شهردار چابهار با ابراز ناخرسندي از اشاعه پديده كپرنشيني بخصوص طي سالهاي اخير در اين شهر بندري، گفت: براي جلوگيري از چنگ اندازي عده اي سودجو به حقوق بيت المال، بايد اقدامهاي لازم ازسوي مسوولان ذيربط انجام شود.
فرماندار چابهار نيز چندي پيش در نشستي خطاب به رييس مسكن و شهرسازي اين شهرستان گفت: مسوولان مربوطه بايد براي حفظ حقوق بيت المال بكوشند و اجازه ندهند اين دارايي ها توسط عده اي سودجو به يغما برود.
'ايرج حيدري' تصريح كرد: اگر مافياي زمين خواري پشت اين داستان وجود دارد، عوامل آن بايد به سرعت شناسايي و مجازات شوند.
وي گفت: به منظور جلوگيري از اقامت مجدد كپرنشينان در مناطقي كه خانه هاي كپري در آنجا تخريب شده است، مقرر شد؛ پايانه مسافربري شهر چابهار با همكاري شهرداري و بخش خصوصي تا ديماه امسال در همين مكان ساخته و راه اندازي شود
+ نوشته شده توسط غلام نبی براهویی در یکشنبه شانزدهم مرداد ۱۳۹۰ و ساعت 1:2 |
زاهدان - نماينده مردم ايرانشهر در مجلس شوراي اسلامي گفت: مهمترين وظيفه خبرنگاران فعال در سيستان و بلوچستان زدودن چهره منفي از استان و معرفي توانمندي ها و ظرفيت هاي آن است.
 
'محمدقيوم دهقاني' روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا فرارسيدن سالروز شهادت شهيد محمود صارمي خبرنگار ايرنا بدست طالبان در افغانستان و روز خبرنگار را گرامي داشت.
وي افزود: امروزه آگاهي مسوولان از مشكلات و تلاش آنان در زمينه رفع معضلات و چالش هاي موجود در جامعه نتيجه اقدامات مطلوب رسانه هاي مختلف ايران در زمينه اطلاع رساني است.
وي گفت: بنابر فرموده امام خميني(ره) مسوولان بايد هر آنچه كه انجام مي دهند از طريق رسانه ها و تريبون ها به مردم بگويند.
نماينده مردم ايرانشهر در مجلس شوراي اسلامي اظهار داشت: خبرنگاران در سراسر ايران اسلامي بويژه سيستان و بلوچستان وظيفه دارند نكات مثبت موجود در استان را آنچنان كه هست به صورت واقعي بدون هيچ گونه تحريف با اطلاع رساني صحيح در اختيار مردم كشور قرار دهند.
وي گفت: رسانه ها بايد بگونه اي عمل كنند كه اگر از هر كس در هر نقطه اي از ايران اسلامي در ارتباط با سيستان و بلوچستان نظر خواهي شود بلافاصله استاني ناامن به دليل شرارت و قاچاق مواد مخدر در اذهان تداعي نشود.
دهقاني افزود: رسانه ها بايد توجه داشته باشند كه رخ دادن حوادث، شرارت، ناامني، قاچاق، دزدي، قتل مختص به يك منطقه نيست و احتمال وقوع آن در تمام نقاط كشور و دنيا وجود دارد بر همين اساس نبايد چهره استان و منطقه خاصي تخريب شود.
وي بيان داشت: معرفي توانمندي هاي سيستان و بلوچستان در زمينه هاي كشاورزي، صنعت، معدن و بازرگاني توسط رسانه ها و مطبوعات نقش موثري در گرايش فعالان اقتصادي براي سرمايه گذاري در اين استان خواهد داشت.
نماينده مردم ايرانشهر در مجلس شوراي اسلامي خبرنگاري را از مشاغل سخت و زيان آور دانست و اظهار داشت: كار فعالان عرصه خبر در زمينه بيان واقعيت ها با نهايت دقت و در كمترين زمان ممكن، بسيار قابل تقدير است.
+ نوشته شده توسط غلام نبی براهویی در یکشنبه شانزدهم مرداد ۱۳۹۰ و ساعت 0:57 |
زاهدان - مديركل تبليغات اسلامي سيستان و بلوچستان گفت: رسالت خبرنگاران در امر هدايت و روشنگري جامعه‌ همانند رسالت انبيا، ائمه معصومين (ع) و عالمان ديني است.
 
به گزارش روز شنبه روابط عمومي اداره كل تبليغات اسلامي سيستان و بلوچستان حجت الاسلام'صفر قربانپور' با گراميداشت هفدهم مرداد ماه سالروز شهادت محمود صارمي خبرنگار ايرنا كه روز خبرنگار نام گرفته افزود:خبرنگاران مسووليت دشوار و خطيري در زمينه اطلاع رساني از تحولات فرهنگي، اجتماعي و سياسي برعهده دارند.
وي با مهم شمردن نقش خبرنگار و اهميت كار اطلاع رساني افزود: خبرنگاري يك شغل مقدس است و مي‌تواند در هدايتگري مردم بسيار موثر باشد.
مديركل تبليغات اسلامي سيستان و بلوچستان ادامه داد: در انجام رسالت اطلاع رساني، خبرنگار بايد صاحب نظر در امر نقد، تحليل و بررسي باشد تا بتواند اخبار درست را از كذب تشخيص دهد.
وي با بيان اينكه خبرنگار از چيره ‌شدن احساسات و عواطف خود در خبر خودداري مي‌كند، تصريح كرد: خبر بايد مستند باشد و خبرنگار مانند يك پژوهشگر، محققانه و با امعان نظر به اخبار بنگرد.
قربانپور گفت: خبرنگاران بايد با رعايت اخلاق حرفه اي در عرصه اطلاع رساني تلاش كنند و با نگرش عميق و دقيق به رخدادها و وقايع خبري، توجه به اولويت‌هاي نظام اسلامي و تقويت اميد به آينده را در مردم تقويت كنند.
وي با اشاره به اينكه نگارش و نوشتن بايد براي رضاي خدا باشد، افزود: اگر نيك بنگريم وجود افراد تاثيرگذار در دنياي امروز كه وجود آنها براي جوامع بشري بركات زيادي دارد، تربيت شده قلم هستند.
قربانپور همچنين بيان داشت: به همان ميزان كه قلم خوب براي اجتماع سودمند و تاثيرگذار است، قلم بد تخريب جامعه را در پي دارد.
وي گفت: گردهمايي خبرنگاران و تبادل افكار و نظرات آنان مي تواند به توسعه سياسي، اخلاقي و مطبوعاتي جامعه كمك كند.
+ نوشته شده توسط غلام نبی براهویی در یکشنبه شانزدهم مرداد ۱۳۹۰ و ساعت 0:55 |
تهران-مركز امور زنان و خانواده رياست جمهوري اعلام كرد: همايش بين المللي تقدير از خبرنگاران زن و زنان خبرساز، 17 مرداد ماه مصادف با روز خبرنگار برگزار مي شود.
 
به گزارش روز شنبه مركز امور زنان و خانواده رياست جمهوري، همايش بين المللي تقدير از' خبرنگاران زن و زنان خبرساز' همزمان با روز خبرنگار با حضور مشاور رييس جمهور در امور زنان و خانواده و وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي برگزار مي شود.
در اين همايش كه با هدف تقدير از حضور اجتماعي خبرنگاران زن و زنان خبرساز انجام مي شود قرار است از 300 خبرنگار زن داخلي و خارجي تقدير به عمل آيد.
بر اساس اين گزارش، برگزاري نمايشگاه جانبي، سخنراني رييس مركز امور زنان و خانواده رياست جمهوري و وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي از جمله برنامه هاي اين همايش است.
+ نوشته شده توسط غلام نبی براهویی در یکشنبه شانزدهم مرداد ۱۳۹۰ و ساعت 0:50 |

خبرگزاري فارس: نماينده مردم سراوان در مجلس گفت: خبرنگاران با اطلاع‌رساني درست، زمينه جذب سرمايه‌گذاران را به سيستان و بلوچستان فراهم كنند.


عبدالعزيز جمشيدزهي امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در زاهدان اظهار داشت: رسالت خبرنگاران اطلاع‌رساني دقيق و درست از رخ‌دادهاي موجود در سطح جامعه است.
وي افزود: با توجه به اينكه سيستان و بلوچستان يكي از استان‌هاي محروم كشور است، نياز است تا خبرنگاران براي رفع محروميت‌هاي منطقه بيش از پيش ظرفيت‌هاي موجود را بيان كنند.
نماينده مردم سراوان در مجلس شوراي اسلامي بيان كرد: با تلاش دولت نهم و دهم اقدامات خوبي براي عمران و آباداني منطقه انجام شده، اما اين استان هنوز ظرفيت‌هاي بالقوه‌اي دارد كه با اطلاع‌رساني درست خبرنگاران قطعاً شكوفا خواهد شد.
وي ادامه داد: خبرنگاران وظيفه دارند در كنار بيان ظرفيت‌هاي منطقه، محروميت‌هاي جامعه در زمينه‌‌هاي مختلف از جمله فرهنگي، اجتماعي، اقتصادي و ... منطقه را بيان و براي رفع مشكلات منطقه بازوان مستحكمي براي مديران باشند.
جمشيد زهي با اشاره به اطلاع‌رساني در زمينه مسائل امنيتي استان بيان داشت: سيستان‌و‌بلوچستان استاني مرزي است و به سبب همجواري با دو كشور افغانستان و پاكستان، متاسفانه بعضي رخدادهاي ناگوار در اين منطقه رخ مي‌دهد كه نقش خبرنگاران در تحليل و تفسير اين رخدادها بسيار مهم بوده به گونه‌اي كه كوچكترين اشتباه ممكن است به ضرر منطقه تمام شود.
وي نقش اطلاع‌رساني را در جذب سرمايه‌ گذار به داخل استان بي‌بديل عنوان كرد و گفت: اطلاع‌رساني درست و دقيق از ظرفيت‌ها پيدا و پنهان منطقه، قطعاً زمينه جذب توريست و سرمايه‌گذار فراهم مي‌كند.
وي با بيان اينكه مهم‌ترين وظيفه خبرنگاران در شرايط فعلي آن است كه چهره واقعي سيستان و بلوچستان را به افراد خارج از استان معرفي كنند، گفت: در اين زمينه بسيار تلاش شده و نتايج خوبي نيز به دست آمده اما هنوز جاي كار دارد.

+ نوشته شده توسط غلام نبی براهویی در یکشنبه شانزدهم مرداد ۱۳۹۰ و ساعت 0:49 |

خبرگزاري فارس: فرماندار زابل گفت: خبرنگاران با پيگيري مشكلات و مسائل جامعه به ويژه‌ منطقه سيستان، بازوان توانمندي براي مسئولان اين خطه هستند.


حسين كيخا امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در زابل اظهار داشت: خدمات دولت طي چندسال اخير در منطقه سيستان بي‌نظير بوده به گونه‌اي كه اعتبارات كلاني براي توسعه منطقه در زمينه‌هاي مختلف اختصاص يافته است.
وي افزود: خبرنگاران رسانه‌هاي مختلف همواره تلاش كرده و مي‌كنند تا اين خدمات به اطلاع‌ مردم برسد.
وي ادامه داد: اما در اين ميان خبرنگاران خبرگزاري فارس با رصد مستمر اين خدمات و اقدامات، طي چندسال اخير به‌خوبي رسالت اطلاع‌رساني خود را ايفا كرده است.
فرماندار زابل با بيان اينكه خبرگزاري ‌فارس در كنار بيان ظرفيت‌هاي منطقه سيستان، مشكلات اين منطقه را نيز با صراحت بيان و مسئولان را نسبت به رفع آنها بيش از پيش واقف ساخته است، گفت: اين امر به‌گونه‌اي است كه مردم سيستان از مجموعه خبرگزاري فارس و خبرنگاران آن به‌ويژه در اين استان تشكر مي‌كند.
وي با اشاره به گراميداشت روز خبرنگار بيان داشت: هفدهم مرداد ماه هرسال، بهانه‌اي است براي تكريم صادقانه از عناصر پرسشگري كه در عصر اطلاعات و ارتباطات با بهره‌گيري از شيوه‌ها و فناوري‌هاي نوين ارتباطي موجبات بيداري و آگاهي جوامع انساني را فراهم مي‌كند.
وي ادامه داد: اين قشر بي‌ادعا و زحمتكش با تلاش مستمر، راستگوي، صداقت، صبر و شكيبايي، ميكوشند تا زمينه ارتباط صادقانه سازمان‌ها با مردم را فراهم كرده در تنوير افكار عمومي جامعه نقش مهمي را ايفا كنند.
كيخا گفت: بي‌گمان رسانه‌ها به عنوان يك ابزار اطلاع‌رساني و فرهنگ‌سازي، رسالتي بس مهم و خطير در توسعه و پيشرفت كشورها بر عهده دارند و در برهه‌ها و مقاطع مختلف در كنار مردم و دولت‌مداران به عنوان حاملان پيام و مرسلان خبر به تحليل واقع‌بنيانه‌اي از وقايع مي‌پردازند.
وي با اشاره به اينكه بايد هميشه اطلاع‌رساني شفاف سرلوحه كار خود خبرنگاران باشد، افزود: مسئولان سيستان و بلوچستان با همكاري و همدلي آنها مي‌توانند بيش از پيش بر موانع و مشكلات پيش رو غلبه كنند.
فرماندار زابل يادآور شد: بدون ترديد، انتقال آگاهانه و صحيح اخبار از سوي خبرنگاران به افكار عمومي، توان درك و تحليل اقشار مختلف جامعه را ارتقا مي‌بخشد.

+ نوشته شده توسط غلام نبی براهویی در یکشنبه شانزدهم مرداد ۱۳۹۰ و ساعت 0:48 |

خبرگزاري فارس: مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامي سيستان و بلوچستان گفت: قداست قلم و پيام خبرنگاران از شيوه و رسالت پيامبران شكل گرفته است.

محمدرضا زاهد شيخي امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در زاهدان اظهار داشت: 17 مرداد ماه به مناسبت شهادت محمود صارمي روز خبرنگار نام گرفته كه اين خود مصداق رسالت اين پيام رسانان به بشريت است.
وي با اشاره به ويژگي‌هاي صنفي يك خبرنگار متعهد و متدين افزود: معرفت و بصيرت در راستاي آموزه‌هاي ديني و الهام گرفته از رسالت انبيا در فضا و شرايط كنوني جامعه وظيفه خبرنگاران را سنگين‌تر مي‌كند.
مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامي سيستان و بلوچستان خبرنگاران را به مشابه هد هد حضرت سليمان كه نقش پيام‌رساني دقيق از ملكه سبا را در ماموريت الهي خود داشت توصيف كرد و گفت: خبرنگاران در باورهاي ديني كساني هستند كه مشكلات و دردهاي لايه‌هاي پنهان و آشكار را ديده و در جاهايي ورود پيدا مي‌كنند كه افراد عادي نمي‌توانند از آن آگاهي پيدا كنند.
زاهد شيخي با اشاره به اينكه يك خبرنگار بغير از اينكه بايد يك شناگر خوب در عرصه اطلاع‌رساني بوده بايد يك نجات غريق لايق و متبهر نيز باشد افزود: نبايد در عرصه روشنگري و اطلاع‌رساني فقط نيمه‌هاي خالي را ديد بلكه اطلاع‌رساني و روشنگري در راستاي حل مشكل و گره‌گشايي از معضلات است.
وي گفت: تفكر و قلم خبرنگار بايد احياگر، حيات بخش و حافظ ارزش‌ها و باورهاي جامعه باشد و آنچه در اجتماع ديده نمي‌شود را براي مردم روشنگري مي‌كند.
مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامي سيستان و بلوچستان رسالت قلم و بيان را در نشر و ترويج فرهنگ غني انقلاب و نظام جمهوري اسلامي بسيار حائز اهميت دانست و گفت: خبرنگاران با توجه به خون بهاي شهدا و ايثارگري‌هاي رزمندگان و خادمان ملت در جامعه اسلامي در سراسر دنيا پاي رسالت و وظيفه خود ايستاده و باورآن ها اين است كه بايد از آرمان‌هاي انقلاب خود در عرصه جهاني حمايت كنند.
زاهد شيخي تصريح كرد: اگر در فضاي آسيب شناسي در اين عرصه ورود پيدا كنيم بايد گفت كه براي ارتقا مهارت‌هاي علمي، فني و صنفي خبرنگاران بايد بيش از اين تلاش شود.
وي ادامه داد: هر چه تجارب علمي، عملي و مهارتي خبرنگاران افزايش يابد ميزان خطا و اشتباه كاهش مي‌يابد.
وي وجدان كاري، تعهدات اخلاقي، آموزه‌ها و باورهاي ديني براي ديدن و شنيدن دردهاي جامعه را ضروري دانست و افزود: در سيستان و بلوچستان سبقه اين حرفه شريف از استان‌هاي برخوردار كمتر است و تعداد نشريات ما نيز در آن حد نيست، كه با برنامه‌ها و طرح‌هايي كه در دست داريم اين نقيصه به زودي برطرف مي‌شود.
زاهدشيخي از برگزاري دوره‌هاي آموزشي تا پايان سال جاري و پيگيري راه‌اندازي رشته خبرنگاري در دانشگاه جامع علمي و كاربردي ارشاد اسلامي استان خبر داد و گفت: از سال گذشته تا كنون 42 پرونده براي صدور بيمه به تهران ارسال شده كه 13 نفر از خبرنگاران استان تا كنون بيمه شده‌اند.
وي تعداد كل بيمه‌شدگان از سال 1386 ابتداي تاسيس صندوق حمايت را تاكنون 30 نفر اعلام كرد و گفت: 52 نفر نيز از طريق صندوق حمايت از هنرمندان روزنامه‌نگاران و نويسندگان براي استفاده از تسهيلات عضو شده‌اند.
مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامي سيستان و بلوچستان ارتقا تعداد دكه‌هاي مطبوعاتي به 28 دكه، تكميل و ارسال 18 پرونده براي صدور مجوز نشريه به تهران، تكميل و جمع‌آوري اطلاعات روزنامه‌نگاران استان و ارسال آن تهران و صدور كارت خبرنگاري، تكميل شناسنامه مطبوعاتي خبرنگاران نشريات از مهم‌ترين اقدامات اين اداره كل در سال جاري است.
زاهد شيخي با اشاره به سبقه تمدن و مدنيت شهر سوخته در سيستان يادآور شد: مطالب با فرهنگ و سنت قديم راويان و حكايات را به صورت نقل قول، چهره به چهره و سينه به سينه به نسل بعد از خود انتقال مي‌داد و خبر و خبرنگاري در استان از سابقه 7 هزار ساله در استان برخوردار است.
وي خبرنگاران را انسان‌هاي وارسته و ايثارگر خواند كه دنيا و آخرت خود را در گرو حرف خود گذاشته كه با تمام دشواري كار در روشنگري، افكارعمومي و بيان رخدادها در خطرناك‌ترين وادي ورود پيدا مي‌كنند كه بايد قدردان اين شان و جايگاه باشيم.

+ نوشته شده توسط غلام نبی براهویی در یکشنبه شانزدهم مرداد ۱۳۹۰ و ساعت 0:46 |
خبرگزاري فارس: كارشناس مسايل سياسي و اجتماعي سيستان‌و‌بلوچستان گفت: رسالت خبرنگاران همچون رسالت رزمندگان در دوران دفاع مقدس، يك رسالت ارزمجتبي شجاعي امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در زاهدان اظهار داشت: در جهان امروز و در عصر ارتباطات و اطلاعات، رسانه و به تبع آن خبرنگار به عنوان چشم و زبان مردم و واسطه‌اي بين مردم و دولتمردان عمل مي‌كند.
وي افزود: افكار عمومي، اطلاع‌رساني و تبليغات پيوند ناگسستني دارند و اين رسانه‌ها هستند كه روند شكل‌گيري رويدادها را تغيير مي‌دهند.
شجاعي ادامه داد: واسطه‌اي كه دل‌نگراني‌هاي مردم را به مسئولان و پاسخ و عكس‌العمل مسئولان را به گوش مردم مي‌رساند و خواستار تغيير يا تصحيح وضعيت به سمت شرايط هر چه مطلوب‌تر مي‌شود.
كارشناس مسائل سياسي و اجتماعي سيستان و بلوچستان بيان كرد: نقش اصحاب رسانه در امر اطلاع رساني، تنوير افكار عمومي است و خبرنگار بايد با برخورداري از اخلاق و حرفه خبرنگاري مسائل را بطور دقيق، موشكافانه، ظابطه‌مند و هدفمند بررسي و پيگيري كند، تا آرامش در جامعه برقرار شود.
وي اضافه كرد: خبرنگاران به‌عنوان نماينده مردم جامعه بايد با مثبت‌بيني آسيب‌شناسي كرده و از متوليان امر چاره‌انديشي طلب كند تا درصدد حل مشكل باشد.
شجاعي يادآور شد: در صورت وجود مشكل يا آسيبي از ناحيه‌ايي نبايد اين امر وسيله‌اي براي ايجاد فضاي نامطلوب در جامعه بكار گرفته شود، تا اذهان عمومي را پيرامون مسائل مشوش وآرامشي كه در جامعه حاكم است به مخاطره بيافتد.
وي با اشاره به اينكه خبرنگاران ميتوانند با انديشه والاي خود زمينه تقويت انديشه برتر را در جامعه فراهم كنند، افزود: رسالت كلان و كليدي خبرنگار رساندن پيام بهاي سنگين انقلاب اسلامي است و خبرنگار هم بايد اهل قدرت تحليلي و راهبردي باشد و هم در راستاي تعهد خود، عالم را محضر خدا بداند.
كارشناس مسائل سياسي و اجتماعي سيستان و بلوچستان تصريح كرد: دشمنان اسلام و ايران اسلامي با امكانات فوق مدرن درصدد ترويج بدعت‌ها و موهومات در دين، ترويج تفكر سكولار، مدسازي، ناكارآمد جلوه دادن نظام، تضعيف ولايت، مرجعيت و ارزش‌هاي انقلاب هستند.
شجاعي يادآور شد: در اين زمينه رسانه‌ها به عنوان چشم و گوش هميشه بيدار جامعه وظايف خطيري بر عهده دارند و در اين ميان خبرنگاران به عنوان عناصر اصلي در جريان اطلاع‌رساني وظايف و مسووليت‌هاي متعددي را بر دوش مي‌كشند.
وي با بيان اينكه صداقت خبرنگار و اطلاع‌رساني دقيق به مخاطبان و تلاش براي تأمين نيازهاي خبري مخاطبان از جمله ويژگي‌هاي يك خبرنگار است، گفت: روند اطلاع‌رساني در جهان امروز بدليل تحولات روز به روز در عرصه فناوري و تكنولوژي‌هاي ارتباطي و اطلاعاتي از حساسيت و ظرافت بالايي برخوردار است و عنصر فعال اين عرصه (خبرنگار) بايد از توانمندي‌ها و ويژگي‌هاي متعددي برخوردار باشد.
كارشناس مسائل سياسي و اجتماعي سيستان و بلوچستان خاطرنشان كرد: شايد در عصر امروز مهم‌ترين وظيفه خبرنگاران پيگيري مطالبات رهبري از جامعه و مديران بوده و از ديگر وظايف آنان انتقال ارزش‌هاي اصيل انقلاب به نسل جديد و همچنين تدبير مقاله با قلم‌هاي فاسد سكولار و غربي و مقابله با جنگ نرم و تهاجم و ناتو فرهنگي است.
شجاعي گفت: دفاع مقدس ملت ايران در مقابل تجاوز بيگانه فصلي تاثير‌گذار در تاريخ اين رمز و بوم است كه بخشي از آن ماحصل تلاش خبرنگاران، نويسندگان و روزنامه‌نگاراني بود كه با هدف اطلاع‌رساني و نيز انتقال فرهنگ اسلامي انقلابي جبهه، به اين معركه وارد شده بودند.
شمند و مقدس است
+ نوشته شده توسط غلام نبی براهویی در یکشنبه شانزدهم مرداد ۱۳۹۰ و ساعت 0:45 |
زاهدان - نماينده مردم چابهار در مجلس شوراي اسلامي گفت: كار رسانه ها فقط مختص به اطلاع رساني از مسايل مراكز استان ها نيست بلكه بايد مشكلات و معضلات موجود در تمام نقاط كشور بويژه مناطق محروم را براي اطلاع مسوولان منعكس كنند.
 
'يعقوب جدگال' روز شنبه در آستانه سالروز شهادت شهيد محمود صارمي و روز خبرنگار در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: رسانه ها و مطبوعات رسالت خطير و سنگين شناساندن توانمنديهاي مثبت استان و فعاليت هاي دولت در سراسر كشور را برعهده دارند و در راه انجام وظيفه خود از هيچ تلاشي فروگذار نيستند كه جاي تقدير بسيار دارد.
وي با اشاره به اينكه امروزه مردم از خدمات اجرايي توسط دولت مهرورز در سراسر كشور با پوشش دهي رسانه ها مطلع مي شوند، گفت: بر اساس اين مهم خبرنگاران وظيفه دارند اصل صحت، دقت و سرعت را در توليد خبرهاي خود رعايت كنند.
نماينده مردم چابهار در مجلس شوراي اسلامي اظهار داشت: متاسفانه در بعضي از شهرستان هاي استان بويژه چابهار رسانه ها همكاري خوبي در زمينه بيان مشكلات مردم بخصوص روستاهاي محروم ندارند.
وي گفت: مشكلات روستاهاي محروم شهرستان چابهار نياز به انعكاس بيشتر از سوي تمامي رسانه ها براي اطلاع مسوولان دارد.
جدگال اظهار داشت: اميدواريم مطبوعات و رسانه هاي جمهوري اسلامي ايران همواره در زمينه اطلاع رساني از حوادث و رخدادها پيشگام ديگر كشورهاي دنيا باشند
 
+ نوشته شده توسط غلام نبی براهویی در یکشنبه شانزدهم مرداد ۱۳۹۰ و ساعت 0:41 |
زاهدان- نماينده ولي فقيه در سيستان و بلوچستان و امام جمعه زاهدان گفت: خبرنگاران امروز جامعه ايران اسلامي در مقابل هجمه براندازي نرم دشمن، بايد آنچنان تقويت شوند كه برخورد خود را با خبرگزاري هاي استكبار جهاني تهاجمي كنند و از برخورد تدافعي كه بيانگر ضعف است، خودداري كنند.
 
به گزارش ايرنا، آيت الله 'عباسعلي سليماني' در خطبه هاي امروز نماز جمعه مصلي قدس زاهدان با گراميداشت 17 مرداد سالروز شهادت شهيد محمود صارمي خبرنگار خبرگزاري جمهوري اسلامي بدست طالبان در افغانستان، وجود ابزار رسانه اي نيرومند را از ضروريات جامعه ايران اسلامي دانست.
وي اظهار داشت: امروز ايران اسلامي در مقابل بمباران خبرگزاري هاي مختلف قرار دارد و با توجه به اينكه رسانه هاي غربي سعي در تخريب و براندازي نظام مقدس جمهوري اسلامي دارند، ضروري است حوزه خبر و فعالان اين عرصه بيش از پيش رويكرد تهاجمي خود را در مقابل بيگانگان تقويت كنند.
او افزود: كشور ايران امروز بيش از هر زمان ديگري در عرصه مقابله با تهاجم رسانه هاي غربي و دامن زدن به منازعات و مطالبات قومي به خبرنگاران قوي و رسانه قدرتمند نياز دارد.
امام جمعه زاهدان همچنين با اشاره به روز دفاع از حقوق بشر و حفظ كرامت انساني و جايگاه آن از ديدگاه اسلام، گفت: در تاريخ جهان هيچ مكتبي به اندازه اسلام رعايت حقوق بشر را در بالاترين سطح داوري و مبناي تصميم گيري در مسايل مختلف مربوط به بشر قرار نداده است.
وي بيان كرد: مكتبي مانند اسلام كه داوري به حق كردن و رعايت عدالت در قضاوت را يك اصل مي داند و بر اجتناب از داوري به نقد كردن تاكيد دارد در بلنداي دفاع از حقوق انسانها در جهان قرار مي گيرد.
نماينده ولي فقيه در سيستان و بلوچستان اظهار داشت: مكتب اسلام پيروانش را به رعايت حقوق بشر و تعاون و همكاري براساس تقوا و كمك كردن به مردم فرا مي خواند در حالي كه مدعيان دروغين حقوق بشر هم پياله هاي خود را تنها در چپاول و غارت كشورها به همكاري وامي دارند.
نماينده مردم سيستان و بلوچستان در مجلس خبرگان رهبري گفت: نظام حقوق بشر امروز و داعيان دروغين آن دچار يك تناقض آشكار شده اند به طوري كه از فرستادن دارو به غزه جلوگيري و بيمارستان ها را بمباران مي كنند، علي رغم اعتراضات گسترده مردم در افغانستان و عراق همچنان بر غارت اين كشورها ادامه مي دهند و آب آشاميدني را بر مردم مظلوم نوار غزه مي بندند، اما همچنان مدعي دفاع از حقوق بشر هستند.
وي افزود: امروز بشر در منجلاب دوگانگي و دروغ گرفتار شده است و ايران اسلامي كه رعايت حقوق بشر و حفظ كرامت انساني را به بهترين شكل انجام مي دهد، متهم به نقض حقوق بشر مي شود و اين ننگ و عار مدعيان حقوق بشر هرگز از افكار عمومي جهان پاك نخواهد شد.
امام جمعه زاهدان در ادامه خطبه ها بر تشكيل ستادهاي مردمي براي كمك به مردم قحطي زده كشور سومالي و مساعدت مردم در اين زمينه تاكيد كرد
 
+ نوشته شده توسط غلام نبی براهویی در جمعه چهاردهم مرداد ۱۳۹۰ و ساعت 0:37 |
سید حبیب حبیب پور در وبلاگ تا ماه راهی نیست نوشت:

بگو باران ببارد که سخت آلوده ایم .

بگو باران ببارد که تشنه است کویر دلهایی که به دوری ات مبتلا شده است .

بگو باران ببارد شاید کمی " تر" شویم .

خیس از آب حیاتبخش وحی .

سرزنده از جریان نور .شاداب از طراوت سبزی . و رویش را دوباره تجربه کنیم.

بگو باران ببارد این ماهی ها به برکه ها عادت کرده اند عادتشان را بشکن .

به گل و لای خو گرفته اند آبی شان کن .

به مرداب دچار شده اند رهایشان ساز .

غنچه ها را پژمرده ببین و بگو باران ببارد.

گلها را زرد ببین  و پروانه ها را خسته .

گنجشکها را منتظر ببین و قناری ها را ساکت .

دریاها را بی خروش ببین و رودها را سر به زیر .

سروها را پریشان ببین و کاج ها را به دعا .

پس ...

بگو باران ببارد.

مرغابی ها چشم به راهند .قایقها کلافه اند . حلقها تشنه اند .دلها سوخته اند .سینه ها شعله ورند.

دستها به آسمانند .پاها خسته اند .چشم ها و چشمه ها خشکیده اند.

+ نوشته شده توسط غلام نبی براهویی در پنجشنبه سیزدهم مرداد ۱۳۹۰ و ساعت 1:5 |
آيت الله 'عباسعلي سليماني' روز چهارشنبه در آستانه 17 مرداد سالروز شهادت 'محمود صارمي' خبرنگار ايرنا به دست طالبان كه روز خبرنگار نام گرفته است با حضور در خبرگزاري جمهوري اسلامي سيستان و بلوچستان و طي نشست صميمي با كاركنان اين مركز افزود: ممكن است برخي مطبوعات و رسانه هاي غير رسمي گاها حاشيه پردازي كنند اما رسانه هاي معتبر از جمله ايرنا، وحدت آفرين بوده و هستند.
عضو مجلس خبرگان رهبري با گراميداشت سالروز شهادت محمود صارمي خبرنگار ايرنا كه امسال با ماه مبارك رمضان مقارن شده است، سهم خبرگزاري رسمي كشور را در ايثارگري و شهادت بسيار بالا ارزيابي كرد.
آيت الله سليماني با اشاره به ديدگاه رهبر معظم انقلاب درباره ايرنا گفت: خبرگزاري رسمي در واقع شيرازه و نبض حيات كشور است كه هم بيماري جامعه را نشان مي دهد و هم بيانگر سلامتي است.
نماينده رهبر معظم انقلاب در امور اهل سنت سيستان و بلوچستان افزود: بحث خبرگزاري در منطق دين و كتاب وحي، بحث اعتقادي سنگيني است به گونه اي كه ذات اقدس ربوبي، پنهان نماندن قضايا و بيانگر واقعيات جامعه را امري لازم مي داند.
آيت الله سليماني بيان كرد: بازگو كردن واقعيات در قرآن به اين معناست كه اگر قرار است از كيان نظام اسلامي دفاع كنيم بايد از مجموعه تحولات جهان باخبر باشيم و نسبت به رخدادها متناسب با توانمان عكس العمل داشته باشيم.
امام جمعه زاهدان با استناد به احاديث و روايات گفت: انسان آگاه به زمان، در مشكلات غوطه ور نخواهد شد بلكه قبل از هجوم مشكلات نوع موضع گيري در مقابل آنها را تدبير كرده تا مورد تهاجم دشمن واقع نشود.
وي بيان كرد: در ظاهر كار رسالت خبرگزاريها مبتني بر اطلاع رساني مسايل روز و انعكاس اخبار است اما اگر با دقت رسالت خبرنگاران را بررسي كنيم درمي يابيم كه افزون بر وظايف ذاتي، ثبت تاريخ يك كشور را نيز بر عهده دارند.
نماينده ولي فقيه در سيستان و بلوچستان گفت: ملاك داوري و محور قضاوت نسل هاي آينده بر شرايط و عملكرد مردم در زمان حاضر و مبتني بر اخبار خبرگزاري هاي امروز است .
آيت الله سليماني خاطرنشان كرد: اين مهم بيانگر آن است كه رسالت خبرگزاريها بويژه ايرنا محدود به زمان حاضر نمي شود بلكه به نسل هاي آينده نيز تعلق دارند.
امام جمعه زاهدان همچنين گفت: شايد سيستان و بلوچستان در داشتن امكانات سخت افزاري، نرم افزار و نيروي انساني در مقايسه با ساير استانها دچار ضعف نسبي باشد اما اگر آيندگان بخواهند شرايط امروز اين استان را محك بزنند بايد به اخبار مبتني بر واقعيات استناد كنند تا بتوانند ريشه يابي قضايا را داشته باشند.
آيت الله سليماني نتيجه گيري كرد: بر اين اساس خبرنگاران رسانه هاي معتبر بويژه ايرنا رسالت سنگيني دارند و به رغم موانع موجود، در قبال مردم تعهد دارند.
نماينده رهبر معظم انقلاب ادامه داد: بعضا برخي نشريات و خبرگزاريها اخبار نادرستي منعكس مي كنند كه تبعات زيادي به دنبال دارد و ديگران را نسبت به صحت و سقم توليدات خبرنگاران دچار ترديد مي كند.
آيت الله سليماني گفت: مساله تحقيق از منبع جزو ضروريات توليد خبر است و اگر اين مهم مورد توجه واقع شود مردم به سراغ رسانه هاي بيگانه نخواهند رفت از اين رو واقعيات هر چه هست بايد گفته شود تا مردم دچار ترديد نشوند.
وي افزود: در خبرگزاري مساله رعايت عدالت شرط تقرب به تقواست و بايد خوب و بد اعمال ديگران در خبرها منعكس شود و طبق نص قرآن كريم حتي اشكالات دوستان و اعمال مثبت دشمن منعكس شود.
او تاكيد كرد: خبرگزاريها از جمله ايرنا بايد مطمئن ترين كانون براي جامعه باشند.
در جريان بازديد نماينده ولي فقيه در سيستان و بلوچستان از ايرنا، مدير كل فرهنگ و ارشاد اسلامي اين استان نيز ايشان را همراهي مي كردند.
رييس خبرگزاري جمهوري اسلامي مركز سيستان و بلوچستان نيز در اين ديدار گفت: به رغم برخي موانع و مشكلات موجود، ايرنا با تلاش و مجاهدت خبرنگارانش تلاش كرده است رسالت واقعي خود در قبال جامعه را به خوبي ايفا كند.
'محمد مهدي كرماني' با اشاره به نگرش برخي افراد نسبت به رسانه ها افزود: اگر واقعا اعتقاد داريم در عرصه جنگ نابرابر و 'نرم' دشمن قرار داريم، نبايد سياستها و راهبرد ما 'سخت' باشد.
در اين ديدار خبرنگاران ايرنا نيز به بيان ديدگاههاي حرفه اي خود پرداختند.
+ نوشته شده توسط غلام نبی براهویی در پنجشنبه سیزدهم مرداد ۱۳۹۰ و ساعت 0:35 |
دوشنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۰ از سوی مسجد جامعه مکی اهل سنت وحوزه دارلعلوم مکی اول ماه رمضان اعلام شد.

نماز تراويح سنت يا بدعت؟  نماز تراویح اهل سنت سیستان و بلوچستان

  یکشنبه شب در ساعت۳۰-۲۳   پس از بررسی گواهی شاهدین وتصمیم گیری براساس گواهی شاهدین وبحث بررسی علمای اهل سنت دوشنبه اول رمضان اعلام شد .

بدلیل دیر اعلام شدنه ماه رمضان  امشب یکشنبه نماز تراویح که مخصوص ماه رمضان واز سنت های پیامبر اسلام است خوانده نشد از دوشنبه شب نماز تراویح در تمام مساجد اهل سنت ایران خوانده می شود.

 لازم بذکر است این نماز ۲۰ رکعت می باشد که دورکعت دورکعت پشت سر امام جماعت   که حافظ کل قرآن است خوانده می شود در نماز تراویح کل قرآن قرایت ودور می شود

+ نوشته شده توسط غلام نبی براهویی در یکشنبه نهم مرداد ۱۳۹۰ و ساعت 23:30 |

تیره های طایفه براهویی

مهمترین تیره های این طایفه که در سیستان(لوتک)، خاش و سفید آبه زندگی می کنند به شرح زیر هستند.

براهویی، بلوچ خان زایی، شهمرادزایی، ایلجاری، محمد حسنی، دورازایی، موسی زایی، جنگی زایی، عیسی زایی، مستان زایی، شاهی زایی، باگی زایی، عبدوزایی، منیگل، پیروزفر، مرادزایی، سالارزایی.(جانب اللهی، 1362 ، 147)

 

 از جمله رخدادهای مهم طایفه براهویی می توان به جنگ ممسنی

براهویی با طایفه وزیری افغان  در زمان ناصرالدین شاه  قاجار به رهبری

سردار جمعه خان براهویی اشاره کرد.

 

زندگی نامه سردار جمعه خان براهویی(جماخان)

در این رابطه نوشتاری از آقای ظریف مالکی آموزگار بازنشسته از براهویی های ممسنی زاهدان در خصوص زندگی سردار جمعه خان براهویی آورده می شود.

     طوایف مختلف ممسنی تبار ساکن در سیستان و بلوچستان ایران ،به زبان های  بلوچی و سیستانی سخن می گویند.ایل ممسنی یا محمد حسنی  مستقر در بلوچستان پاکستان به زبان های بلوچی ، براهویی و اردو، و ممسنی های جنوب افغانستان به زبان های بلوچی،فارسی و پشتون  صحبت می کنند.

     بخشی از  ممسنی ها ی سیستانی در زمان هخامنشیان در استان فارس ساکن شدند و در طول هزاران سال روابط بین  ممسنی های  فارس و سیستان ادامه داشت .در دوره صفوی ایل ممسنی مقیم   استان فارس قدرتمند ترین ایل جنوب ایران بود.در زمان شاه عباس کبیردر حدود  بیست  هزار ممسنی تحت رهبری سردار محمد خان ممسنی از استان فارس  به سیستان و بلوچستان مهاجرت کردند.براهویی های ممسنی تبارسیستان و بلوچستان، بازماندگان همان  مهاجرین اند که که به دلیل سکونت بین قوم براهویی،با گذشت زمان ،زبانشان تغییر کرده و براهویی نامیده می شوند.

   تاریخ سیاسی براهویی ها از زمان نادر شاه شروع می شود.اشرف افغان پس از شکست از نادر و در حین فرار به سوی افغانستان بوسیله ابراهیم خان براهویی کشته شد.نادر پس از رسیدن به حکومت ایران ، نصیر خان براهویی را به حکومت بلوچستان منصوب کرد.بعد از قتل  نادرشاه در سال 1160قمری ، نصیر خان براهویی به کمک شهباز خان ممسنی حکومت محلی مقتدری در بلوچستان تشکیل داد.

    اکثریت براهویی های مقیم سیستان ایران ،از تیر ه های ایل ممسنی هستند و در  سیصد سال اخیر از متحدین طوایف سیستانی هم تبار خود، یعنی  شهرکی ها و سرابندی ها بوده اند.

   سردار علی خان حاکم بومی سیستان از طایفه سرابندی ممسنی ،در سال 1269قمری پرچم ایران را برفراز مرکز حکومتی اش در سکوهه سیستان برافراشت.در سال 1284 ناصرالدین شاه به دنبال بروز درگیری بین سران خاندان سرابندی ،با اعزام لشکری  به سیستان ،تعدادی از  بزرگان سرابندی و شهرکی را دستگیرو به تهران تبعید  کرد و حکومت این ناحیه را به امیر علم خان حشمت الملک سپرد.

      سردار جمعه خان در سن 14 سالگی در کنسولگری روس در سیستان مشغول به کار شد.در آن زمان روسیه از ایران، و انگلیس از افغانستان حمایت می کردند.سردار جمعه خان پس از درگذشت پدرش سردار پسند خان ،مسئولیت سرپرستی طایفه براهویی سیستان و حفاظت ازبخشی از  ناحیه مرزی رابه عهده گرفت.

    در زمان مظفرالدین شاه ،محمد علیشاه و احمد شاه قاجار،حکومت مرکزی ایران بسیار ضعیف بود وعملا" نفوذی در مناطق ایلیاتی  و نواحی مرزی نداشت.بخشی ازناحیه مرزی ایران و افغانستان  که حوزه استحفاظی سردار جمعه خان بود از نا امن ترین این مناطق محسوب می شد.

   سردار جمعه خان با کمک نفرات تحت خود که بیشترشان از تیر ه های براهویی ممسنی بودند، به مدت 60 سال آرامش و امنیت را در منطقه وسیعی که از زاهدان تا قائنات گسترده بود،برقرار نمود.

   سردار جمعه خان در آغاز کار فرماندهی واحد قره سواران را به عهده داشت.بعدها این واحدها به پاسگاه های امنیه و ژاندارمری تبدیل شدند.مرکز فرماندهی پاسگاههای مرزی در سفیدابه مستقر بود.  با شکل گیری ارتش نوین ایران در زمان رضاشاه،سردار جمعه خان در ارتش به خدماتش ادامه داد.

   سردار نظر خان و رحیم خان از دیگر بزرگان براهویی بودند که در عملیات مرزی و مبارزه با سارقین و راهزنان مسلح افغانی ، با سردار جمعه خان همکاری می کردند.

  به دلیل  تلا ش های بی وقفه سردار جمعه خان  در برقراری امنیت و سرکوب مهاجمین افغانی،حکام سیستان و قائنات بارها از حکومت مرکزی درخواست تشویق ایشان را نمودند. مدال شجاعت اهدایی  از طرف مظفر الدین شاه قاجار به او از قدیمی ترین نشان های افتخار دوران خدمت نظامی او است. در زمان احمد شاه و رضاشاه ،به دلیل شایستگی در انجام امور محوله بارها مورد  تشویق قرار گرفت.

   چندین ابلاغ تشویقی سردار جماخان بوسیله ارفع الممالک(1299 -1301 ) اولین حاکم دزداب،و جانشین او امیر معصوم خان خزیمه علم ملقب به حسام الدوله  امضاء شده است.

   روستای  دزداب در اولین سفر رضاشاه به منطقه سیستان و بلوچستان به« زاهدان» تغییر نام یافت وبه سرعت مراحل رشد و ترقی را طی کرد.بعد از گذشت  چندین سال زاهدان به عنوان مرکز فرمانداری سیستان و بلوچستان انتخاب شد.

   استقرار حکومت رضاشاه باعث ایجاد تحولات عمیقی در منطقه شد.برنامه خلع سلاح و اسکان عشایر و تغییر لباس منجر به بروز در گیری هایی در سیستان و بلوچستان گردید.اجرای دستورات دولت رضاشاه برای سردار جمعه خان که خود سرپرستی براهوی های چادر نشین را بعهده داشت،کاری سخت بود،که توانست با اتخاذ تدابیر لازم به صورتی مناسب آنها را اجرا نماید.

  رحیم خان مالکی رییس پاسگاه لوتک و از بستگان سردار جمعه خان به دلیل مخالفت با طرح اسکان عشایر و از بین بردن سیاه چادرها ،و عدم اجرای دستور کشف حجاب و کوتاه کردن موی دختران از اجرای دستورات  سرهنگ مکری سرپیچی کرد.رحیم خان جهت جلوگیری از درگیری بین واحدهای نظامی خودی  و نیروهای اعزامی از مرکز، به افغانستان رفت.پس از پادرمیانی سردار جمعه خان ودرخواست تعدیل برنامه ها ی دولت ،رحیم خان به ایران برگشت.

      در نظام جدید ارتش رضاشاه ،  سردار جمعه خان از نایب امنیه به ستوان دومی تغییر درجه داد و عناوین سرداری و خانی او طبق مقررات جدید حذف گردید.در سال 1317شمسی درجه ستوان یکمی ارتش را دریافت کرد.

    در سال 1318 عده ای از دشمنان او   با ارسال گزارشات مغرضانه،وی را متهم به حمایت از  قیام سردار جمعه خان اسماعیل زهی  بر علیه دولت نمودند.دادگاه ارتش مدت یکسال سردار جمعه خان را در تهران در بازداشت نگه داشت و به دلیل نبود دلایل مستند در سال 1319 او را تبرئه کرد.

   در سال 1328 شمسی درجه سروانی سردار جمعه خان به او اعطا گردید و در سال 1335در سن 97 سالگی  با درجه سرگردی از ارتش بازنشسته شد،و در سال 1348 پس از 110 سال عمر درگذشت. سردار جمعه خان در مجموع 83 سال از عمرش را در زمان 6 پادشاه ایران ،در خدمت به میهن سپری کرد.

    پس از مرگ سردار جمعه خان ،فرزندش سردار رحمان خان که خود از مامورین نظامی و از همرزمان پدرش بود، وظیفه خطیر رسیدگی به امور تیره های مختلف  براهویی را با کمک و مشورت  بزرگان سایر تیره ها انجام می داد. شادروان رحمان خان که فردی مردم دار بود ، در سال 1363شمسی درگذشت. ( مالکی)

سرابندی ها ظاهراً از اولاد مالک اشتر نخعی هستند که در زمان خلافت عمر به ایران آمده اند. ابتدا با نام نخعی در کردستان اسکان یافتند ولی بعد ها در منطقه اراک امروزی کوچ کرده و در کوههای سربند استقرار یافتند و به همین لحاظ به سربندی معروف شدند. آنان در این منطقه با توجه به شرایط آب و هوایی به دامداری مشغول شدند.

با حمله مغول از آنان شکست خورده و بیشتر آنان به فارس کوچ کردند. در فارس به دو دسته تقسیم شدند؛ گروهی به همراهی فردی به نام محمد حسن در شیراز اقامت گزیدند که به ایل محمدحسنی یا ممسنی( ماماسنی) معروف شدند  و دسته دیگر به کرمان رفتند و به دو دسته تقسیم شدند.دسته ای که تحت ریاست ابراهیم حارث بودند به ابراهیمی و به مرور زمان به براهویی مشهور شدند. آنان از کرمان به بلوچستان رفتند و عده ای از آنان به افغانستان کوچ کردند.

گروهی دیگر در بم با همان  نام «سربندی» در جبال بارز سکنی گزیدند و عده ای نیز به کوه لخشک لار یزد اطراف زاهدان، خاش و سیستان رفته و ساکن شدند.(جانب اللهی، 1362 ، 146)

طوایف سربندی یک دوره طولانی از قدرتمندترین طوایف سیستان و از وابستگان طایفه براهویی بوده اند.

طایفه سربندی به همراه نادر شاه در تسخیر هندوستان شرکت داشتند و بعدها در حکومت نادر شاه، فراز و فرودهایی داشته اند تا اینکه با رها کردن خانه به دوشی به زندگی کشاورزی روی آوردند.

با کشتن امیر قنبر خان توسط نادرشاه، پسرش امیر کوچک خان علیه نادر قیام نمود و لشکر علی قلی خان را تار و مار کرد. امیر کوچک خان پس از این جریان به کرمان برگشت  و در ماهان مریض شد و درگذشت.بعد از او پسرش غلامشاه خان در سال1747م برابر با 1126 شمسی رئیس طایفه سربندی شد.(همان، 152-150)

بعد از غلامشاه پسرش محمدرضاخان اول در سال1791 میلادی برابر با1178 شمسی در رأس طایفه قرار گرفت.او از سه کوهه به دولت آباد نقل مکان کرد. بعد از فوتش پسرش امیرخان به ریاست طایفه انتخاب شد.و پس از او محمدرضا خان دوم بین سردار علی خان و لطفعلی خان بر سر جانشینی اختلاف درگرفت.سردار علی خان لطفعلی خان را کور کرد و جانشین محمدرضاخان شد. سردار علی خان در سال1232 شمسی با 500 سوار به تهران ، نزد ناصرالدین شاه رفت و شاه دختر عموی خودرا به زنی به سردار علی خان داد و او را ملقب به حسام السلطنه کرد.( همان،156 )

علی خان سرابندی به دست برادرزاده خود به نام تاج محمدخان به قتل رسید و خود حاکم سیستان شد ولی پس از مدتی دستگیر و سپس متواری گردید و در کویته پاکستان درگذشت.(محمود،996)

بعد از تاج محمدخان، میرعلم خان حشمت الملک والی سیستان شد. پس از تاج محمد خان پسرش سردار پردل خان به جای وی منصوب شد و با تقویت حکومت مرکزی در سیستان این طایفه از قدرتش کاسته و برعکس بر قدرت خاندان علم که با دولت روابط حسنه ای داشت  افزوده شد. سردار پردل خان در سال1301 شمسی درگذشت و پس از او پسرش سردار محمدرضاخان پردلی جانشین او شد. او تا تاریخ چهارم آبان ماه1365 که فوت نمود رئیس طایفه سرابندی بود.

سردار محمدرضاخان پردلی در سال1320 به اتفاق مرحوم آیت الله شریفی علیه دولت قیام کردند. قیام آنان توسط دولت سرکوب شد و محمدرضاخان بیش از38 سال در زمان حکومت رضاشاه و پسرش در زندان و تبعید به سر برد.سپس عفو گردید و به سیستان برگشت.

+ نوشته شده توسط غلام نبی براهویی در دوشنبه سوم مرداد ۱۳۹۰ و ساعت 0:15 |
 

پيكر 'ماشاالله بامري' از پيشكسوتان موسيقي محلي بلوچي با حضور پرشور مردم هنر دوست و گروه هاي موسيقي جنوب سيستان و بلوچستان در ايرانشهر تشييع شد.

مراسم تشييع پيكر اين هنرمند كه عصر روز گذشته به دليل شدت يافتن بيماري در بيمارستان ايرانشهر به ديار باقي شتافت، روز شنبه از مسجد نور  اهل سنت تا بهشت زهرا(س) اين شهرستان بر دستان مردم هنر دوست برگزار شد.
معاون فرهنگي هنري اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي در راس هياتي از كاركنان اين اداره و هنرمندان و گروه هاي مختلف هنري از شهرستان هاي چابهار، سرباز، سراوان، نيكشهر و ايرانشهر واقع در جنوب سيستان و بلوچستان در اين مراسم باشكوه شركت داشتند.
به گزارش ايرنا، پيكر مرحوم بامري پس از تشييع توسط مسوولان محلي، كاركنان اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي سيستان و بلوچستان و مردم هنردوست در دارالرحمه ايرانشهر به خاك سپرده شد.
استاد پيشكسوت موسيقي بلوچستان 'ماشاالله بامري' كه هفت ماهي در بستر بيماري بسر مي برد عصر روز جمعه در بيمارستان ايرانشهر دار فاني را وداع گفت.
به گزارش ايرنا، اين هنرمند 60 ساله ايرانشهري از چندي پيش به سبب نامساعد بودن شرايط جسماني بستري شد و پزشكان متخصص با انجام معاينات مختلف بيماري وي را سرطان روده تشخيص دادند.
بامري يك ماه پيش با تامين هزينه از سوي اداره هاي كل فرهنگ و ارشاد اسلامي سيستان و بلوچستان و كرمان، در شهر كرمان مورد عمل جراحي قرار گرفت، اما با اين وجود بهبودي خود را بدست نياورد.
معاون فرهنگي و هنري اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي سيستان و بلوچستان در اين رابطه به خبرنگار ايرنا گفت: متاسفانه اين هنرمند پيشكسوت بلوچستان عصر روز جمعه به دليل شدت يافتن بيماري در بيمارستان ايرانشهر به ديار باقي شتافت.
'محمود خواجه محمودي' افزود: تشييع جنازه اين هنرمند بزرگ موسيقي بلوچ ساعت 10 و 30 دقيقه امروز شنبه با حضور مسوولان، هنرمندان و مردم هنردوست اين شهرستان برگزار شد.
وي كه در مراسم تشييع جنازه مرحوم بامري در ايرانشهر حضور داشت، بيان كرد: گروهي از كاركنان اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي سيستان و بلوچستان براي شركت در اين مراسم به ايرانشهر سفر كرده اند.
خواجه محمودي با اشاره به گوشه اي از زندگي هنري اين موسيقي دان بلوچ بيان داشت: وي از كودكي آموختن 'دهلك' و در نوجواني علاوه بر نوازندگي، خوانندگي را نيز آغاز كرده است و با سابقه 52 سال فعاليت در عرصه موسيقي، نقش مهمي در حفظ و گسترش موسيقي محلي داشته است.
وي ادامه داد: بامري در زمان حيات خويش بيش از 70 لوح سپاس، تقديرنامه و ديپلم افتخار از جشنوارهاي مختلف موسيقي استاني، كشوري و بين المللي كسب كرده است.
معاون فرهنگي و هنري اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي سيستان و بلوچستان گفت: اين هنرمند از مشهور‌ترين خوانندگان 'سوت' يا ترانه‌هاي مردمي بلوچستان بود و از نيمه دوم سال 89 نيز همكاري با گروه رستاك (موسيقي محلي) را آغاز كرد و همواره سعي در حفظ و اجرا ترانه ها به سبك سنتي داشت.
ماشاء الله بامري چند روز پيش در گفت و گو با خبرنگار ايرنا كه به عيادت وي رفته بود، تاكيد كرد: زنده نگه داشتن موسيقي محلي بايد همواره مورد توجه هنرمندان، مسوولان و عموم مردم باشد زيرا اين هنر، جزئي از فرهنگ مردم منطقه است و همين خرده فرهنگها، فرهنگ ملي اسلامي ما را رونق مي دهد.
وي از جوانان هنرمند سيستاني و بلوچستاني خواست براي حفظ اين ميراث گرانقدر بيش از پيش تلاش كنند و اجازه ندهند موسيقي مبتذل غربي كه سوغات بيگانگان و دسيسه دشمنان ايران اسلامي است، خدشه اي در فرهنگ و هنر مردم اين سامان بوجود آورد.
به گزارش خبرنگار ايرنا، بامري گروه موسيقي ايرانشهر را در اواخر دهه 60 تشكيل داد و در جشنواره‌هاي ني‌ نوازان، موسيقي حماسي، آيينه و آواز، فجر، ذكر و ذاكرين و موسيقي نواحي كرمان شركت كرد و مقام نخست را به دست آورد و در كشورهاي فرانسه، آلمان، امارات متحده عربي، ونزوئلا، هلند و تركيه به هنر‌نمايي پرداخت.

+ نوشته شده توسط غلام نبی براهویی در شنبه یکم مرداد ۱۳۹۰ و ساعت 13:24 |
زاهدان - 'ماشاء الله بامري' از پيشكسوتان موسيقي محلي بلوچي كه هفت ماهي در بستر بيماري بسر مي برد عصر روز جمعه در بيمارستان ايرانشهر دار فاني را وداع گفت

استاددربستربيمارياستاد قبل از بيماري 

اين هنرمند 60 ساله ايرانشهري از چندي پيش به سبب نامساعد بودن شرايط جسماني بستري شد و پزشكانمتخصص با انجام معاينات مختلف بيماري وي را سرطان روده تشخيص دادند.
بامري يك ماه پيش با تامين هزينه از سوي اداره هاي كل فرهنگ و ارشاد اسلامي سيستان و بلوچستان و كرمان، در شهر كرمان مورد عمل جراحي قرار گرفت، اما با اين وجود بهبودي خود را بدست نياورد.
معاون فرهنگي و هنري اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي سيستان و بلوچستان در اين رابطه به خبرنگار ايرنا گفت: متاسفانه اين هنرمند پيشكسوت بلوچستان عصر روز جمعه به دليل شدت يافتن بيماري در بيمارستان ايرانشهر به ديار باقي شتافت.
'محمود خواجه محمودي' افزود: تشييع جنازه اين هنرمند بزرگ موسيقي بلوچ ساعت 10 و 30 دقيقه روز شنبه از درب منزل وي تا بهشت زهراي ايرانشهر با حضور مسوولان، هنرمندان و مردم هنردوست اين شهرستان برگزار مي شود.
وي گفت: گروهي از كاركنان اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي سيستان و بلوچستان نيز براي شركت در مراسم تشييع اين هنرمند به ايرانشهر عزيمت مي كنند.
خواجه محمودي با اشاره به گوشه اي از زندگي هنري اين موسيقي دان بلوچ بيان داشت: وي از كودكي آموختن 'دهلك' و در نوجواني علاوه بر نوازندگي، خوانندگي را نيز آغاز كرده است و با سابقه 52 سال فعاليت در عرصه موسيقي، نقش مهمي در حفظ و گسترش موسيقي محلي داشته است.
وي ادامه داد: بامري در زمان حيات خويش بيش از 70 لوح سپاس، تقديرنامه و ديپلم افتخار از جشنوارهاي مختلف موسيقي استاني، كشوري و بين المللي كسب كرده است.
معاون فرهنگي و هنري اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي سيستان و بلوچستان گفت: اين هنرمند از مشهور‌ترين خوانندگان 'سوت' يا ترانه‌هاي مردمي بلوچستان بود و از نيمه دوم سال 89 نيز همكاري با گروه رستاك (موسيقي محلي) را آغاز كرد و همواره سعي در حفظ و اجرا ترانه ها به سبك سنتي داشت.
ماشاء الله بامري چند روز پيش در گفت و گو با خبرنگار ايرنا كه به عيادت وي رفته بود، تاكيد كرد: زنده نگه داشتن موسيقي محلي بايد همواره مورد توجه هنرمندان، مسوولان و عموم مردم باشد زيرا اين هنر، جزئي از فرهنگ مردم منطقه است و همين خرده فرهنگها، فرهنگ ملي اسلامي ما را رونق مي دهد.
وي از جوانان هنرمند سيستاني و بلوچستاني خواست براي حفظ اين ميراث گرانقدر بيش از پيش تلاش كنند و اجازه ندهند موسيقي مبتذل غربي كه سوغات بيگانگان و دسيسه دشمنان ايران اسلامي است، خدشه اي در فرهنگ و هنر مردم اين سامان بوجود آورد.
به گزارش خبرنگار ايرنا، بامري گروه موسيقي ايرانشهر را در اواخر دهه 60 تشكيل داد و در جشنواره‌هاي ني‌ نوازان، موسيقي حماسي، آيينه و آواز، فجر، ذكر و ذاكرين و موسيقي نواحي كرمان شركت كرد و مقام نخست را به دست آورد و در كشورهاي فرانسه، آلمان، امارات متحده عربي، ونزوئلا، هلند و تركيه به هنر‌نمايي پرداختگفت.

+ نوشته شده توسط غلام نبی براهویی در شنبه یکم مرداد ۱۳۹۰ و ساعت 9:37 |
محمدرضا فرزين در گفت و گو با فارس كه در خصوص موضوع حذف خانوارهاي پر درآمد از شمول پرداخت يارانه نقدي پرسيد، اظهار داشت: در ماده 7 قانون هدفمندي آمده است پرداخت يارانه به خانوارها بايد متناسب با درآمد آنان انجام شود، اكنون نيز كميسيون تحول اقتصادي مجلس اين مطالبه را از ما دارد و سوال مي‌كند كه دولت كي مي‌خواهد اين حكم قانون را اجرايي كند.
دبير ستاد هدفمندي يارانه‌ها با بيان اينكه كار مطالعاتي دولت براي شناسايي خانوارهاي پر درآمد و حذف آنان از چرخه پرداخت يارانه نقدي در حال انجام است و هنوز به هيچ نتيجه‌اي نرسيده، گفت: هدفمند كردن يارانه نقدي خانوارها به مطالبه مجلس تبديل شده است.

محمدرضا فرزين در گفت و گو با فارس كه در خصوص موضوع حذف خانوارهاي پر درآمد از شمول پرداخت يارانه نقدي پرسيد، اظهار داشت: در ماده 7 قانون هدفمندي آمده است پرداخت يارانه به خانوارها بايد متناسب با درآمد آنان انجام شود، اكنون نيز كميسيون تحول اقتصادي مجلس اين مطالبه را از ما دارد و سوال مي‌كند كه دولت كي مي‌خواهد اين حكم قانون را اجرايي كند.

دبير ستاد هدفمندي يارانه‌ها افزود: ما قبلاً كارهايي در اين رابطه انجام داده‌ايم و خوشه بندي خانوارها يك گام عملي در اين باره بود، اما نتوانستيم آنگونه كه مي‌خواستيم آن را اجرا كنيم.

معاون وزير اقتصاد خاطرنشان كرد: پس از آن مطالعاتي را بر روي روستاها و مناطق محروم انجام داديم، اما وقتي خواستيم آن را اجرايي كنيم ديديم در آغاز طرح كار را خيلي پيچيده مي‌كند.

فرزين تاكيد كرد: ستاد طرح تحول اقتصادي دولت از همان ابتدا در صدد بود با تقويت يك نظام شناسايي به سمتي برود كه يارانه نقدي را متناسب با درآمد خانوارها تخصيص دهد.

وي گفت: ما طرح را با خود اظهاري شروع كرديم و در مراحل اول ده تا 15 ميليون نفر از دريافت يارانه نقدي انصراف دادند اما، بعد مجدداً متقاضي دريافت يارانه شدند و الان بخش عمده جمعيت كشور يارانه نقدي دريافت مي كند.

دبير ستاد هدفمندي يارانه‌ها ادامه داد: بايد با همكاري خود مردم نسبت به ايجاد يك نظام شناسايي حركت كنيم.

فرزين تاكيد كرد: در حال حاضر يك كار مطالعاتي در اين رابطه در حال انجام است، اما هنوز به نتيجه مشخص نرسيده است و هر زمان به نتيجه رسيد، آن را اعلام مي‌كنيم.

فرزين در خصوص اقدامات انجام شده براي حذف ايرانيان خارج كشور از شمول پرداخت يارانه نقدي نيز اظهار داشت: رايزني با دستگاه‌هاي مربوطه در اين باره در حال انجام است.

بر اساس اين گزارش در حال حاضر بيش از 73 ميليون نفر ايراني يارانه نقدي دريافت مي‌كنند كه به معناي برخورداري خانوارهاي مرفه و متوسط بالاي جامعه از يارانه دولتي است، اين روند علاوه بر اينكه با روح هدفمندي يارانه‌‌ها يعني حمايت از اقشار آسيب پذير جامعه در تضاد است، بار مالي سنگيني را بر دولت تحميل و دولت را ناگزير به هدفمند كردن پرداخت يارانه نقدي خانوارها و حذف پر درآمدها از چرخه كنوني مي‌كند، اما ظاهراً نبود يك نظام دقيق شناسايي درآمدي تا كنون مانع تحقق اين هدف شده است.
+ نوشته شده توسط غلام نبی براهویی در شنبه یکم مرداد ۱۳۹۰ و ساعت 9:20 |